W Polsce rośnie liczba coraz lepszych pod względem jakości jezdni. Jednak nadal dziura w drodze to raczej naturalne zjawisko. Może się pojawić nagle i spowodować uszkodzenie koła albo zawieszenia. Na szczęście, nie musisz być skazany na naprawę auta z własnych środków, bo przysługuje ci odszkodowanie. W jakich przypadkach je uzyskasz?

Dziura w drodze – odszkodowanie nie zawsze się należy!

Są dwa sposoby na uzyskanie świadczenia finansowego w takiej sytuacji. Gdy dziura w drodze spowodowała awarię auta, możesz zlikwidować szkodę przez polisę AC. To chyba najprostszy sposób na uzyskanie pieniędzy za takie zdarzenie. 

Gdy zaskoczy cię dziura w drodze, odszkodowanie możesz też uzyskać od zarządcy danego odcinka, a raczej – jego ubezpieczyciela. Chociaż nie zawsze jest to możliwe. Dlaczego? Bo do uszkodzenia mogło dojść z powodu twojego niedostosowania się do warunków na drodze, na przykład zbyt szybkiej jazdy, lub zignorowania ostrzeżenia o ubytkach w jezdni.

Dziura w drodze – gdzie zgłosić szkodę?

W przypadku likwidowania szkody z AC musisz po prostu skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem. Co jednak, gdy nie masz takiej polisy? Wtedy konieczne jest zidentyfikowanie instytucji, która odpowiada za dany odcinek drogi. Za dziurę w drodze odpowiedzialność ponosi zarządca, a tego można ustalić np. przy pomocy policji. 

Po zdarzeniu drogowym wystarczy wezwać funkcjonariuszy na miejsce i pozwolić im na sporządzenie notatki ze zdarzenia. W ten sposób nie tylko będziesz miał dostęp do dokumentu administracyjnego, który ci się przyda podczas dochodzenia swoich roszczeń. Ustalisz też, czyim zaniedbaniem jest dziura w drodze i gdzie zgłosić szkodę.

Dziura w drodze i uszkodzone auto – jaka instytucja odpowiada?

To zależy od statusu odcinka, po którym się poruszasz. Można to przedstawić w następujący sposób:

  • odcinek gminny – prezydent miasta, burmistrz, wójt;
  • odcinek powiatowy – zarząd powiatu;
  • odcinek wojewódzki – zarząd województwa;
  • odcinek krajowy i autostrada – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad lub spółka odpowiedzialna za eksploatację.

Dziura w drodze może cię też spotkać na innym odcinku jezdni. W przypadku drogi wewnętrznej odpowiedzialność za dziurę w drodze i uszkodzone auto ponoszą:

  • spółdzielnia;
  • wspólnota;
  • osoba prywatna.

Wszystko zależy od tego, do kogo należy droga.

Jak uzyskać odszkodowanie za dziurę w jezdni?

Przede wszystkim warto dysponować solidnymi dowodami na zdarzenie. Co to oznacza? Gdy dziura w drodze przyczyniła się do uszkodzenia samochodu, najlepiej wezwać na miejsce policję. W ten sposób uzyskasz dokumentację, która wesprze cię w batalii o odszkodowanie. Gdy funkcjonariusze już spiszą zdarzenie, najlepiej będzie, gdy udokumentujesz fotograficznie miejsce zajścia i spowodowane uszkodzenia. 

Jak uzyskać odszkodowanie za dziurę w jezdni? Musisz udowodnić, że widoczne na fotografiach uszkodzenia powstały na skutek wjechania w ten konkretny ubytek.

Odszkodowanie za uszkodzone koło na drodze – co dalej?

Wszystko zależy od zaawansowania awarii. Czasem autem można odjechać, ale w skrajnych przypadkach konieczne będzie odholowanie. Pamiętaj, by wszystkie rachunki za usługi zachować do rozliczenia z ubezpieczycielem. 

W momencie, gdy dziura w drodze spowodowała uszkodzenie, ale auto jest ci potrzebne, nie musisz czekać. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś szybko zlikwidował usterkę z własnych środków. Te zostaną ci zwrócone. 

Następnym etapem w ubieganiu się o odszkodowanie za uszkodzone koło na drodze jest wizyta u zarządcy. I tutaj mogą cię czekać różne sytuacje.

Dziura na drodze i odszkodowanie – negocjacje z zarządcą

Gdy wybierasz się do organu odpowiedzialnego za dany odcinek drogi, weź ze sobą całą dokumentację związaną z uszkodzeniem. Wcześniej złóż wniosek o notatkę policyjną ze zdarzenia, by mieć ją ze sobą. 

Gdy twój samochód został uszkodzony przez dziurę na drodze, odszkodowanie może zostać ci wypłacone w wysokości, której się nie spodziewałeś. Będzie to kwota raczej zaniżona niż zawyżona. Najlepiej, jeśli zarządca drogi skieruje cię bezpośrednio do ubezpieczyciela. 

Nie zawsze jednak tak się dzieje. Wówczas dziura na drodze może okazać się dopiero pierwszym problemem, który cię czeka.

Uszkodzenie auta na dziurze – ile możesz dostać?

Zanim dojdzie do wypłacenia odszkodowania, zarządca drogi może poprosić cię o wypełnienie specjalnego wniosku o odszkodowanie. To nieco dłuższa droga do uzyskania świadczenia niż osobista wizyta u ubezpieczyciela. 

Uszkodzenie auta na dziurze musi jeszcze zostać potwierdzone opinią rzeczoznawcy. Ten zwykle jest powoływany przez ubezpieczyciela. Sprawdza stan nawierzchni i rodzaj oraz zaawansowanie uszkodzenia w twoim aucie. Po tym wszystkim towarzystwo ubezpieczeniowe składa ci propozycję odszkodowania. 

Pamiętaj, że, jeśli dziura na drodze spowodowała awarie auta, nie zawsze dostaniesz tyle, ile byś chciał lub oczekiwał.

Dziura w drodze i zepsuty samochód – co, jeśli wszystkie metody zawiodą?

W takiej sytuacji pozostaje ci jedynie wejście na drogę sądową. Może się okazać, że nie uzyskasz satysfakcjonującego odszkodowania i będziesz zmuszony albo dołożyć do zlikwidowania szkody, albo walczyć o swoje w sądzie. Wtedy dobrze mieć wsparcie w firmie, która pomaga w uzyskiwaniu wyższych odszkodowań.

Nie da się ukryć, że dziura w drodze może mocno zepsuć humor. Aby uniknąć potencjalnych uszkodzeń, zawsze dopasowuj prędkość do warunków i zwracaj uwagę na znaki pionowe ustawione przy jezdni. Wtedy ryzyko uszkodzenia samochodu znacznie maleje.

Archiwum: październik 2021