Gdy nie dbasz dostatecznie o swój samochód, zimą możesz w nim zastać zamarznięte szyby od środka. Zauważysz, że tak się stało, kiedy mimo próby usunięcia lodu z ich powierzchni widoczność nie będzie się poprawiać. Jak szybko i sprawnie poradzić sobie z tym problemem? Lepiej mu zapobiegać, aby nie tracić rano czasu przed wyjazdem do pracy. Wbrew pozorom nie jest to wcale aż tak trudne. Zamarzanie szyb od wewnątrz ma jeden główny powód. Sprawdź, co robić, gdy szyba zamarza od środka.

Zamarznięte szyby od środka – wilgoć w kabinie

Zamarznięte szyby od zewnątrz to najczęściej pojawiający się problem, gdy auto stało na zewnątrz w mroźną noc. Chociaż da się mu łatwo zaradzić, np. okrywając auto specjalną plandeką, może zdarzyć się, że gdy rano będziesz chciał wyruszyć do pracy, natrafisz z kolei na zamarznięte szyby od środka. Dzieje się tak, gdy filtr znajdujący się wewnątrz auta nie działa właściwie i samochód nie jest odpowiednio wietrzony w trakcie użytkowania. Oczywiście winna może być po prostu bardzo niska temperatura: czasem zwyczajnie zamarzania szyb od wewnątrz nie da się uniknąć. 

Zamarzanie szyb od środka – jak sobie poradzić ze szronem?

Zamarzanie szyb od środka to problem, z którym musisz poradzić sobie w klasyczny sposób. Po pierwsze, możesz rozgrzać kabinę samochodu, aby woda zaczęła odmarzać. Po drugie, koniecznie zaopatrz się w skrobaczkę i szmatkę. Lód, który usuniesz z szyb, będzie opadał na tapicerkę, więc koniecznie musisz ją szybko wytrzeć. Pamiętaj, aby nie wyruszać spod domu, zanim nie uporasz się do końca z problemem, chyba że chcesz doprowadzić do zalania swojego pojazdu. Poza tym poruszanie się z ograniczoną przez szyby widocznością to po prostu nie jest dobry pomysł. Dlatego sytuacja, gdy szyba zamarza od środka to problematyczna dla kierowcy sytuacja. 

Zamarznięta przednia szyba w samochodzie – jak temu zapobiec

Jak więc widzisz, poradzenie sobie z problemem zamarzania wewnętrznej strony szyby może zająć ci rano nawet kilkanaście minut. Z tego powodu lepiej, aby w ogóle nie doszło do zamarzania szyb od środka. Zacznij od wymiany filtra i dokładnie wyczyść pojazd, jeszcze zanim rozpocznie się sezon. Kolejny środek zapobiegawczy to po prostu dbanie o samochód, czyli garażowanie go bądź przykrywanie, jeśli nie masz takiej możliwości. Zobaczysz, że zakup nawet najtańszej derki zaoszczędzi ci wiele czasu każdego ranka! Możesz też zdecydować się na pochłaniacz wilgoci, skutecznie zapobiegający gromadzenie się wody. Dowiedz się, jakie preparaty zabezpieczają szkło. W ten sposób zamarznięte szyby od środka będą przytrafiały ci się zdecydowanie rzadziej. 

Zamarzające szyby wewnątrz samochodu – inne rozwiązania problemu

Czasem niestety problem zamarzniętych szyb wewnątrz samochodu i tak się pojawi, nawet jeśli bardzo dbasz o swój pojazd. Dlatego warto przygotować się na taką ewentualność już wcześniej. W okresie zimowym wymień np. dywaniki na gumowe. Po co? Przede wszystkim łatwiej się je czyści, dlatego, nawet jeśli naniesiesz do auta błoto, wystarczy, że wrzucisz je pod prysznic bądź do wanny i szybko wyszorujesz. Ponadto te materiałowe zatrzymują wodę, która może skapywać z szyb, która parując, prowadzi do sytuacji, w której szyba zamarza od środka. Nie zapominaj też o tym, aby pod koniec jazdy wywietrzyć samochód. Dzięki temu pozbędziesz się pary wodnej z pojazdu, a problem zamarzniętych szyby od środka nie będzie miał jak się pojawić. 

Zamarza szyba od środka – kup odpowiednią matę

Zamarza szyba od środka? Kup matę, która temu zapobiegnie. Jak już było wspominane, możesz nią osłonić całe swoje auto. Jeśli jednak nie chcesz wydawać mnóstwa pieniędzy, dobrym rozwiązaniem jest po prostu antyszronowa osłona na szybę. Jej koszt to zwykle kilkanaście złotych, a jej działanie pomoże ci zaoszczędzić wiele czasu. W ten sposób zamarznięte szyby od środka nie będą problemem, a już na pewno nie będzie on dotyczył przedniej szyby, która dla każdego kierowcy jest przecież najważniejsza. Nie ruszaj z miejsca, dopóki nie będziesz miał przez nią pełnej widoczności!

Archiwum: grudzień 2021