Wybór samochodu nie jest prosty. Szczególnie jeśli przez ograniczony budżet nie możesz sobie pozwolić na zbyt wiele. Jakie auto do 5 tys. najlepiej wpisze się w twoje potrzeby? Bez wątpienia w takiej sytuacji najlepiej postawić na pojazd, który będzie:

  • tani w użytkowaniu;
  • miał prostą konstrukcję i dobry stan techniczny. 

Z tego powodu w tym segmencie cenowym największą popularnością cieszą się samochody miejskie znanych marek, których części są w raczej niskich cenach. Jeśli jednak potrzebujesz pojazdu sportowego lub dostawczego, to na pewno też coś znajdziesz! Czasem jednak będziesz musiał koniecznie uzbroić się w cierpliwość. Radzimy, na co zwracać uwagę i jakie modele warto sprawdzić.

Samochody do 5 tys. – na co zwrócić uwagę?

Gdy masz niewielki budżet, przede wszystkim unikaj aut do 5 tys. zł sprowadzanych z zagranicy. Pojazd prawdopodobnie będzie miał ukryte wady, które sprawiają, że sprzedający po prostu chce się go pozbyć. 

Unikaj też egzemplarzy, których sprzedawca nie chce podać numeru VIN. Ten numer pozwoli ci sprawdzić przebieg pojazdu. Sprawdzisz też dzięki niemu, czy samochód nie był wcześniej znacznie uszkodzony lub nie brał udziału w wypadku. Nie zmienia to jednak faktu, że kupując auto do 5 tys., nie możesz mieć zbyt wysokich wymagań. 

Rozmawiaj z osobami sprzedającymi auta i słuchaj!

Gdy chcesz kupić sprawne i działające auto do 5 tys., przede wszystkim rozmawiaj z osobą sprzedającą pojazd, który cię interesuje i uważnie słuchaj, co ma do powiedzenia. Dowiedz się, gdzie samochód ma uszkodzenia i jakie to usterki. Poznaj jego wady i problemy. Zadawaj pytania dotyczące jego spalania, serwisowania czy stanu nadwozia. Weź jednak też pod uwagę to, że pojazd w tej cenie nie będzie wyglądał tak, jakby dopiero co wyjechał z salonu albo z renowacji. 

Nie każda wada dyskwalifikuje tanie auto

Widząc problem, zastanów się, w jakim stopniu wpłynie on na twój komfort jazdy i czy będzie ci na pewno przeszkadzać. Pamiętaj, że na elementach samochodu może być już widoczna ich eksploatacja. Zarysowania kierownicy i nieco zużyte przyciski mogą nie być dużym problemem, jeśli chcesz jeździć autem tylko do pracy. Nie powinieneś się też przejmować np. nierówno nałożoną warstwą lakieru. 

Jaki samochód do 5 tys.? Przyda ci się klima

Auto do 5 tys. raczej nie będzie szczególnie bogate w różnego rodzaju udogodnienia. Jednak zwracaj uwagę na takie, które mają na wyposażeniu klimę. Klimatyzacja znacznie poprawi twój komfort jazdy i pomoże ci także szybko pozbyć się pary z szyb. Jeśli masz inne wymagania i potrzeby, oczywiście możesz szukać pojazdów, które mają jeszcze inne dodatki, np. więcej poduszek powietrznych. Weź przy tym pod uwagę, że więcej wyposażenia to wyższa cena, a przecież twój budżet jest naprawdę niewielki. 

Tanie auto do 5 tys. a gwarancja

Nie spodziewaj się także tego, że na pojazd, który kupujesz, dostaniesz gwarancję sprzedającego. Zazwyczaj tak tanie auta nie należą do handlarzy ani firm, ale do prywatnych osób. 

Fiat Panda czy inny model? Małe auto do miasta do 5 tys. złotych

Zastanawiasz się już nad konkretnym modelem swojego samochodu miejskiego? Możesz rozglądać się za kilkoma modelami popularnych marek:

  • Fiatem Pandą;
  • Citroenem C3.

Dobrym pomysłem może okazać się zakup Fiata Pandy drugiej generacji. To naprawdę niewielkie i proste w konstrukcji auto miejskie, które powinno dobrze sprawdzić się, jeśli chcesz po prostu dojeżdżać nim do pracy. 

