Automatyczna skrzynia biegów to naprawdę skomplikowany podzespół, którego naprawa wiąże się z niemałymi kosztami. W czasie pracy tego układu dochodzi do tarcia, a także powstawania mikroskopijnych opiłków, które potem sieją istne spustoszenie w samej przekładni. Jak z tym walczyć? 

Jednym z lepszych rozwiązań jest dynamiczna wymiana oleju. Osoby, które z niej rezygnują, po dłuższym czasie same dochodzą do wniosku, że było to błędem. Brak dbałości o automatyczną skrzynię biegów może skutkować awariami już przy przebiegu rzędu 200 tysięcy kilometrów. Właśnie dlatego dynamiczna wymiana oleju jest tak ważna. 

Z jakimi kosztami się wiąże? Dlaczego rozwiązanie to jest lepsze niż statyczna wymiana oleju? Jak wymienić olej metodą dynamiczną? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule!

Dynamiczna czy statyczna wymiana oleju – na którą warto się zdecydować?

Dynamiczna czy statyczna wymiana oleju – przed tym dylematem staje niejeden posiadacz samochodu. Obie propozycje mają swoje wady oraz zalety, dlatego warto bliżej je poznać. 

Statyczna wymiana oleju – cechy

W przeszłości olej w samochodach z automatycznymi skrzyniami biegów wymieniany był za w procesie statycznym. Obecnie jego jedyną zaletą jest niższa cena, o czym za chwilę. Statyczna wymiana oleju wiąże się z tym, że możliwe jest usunięcie zaledwie połowy, a niekiedy tylko 30-40% zużytego środka. Niegdyś mechanicy zmuszeni byli przeprowadzać cały proces nawet pięciokrotnie, aby w całości pozbyć się zużytego oleju. W dalszym ciągu jest to jednak mieszanie płynu, co negatywnie wpływa na samą przekładnię. 

Dynamiczna wymiana oleju – charakterystyka

Dynamiczna wymiana oleju to stosunkowo nowe rozwiązanie, znane od niedawna. Odbywa się za pomocą specjalnej maszyny. Po odessaniu całości oleju ze środka zbiornika możliwe jest uzupełnienie go nowym płynem. Dzięki temu cały proces jest niezwykle efektywny. 

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak wymienić olej metodą dynamiczną po raz pierwszy, będziesz musiał zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Jakie?

Wymiana oleju dynamiczna – jaki sprzęt jest do tego niezbędny?

Odpowiedź na pytanie, jak wymienić olej metodą dynamiczną, brzmi – używając odpowiedniego sprzętu. W związku z tym dla większości osób czynność ta nie będzie opłacalna. Jeśli jednak masz możliwość pożyczyć takie urządzenie od znajomego mechanika, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś przeprowadził sam wymianę oleju dynamiczną. 

Wspomniane urządzenie jest zasilane z sieci 230 V, jednak jego zapasowe zasilanie sprawia, że nawet w razie zaniku prądu będziesz mógł kontynuować pracę. Jest to niezwykle ważne, gdyż przerwanie pracy mogłoby skutkować zatarciem samej przekładni. W sprzęcie służącym do dynamicznej wymiany oleju w skrzyni biegów zamontowane są specjalne adaptery, które musisz wpiąć w obieg olejowy przekładni. 

Warto wspomnieć o tym, że urządzenie to jest w stanie dawkować zarówno olej, jak i wszelkiego rodzaju środki czyszczące skrzynię. Jeśli nie masz pojęcia, jak wymienić olej metodą dynamiczną, przeczytaj poniższą instrukcję

Dynamiczna wymiana oleju krok po kroku – instrukcja

Dynamiczna wymiana oleju krok po kroku – czy jest możliwa bez pomocy specjalisty? Pytanie to z pewnością zadaje sobie wielu amatorów mechaniki. Choć odpowiedź na nie jest twierdząca, to nie przesadzaj z entuzjazmem, bo nie jest to łatwy proces. Gdy zaopatrzysz się w wyżej opisane urządzenie, będziesz mógł rozpocząć pracę. Jak wymienić olej metodą dynamiczną?

  1. Dynamiczna wymiana oleju musi zostać rozpoczęta od podłączenia przewodów maszyny do układu smarowania skrzyni biegów. Użyj do tego złączek kabli, które odpowiedzialne są za prowadzenie oleju do chłodnicy.
  2. Zaaplikuj do skrzyni biegów środek czyszczący, który odpowiedzialny jest za rozpuszczenie wszelkich osadów. Powinien krążyć po przekładni przez około 10 minut od momentu, w którym uruchomisz samochód. Dzięki niemu dynamiczna wymiana oleju będzie znacznie bardziej efektywna.
  3. Po upływie tego czasu możesz uruchomić sprzęt, który wypompuje olej wraz ze wszystkimi zanieczyszczeniami, a także preparatem czyszczącym. Jest to również moment, w którym należy zastąpić stary filtr oleju nowym. W rezultacie dynamiczna wymiana oleju przyniesie lepsze efekty. 
  4. Nowy olej będzie przepompowywany do momentu, w którym zostaną wypłukane wszystkie zanieczyszczenia. To oznacza, że dynamiczna wymiana oleju wiąże się z wykorzystaniem około 2 razy więcej oleju niż ma to miejsce w przypadku innych metod. 

Jak sam widzisz, dynamiczna wymiana oleju nie jest taka trudna. Wyższe koszty oraz złożony proces mogą sprawić, że zaczniesz zastanawiać się, czy warto się na nią zdecydować. Dlaczego dynamiczna wymiana oleju jest warta rozważenia?

Jakimi zalety ma dynamiczna wymiana oleju?

Największym plusem dynamicznej wymiany oleju jest możliwość usunięcia całości cieczy, a także wypłukania wnętrza układu z wszelkich zanieczyszczeń. Statyczna wymiana oleju w żadnym stopniu nie dorównuje temu rozwiązaniu, a zużyty olej, który zalega w przekładni, bardzo często jest powodem awarii. W związku z tym warto wybierać opisywaną propozycję. Ile kosztuje dynamiczna wymiana oleju u mechanika?

Dynamiczna wymiana oleju w warsztacie – ile kosztuje?

Mimo tego, że już wiesz, jak wymienić olej metodą dynamiczną, bardzo możliwe, że nie masz dostępu do potrzebnej maszyny. W takim wypadku warto postawić na sprawdzonego mechanika, który przeprowadzi cały proces za ciebie. Jaki jest koszt takiej przyjemności? Dynamiczna wymiana oleju w warsztacie to wydatek rzędu 1000-1500 zł. Konkretny koszt zależy od miasta, renomy warsztatu, a także posiadanego modelu samochodu. 

Jak wymienić olej metodą dynamiczną? Odpowiedź na to pytanie już znasz. Jeśli zastosujesz się do konkretnych zaleceń, twoja automatyczna skrzynia biegów nie będzie sprawiała ci żadnych problemów.

Archiwum: październik 2021