Kiedy zmienić opony na zimowe? — to pytanie wszyscy kierowcy zadają sobie wraz z nadejściem niższym temperatur. Poznaj ogólne zasady, których należy przestrzegać podczas wymiany na zimowe opon. Dowiedz się, czym zimówki różnią się od całorocznych.

Skracają drogę hamowania w trudnych warunkach, zwiększają ogólną przyczepność i sterowność. Co sprawia, że zimowe opony umożliwiają wszystkie te rzeczy? Czy za ich brak w sezonie można dostać mandat? Jakie cechy opon letnich sprawiają, że nie nadają się one na jazdę w niższych temperaturach?

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Na początku, zanim jeszcze podejmiemy się wymiany opon, warto przejrzeć oferty od najlepszych producentów ogumienia. Mogą to być, na przykład opony zimowe marki Falken, które można znaleźć na https://www.sklepopon.com/opony/zimowe/falken. Część kierowców rozważa dość kuszącą opcję, jaką jest nabycie opon z komisu. Jednak używane produkty mogą okazać się nietrafionym wyborem. Owszem, można trafić na ogumienie w dobrym stanie, które będzie zapewniać odpowiednią przyczepność i zwrotność, ale trzeba dysponować wiedzą i na ten temat.

Kiedy zmienić opony na zimowe? - kiedy wymienić opony na zimowe?

Nie każdy kierowca wie, jak rozpoznać stan bieżnika oraz jakość danego kompletu opon. Dlatego warto zdecydować się na opony zimowe ze sklepu, w którym można dodatkowo zasięgnąć rady specjalistów na temat doboru odpowiedniego ogumienia, a ceny są bardzo korzystne. Opony zimowe warto wymienić wtedy, kiedy zapowiadane są opady śniegu. Najczęściej jest to przełom listopada i grudnia. Warto więc wcześniej się przygotować i zakupić dobre ogumienie kilka tygodni przed tym okresem.

Czy za brak opon zimowych można dostać mandat?

W Internecie często możemy znaleźć sprzeczne informacje. Chociaż i w Polsce powstawały projekty wprowadzenia takich przepisów, ostatecznie obowiązek posiadania opon zimowych w określonym czasie, czy poniżej określonej temperatury nigdy nie został wprowadzony. Skąd więc często pojawiające się artykuły informujące o wysokich mandatach, które grożą za jazdę na oponach letnich? Zazwyczaj możemy się z nimi spotkać, gdy jakiś kraj europejski wprowadza taki przepis u siebie. Ostatnim takim krajem były Włochy, w których od teraz na zimowych oponach trzeba jeździć od 15 listopada do 15 kwietnia, pod karą mandatu w wysokości nawet 1400 złotych. Inne kraje Unii Europejskiej, w których istnieje taki obowiązek to:

  • Łotwa,
  • Estonia,
  • Szwecja,
  • Finlandia,
  • Niemcy,
  • Austria,
  • Czechy,
  • Rumunia,
  • Słowacja,
  • Słowenia,
  • Chorwacja,
  • Luksemburg,
  • Francja,
  • Hiszpania.

Jak wybrać odpowiedni moment na wymianę opon na zimówki?

Sugerując się opiniami w internecie ciężko znaleźć wiarygodne komentarze. Niektórzy kierowcy podają konkretne daty, jeszcze inni sugerują, że przy obecnej zmienności pogody, warto czekać dopiero do momentu, w którym spadnie śnieg. Istnieją jednak pewne zasady, które jednoznacznie pozwalają określić, kiedy dokonać wymiany opon. Dzięki nim można zrobić to w odpowiednim momencie i zapewnić sobie doskonałe warunki jazdy nawet podczas niekorzystnych warunków pogodowych.

Przy jakiej temperaturze zmieniać opony letnie na zimowe?

Zmiana kół na zimowe powinna nastąpić w momencie, kiedy średnie temperatury dobowe spadają poniżej 7°C. Tak niska temperatura sprawia, że mieszanka gumowa w letnim ogumieniu staje się dużo twardsza, przez co takie opony nie zapewniają odpowiednich parametrów w zimie. Dlatego, kiedy termometr zatrzymuje się na średniej poniżej 7 stopni Celsjusza, trzeba zastanowić się nad wymianą opon. Ważne jest także, to kiedy najczęściej jeździmy samochodem. Jeżeli jest to głównie poranek lub noc, temperatury będą niższe, więc należałoby dokonać wymiany wcześniej.

auto z oponami zimowymi

Zmiana opon letnich na zimowe – na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu?

