Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

egr
egr

Samochody

EGR – jak działa i do czego służy elektrozawór EGR?

Exhaust Gas Recilculation może nie mówi ci zbyt wiele, ale EGR z pewnością już tak. Wynalazek ten znany jest od lat 70. ubiegłego wieku, a stosowany powszechnie w autach niejednemu kierowcy uprzykrza życie. Dlaczego powstał i w jaki sposób działa? Czy możesz go po prostu zaślepić lub wyciąć? Porozmawiamy o tym poniżej.

Obniżanie emisji szkodliwych substancji lotnych na skutek spalania paliw stało się w pewnym momencie kluczowym zabiegiem w motoryzacji. Stosuje się w tym celu mnóstwo urządzeń i systemów, do których należą np.

Dodatkowe podzespoły w silniku i jego osprzęcie często wpływają na jego pracę, a o ile działają poprawnie, są niezauważalne. Trudniej robi się w momencie usterki, co uprzykrza życie niejednemu kierowcy. Uszkodzony zawór recyrkulacji spalin daje objawy podobne do wadliwej turbosprężarki. Jak więc dobrze zdiagnozować problem w silniku z zaworem EGR?

Zawór EGR – do czego służy i co to właściwie jest?

Układ EGR odpowiada za ponowne trafienie spalin powstałych na skutek spalania paliwa do cylindra. Na pytanie, co czego służy zawór EGR, najprościej odpowiedzieć, że ma on za zadanie zmniejszyć ilość szkodliwych azotowych związków toksycznych (NOx). Dzieje się tak na skutek obniżenia temperatury wewnątrz komory spalania. Skierowanie spalin ponownie do silnika i obniżenie temperatury spalania powoduje zmniejszenie gwałtowności procesu utleniania paliwa. Układ EGR ma za zadanie stworzenie trudniejszych warunków do łączenia się tlenu z azotem, co w efekcie ma zminimalizować ilość szkodliwych gazów.

EGR – zasada działania

Elektrozawór EGR nie jest pojedynczym urządzeniem, a systemem odpowiadającym za recyrkulację spalin. Jednak najczęściej kojarzy się z zaworem EGR, który sprawia mnóstwo problemów. Umieszczony jest on między kolektorem dolotowym a wydechowym. Szczególnie w większych silnikach benzynowych i autach napędzanych jednostkami wysokoprężnymi posiada dodatkowe chłodzenie. Jest to konieczne ze względu na wyjątkowo gorące spaliny, które wydobywają się z komory spalania i obowiązku kierowania ich dużych ilości z powrotem do niego.

Zakres działania układu recyrkulacji spalin jest wąski, ponieważ sam zawór EGR nie jest otwarty stale. Pod wpływem sygnału otrzymywanego ze sterownika silnika, EGR otwiera się, płynnie regulując przepływ spalin. Proces ten odbywa się tylko w momencie średniego obciążenia silnika, ponieważ tłoczenie spalin do komory spalania zmniejsza ilość tlenu, a co za tym idzie, pogarsza osiągi jednostki. EGR w samochodzie nie działa na biegu jałowym, w niskim zakresie obrotów i w momencie maksymalnego obciążenia.

Zawór EGR – jak sprawdzić czy działa?

Aby upewnić się, czy zawór recyrkulacji spalin działa prawidłowo, konieczne jest podłączenie systemu diagnostycznego. Jeśli nie masz do niego dostępu, możesz po prostu udać się do najbliższego warsztatu samochodowego. Pamiętaj jednak, że koszt takiej diagnostyki to przynajmniej kilkadziesiąt złotych w zależności od modelu auta.

Uszkodzony elektrozawór EGR – objawy

Objawy uszkodzonego EGR są bardzo charakterystyczne i widoczne. Awaria EGR powoduje bowiem:

  • wydobywanie się czarnego dymu w nadmiernej ilości niż dotychczas w silnikach wysokoprężnych;
  • utratę mocy nagle lub w pełnym zakresie obrotów;
  • gaśnięcie auta na wolnych obrotach. 

W takich sytuacjach zwykle konieczne jest czyszczenie EGR. W skrajnych przypadkach niezbędna jest wymiana zaworu EGR.

Jak wyczyścić zawór recyrkulacji spalin EGR?

Nie musisz udawać się do mechanika, żeby wyczyścić zawór EGR. Jeśli masz choć odrobinę wiedzy motoryzacyjnej i kilka kluczy, z powodzeniem zrobisz to sam. W wersjach sterowanych pneumatycznie niepotrzebne jest wykonywanie adaptacji, jednak nowocześniejsze elektronicznie sterowane zawory mogą jej potrzebować, co eliminuje skuteczną samodzielną naprawę.

