Według raportu firmy SW Research 83,5% polskich kierowców zmienia opony na zimowe. Kolejne 12,5% używa całorocznego ogumienia. W ten sposób zapewniamy sobie większe bezpieczeństwo podczas jazdy na ośnieżonej lub oblodzonej drodze. Okazuje się jednak, że przepisy w tej kwestii nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.
Mandat za brak opon zimowych w Polsce i za granicą
Obowiązek zmiany opon na zimowe w krajach o klimacie zbliżonym do naszego jest niemal standardem. Dla przykładu w Austrii czy w Niemczech za brak odpowiedniego ogumienia można zapłacić kilkadziesiąt euro kary. Podobnie jest za naszą południową granicą. Mandat za brak opon zimowych w Czechach może wynosić od 2000 do 2500 czeskich koron. Tam przepisy są jasne: na zimowych oponach trzeba jeździć między 1 listopada a 31 marca. Są też specjalne znaki drogowe, które wskazują miejsca, gdzie wymagane są opony zimowe. Brak odpowiednich może kosztować zarówno mandat, jak i brak odszkodowania z ubezpieczenia samochodu.
Polska jest jednak wyjątkiem i przepisy nie nakazują kierowcom zmiany opon na zimowe. W kontekście występowania w naszym kraju terenów górskich, a także mroźnych zim, brak podobnych zapisów w przepisach może zaskakiwać. Niemniej 0,5% kierowców, którzy według wspomnianego badania przez cały rok jeżdżą na letnich oponach, nie musi obawiać się kary za brak opon zimowych. Co więcej, z racji braku odpowiednich zapisów legislacyjnych nie może być on również pretekstem do obniżenia lub odmowy wypłaty odszkodowania z OC.
Brak opon zimowych a ubezpieczenie
Wspomnieliśmy już, że brak opon zimowych nie wpływa na odszkodowanie z OC, ale ta reguła nie obowiązuje w przypadku autocasco. Towarzystwo ubezpieczeniowe może powołać się na stosowne artykuły Kodeksu cywilnego, a konkretnie art. 362 oraz art. 827. W obu przypadkach mowa jest o tym, że jeśli do szkody lub jej powiększonego stopnia doszło z powodu rażących zaniedbań po stronie właściciela pojazdu, ubezpieczyciel może zmniejszyć odszkodowanie lub odmówić wypłaty. Jazda w trudnych warunkach atmosferycznych na letnich oponach kwalifikuje się właśnie jako „rażące niedbalstwo”, na które może powołać się ubezpieczyciel.
Jeśli szukasz ubezpieczenia samochodu, pamiętaj, aby sprawdzić Ogólne Warunki Umowy. Zasada jest równie ważna przy zakupie AC, Assistance czy NNW. Porównywarka OC Punkta umożliwia Ci wgląd w pełen zakres dokumentów przed zakupem, tak abyś wybrał najlepszą opcję dla Ciebie w korzystnej cenie. Zwróć uwagę, że wielu ubezpieczycieli oferuje dodatkowo np. ubezpieczenie opon w cenie samego OC. Porównuj oferty, a zaoszczędzone pieniądze możesz zainwestować w nowy komplet kół, który poprawi bezpieczeństwo Twojego auta.