Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

ubezpieczenia komunikacyjne
ubezpieczenia komunikacyjne

Dokumenty

Ubezpieczenia komunikacyjne – obowiązkowe i dodatkowe. Co powinna zawierać polisa komunikacyjna?

Ubezpieczenia komunikacyjne są znane wszystkim właścicielom pojazdów, choć niekoniecznie pod taką nazwą. Dowiedz się, czy się obowiązkowe i jaka jest ich rola. Jaka polisa komunikacyjna będzie najbardziej opłacalna? To musisz wiedzieć!

Pytanie o to, co to jest ubezpieczenie komunikacyjne, może zadawać sobie wielu młodych kierowców. Ubezpieczenia komunikacyjne sprawiają, że możesz czuć się pewniej i bezpieczniej w trakcie poruszania się po drodze. Sprawdź, czy są one obowiązkowe oraz w jaki sposób wybrać te najkorzystniejsze już teraz.

Co to jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Ubezpieczenie komunikacyjne to nic innego, jak sposób na zabezpieczenie swojego auta bądź innego pojazdu. Normują je przepisy prawne. W związku z tym, muszą one spełniać pewne wymagania. 

Ubezpieczenia komunikacyjne mogą występować w różnych wersjach. Różnią się też swoim zakresem. Na przykład, mogą obejmować holowanie pojazdu w razie wypadku albo pokrywać koszt wymiany części po nim. Mogą również chronić cię za granicą, oferując np. pomoc w transporcie do domu, jeśli twoje auto na trasie po prostu się zepsuje. Dlatego ubezpieczenia komunikacyjne są niezwykle przydatne zwłaszcza dla osób, które lubią daleko podróżować swoim samochodem.

OC komunikacyjne – to jest najważniejsze!

Ubezpieczenia komunikacyjne w większości są sprawą dowolną. Możesz je dobrać do własnych potrzeb i nie wydawać na nie dużych kwot. Jest jednak wyjątek! Jest nim OC komunikacyjne. 

Ten rodzaj ubezpieczenia sprawia, że w razie wypadku jego ofiara będzie miała pokryty koszt naprawy samochodu. Chroni ono więc portfel właściciela pojazdu, który spowodował zdarzenie drogowe. Sprawia również, że osoba, której auto zostało zniszczone, nie będzie musiała martwić się o naprawę i jej koszty. Ubezpieczenie komunikacyjne OC musisz płacić każdego roku, aby pojazd mógł legalnie poruszać się po drogach.

Ubezpieczenie komunikacyjne OC – ile kosztuje?

Niełatwo jest podać koszt OC bez znajomości kilku istotnych szczegółów. Wpływ na jego wysokość ma wiele czynników. Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest zależne od:

  • modelu auta;
  • wieku pojazdu;
  • stażu kierowcy;
  • historii jazdy, najlepiej bezwypadkowej. 

Średnio zapłacisz za nie jednak około 700-900 zł w ciągu roku. Wyjątkiem są młodzi kierowcy, których czeka koszt oscylujący wokół 1500 zł. Nic dziwnego, że bardzo często samochody takich osób są zarejestrowane na współwłaścicieli – rodziców bądź innych bliskich, mających niższą stawkę polisy.

Ubezpieczenie OC komunikacyjne – czy zawsze jest obowiązkowe?

Niemal zawsze odpowiedź na pytanie, czy ubezpieczenie OC komunikacyjne jest obowiązkowe, brzmi – tak. Istnieje tylko jeden wyjątek. Nie zdarza się on zbyt często, ale warto o nim wiedzieć. Jeśli masz w swoim garażu samochód uznany za zabytkowy, czyli taki, który jeździ na żółtych blachach, to nie będziesz musiał płacić OC przez cały rok.

Ubezpieczenia komunikacyjne w takiej sytuacji opłacane są na innej zasadzie. Jeśli auto będzie wyjeżdżać na drogę, oczywiście będziesz musiał wykupić OC. Będziesz mógł to jednak zrobić tylko na konkretny okres. Przykładowo, na kilka miesięcy lata, gdy pojazd będzie brał udział w festiwalach i wystawach.

Polisa komunikacyjna – jak ją kupić najtaniej?

W Polsce działa naprawdę wielu ubezpieczycieli i każdy z nich ma nieco inne stawki. Z tego też powodu niełatwo jest wybrać tę najbardziej opłacalną opcję. Na szczęście, dziś ubezpieczenia komunikacyjne kupuje się znacznie łatwiej niż dawniej! 

Możesz porównać oferty konkretnych firm, korzystając z kalkulatorów. Są one dostępne w sieci za darmo i czasem oferują nawet niższą kwotę ubezpieczenia OC niż sama ubezpieczalnia. Dlaczego? Współpracują one z programami, gwarantującymi zniżki dla ich klientów. Warto sprawdzać takie możliwości!

Ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce – czy każdy ma OC?

Ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce, przez to, że OC jest obowiązkowe, są bardzo popularne. Mimo tego, nie każdy kierowca decyduje się na ich zakup! W efekcie, część osób jeździ nielegalnie. Szacuje się, że ok. 90 tysięcy kierowców nie ma ważnej polisy. W większości są to osoby, których ubezpieczenie wygasło i które planują jego zakup. 

