Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

egr
egr

Samochody

EGR – jak działa i do czego służy elektrozawór EGR?

Exhaust Gas Recilculation może nie mówi ci zbyt wiele, ale EGR z pewnością już tak. Wynalazek ten znany jest od lat 70. ubiegłego wieku, a stosowany powszechnie w autach niejednemu kierowcy uprzykrza życie. Dlaczego powstał i w jaki sposób działa? Czy możesz go po prostu zaślepić lub wyciąć? Porozmawiamy o tym poniżej.

Obniżanie emisji szkodliwych substancji lotnych na skutek spalania paliw stało się w pewnym momencie kluczowym zabiegiem w motoryzacji. Stosuje się w tym celu mnóstwo urządzeń i systemów, do których należą np.

Dodatkowe podzespoły w silniku i jego osprzęcie często wpływają na jego pracę, a o ile działają poprawnie, są niezauważalne. Trudniej robi się w momencie usterki, co uprzykrza życie niejednemu kierowcy. Uszkodzony zawór recyrkulacji spalin daje objawy podobne do wadliwej turbosprężarki. Jak więc dobrze zdiagnozować problem w silniku z zaworem EGR?

Zawór EGR – do czego służy i co to właściwie jest?

Układ EGR odpowiada za ponowne trafienie spalin powstałych na skutek spalania paliwa do cylindra. Na pytanie, co czego służy zawór EGR, najprościej odpowiedzieć, że ma on za zadanie zmniejszyć ilość szkodliwych azotowych związków toksycznych (NOx). Dzieje się tak na skutek obniżenia temperatury wewnątrz komory spalania. Skierowanie spalin ponownie do silnika i obniżenie temperatury spalania powoduje zmniejszenie gwałtowności procesu utleniania paliwa. Układ EGR ma za zadanie stworzenie trudniejszych warunków do łączenia się tlenu z azotem, co w efekcie ma zminimalizować ilość szkodliwych gazów.

EGR – zasada działania

Elektrozawór EGR nie jest pojedynczym urządzeniem, a systemem odpowiadającym za recyrkulację spalin. Jednak najczęściej kojarzy się z zaworem EGR, który sprawia mnóstwo problemów. Umieszczony jest on między kolektorem dolotowym a wydechowym. Szczególnie w większych silnikach benzynowych i autach napędzanych jednostkami wysokoprężnymi posiada dodatkowe chłodzenie. Jest to konieczne ze względu na wyjątkowo gorące spaliny, które wydobywają się z komory spalania i obowiązku kierowania ich dużych ilości z powrotem do niego.

Zakres działania układu recyrkulacji spalin jest wąski, ponieważ sam zawór EGR nie jest otwarty stale. Pod wpływem sygnału otrzymywanego ze sterownika silnika, EGR otwiera się, płynnie regulując przepływ spalin. Proces ten odbywa się tylko w momencie średniego obciążenia silnika, ponieważ tłoczenie spalin do komory spalania zmniejsza ilość tlenu, a co za tym idzie, pogarsza osiągi jednostki. EGR w samochodzie nie działa na biegu jałowym, w niskim zakresie obrotów i w momencie maksymalnego obciążenia.

Zawór EGR – jak sprawdzić czy działa?

Aby upewnić się, czy zawór recyrkulacji spalin działa prawidłowo, konieczne jest podłączenie systemu diagnostycznego. Jeśli nie masz do niego dostępu, możesz po prostu udać się do najbliższego warsztatu samochodowego. Pamiętaj jednak, że koszt takiej diagnostyki to przynajmniej kilkadziesiąt złotych w zależności od modelu auta.

Uszkodzony elektrozawór EGR – objawy

Objawy uszkodzonego EGR są bardzo charakterystyczne i widoczne. Awaria EGR powoduje bowiem:

  • wydobywanie się czarnego dymu w nadmiernej ilości niż dotychczas w silnikach wysokoprężnych;
  • utratę mocy nagle lub w pełnym zakresie obrotów;
  • gaśnięcie auta na wolnych obrotach. 

