Jeśli jesteś przezornym kierowcą, a samochód to Twoje oczko w głowie, na pewno chcesz być przygotowany na każdą sytuację. Pamiętaj, że wystarczy jedynie krótki moment rozkojarzenia, abyś spowodował wypadek. Może się zdarzyć też, że Twoje auto dostanie się w niepowołane ręce i zostanie zniszczone. We wszystkich tych przypadkach szybko docenisz ubezpieczenie AC. Co obejmuje ta polisa?

Ubezpieczenie autocasco – co to jest?

AC to jedna z polis komunikacyjnych. Jest jednak, w odróżnieniu od OC, nieobowiązkowa. Kierowca może wykupić to ubezpieczenie i liczyć na wsparcie ubezpieczającego w różnych sytuacjach lub zrezygnować z zawarcia umowy na autocasco.

Polisę AC można wykupić na pojazdy mechaniczne, czyli zarówno samochody osobowe, ciężarowe, jak i motocykle. Zakres ochrony ubezpieczeniowej ustalany jest na podstawie analizy potrzeb klienta.

Między innymi z tego powodu umowy AC bardzo się od siebie różnią. O tym, jaki zakres ochrony będzie zapewniać autocasco ubezpieczonemu, zależy od postanowień w OWU – Ogólnych Warunkach Umowy. Towarzystwa ubezpieczeniowe są przychylne kierowcom – ich zakres ochrony ubezpieczeniowej jest szeroki, polisa jest elastyczna i dlatego umowa może być idealnie dopasowana zarówno do oczekiwań, jak i budżetu właściciela auta.

Autocasco – co obejmuje?

Jeśli jesteś poszkodowanym w wypadku, a Twój samochód został zniszczony, otrzymasz odszkodowanie z OC sprawcy stłuczki. Jednak jeśli to Ty spowodujesz kolizję lub wypadek, ale Twoje auto także będzie wymagać naprawy, możesz otrzymać świadczenie wyłącznie z tytułu polisy autocasco.

Ubezpieczenie AC, zależnie od wybranego zakresu ochrony, może zapewnić wypłatę odszkodowania również wtedy, gdy:

  • Twoje auto zostanie skradzione,
  • Twój samochód zostanie zniszczony na skutek aktu wandalizmu – jego karoseria zostanie zadrapana lub pomalowana np. sprayem,
  • Twój samochód ulegnie zniszczeniu na skutek działania sił przyrody – ubezpieczający wypłaci Ci odszkodowanie, jeżeli Twoje auto spłonie w pożarze, zostanie zalane czy zdewastowane podczas wichury.

Musisz pamiętać, że na wysokość odszkodowania wynika z wyceny towarzystwa lub warsztatu, w którym następuje likwidacja szkody. Jednak to Ty decydujesz, jaki ma być zakres ochrony dla Twojego samochodu. Możesz się zdecydować na kompleksowe AC lub minicasco. Ta druga polisa to budżetowe rozwiązanie, jednak zapewnia ona dużo mniejszy zakres ochrony ubezpieczeniowej.

W wybraniu AC idealnego na Twoją kieszeń pomoże Ci doradca z CUK Ubezpieczenia lub kalkulator kosztów polisy na cuk.pl

Co pokrywa autocasco i od czego zależy wysokość odszkodowania?

To ubezpieczenie komunikacyjne docenisz, kiedy Twój samochód zostanie uszkodzony. Może to dotyczyć jedynie zadrapania lakieru, ale i zniszczenia silnika. Spalanie auta, przygniecenie przez drzewo czy zalanie przez wodę – również wtedy możesz spodziewać się wypłaty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

To, jak wysokie odszkodowanie dostaniesz, zależy od umowy zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jednak im suma ubezpieczenia będzie wyższa, tym większą składkę będziesz musiał zapłacić. Kwota odszkodowania zależy również od konkretnych zapisów znajdujących się w polisie:

  • można wykupić autocasco z udziałem własnym i bez udziału własnego – pierwsze rozwiązanie zakłada, że w przypadku zniszczenia auta poniesiesz część kosztów likwidacji szkody. Natomiast w przypadku polisy bez udziału własnego to ubezpieczyciel  pokrywa wydatki związane z naprawą auta,
  • ubezpieczenie AC jest dostępne w wariancie z amortyzacją i bez amortyzacji – w pierwszym przypadku, kiedy zniszczeniu ulegnie konkretna część samochodu, to jej wartość zostanie pomniejszona ze względu na jej zużycie. Tym samym Twoje odszkodowanie może być niższe. Natomiast, wykupując autocasco bez amortyzacji, możesz liczyć na to, że dostaniesz świadczenie równe pełnej wartości uszkodzonych części,
  • w OWU mogą znajdować się zapisy, że podczas wyceny szkody brana jest pod uwagę cena części oryginalnych lub zamiennych – na etapie zakupu ubezpieczenia klient podejmuje decyzję, który wariant likwidacji szkody wybiera.

Jak działa autocasco, czyli ile trzeba za nie zapłacić i jak dostać wypłatę świadczenia w przypadku uszkodzenia auta?

Czynniki, na podstawie których towarzystwa ubezpieczeniowe wyceniają polisy AC, nie są zawsze takie same. Każde towarzystwo ustala indywidualnie, co będzie wpływać na cenę AC. Towarzystwo ubezpieczeniowe, kalkulując wysokość składki, może wziąć pod uwagę na przykład:

  • ryzyko kradzieży auta – by je oszacować zbiera informacje na temat zabezpieczeń antywłamaniowych i tego, gdzie parkowany jest pojazd,
  • wartość pojazdu – jeśli jest ona wysoka, to prawdopodobnie znajdują się w nim drogie części, których naprawa lub wymiana słono kosztują,
  • wiek kierowcy i staż za kierownicą – według towarzystw ubezpieczeniowych starsi i bardziej doświadczeni kierowcy jeżdżą ostrożniej, a tym samym ich samochody rzadziej biorą udział w wypadkach.

Jeśli Twój samochód ulegnie zniszczeniu, zostanie uszkodzony podczas wypadku, działania sił przyrody lub ukradziony, to jak najszybciej poinformuj o tym swojego ubezpieczyciela. Najlepiej zrobić to w formie pisemnej – od tego momentu ma 30 dni, aby uznać szkodę i wypłacić odszkodowanie. Termin ten wydłuża się o 14 dni, jeśli okoliczności zdarzenia musiały być wnikliwie zbadane. Natomiast jeżeli ze względu na specyfikę danej sytuacji wydanie decyzji przez ubezpieczającego było utrudnione, na odszkodowanie poczekasz do 90 dni.

Autocasco to najlepsza poduszka bezpieczeństwa dla właścicieli samochodów. Mimo że jego wykupienie oznacza konieczność poniesienia pewnych wydatków, to koszt ewentualnej naprawy auta bez wsparcia finansowego może być dużo wyższy.

Archiwum: sierpień 2022