Odpowiednie opony zimą są bardzo ważne. Zapewniają lepszą przyczepność i sterowność pojazdu w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak mokre, zaśnieżone lub oblodzone drogi. Przede wszystkim, zimówki charakteryzują się głębokim bieżnikiem — im więcej jeździmy po ośnieżonych drogach, tym więcej śniegu się do niego dostaje, co drastycznie zwiększa przyczepność do ośnieżonej nawierzchni. Mają one również tysiące małych rowków, rozpraszających wodę i zapobiegających zjawisku aquaplaningu.

Skoro wiadomo, kiedy należy kupować opony zimowe, warto zwrócić uwagę na czynniki, które są ważne podczas podejmowania decyzji. Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, aby wszystkie opony w samochodzie pochodziły od tego samego producenta, a także miały tę samą charakterystykę – identyczny model, wzór bieżnika opony, rozmiar ogumienia i indeksy prędkości oraz nośności. Dlaczego jest to takie ważne?

Dzięki zastosowaniu czterech identycznych opon można cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą, a także znakomitą sterownością pojazdu. Dodatkowo takie opony zapewniają podobne osiągi i reakcję na różne bodźce na drodze – lód, śnieg, błoto czy wilgoć.

Pozostaje jeszcze kwestia wyboru producenta i ceny ogumienia. W tym przypadku warto sugerować się opiniami dostępnymi w internecie – kierowcy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, co często bardzo ułatwia podjęcie odpowiedniej decyzji.

Jeżeli chodzi o cenę, zależeć będzie w głównej mierze od klasy opon. Jeśli zdecydujemy się na ogumienie najwyższej jakości – premium, trzeba będzie zapłacić więcej. Natomiast opony budżetowe (ekonomiczne) to mały wydatek, jednak ich jakość często pozostawia wiele do życzenia. Dobór odpowiedniej klasy wiąże się z tym, po jakich trasach najczęściej się przemieszczamy oraz jakim samochodem. Często najlepszą opcją są opony średniej klasy, które mają dobry stosunek ceny do jakości.

Ile kosztuje wymiana ogumienia na zimowe – od czego zależy cena?

Zmiana kół na zimowe nie musi kosztować dużo. W zależności od warsztatu czy serwisu, stawki wahają się od 40 do 220 złotych. Od czego to zależy? Przede wszystkim od wybranego pakietu usług. Opcje dotyczą najczęściej tego, czy wybiera się zmianę opon z wyważaniem, czy nie, a także od rodzaju obręczy oraz rozmiaru.

Są to kwoty, które dotyczą usługi w serwisie. Ile kosztują same opony? Głównie zależy to od klasy produktu. Jednak wpływ na cenę ogumienia ma również rozmiar opony oraz to, czy dana opona posiada rant ochronny. Więcej zapłacimy również za opony typu Run Flat. W przypadku budżetowych modeli, za zestaw można zapłacić już około 500 złotych. W przypadku lepszych wersji ceny wahają się od 1000 do nawet 2000 złotych.

Opony wielosezonowe a zimowe – jaka jest różnica?

Wielu kierowców nie decyduje się na wymianę opon ze względu na to, że korzystają z ogumienia wielosezonowego. Ta wersja jest korzystnym rozwiązaniem, jednak w przypadku, gdy warunki pogodowe są skrajnie trudne – jest mróz, sypie śnieg lub śnieg z deszczem – nieporównywalnie lepszym wyborem będą opony zimowe.

Ogumienie wielosezonowe ma inną budowę bieżnika niż modele zimowe. Są gładsze, mają mniej lameli, a także wykonane są z innej mieszanki gumowej – twardszej. W trakcie łagodnej zimy ten typ opon powinien poradzić sobie dobrze. Jednak podczas trudniejszych warunków, mogą nie zapewniać tak dobrej przyczepności, jak ogumienie zimowe.

Archiwum: sierpień 2021