Co będzie ci potrzebne do tego, by zawór EGR wyczyścić samodzielnie? 

Przede wszystkim środek do czyszczenia (np. benzyna ekstrakcyjna lub rozpuszczalnik nitro), pędzelek, klucze do odkręcenia zaworu (często imbusowe) i uszczelki. Jak wspomnieliśmy powyżej, urządzenia tego szukaj między kolektorem wydechowym a ssącym. Po odkręceniu go i wyjęciu bardzo ważne jest wyczyszczenie tylko części odpowiedzialnej za przesuwanie zaworu, a nie elementów pneumatycznych i membrany. Są one wykonane z gumy i mogą się uszkodzić pod wpływem agresywnego płynu.

Nie zdziw się jeśli po demontażu zobaczysz mnóstwo sadzy. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie niezbyt szerokiego, ale głębokiego pojemnika, w którym zanurzysz zawór EGR i pozostawisz na kilka godzin lub dzień. W ten sposób czarna maź rozpuści się, a ty będziesz mógł dobrze wyczyścić pędzelkiem wszystkie zakamarki. Po wykonanej pracy koniecznie dobrze wytrzyj EGR, zanim umieścisz go w samochodzie. Pamiętaj o nowych uszczelkach.

Jak wyczyścić EGR bez rozbierania?

Produkty dostępne na rynku pozwalają na usunięcie nagaru i innych zanieczyszczeń bez demontażu podzespołów. Oczywiście znajdzie się spora liczba zwolenników i przeciwników takiego rozwiązania i każda z nich będzie miała trochę racji. Preparat w formie sprayu aplikuje się w układ dolotowy w miejscu uzależnionym od potrzeby wyczyszczenia określonej części. Aplikację przeprowadza się na uruchomionym i rozgrzanym silniku według zaleceń producenta produktu. Czasem, zamiast czyszczenia komuś może przyjść do głowy pomysł zaślepienia zaworu EGR. Z czym się to wiąże?

Zaślepienie EGR – skutki uboczne

Dla niektórych kierowców zaślepienie EGR ma tylko pozytywne skutki – mniejsze zadymienie, brak problemów ze spadkami mocy i wyeliminowanie szarpania. Nie chodzi jednak tylko o kwestię jazdy, bo układ ten ma związek z jakością spalin. EGR powoduje zmniejszenie liczby toksycznych substancji, więc jest konieczny do spełniania norm emisji spalin. W nowocześniejszych autach, które poza samym zaworem mają też czujnik jego położenia i monitorują poziom ciśnienia doładowania, instalacja zaślepki w zaworze odbije się na działaniu jednostki. W takich przypadkach proces musi wykonać doświadczony mechanik znający się na elektronice.

Jakie jeszcze konsekwencje niesie za sobą zaślepienie EGR? Dotyczą one przede wszystkim badania technicznego. Jeśli diagnosta podczas kontroli auta stwierdzi nieprawidłowości związane z działaniem (a w zasadzie brakiem działania) zaworu recyrkulacji spalin, nie podbije przeglądu. Poza tym niespełnianie wyśrubowanych norm emisji spalin jest też karane przez policję. W autach tworzonych w taki sposób, by je spełniać, właściciel może liczyć na grzywnę w wysokości 5 tysięcy złotych.

Wyłączenie EGR czy wymiana zaworu EGR?

Jeśli auto jest starszego typu i czujnik recyrkulacji spalin w danym aucie jest niezainstalowany, zaślepienie zaworu EGR jest proste. Co więcej, wymiana zaworu EGR może być bardzo kosztowna. Elektrozawór EGR może mieć wysoką cenę, podobnie jak robocizna. Wszystko może opiewać nawet na kwotę kilkuset złotych. Zamiast płacić za zakup nowej części i wymianę zaworu EGR, część osób decyduje się na jego zaślepienie.

Zaślepienie elektrozaworu EGR w dieslu i benzynie a konsekwencje

Wysokie koszty wymiany zaworu EGR, chęć uniknięcia ponownych napraw w przyszłości – to wszystko sprawia, że wielu kierowców decyduje się na zaślepienie, czyli wyłączenie EGR. Czy ma to jakieś konsekwencje? Co stanie się, gdy wyłączysz zawór EGR w dieslu albo benzyniaku? Prawdopodobnie… nic. Skutkiem ubocznym zaślepienia elektrozaworu EGR może być zapalenie się kontrolki check engine. W nowszych autach konsekwencją wyłączenia EGR może być ograniczenie wzrostu osiągów w średnim zakresie prędkości obrotowych.

