Gaśnica samochodowa jest obowiązkowym wyposażeniem pojazdu. Taki sprzęt w razie pożaru powinien przede wszystkim odpowiednio spełniać swoją funkcję. Ty zaś musisz wiedzieć, jak prawidłowo gasić ogień. Pamiętaj, że brak gaśnicy w aucie może wiązać się nawet z wysokim mandatem! Może ona okazać się niezbędna, np. gdy dojdzie do wypadku i pojawi się nawet niewielki pożar, który w okolicy samochodów może doprowadzić do katastrofy. Jakie gaśnice samochodowe sprawdzają się najlepiej? Czy mają datę ważności i czy należy je rejestrować? Jak ich używać, by były skuteczne? To wszystko znajdziesz w naszym poradniku!

Gaśnica do auta jest obowiązkowa!

Apteczka jest zalecana w każdym pojeździe, jednak nie ma obowiązku, by ją mieć. Sprawy mają się inaczej z gaśnicą. Ona po prostu musi znajdować się w twoim bagażniku. Gaśnica do samochodu to konieczne wyposażenie, a jeśli nie masz jej w aucie, możesz spodziewać się mandatu. Może od wynieść od 20 do aż 500 złotych! Zwykle funkcjonariusze policji sprawdzają tylko to, czy kierowca ją wozi. Jej stan techniczny nie jest już dla nich istotny, dlatego w wielu pojazdach urządzenie nie jest zdatne do użytku. Musisz jednak pamiętać, że jest ona ważna przez 5 lat od daty produkcji. Po tym czasie należy ją wymienić.

Gaśnica samochodowa – gdzie kupić?

Dobrym miejscem do zakupu gaśnicy może być stacja benzynowa. Prawdopodobnie i tak bywasz na niej regularnie, więc przy okazji możesz tam kupić ten niezbędny element do auta. Możesz jednak dostać ją również m.in. w:

  • specjalistycznym sklepie pożarniczym;
  • sklepie z częściami samochodowymi;
  • w sklepach internetowych. 

W sieci jest największy wybór różnych modeli, dzięki czemu będziesz mógł dopasować rozmiary do swojego auta. Kolejny atut zakupów internetowych to niższe ceny. Zazwyczaj najdroższa gaśnica samochodowa pochodzi ze stacji paliw.

Gaśnica samochodowa – cena

Cena gaśnicy samochodowej zależy od tego, jaki rozmiar wybierzesz. Im jest większa, tym więcej zawiera proszku. Dzięki temu więcej możesz nią ugasić, ale będzie się to wiązało z wyższą ceną. Zestaw z mini gaśnicą, trójkątem, apteczką i kamizelką kupisz czasem nawet za 40 zł. Pamiętaj jednak, że nie należy oszczędzać na bezpieczeństwie swoim i innych. Stawiaj na sprzęt sprawdzonych producentów. Dużą gaśnicę możesz kupić czasem nawet za 100 zł. Często jednak koszt ten będzie wahał się pomiędzy 20 a 60 złotych.

Gaśnica samochodowa – legalizacja nie jest konieczna

Gaśnica samochodowa ma być w pojeździe… ale nie trzeba jej legalizować! Ten absurd sprawia, że nie każde urządzenie znajdujące się wewnątrz aut działa w pełni poprawnie. Przegląd gaśnicy samochodowej nie jest więc obowiązkowy, ale jeśli masz taką możliwość, warto go przeprowadzić. Od tego, czy urządzenie zadziała, zależy w końcu twoje bezpieczeństwo. Gdy wybierasz gaśnicę do pojazdu postaw na taką, która ma wygodny uchwyt. Wówczas będziesz mógł swobodnie jej użyć.

Gaśnica w samochodzie – przepisy

Informacje dotyczące gaśnicy samochodowej znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Każdy kierowca ma obowiązek mieć takie urządzenie w łatwo dostępnym miejscu. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że przepis nie definiuje dokładnie, czy sprzęt ma działać, jakiej ma być wielkości oraz jaka musi być jego data przydatności. Pozwala to więc na dość dużą swobodę i polemikę, jeśli zostanie ci wręczony mandat za nieprawidłową gaśnicę samochodową.

Gaśnica do samochodu – kiedy musi być więcej niż jedna?

Samochód osobowy powinien być wyposażony w co najmniej jedną gaśnicę. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach to za mało. Samochód ciężarowy, który przewozi pasażerów, musi mieć co najmniej dwie gaśnice samochodowe, z czego jedna koniecznie musi znajdować się tuż obok kierowcy. W przypadku autobusu sytuacja jest bardzo podobna. W tym przypadku druga gaśnica musi znajdować się w otoczeniu pasażerów, aby mogli bez najmniejszego problemu po nią sięgnąć. Druga gaśnica ma zatem zwiększyć bezpieczeństwo podróżujących.

Gaśnica samochodowa – jak jej używać?

W stresującym momencie prawdopodobnie nie będziesz miał czasu, aby nauczyć się, jak używać gaśnicy. Dlatego warto to sprawdzić już wcześniej i poznać wszystkie niezbędne zasady. Zwykle na opakowaniu znajdziesz instrukcję obsługi. Ta jednak niemal zawsze wygląda tak samo:

  • Najpierw przekręć zawleczkę.
  • Ustaw gaśnicę w pionie.
  • Uderz pięścią w jej spust.
  • Odczekaj ok. 5 sek.
  • Gaś płomienie poprzez krótkie naciśnięcia.

Pamiętaj, aby nigdy nie kierować gaśnicy w kierunku poparzonej lub płonącej osoby.

Gaśnica samochodowa to nie tylko formalny obowiązek, którego musisz przestrzegać. Pamiętaj, że drogowe sytuacje mogą czasem wymagać błyskawicznej reakcji. Sprawna gaśnica i wiedza, jak jej używać, mogą nieraz uratować czyjeś zdrowie i życie.

Archiwum: lipiec 2021