Filtr powietrza to jeden z najprostszych elementów zamontowanych w twoim samochodzie. Tak jak rozrząd przez wiele osób porównywany jest do ludzkiego serca, tak i filtr powietrza możesz porównać do płuc. Jest on odpowiedzialny za wychwytywanie pyłu, drobinek piasku czy innych zanieczyszczeń, których w powietrzu nie brakuje. Dzięki niemu nie dostają się one do silnika. Wymiana filtra powietrza jest więc niezwykle istotna. Jak przeprowadzić ją samemu? Sprawdź!

Filtr powietrza – dlaczego jest tak ważny dla silnika?

Warto wiedzieć, jak działa ten element, aby w pełni zrozumieć, dlaczego wymiana filtra powietrza jest tak istotna. Jego zadaniem jest filtrowanie powietrza i zapobieganie uszkodzeniom jednostki napędowej. Stale przesuwana w czasie wymiana filtra powietrza może skutkować zatkaniem silnika. Efektem będzie zużycie ciernych części jednostki napędowej. Wystarczy pomyśleć o tym, że drobne kamyczki trafiają wraz z olejem do łożysk korbowodowych lub gładzi cylindrów. Na pierwszy rzut oka są niegroźne, jednak w takich układach siałyby istne spustoszenie!

Nie możesz również zapomnieć o tym, że osobny filtr powietrza odpowiada za jakość powietrza, które trafia do kabiny. To właśnie ten element sprawia, że nie musisz oddychać zarówno cząstkami stałymi, jak i gazowymi. Z tego powodu warto pamiętać, jak wymienić filtr powietrza, aby zadbać o auto i siebie.

Czym skutkuje brak wymiany filtra powietrza?

Wymiana filtra powietrza to niezwykle istotna czynność. Jej brak objawia się spadkiem mocy silnika, a także wyższym zużyciem paliwa. Element ten montowany jest na samym początku układu dolotowego powietrza, a co za tym idzie, bezpośrednio oddziałuje na przepływ masowy. W związku z tym, kiedy dojdzie do zatkania jednostki napędowej, do silnika zacznie docierać mniej powietrza. Skutkiem tego będzie zakłócenie procesu spalania.

Jaki jest tego efekt? Wspomniane większe spalanie oraz spadek mocy to nie jedyne problemy. W niektórych przypadkach silnik zacznie pracę w trybie awaryjnym, a elementy takie jak tłoki czy cylindry zostaną uszkodzone. Z tego powodu wymiana filtra powietrza jest kluczowa i powinna być wykonana na czas.

Jak często wymieniać filtr powietrza w samochodzie?

Przede wszystkim należy robić to systematycznie. Każdy z producentów rekomenduje inne przebiegi, po których konieczna jest wymiana filtra powietrza. Zazwyczaj mowa o dystansie na poziomie od 20 do 40 tys. kilometrów. Prawda jest jednak taka, że czynność tę warto wykonywać nieco częściej. Wymiana filtra powietrza raz w roku albo co 15 tysięcy kilometrów wydaje się być optymalna. 

Nie bez znaczenia są same warunki użytkowania pojazdu. Wiele osób porusza się po piaszczystych czy polnych drogach, na których nie brakuje zanieczyszczeń. W takich wypadkach znacznie skraca się żywotność filtra powietrza i jego wymiana powinna odbywać się częściej. 

Jak wymienić filtr powietrza samodzielnie?

Wbrew pozorom działanie to nie jest zbyt skomplikowane, dlatego nie musisz zlecać go mechanikowi. Jak wymienić filtr powietrza samodzielnie? Na początek wybierz odpowiedni produkt. W czasie zakupów zwróć szczególną uwagę na przepustowość danej części. Powinna być zgodna z zaleceniami producenta, gdyż w przeciwnym razie element nie będzie działał poprawnie.

Zobacz, jak wygląda wymiana filtra powietrza krok po kroku.

  1. Wymiana filtra powietrza powinna rozpocząć się od zlokalizowania plastikowej puszki. W większości wypadków obudowa filtra będzie znajdowała się z boku silnika. 
  2. Zdemontuj pokrywę w taki sposób, aby jej nie uszkodzić. Pamiętaj o tym, że po jej ponownym zamknięciu, musi ona pozostać w pełni szczelna. 
  3. W puszce znajdziesz zanieczyszczony filtr powietrza w kształcie walca lub też prostopadłościanu. Wyjmij go oraz wyczyść wnętrze puszki z pozostałych zanieczyszczeń. Wykorzystaj do tego odkurzacz lub mokrą szmatkę – w drugim przypadku dokładnie osusz wnętrze.
  4. Umieść nowy filtr w obudowie w taki sposób, aby nie był odkształcony. Zwróć uwagę na uszczelki, które nie mogą zostać przytrzaśnięte w czasie zamykania puszki.
  5. Kiedy sprawdzisz szczelność rury dolotowej i obudowy nowego elementu, twoja wymiana filtra powietrza dobiegnie końca.

Wymiana filtra powietrza w warsztacie – jaki koszt?

Mimo tego, że opisywana czynność jest naprawdę łatwa, to wiele osób decyduje się na wymianę filtra powietrza u mechanika. Jeśli mieszkasz w bloku lub nie masz smykałki do mechaniki, postaw na właśnie takie rozwiązanie. W takim wypadku będziesz miał pewność, że proces zostanie przeprowadzony w pełni poprawnie. Wymiana filtra powietrza w warsztacie, wraz z kosztem samego elementu, to wydatek rzędu 100 zł. U mniej renomowanych mechaników cena może być znacznie niższa. 

Choć wymiana filtra powietrza nie wydaje się trudna, to jest to bardzo ważny element każdego samochodu. W związku z tym nie zapominaj o jego wymianie. Koszt filtra w samochodzie nie jest wysoki, a szkody w przypadku zaniechania jego wymiany mogą być naprawdę ogromne.

Archiwum: listopad 2021