Czy łatwo wpaść na takie auto? Wbrew pozorom, niekoniecznie. Na drogach w Polsce można spotkać ok. 42,7 mln samochodów, co oznacza, że te niezarejestrowanych jest zaledwie około 2%. Szansa na zdarzenie drogowe z udziałem takowego pojazdu jest dość niska.

Brak OC a wypadek – czy dostaniesz odszkodowanie?

Jeśli zdarzy się sytuacja drogowa, w której jesteś ofiarą, a twoje auto wymaga naprawy, jej koszty pokrywane są z OC. Co, jeśli sprawca go nie miał? Nie musisz się martwić o to, że nie zostaną ci wypłacone pieniądze. Po prostu sam sprawca będzie pociągnięty do odpowiedzialności oraz pokrycia wszystkich kosztów z własnej kieszeni. Ubezpieczenia komunikacyjne zawsze chronią uczestników wypadków!

Ubezpieczenia komunikacyjne – czy AC się opłaca?

Ubezpieczenie AC, czyli autocasco, dodatkowo chroni samochód. Kupując je, możesz liczyć na pomoc także wtedy, gdy coś stanie się z twoim autem na trasie. Dzięki niemu dostaniesz pojazd zastępczy na okres naprawy bądź też będziesz mógł nocować w hotelu, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Na dodatek AC możesz dopasować idealnie do swoich potrzeb. Jeśli nie jeździsz zbyt dużo, opłacalna może być wersja mini, której koszt to często już od 50 zł rocznie. Oczywiście, kwota ta może znacznie wzrosnąć – nawet do kilkuset złotych – jeśli zależy ci na dużej liczbie udogodnień.

Ubezpieczenia komunikacyjne – jak kupić je taniej?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może oferować AC w zupełnie innej cenie. Istnieje jednak możliwość zakupu tańszego ubezpieczenia komunikacyjnego. Na przykład, jeśli w umowie masz zapis dotyczący franszyzy integralnej, to prawdopodobnie jego koszt spadnie. 

Co kryje się za tymi słowami? Ubezpieczalnia będzie pokrywała koszty naprawy samochodu, ale dopiero po przekroczeniu jakiejś kwoty. Może to być 50, 100 czy nawet ponad 500 zł – wszystko zależy od tego, jak umówisz się z ubezpieczycielem! To dobre rozwiązanie, jeśli nie jeździsz samochodem zbyt dużo. Dodatkowo, pozwala ono zaoszczędzić czas TU, które zwykle nie może pozwolić sobie na zajęcie się naprawą wartą np. 30 zł.

Ubezpieczenia komunikacyjne są niezwykle ważne!

Ubezpieczenia komunikacyjne sprawiają, że na drodze jesteś po prostu lepiej chroniony. To dzięki nim nie będziesz musiał przejmować się tysiącami, które będzie trzeba wydać na naprawę cudzego samochodu po stłuczce. Dzięki nim, jadąc w trasę, nie będziesz musiał stresować się brakiem możliwości powrotu do domu. 

Nie rezygnuj z ubezpieczeń komunikacyjnych i zawsze dobieraj je odpowiednio do swoich potrzeb. Choć nikt nie chce, aby jego pojazd zepsuł się w drodze, to trzeba pamiętać, że takie rzeczy po prostu się zdarzają. Warto być na nie przygotowanym.

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Małopolskie Ujazd. Dzisiaj w godzinach porannych doszło do wypadku busa dla osób niepełnosprawnych. Pojazd zderzył się z ciągnikiem. Sześć osób zostało rannych, natomiast jedna...

Wiadomości

A2. Wypadek busa z migrantami na wielkopolskim odcinku autostrady. Reporter RMF FM Mateusz Chłystun podaje, że łącznie ucierpiało 16 osób.

Wiadomości

Rajd Hiszpanii. Thierry Neuville wraz z pilotem Martijnem Wydaeghem byli najszybsi na katalońskich trasach. Za kierowcą Hyundaia uplasowali się Elfyn Evans i Dani Sordo....

Wiadomości

Warszawa. Już jutro zostanie uruchomiona pierwsza linia cmentarna. Autobusy C40 będą kursowały na trasie z Metra Młociny do Cmentarza Północnego.

Samochody

Nieważne czy kolizja czy nieuważny sąsiad na parkingu. Tak samo codzienne użytkowanie, chociaż w mniej widoczny sposób, uszkadza powłokę lakierniczą każdego samochodu. Dlatego niezależnie...

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Wiadomości

Wypadek na autostradzie A4. W miejscowości Czarna Sędziszowska dzisiaj o godz. 4.10 doszło do zderzenia samochodu osobowego z cysterną. Jedna osoba została ranna. Obecnie...

Zobacz także

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Przepisy

Mandat za brak gaśnicy możesz dostać, jeśli twój pojazd zostanie skontrolowany przez policję. Jak wysoka będzie kara? Sprawdź, czego możesz się obawiać w takiej...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...

Samochody

Samochody z USA są bardzo często sprowadzane do Polski. Wyraźnie pokazują to statystyki, w których to Stany Zjednoczone stanowią jeden z większych rynków importu....