W takich sytuacjach zwykle konieczne jest czyszczenie EGR. W skrajnych przypadkach niezbędna jest wymiana zaworu EGR.

Jak wyczyścić zawór recyrkulacji spalin EGR?

Nie musisz udawać się do mechanika, żeby wyczyścić zawór EGR. Jeśli masz choć odrobinę wiedzy motoryzacyjnej i kilka kluczy, z powodzeniem zrobisz to sam. W wersjach sterowanych pneumatycznie niepotrzebne jest wykonywanie adaptacji, jednak nowocześniejsze elektronicznie sterowane zawory mogą jej potrzebować, co eliminuje skuteczną samodzielną naprawę.

Co będzie ci potrzebne do tego, by zawór EGR wyczyścić samodzielnie? 

Przede wszystkim środek do czyszczenia (np. benzyna ekstrakcyjna lub rozpuszczalnik nitro), pędzelek, klucze do odkręcenia zaworu (często imbusowe) i uszczelki. Jak wspomnieliśmy powyżej, urządzenia tego szukaj między kolektorem wydechowym a ssącym. Po odkręceniu go i wyjęciu bardzo ważne jest wyczyszczenie tylko części odpowiedzialnej za przesuwanie zaworu, a nie elementów pneumatycznych i membrany. Są one wykonane z gumy i mogą się uszkodzić pod wpływem agresywnego płynu.

Nie zdziw się jeśli po demontażu zobaczysz mnóstwo sadzy. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie niezbyt szerokiego, ale głębokiego pojemnika, w którym zanurzysz zawór EGR i pozostawisz na kilka godzin lub dzień. W ten sposób czarna maź rozpuści się, a ty będziesz mógł dobrze wyczyścić pędzelkiem wszystkie zakamarki. Po wykonanej pracy koniecznie dobrze wytrzyj EGR, zanim umieścisz go w samochodzie. Pamiętaj o nowych uszczelkach.

Jak wyczyścić EGR bez rozbierania?

Produkty dostępne na rynku pozwalają na usunięcie nagaru i innych zanieczyszczeń bez demontażu podzespołów. Oczywiście znajdzie się spora liczba zwolenników i przeciwników takiego rozwiązania i każda z nich będzie miała trochę racji. Preparat w formie sprayu aplikuje się w układ dolotowy w miejscu uzależnionym od potrzeby wyczyszczenia określonej części. Aplikację przeprowadza się na uruchomionym i rozgrzanym silniku według zaleceń producenta produktu. Czasem, zamiast czyszczenia komuś może przyjść do głowy pomysł zaślepienia zaworu EGR. Z czym się to wiąże?

Zaślepienie EGR – skutki uboczne

Dla niektórych kierowców zaślepienie EGR ma tylko pozytywne skutki – mniejsze zadymienie, brak problemów ze spadkami mocy i wyeliminowanie szarpania. Nie chodzi jednak tylko o kwestię jazdy, bo układ ten ma związek z jakością spalin. EGR powoduje zmniejszenie liczby toksycznych substancji, więc jest konieczny do spełniania norm emisji spalin. W nowocześniejszych autach, które poza samym zaworem mają też czujnik jego położenia i monitorują poziom ciśnienia doładowania, instalacja zaślepki w zaworze odbije się na działaniu jednostki. W takich przypadkach proces musi wykonać doświadczony mechanik znający się na elektronice.

Jakie jeszcze konsekwencje niesie za sobą zaślepienie EGR? Dotyczą one przede wszystkim badania technicznego. Jeśli diagnosta podczas kontroli auta stwierdzi nieprawidłowości związane z działaniem (a w zasadzie brakiem działania) zaworu recyrkulacji spalin, nie podbije przeglądu. Poza tym niespełnianie wyśrubowanych norm emisji spalin jest też karane przez policję. W autach tworzonych w taki sposób, by je spełniać, właściciel może liczyć na grzywnę w wysokości 5 tysięcy złotych.

