Czym tak właściwie jest elektromobilność?

Elektromobilność (lub e-mobility) obejmuje wszelkie zagadnienia związane z produkcją i eksploatacją pojazdów napędzanych energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł. Mowa tu nie tylko o samochodach, ale także motocyklach, autobusach, tramwajach czy pociągach.

Pojęcie to odnosi się również do wszystkiego „wokół” pojazdów elektrycznych, czyli ochrony środowiska, infrastruktury ładowania, problemów prawnych, społecznych i gospodarczych związanych z elektryfikacją gospodarki, która w dużej mierze wciąż jest zależna od paliw kopalnych.

Jak wygląda elektromobilność na rynku motoryzacyjnym?

To dynamicznie rozwijający się sektor gospodarki, w czym kluczową rolę odgrywa wzrost świadomości ekologicznej oraz troska o ograniczenie emisji spalin. Producenci zajmują się projektowaniem coraz większej liczby samochodów elektrycznych, odpowiadając na rządowe wymagania dotyczące ekologii. Każdy elektryk jest cichy i niskoemisyjny, przez co idealnie nadaje się do jazdy po mieście. Póki co największym problemem pozostaje pojemność akumulatora, która wiąże się z zasięgiem pojazdu.

Aby sprostać oczekiwaniom swoich klientów, producenci proponują również inne rozwiązania techniczne, ze szczególnym naciskiem na samochody hybrydowe. W tych pojazdach zastosowano połączenie dwóch technologii: silnika spalinowego, który wspomaga napęd elektryczny.

W zależności od producenta ten dodatkowy, zasilany zieloną energią, może pracować np. tylko w mieście (przy niskich prędkościach) lub działać jako układ pomocniczy, który wesprze jednostkę główną w trasie, przy prędkościach autostradowych. Ma to na celu zmniejszenie zużycia paliwa, np. przy ruszaniu lub przyspieszaniu. Niektóre hybrydy umożliwiają ładowanie akumulatorów w trakcie jazdy, dzięki czemu odzyskują część zużytej energii.

Coraz większą popularnością cieszą się hybrydy typu plug-in. Od klasycznych różnią się tym, że pozwalają na dłuższą jazdę na prądzie elektrycznym (nawet do 60 km) oraz możliwością ładowania akumulatorów z zewnętrznego źródła energii. Ten rodzaj napędu pozwala na wykorzystywanie możliwości technicznych obydwóch silników w najbardziej wydajny sposób: elektrycznego w mieście, spalinowego – na dłuższych trasach.

Na tę chwilę samochody spalinowe nadal są tańsze od dostępnych na rynku pojazdów elektrycznych. Różnica w cenie zwraca się jednak dzięki niższym kosztom eksploatacji i mniejszej awaryjności elektryków. Dodatkowo polski rząd oferuje m.in. program „Mój elektryk”, który przewiduje dofinansowanie do zakupu auta dla osób fizycznych oraz przedsiębiorców.

Dlaczego elektromobilność jest ważna?

Emisje spalin mają poważny wpływ na środowisko, a zasoby paliw kopalnych już się kończą. Dzięki elektromobilności poprawi się jakość powietrza oraz zmniejszy się poziom hałasu w miastach. To z kolei pozytywnie wpłynie na zdrowie ludzi, szczególnie tych mieszkających w wielkich aglomeracjach lub przy głównych trasach przelotowych.

Wzrastająca świadomość ekologiczna społeczeństwa wspierana jest różnymi programami rządowymi, promującymi nabywanie pojazdów elektrycznych. Oprócz dofinansowań władze oferują jeszcze inne udogodnienia, np. darmowe parkowanie w centrach miast czy możliwość jazdy buspasem. Cały czas trwa też rozbudowa sieci stacji ładowania oraz map takich punktów, gdzie działa też Eloptio.

Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 52 tys. pojazdów całkowicie elektrycznych. Więcej niż połowa z nich (około 64%) to samochody osobowe, kolejne 26% to jednoślady. W kraju mamy też nieco ponad 6,5 tysiąca pojazdów dostawczych i autobusów wykorzystujących ten napęd.

Według przewidywań ekspertów analizujących trendy w motoryzacji już za kilkanaście lat produkcja samochodów z silnikami spalinowymi zostanie całkowicie wstrzymana. Ich prognoza zakłada również, że do roku 2040 na drogach będzie ponad 500 mln elektryków.

Elektromobilność to nie tylko rewolucja w świecie pojazdów, to również transformacja w myśleniu o transporcie i kierunek, którym warto podążać już dziś!

Archiwum: styczeń 2024