Jeżeli chcesz, by układ recyrkulacji spalin, w tym zawór i czujnik EGR działały bez zarzuty przez możliwie jak najdłuższy czas, to postaraj się regularnie czyścić elektrozawór EGR.

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

1 Comment

1 Comment

  1. Arkadiusz

    22 kwietnia 2021 at 21:53

    Zawór egr to coś o czym jeszcze nigdy nie słyszałem, ale dzisiaj był ten dzień, kiedy w końcu się dowiedziałem. Ogromne dzięki za taką dawkę darmowej informacji. Pozdrawiam was bardzo serdecznie i życzę miłego wieczoru.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Ciekawostki

Każdy pasjonat motoryzacji z całą pewnością chce być na bieżąco z nowinkami branżowymi, a także stale poszerzać swoją wiedzę na tematy, które go interesują....

Wiadomości

Świetny weekend zanotował w Pradze Maciej Janowski. Na Markecie polski żużlowiec był bezkonkurencyjny w piątek, natomiast w niedzielę lepszy był jedynie Artiom Łaguta. Dzięki...

Wiadomości

Lewis Hamilton wygrał niedzielny wyścig o Grand Prix Wielkiej Brytanii. Zawodnik Mercedesa był szybszy od Charlesa Leclerca i Valtteriego Bottas, którzy z kolei wyprzedzili...

Samochody

Flokowanie ma nadać wnętrzu auta nowego stylu i je odświeżyć. To nakładanie drobnych włosków na konkretną część pojazdu. W jaki sposób przebiega ten proces?...

Przepisy

Sygnalizacja świetlna jest jednocześnie utrapieniem i wybawieniem kierowców. Gdy jej zabraknie, na ulicach pojawia się chaos, ale szybko pojawiające się czerwone światło potrafi być...

Naprawy

Warsztat samochodowy może okazać się twoim spełnieniem marzeń fana motoryzacji. Aby go jednak założyć, musisz wiedzieć, od czego zacząć. Czy to w ogóle jest...

Przepisy

Zakaz wjazdu do lasu to przepis, o który pyta wiele osób, zwłaszcza w sezonie grzybowym oraz letnim. Za nieprzepisowe poruszanie się po lesie możesz...

Wiadomości

Lewis Hamilton zwycięzcą dzisiejszych kwalifikacji na torze Silverstone. Brytyjczyk okazał się minimalnie szybszy od swojego głównego rywala Maxa Verstappena. Na uwagę zasługuje ósme miejsce...

Wiadomości

Wczoraj na torze Silverstone zaprezentowano model bolidu zgodny z regulacjami technicznymi, które zaczną obowiązywać od sezonu 2022. Inną nowością podczas najbliższego weekendu stanowi format...

Samochody

Silnik dwusuwowy i czterosuwowy to typy jednostek, o których słyszał nawet niezbyt zaznajomiony z tematyką motoryzacyjną kierowca. Jest jednak wiele różnic między tymi konstrukcjami....

Zobacz także

Samochody

Ze względu na letnie upały, samochód szybko się nagrzewa, a w środku panuje atmosfera sauny. Nie są to optymalne warunki do podróżowania, niezależnie od...

Wiadomości

Alfa Romeo pozostanie w Formule 1 co najmniej do końca sezonu 2024. Nie jest za to jeszcze znany skład kierowców, który będzie jeździł w...

Dokumenty

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z motoryzacją? Jeśli tak, to oznacza, że musisz dokładnie poznać wszystkie jej tajniki. Powinieneś przecież w świadomy, bezpieczny i odpowiedzialny...

Samochody

Lakierowanie samochodów jest na tyle wymagającym i pracochłonnym zajęciem, że lepiej powierzyć je fachowcom. Czy jednak zawsze warto to zrobić? Kiedy możesz zdecydować się...

Wiadomości

Amerykańska agencja prasowa Bloomberg donosi, że Unia Europejska ma w planie od 2035 r. na swym terenie sprzedawać wyłącznie elektryczne samochody. Finalnym terminem jest...

Samochody

Ogniwo paliwowe to zasilanie, które jest ekologiczne i daje spory zysk mocy. Czy taka konstrukcja to same zalety? Dowiedz się więcej o tym przyszłościowym...

Wiadomości

W Chałupach na Półwyspie Helskim organizowany jest event o nazwie „Razem na fali”. Dzięki tej imprezie wszyscy chętni będą mogli pojechać elektrycznym vanem Mercedesa,...

Wiadomości

Od 12 lipca można składać wnioski do programu „Mój elektryk”. Celem inicjatywy jest zachęcenie osób do zakupienia elektrycznych pojazdów oraz rozwój elektryfikacji w Polsce....