Stres wywołany wypadkiem lub kolizją na drodze może spowodować spustoszenie w emocjach i sposobie myślenia. Trudno wtedy o racjonalne decyzje. Dlatego postanowiono stworzyć system BLS, czyli bezpośredniego likwidowania szkód. W teorii ma ułatwiać załatwianie spraw dotyczących likwidowania szkód na mieniu. Jak to wygląda w praktyce?

Co to jest BLS i jak funkcjonuje?

Zastanawiasz się, co to jest BLS? To inaczej bezpośrednia likwidacja szkody. Polega na przejęciu odpowiedzialności za negocjacje z ubezpieczycielem sprawcy przez twoje towarzystwo ubezpieczeniowe. 

W standardowej procedurze, będąc poszkodowanym w kolizji lub stłuczce, egzekwujesz odszkodowanie za straty materialne od TU sprawcy. Na tej podstawie możesz domagać się zwrotu kosztów za naprawę pojazdu. BLS ułatwia ten proces, ponieważ do negocjacji wkracza twój ubezpieczyciel. Na pierwszy rzut oka wygląda to więc bardzo przyzwoicie, bo osoby wykwalifikowane w likwidowaniu szkód kontaktują się z ubezpieczycielem sprawcy, chcąc wyegzekwować jak najlepsze warunki.

BLS a ubezpieczenia – skąd mam wiedzieć, że to mam?

Kwestie BLS i ubezpieczenia są ze sobą bezpośrednio związane. Podstawowym warunkiem skorzystania z BLS jest przystąpienie do programu przez twoje towarzystwo ubezpieczeniowe. Kolejna sprawa to obecność w nim TU sprawcy. 

W praktyce BLS to wewnętrzne porozumienie między firmami ubezpieczeniowymi, które zobowiązują się do rozstrzygania spraw między sobą. Twoja firma ubezpieczeniowa staje się pośrednikiem w sporze między tobą a TU osoby, która spowodowała zdarzenie drogowe. Dlatego najłatwiej jest skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem zaraz po kolizji i zapytać o BLS.

Bezpośrednia likwidacja szkody – kiedy niemożliwa?

Zdarza się, że twój ubezpieczyciel nie jest partnerem programu BLS. Oznacza to, że bezpośrednia likwidacja szkody jest dla ciebie niedostępna. W takim wypadku konieczne są kontakt z ubezpieczycielem sprawcy i dochodzenie swoich praw osobiście. Możesz też skorzystać ze wsparcia firm zewnętrznych, specjalizujących się w egzekwowaniu wyższych zadośćuczynień i odszkodowań. Ta sama procedura spotka cię, gdy okaże się, że TU sprawcy nie jest objęte programem BLS. Jednak to nie wszystkie sytuacje, w których trzeba będzie osobiście dochodzić swoich praw.

BLS i OC – kiedy nie skorzystasz?

Nie bez przyczyny na początku artykułu mowa była o kolizjach i drobnych stłuczkach. Jak wygląda kwestia BLS i OC

Na początek warto odpowiedzieć na pytanie, dlaczego BLS nie odnosi się do wypadków. W takich sytuacjach zawsze dochodzi do uszczerbku na zdrowiu lub utraty życie. Likwidacja bezpośrednia działa tylko w momencie utraty mienia, a nie zdrowia czy życia. Tak więc, w przypadku, gdy podczas zdarzenia drogowego doznałeś jakiejkolwiek szkody na zdrowiu, nie możesz skorzystać z opisywanego programu.

Innym warunkiem jest szacowana wysokość strat poniesionych na skutek zdarzenia. Progiem górnym, stanowiącym o możliwości skorzystania z BLS, jest kwota 30 000 zł. Warto przypomnieć, że jeśli szkoda jest wyceniana na wyższą sumę, program ten nie funkcjonuje. Do innych kwestii wykluczających BLS zaliczają się:

  • zdarzenie drogowe z udziałem więcej niż dwóch pojazdów;
  • zdarzenie poza terytorium Polski.

BLS a brak TU w programie – czy możesz liczyć na pomoc?

To prawda, że twoja firma ubezpieczeniowa musi należeć do programu, żebyś skorzystał z BLS. Jednak w niektórych przypadkach TU wprowadzają w życie procedury ułatwiające przeprowadzenie likwidacji szkody. Żeby się o tym przekonać, dobrze jest skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem i zapytać o oferowane formy wsparcia. Jeżeli takowych nie ma, musisz radzić sobie sam.

Bezpośrednia likwidacja szkody – czy warto?

Zastanawiasz się, czy warto skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody? Dobrze jest poznać zakres usług, które mogą zostać wykonane. BLS umożliwia poszkodowanym opłacenie:

  • naprawy pojazdu;
  • wynajęcia pojazdu zastępczego;
  • wykonania niezbędnego badania technicznego po naprawie;
  • holowania;
  • parkingu strzeżonego po odholowaniu.

Bezpośrednia likwidacja szkód – jakie firmy uczestniczą w programie?

System BLS jest atrakcyjny dla poszkodowanych uczestników zdarzeń drogowych, dlatego dobrą wiadomością jest fakt uczestniczenia w nim wielu TU. Jakie firmy uczestniczą w bezpośredniej likwidacji szkód? Są to:

  • Aviva;
  • Beesafe;
  • Compensa (szkoda tylko do 25 tys. zł);
  • Ergo Hestia;
  • Interrisk:
  • Link4;
  • MTU;
  • PZU;
  • Uniqa;
  • Warta;
  • Wiener;
  • You Can Drive.

BLS – jakie korzyści daje poszkodowanemu?

W założeniu cały proces miał trwać krócej i przynosić poszkodowanemu mniej stresu. Czy te plany udało się zrealizować? Wkroczenie do sprawy towarzystwa ubezpieczeniowego osoby poszkodowanej rzeczywiście wpływa na usprawnienie całego procesu. Załatwianie formalności leży po stronie twojego ubezpieczyciela i nie musisz przejmować się dodatkowymi trudnościami napotkanymi podczas negocjacji.

Poza tym BLS daje ci możliwość zmniejszenia ilości skarg wysyłanych do Rzecznika Finansowego. TU sprawcy inaczej rozmawia z graczem równorzędnym, a zupełnie inaczej z nieznaną sobie osobą. Jako klient firmy ubezpieczeniowej, która załatwia za ciebie wszelkie formalności, nie musisz przejmować się koniecznością nawiązania kontaktu z ubezpieczycielem sprawcy.

Czy BLS wpływa na wysokość składki polisy OC?

W momencie wejścia programu na rynek wiele osób było zaniepokojonych, że taka usługa niekorzystnie wpłynie na wysokość ubezpieczeń OC. Z czasem jednak dało się zauważyć, że BLS nie ma znaczenia w kwestii podnoszenia należnych kwot za polisę OC. Co więcej, obecność takiej usługi w pakiecie danego TU wskazuje, że ubezpieczyciel mocno interesuje się rozwiązywaniem szkód powstałych w mieniu swojego klienta. A to kolejny wyznacznik jakości, który może przekonywać do wybrania oferty właśnie tego podmiotu.

BLS – podsumowanie artykułu

Przed szybkim załatwieniem sprawy na własną rękę upewnij się, czy nie należy ci się BLS. W tym celu skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i sprawdź, na jakich warunkach możesz otrzymać pomoc w likwidacji szkody. Pamiętaj jednak, że to ty jesteś stroną sporu, a twoje TU – jedynie pośrednikiem.

Archiwum: wrzesień 2021