Radio samochodowe to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego auta. Mało kto wyobraża sobie jazdę bez muzyki lecącej w tle. Na przestrzeni lat technologia niewiarygodnie poszła do przodu. Jeszcze kilkanaście lat temu prawdziwą furorę robiły kasetowe radioodtwarzacze. Obecnie w nawet 20-letnim samochodzie można zamontować stację multimedialną. Choć wymaga to nieco wysiłku, to wymiana radia w samochodzie jest dostępna dla większości osób. Przekonaj się sam, jak wymienić radio w samochodzie!

Koszt wymiany radia w samochodzie – na jakie urządzenie postawić?

Wymiana radia w samochodzie nie będzie możliwa bez zakupu odpowiedniego sprzętu. Wybór właściwego urządzenia uzależniony jest od tego, jakim modelem samochodu dysponujesz. Najważniejszym kryterium, na jakim powinieneś się skupić, jest wielkość otworu montażowego. Jak wymienić radio w samochodzie, aby było dobrze dopasowane?

Jak samodzielnie wymienić radio w samochodzie – rodzaje dostępnych gniazd

Podstawowy rozmiar 1DIN to rozwiązanie wykorzystywane w większości pojazdów. Jeśli jednak pod lub nad samym odtwarzaczem znajduje się zmieniarka CD, prawdopodobnie w twoim samochodzie sprawdzą się również produkty typu 2DIN. Wymiana radia w samochodzie na prawdziwą stację multimedialną będzie wtedy bardzo łatwa. 

Czy to oznacza, żę osoby, które mają pojazdy z gniazdem 1DIN, nie mogą zdecydować się na taką propozycję? Aktualnie wymiana radia w samochodzie z takim wejściem na bardziej zaawansowane rozwiązania także jest możliwa. Na rynku nie brakuje produktów z wysuwanymi wyświetlaczami, a takowe również świetnie zdadzą egzamin. Ile kosztuje wymiana radia w samochodzie?

Ile kosztuje wymiana radia w samochodzie?

Koszt samodzielnej wymiany radia w samochodzie jest uzależniony od tego, na jaki produkt się zdecydujesz. Klasyczne rozwiązania, które nie zachwycają nowoczesnością, to wydatek rzędu 50-100 zł. Jeśli jednak zamierzasz postawić na stację multimedialną, będziesz musiał zapłacić znacznie więcej. Produkty tego typu kosztują od 500 do nawet 1500 zł. Zastanawiasz się, jak wymienić radio w samochodzie? Zaopatrz się w odpowiednie akcesoria!

Kolejny etap wymiany radia w samochodzie – zakup odpowiednich narzędzi!

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wymienić radio w samochodzie, potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Wszystkie informacje z tym związane znajdziesz w instrukcji nowo zakupionego radia. Najważniejszym elementem jest półkieszeń, bez której sam proces po prostu się nie uda. Najczęściej będzie ona jednak w zestawie z samym urządzeniem. Jeśli w swoim samochodzie masz fabrycznie zamontowane radio, z pewnością przyda się jeszcze przejściówka z podstawowego złącza na standard ISO.

Jak wymienić radio w samochodzie krok po kroku?

Odpowiedź na pytanie, jak wymienić radio w samochodzie, jest w dużej mierze zależna od tego, jakim samochodem dysponujesz. W większości wypadków jednak kroki będą do siebie zbliżone, dlatego powinieneś dać sobie radę. Jak wygląda wymiana radia w samochodzie krok po kroku?

  1. Zdemontuj stare radio.
  2. Wyciągnij odbiornik oraz odłącz wszystkie kable.
  3. Usuń półkieszeń z otworu montażowego.
  4. W przypadku, gdy zmieniasz rozmiar radia z 1DIN na 2DIN zdemontuj schowek, półkę lub zmieniarkę CD.
  5. Zamontuj nową półkieszeń, aby możliwe było umieszczenie w niej zakupionego radia.
  6. Podłącz sprzęt do instalacji oraz wsuń w półkieszeń.
  7. Załóż ramkę, która sprawi, że urządzenie wpasuje się w deskę rozdzielczą. Twoja wymiana radia w samochodzie dobiegła końca!

Już wiesz, jak wymienić radio w samochodzie – jest naprawdę łatwe. Po zakończeniu pracy będziesz mógł korzystać z nowego sprzętu. To znacznie podniesie komfort twoich podróży.

Archiwum: listopad 2021