Wyłączenie EGR czy wymiana zaworu EGR?

Jeśli auto jest starszego typu i czujnik recyrkulacji spalin w danym aucie jest niezainstalowany, zaślepienie zaworu EGR jest proste. Co więcej, wymiana zaworu EGR może być bardzo kosztowna. Elektrozawór EGR może mieć wysoką cenę, podobnie jak robocizna. Wszystko może opiewać nawet na kwotę kilkuset złotych. Zamiast płacić za zakup nowej części i wymianę zaworu EGR, część osób decyduje się na jego zaślepienie.

Zaślepienie elektrozaworu EGR w dieslu i benzynie a konsekwencje

Wysokie koszty wymiany zaworu EGR, chęć uniknięcia ponownych napraw w przyszłości – to wszystko sprawia, że wielu kierowców decyduje się na zaślepienie, czyli wyłączenie EGR. Czy ma to jakieś konsekwencje? Co stanie się, gdy wyłączysz zawór EGR w dieslu albo benzyniaku? Prawdopodobnie… nic. Skutkiem ubocznym zaślepienia elektrozaworu EGR może być zapalenie się kontrolki check engine. W nowszych autach konsekwencją wyłączenia EGR może być ograniczenie wzrostu osiągów w średnim zakresie prędkości obrotowych.

Jeżeli chcesz, by układ recyrkulacji spalin, w tym zawór i czujnik EGR działały bez zarzuty przez możliwie jak najdłuższy czas, to postaraj się regularnie czyścić elektrozawór EGR.

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

1 Comment

1 Comment

  1. Arkadiusz

    22 kwietnia 2021 at 21:53

    Zawór egr to coś o czym jeszcze nigdy nie słyszałem, ale dzisiaj był ten dzień, kiedy w końcu się dowiedziałem. Ogromne dzięki za taką dawkę darmowej informacji. Pozdrawiam was bardzo serdecznie i życzę miłego wieczoru.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Warszawa. Już jutro zostanie uruchomiona pierwsza linia cmentarna. Autobusy C40 będą kursowały na trasie z Metra Młociny do Cmentarza Północnego.

Samochody

Nieważne czy kolizja czy nieuważny sąsiad na parkingu. Tak samo codzienne użytkowanie, chociaż w mniej widoczny sposób, uszkadza powłokę lakierniczą każdego samochodu. Dlatego niezależnie...

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Wiadomości

Wypadek na autostradzie A4. W miejscowości Czarna Sędziszowska dzisiaj o godz. 4.10 doszło do zderzenia samochodu osobowego z cysterną. Jedna osoba została ranna. Obecnie...

Wiadomości

Gorzów Wielkopolski. Do śmiertelnego wypadku doszło wczoraj (tj. 10 października) nieopodal skrzyżowania ulic 30 Stycznia i Dąbrowskiego. Rozpędzony samochód marki Chevrolet potrącił czteroletniego chłopca,...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Zobacz także

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Przepisy

Zniżki OC w przekonaniu wielu kierowców są kluczowe do osiągnięcia najniższych składek ubezpieczeniowych. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak obliczane są takie zniżki, ile...

Przepisy

Gdy na drodze wydarzy się coś niespodziewanego, kierowców informuje o tym trójkąt ostrzegawczy. Odległość jego ustawienia od auta jest zależna od typu drogi, po...

Dokumenty

Terminowe prawo jazdy jest obecnie wydawane wszystkim kierowcom. Czym jest i czy wiąże się z jakimiś konkretnymi obowiązkami? Jak długo dzięki niemu możesz jeździć...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Przepisy

Mandat za brak gaśnicy możesz dostać, jeśli twój pojazd zostanie skontrolowany przez policję. Jak wysoka będzie kara? Sprawdź, czego możesz się obawiać w takiej...