W tym budżecie możesz również rozejrzeć się za zadbanym Citroënem C3 pierwszej generacji. W ich przypadku uważaj jednak na rdzę, która bardzo lubi się z tym modelem. Korozja może być najzwyczajniej w świecie niebezpieczna. Takie miejskie auto do 5 tys. powinno wyglądać jak najlepiej, jeśli masz w planach zakup tego modelu. 

Auto do 5 tys., aby wygodnie dojechać do pracy – Opel Astra czy Skoda?

Miejskich aut do 5 tys. złotych jest naprawdę najwięcej na rynku. Ciekawych propozycji nie brakuje, choć wiele zależy od tego, czy w danej chwili na pewno znajdziesz je na rynku. Może postaw na Opla Astrę drugiej generacji? To auto o prostej konstrukcji, raczej przeciętne pod każdym względem. Nie jest ani zbyt piękne, ani zbyt szybkie, ale właśnie w tym tkwi jego siła! W dalszym ciągu bez problemu można znaleźć modele, które sprawnie poruszają się po drogach. Innym ciekawym modelem może być także Skoda Fabia pierwszej generacji, która od Astry różni się przede wszystkim wyższą odpornością na korozję podwozia. 

Małe auto dostawcze do 5 tys. złotych – Renault, a może Volkswagen?

Właśnie rozpoczynasz własny biznes i koniecznie potrzebujesz pojazdu, który pomoże ci w jego rozkręceniu? Auto do 5 tys. może być dobrym wyborem, jeśli właśnie wydałeś cały budżet na rozwój działalności. Zakup takiego pojazdu może być jednak nieco trudniejszy niż w przypadku samochodów miejskich, dlatego że na rynku jest ich po prostu mniej. Możesz zwrócić uwagę na takie modele, jak Volkswagen Caddy czy Renault Kangoo. Miej jednak na uwadze, że tego typu auto będziesz raczej musiał dość szybko wymienić.

Tanie sportowe auto do 5 tys. złotych

Uwielbiasz sportowe auta, ale masz bardzo ograniczony budżet? W tym segmencie znajdziesz propozycje, które powinny spełnić przynajmniej część twoich oczekiwań. Ciekawą propozycją wśród tanich sportowych aut do 5 tys. może okazać się Renault Megane. Jednak w przypadku tego pojazdu problematyczna może okazać się niska jakość wykończenia wnętrza. Zwróć też uwagę na model Opel Calibra. To auto o prostej konstrukcji, które bez problemu naprawisz, ponieważ dostęp do części jest naprawdę prosty. Niska cena sprawia, że nawet często występującą korozję można przeboleć.

Auto do 5 tys. to pojazd dla młodego kierowcy

Auto do 5 tys. złotych będzie dobrym wyborem dla osób, które nie jeżdżą zbyt dużo lub takich, które dopiero od niedawna siedzą za kierownicą. To dobry wybór, jeśli właśnie chcesz kupić swój pierwszy pojazd w życiu. Jeśli nawet z powodu braku wiedzy nie do końca o niego zadbasz lub weźmiesz udział w kolizji, nie będziesz musiał tak bardzo przejmować się jego stanem. Jeśli jednak jesteś osobą, która przemierza setki kilometrów, takie auto może po prostu nie być wystarczająco bezpieczne. Nie jest już tak sprawne, jak przed laty. Gdy dużo jeździsz, spróbuj zainwestować w lepszy pojazd.

Zwróć uwagę na to, gdzie znajduje się pojazd!

Gdy masz do wydania tak niewielką kwotę, koniecznie zawęź poszukiwania samochodu do swojej okolicy. Jeśli auto znajduje się na drugim końcu Polski, przejechanie kilkuset kilometrów będzie często wiązało się z wysokim kosztem. Czasem lepiej kupić samochód w okolicy i przekroczyć ustalony przez siebie budżet, ale przy tym oszczędzić na dojeździe do sprzedawcy.

Auto do 5 tysięcy złotych to świetny wybór dla początkującego kierowcy. Modele, które wskazaliśmy, na pewno warto sprawdzić. Wiadomo, że tak tanie auto będzie miało swoje wady, ale trudno oczekiwać cudów. Życzymy udanych poszukiwań!

Archiwum: sierpień 2021