Nieco ponad rok temu decyzją Parlamentu Europejskiego zmianie uległy etykiety na wszystkich nowych oponach trafiających na wspólnotowy rynek. Według założeń mają one umożliwiać jeszcze łatwiejsze i szybsze pozyskanie najważniejszych informacji na temat wybieranego modelu opon. Etykieta opon zawiera m.in. informacje o emitowanym podczas jazdy hałasie, efektywności energetycznej (na którą składają się m.in. opory toczenia) czy sezonie, dla jakiego zostały zaprojektowane – a to wszystko w bardziej czytelnej formie. 

Co zawiera etykieta opony – poziom hałasu

Jeśli kupujesz nowe opony samochodowe, dopuszczone do sprzedaży od maja 2021 roku, to na ich etykietach znajdziesz m.in. informację o poziomie hałasu emitowanym podczas jazdy – będzie on wyrażony w decybelach. Oprócz niej umieszczona jest również trzystopniowa skala, według której klasyfikowana jest każda opona – to literka A, B lub C, dzięki której można szybko zorientować się, czy podana wartość oznacza oponę „cichą”, średnią czy „głośną”. To spora wskazówka, gdyż nie każdy konsument zdaje sobie z tego sprawę, że „zaledwie” 3 dB oznacza w istocie dwukrotnie wyższy poziom emitowanego hałasu. 

O czym mówi efektywność energetyczna na etykiecie opony?

Głównym faktorem wpływającym na efektywność energetyczną opony są opory toczenia podczas jazdy. To właśnie ten element w największym stopniu przekłada się na ilość potrzebnego paliwa do przejechania każdych 100 km. W etykietach wprowadzonych od maja 2021 efektywność energetyczna określana jest według skali od A do E, a różnice pomiędzy najwyższą a najniższą klasą mogą w praktyce oznaczać nawet ponad 0,5 litra na każde przejechane 100 km. Warto więc nie ignorować tego wskaźnika!

Przyczepność na mokrej nawierzchni – kolejny element na etykiecie

Ten bardzo ważny parametr przekładający się na bezpieczeństwo osób podróżujących pojazdem określa jaką efektywnością cechuje się konkretny model opony podczas hamowania na mokrej nawierzchni. Tu skala, podobnie jak efektywności energetycznej, obejmuje oceny od A do E, gdzie A to ocena najwyższa, a E oznacza opony radzące sobie najgorzej. To również istotny detal, na który warto zwrócić uwagę, bowiem różnica drogi hamowania pomiędzy skrajnymi ocenami może wynosić prawie 20 metrów.

Etykieta opony – dlaczego warto na nią zwracać uwagę?

Przy wyborze opony coraz więcej z nas kieruje się nie tylko ceną, ale również poszukujemy produktów, którym rzeczywiście możemy zaufać – zwłaszcza w kwestiach bezpieczeństwa czy zużycia paliwa. Wymuszenie przez Unię Europejską na producentach stosowania wybranych oznaczeń sprawia, że wybór optymalnego modelu jest łatwiejszy, a sami producenci starają się bardziej dbać o zrównoważenie parametrów swoich produktów – zamiast chwalić się jednym aspektem, muszą dbać o to, by było w miarę zrównoważenie. Z korzyścią dla klientów oczywiście.

Archiwum: czerwiec 2022