Halogenowa żarówka H7 zazwyczaj wykorzystywana jest w światłach pozycyjnych lub mijania. Choć jej żywotność jest bardzo wysoka, to jest ona elementem intensywnie eksploatowanym, który co jakiś czas musi zostać zastąpiony nowym.

Wymiana żarówki H7 w niektórych przypadkach jest wręcz banalna. Jeśli producent samochodu, który posiadasz, postanowił ułatwić swoim klientom ten proces, spotkasz się z wkręcanym gniazdem. 

W przeciwnym razie odpowiedź na pytanie, jak samodzielnie wymienić żarówkę H7, może być znacznie bardziej skomplikowana. Konieczność przesunięcia akumulatora, demontażu specjalnych osłon, a w skrajnych wypadkach – uzyskanie dostępu z klapki, która zamontowana jest w błotniku – to tylko kilka problemów, z którymi możesz się spotkać. Sprawdź, jak wymienić żarówkę H7!

Montaż żarówki H7 – jak działa ten element?

Przed uzyskaniem odpowiedzi na pytanie, jak wymienić żarówkę H7 krok po kroku, warto zastanowić się, jaka jest zasada działania tej części. Rozwiązanie to najczęściej montowane jest w reflektorach samochodów. W związku z tym, wykorzystuje się je w światłach pozycyjnych, drogowych lub mijania. 

Żarówki halogenowe, do których grona należy produkt typu H7, odróżnia się od innych za sprawą gazu, które znajduje się w bańce kwarcowej. W jego skład wchodzą:

 • argon;
 • azot;
 • krypton;
 • jod;
 • brom. 

To właśnie ostatnie dwa pierwiastki należące do grupy halogenowej sprawiają, że wymiana żarówki H7 nie jest konieczna tak szybko, jak niegdyś. Jeszcze do niedawna prawdziwą bolączką było ciemnienie bańki, spowodowane krążącymi w niej cząsteczkami wolframu.

Obecnie problem ten już nie występuje. Mimo tego, wymiana żarówki H7 co jakiś czas i tak jest konieczna. Jak często należy się tym zająć?

Montaż żarówki H7 w aucie – jak często go przeprowadzić?

Musisz wiedzieć nie tylko, jak wymienić żarówkę H7, ale również, jak często należy to robić. Element ten osiąga wysokie temperatury, dlatego do jego przepalenia może dojść w naprawdę nieoczekiwanych momentach.

To, kiedy wymiana żarówki H7 będzie konieczna, zależne jest od wielu aspektów. Większość producentów deklaruje, że ich produkt będzie działał przez około 500 godzin. W związku z tym, interwał zamiany na nowy produkt wynosi mniej więcej rok. 

Wielu kierowców decyduje się na wymianę żarówki H7 dopiero po jej przepaleniu. Jest to skrajnie niebezpieczne! Awaria tego elementu w czasie jazdy po zmroku mogłaby doprowadzić do poważnych problemów. Właśnie dlatego lepiej zapobiegać takim sytuacjom. Zastanawiasz się, jak wymienić żarówkę H7, aby niczego nie zniszczyć? To nic trudnego!

Jak samodzielnie wymienić żarówkę H7, czyli kto może zdecydować się na takie działanie? 

Odpowiedź na pytanie, jak wymienić żarówkę H7, jest naprawdę banalna. Samo zadanie jest bardzo proste, dlatego z pomocą książki serwisowej nawet niedoświadczona osoba sobie z nim poradzi. Czynność ta może zostać przeprowadzona na podwórku, w garażu i nie tylko.

Wymiana żarówki H7 nieraz okaże się niezbędna w trakcie dłuższego wyjazdu. Co to oznacza? Element ten może zostać zastąpiony nowym przez każdego i w każdych warunkach. 

Jak wymienić żarówkę H7, jeśli nie masz dostępu do instrukcji pojazdu? Poniżej znajdziesz instrukcję!

Jak wymienić żarówkę H7 krok po kroku?

Wymiana żarówki H7 podzielona jest na kilka etapów. Postępuj zgodnie z nimi, aby osiągnąć sukces.

 1. Otwórz maskę i znajdź obudowę reflektora, w którym konieczna jest wymiana żarówki H7. Jeśli trzeba, zdemontuj wszelkie osłony.
 2. Złap metalową zawleczkę i bardzo delikatnie przesuń ją w jedną ze stron. Zrób to uważnie, gdyż użycie za dużej siły będzie skutkowało odgięciem elementu.
 3. Z wyczuciem zdejmij wtyczkę z żarówki. Zrób to ostrożnie – w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia przewodów. 
 4. W czasie montażu żarówki H7 unikaj dotykania metalowej bańki w nowym produkcie. Może to skutkować znacznym skróceniem jej żywotności.
 5. Wykorzystaj ząbek u podstawy żarówki, aby prawidłowo ustawić ją w reflektorze. 
 6. Po zakończeniu sprawdź, czy nowy element prawidłowo świeci. Jeśli tak, wymiana żarówki H7 dobiegła końca. 

Wymiana żarówki H7 u mechanika – cena 

Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia, wymianę kostki żarówki H7 pozostaw mechanikowi.Dzięki temu zyskasz pewność, że żarówka została poprawnie zamontowana i ustawiona. 

Ile kosztuje taka usługa u specjalisty? Wszystko zależy od tego, jak trudny jest dostęp do samego elementu, a co za tym idzie, jakim samochodem się poruszasz. W większości przypadków wymiana żarówki H7 u mechanika nie wiąże się z kosztem większym niż 80 zł. Z kolei czynność ta w przypadku prostych konstrukcyjnie samochodów będzie kosztowała około 20-30 zł.

Wymiana żarówki H7 to jedna z tych ważniejszych czynności. Pomyśl tylko, co może się stać, jeśli w środku nocy nagle stracisz widoczność. Sytuacja ta mogłaby doprowadzić do tragedii. Właśnie dlatego tak ważne jest zapobieganie takim zagrożeniom i zajmowanie się wymianą części na czas.

Archiwum: listopad 2021