Najważniejszy element, czyli akumulator!

Sprawdzenie samochodu powinieneś zdecydowanie zacząć od akumulatora. W przypadku, gdy okaże się on niesprawny, będziesz mógł zapomnieć o bezproblemowym odpaleniu twojego samochodu. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby przed zimą sprawdzić w serwisie jego moc rozruchową oraz stan naładowania samej baterii. Wykorzystywany jest do tego specjalny tester, którym może pochwalić się każdy mechanik. Nie bez znaczenia jest także sama instalacja elektryczna, która również powinna zostać poddana badaniu. W czasie użytkowania pojazdu zwróć uwagę na to, aby nie zostawiać w pojeździe na noc żadnych włączonych odbiorników prądu. 

Równie ważne części – świece żarowe oraz zapłonowe

Każdy kierowca samochodu z silnikiem diesla powinien zainteresować się elementami, takimi jak świece żarowe. W przypadku, gdy zostaną one przepalone, uruchomienie jednostki napędowej w czasie niskich temperatur, nie będzie możliwe. Już, kiedy silnik zaraz po uruchomieniu nie pracuje zbyt równo, powinna zapalić ci się czerwona lampka. Z koeli posiadacze samochodów z benzynową jednostką napędową muszą zainteresować się tak zwanymi świecami zapłonowymi. Wedle zaleceń producentów, powinny one być wymieniane co około 60 do 120 tysięcy przejechanych kilometrów. W związku z tym naprawdę wart zająć się tym w czasie zimowego przeglądu. Działanie to sprawi, że będziesz w stanie zaoszczędzić sporo czasu na wizytach u mechanika.

Nie zapomnij także o alternatorze!

Nie bez znaczenia jest także przeprowadzenie pomiaru prądu ładowania. To właśnie alternator odpowiedzialny jest za doładowywanie akumulatora w czasie jazdy, a także jest źródłem energii w czasie działania jednostki napędowej. Jednym z objawów, który powinien sprawić, że zainteresujesz się tym elementem, jest zapalenie się kontrolki akumulatora w czasie jazdy. Jest to sygnał, który mówi, że prąd pobierany jest z baterii, która w żadnym stopniu nie jest doładowywana. 

Zadbaj także o bezpieczeństwo – ciśnienie w oponach

Ciśnienie w oponach to coś, co powinno być poddawane kontroli co około 3 tygodnie. Kiedy temperatura spada do niskich poziomów, ciśnienie także się zmniejsza. Nie jest tajemnicą, że sytuacja ta sprawia, że zużycie ogumienie jest szybsze, a spalanie znacznie większe. Nie jest to jednak najważniejsze, gdyż ma to także ogromny wpływ na bezpieczeństwo samej jazdy. Jak sprawdzić ciśnienie w oponach? Najlepszym rozwiązaniem, aby to zrobić, jest wykorzystanie kompresora na jednej ze stacji benzynowych. Pamiętaj jednak, aby w czasie pomiarów koła były zimne. 

Archiwum: grudzień 2021