Port wydechowy samochodu odpowiada za neutralizowanie wielu szkodliwych spalin, które wydobywają się z jednostki napędowej. Oprócz wcześniej wspomnianego zapachu jaj, aromat może być słodki lub pachnieć jak gaz. To oznaki sygnalizujące to, że coś jest nie tak. W takiej sytuacji nie można zwlekać z naprawą. Zapach spalin w samochodzie to objaw awarii, która bezpośrednio zagraża zdrowiu i życiu pasażerów. W takim razie, co warto wiedzieć na ten temat?

Aromat zgniłych jaj w środku auta – czym jest spowodowany?

Jeśli poczujesz w powietrzu ten zapach, będzie to oznaka tego, że uwolnił się związek określany siarkowodorem. Wydobywa się on z niewielkiej ilości siarki, która znajduje się w paliwie. Przyczyn zapachu spalin w samochodzie może być kilka. 

Usterka konwertera kolektora wydechowego

Standardowo, siarka, oznaczana symbolem S, jest przekształcana w dwutlenek siarki, który nie ma zapachu. Komponentem odpowiadającym za to, jest konwerter. 

Pojawienie się zapachu zgniłych jaj w środku pojazdu będzie sygnalizować jego uszkodzenie lub zużycie się warstwy filtrującej, znajdującej się w jego środku. Gdy to się stanie, siarka nie będzie już przetwarzana w bezwonną formę.

Inną przyczyną pojawienia się charakterystycznego, drażniącego aromatu siarkowodoru, jest zatkanie się konwertera. Niestety, w takiej sytuacji nie można naprawić, czy zregenerować komponentu. Trzeba po prostu go wymienić na nowy.

Awaria silnika i regulatora ciśnienia paliwa

Zapach spalin w samochodzie o aromacie zgniłych jaj może być spowodowany również nieprawidłowym działaniem innych części. Nie tylko uszkodzony katalizator jest przyczyną. Może to być, na przykład usterka zaworu EGR odpowiadającego za prawidłową recyrkulację spalin.

Aromat siarkowodoru będzie też odczuwalny w środku auta w momencie, gdy pojawi się uszkodzenie jednostki napędowej. Zapach spalin w samochodzie wystąpi, gdy silnik będzie zbyt gorący lub zostanie uszkodzony regulator ciśnienia paliwa. Odnośnie do ostatniej przyczyny, można łatwo ją naprawić, wymieniając filtr paliwa.

Wyciek w układzie wydechowym

Jeśli zapach spalin w samochodzie jest bardzo silny, to prawdopodobnie oznacza to, że pojawił się wyciek w układzie wydechowym. Przyczyną może być dziura w tym przewodzie albo w tłumiku samochodowym. Nieprzyjemny aromat może też unosić się z powodu zużycia się jednej z części wnętrza auta, co skutkuje brakiem wentylacji i wpuszczaniem spalin do kabiny. 

Żeby upewnić się co do awarii, można sprawdzić uszczelki drzwi, szczególnie tych znajdujących się w tylnej części pojazdu. Nie można bagatelizować nieprzyjemnego zapachu spalin w samochodzie, są to zazwyczaj toksyczne substancje, które bezpośrednio zagrażają pasażerom w środku.

Pęknięty rdzeń nagrzewnicy

Istnieje kilka przyczyn, które mogą powodować uwalnianie się nieprzyjemnych zapachów. Jedną z nich jest zepsuty rdzeń nagrzewnicy. W sytuacji, gdy zauważysz, że nagrzewnica wytwarza aromat spalenizny, to prawdopodobnie nastąpił wyciek płynu niezamarzającego do systemu grzewczego.

Wycieki następują najczęściej na linii pomiędzy wężem a rdzeniem. Przyczyną może też być zwykłe pęknięcie grzejnika. Awaria jest prosta do zdiagnozowania. Wystarczy zweryfikować, czy płyn ścieka na ziemię. Może też zaistnieć sytuacja, gdy będzie spływał po stronie rdzenia samej nagrzewnicy. 

Oprócz tego przyczyną smrodu w środku auta może być uszkodzona uszczelka. Zapach spalin w samochodzie pochodzący od rdzenia grzejnika można poznać po słodkim aromacie, który przypomina cynamon lub syrop klonowy.

Zapach gazu z wydechu

Niekiedy spaliny mocno pachną gazem. Powodem tego zjawiska jest zazwyczaj problem z mieszanką paliwowo-powietrzną. W takiej sytuacji wtryskiwacz paliwa przekazuje zbyt dużą ilość gazu przez jednostkę paliwową i nie wszystko się spala. Można to naprawić, odpowiednio dostrajając silnik.

Jednym z powodów może być też używanie nieodpowiedniej marki benzyny lub tankowanie na stacji, która nie oferuje odpowiedniej jakości. Wtedy silnik i wydech nie działają prawidłowo i pojawia się niepożądany zapach spalin w samochodzie. Inną przyczyną jest zatkany wtryskiwacz paliwa. W takich okolicznościach konieczne jest wyczyszczenie komponentu. Czasem zapach spalin w samochodzie pojawia się wskutek zablokowania dławika.

Co generuje zapach palonego ogumienia?

Niekiedy jest wyczuwalny również zapach spalonej gumy. Jest on spowodowany najczęściej palącym się sprzęgłem lub olejem wyciekającym bezpośrednio na silnik i palącym się. Charakterystyczny aromat jest też spowodowany awarią paska jednostki napędowej, która nagrzewa się i wydziela zapach spalonej gumy. 

Czy wyczuwalny zapach spalin w samochodzie rzeczywiście jest dużym problemem?

Zapach spalin w samochodzie jest zdecydowanie niebezpiecznym zjawiskiem. Jeśli wystąpi należy natychmiast samemu zlokalizować przyczynę odoru i ją naprawić. W sytuacji, gdy nie jesteś pewien swoich umiejętności w zakresie reperowania poszczególnych części auta, udaj się do zaufanego mechanika i szczegółowo opisz mu zaistniały problem.

Za najczęstsze przyczyny nieprzyjemnego aromatu unoszącego się w środku pojazdu uważa się nieszczelny przewód gazowy i wtryskiwacze paliwa lub zapchany konwektor oraz zepsute uszczelki drzwi. W każdym przypadku, gdy pojawią się spaliny w kabinie, należy zaprzestać jazdy i bezpośrednio naprawić usterki, likwidując wszelkie nieszczelności.

Archiwum: październik 2022