Czym jest i jak działa myjka ciśnieniowa?

Myjka ciśnieniowa jest urządzeniem, które w znaczący sposób ułatwia czyszczenie samochodu. Najważniejszym jej elementem jest pompa, który natryskuje wodę pod wysokim ciśnieniem. Woda doprowadzana jest do pistoletu i aplikowana za jego pomocą na zewnątrz, czyli na powierzchnię, która jest czyszczona.

Myjki ciśnieniowe wyposażone są w różne końcówki, które umożliwiają dokładne umycie nawet tych miejsc, które są trudno dostępne. Na rynku dostępne są różne modele myjek ciśnieniowych. Dużą popularnością ze względu na swoją wydajność cieszy się myjka Karcher. Ważne jednak, aby ją właściwie dobrać.

Jaka moc i ciśnienie myjki ciśnieniowej do samochodu?

Jednym z najważniejszych parametrów myjki ciśnieniowej jest jej moc. Oczywiście im jest ona wyższa, tym lepiej. Moc standardowych urządzeń to najczęściej 1500 – 1600 W. Trzeba jednak zauważyć, że na rynku dostępne są także dużo bardziej profesjonalne myjki, jak np. myjka Karcher K7, której moc wynosi 3000 W.

Takie urządzenie jest wszechstronniejsze. Dobrze sprawdzi się w przypadku mycia dużych samochodówWybierając myjkę ciśnieniową do auto detailingu, pod uwagę wziąć należy również jej ciśnienie. Dobrym wyborem będzie urządzenie o ciśnieniu przynajmniej 130 barów. Można mieć wówczas pewność, że myjka poradzi sobie z usunięciem nie tylko zwykłych zabrudzeń, ale i zaschniętego błota. 

Pamiętać jednak trzeba, że korzystając z myjki o dużej mocy i ciśnieniu, maksymalny nacisk nie może być zbyt duży. Mogłoby to bowiem uszkodzić lakier.

Jakimi parametrami kierować się, wybierając myjkę ciśnieniową do auto detailingu?

Moc i ciśnienie to nie jedyne parametry, jakie należy mieć na uwadze, wybierając myjkę ciśnieniową do samochodu. Ważna jest także długość węża. Im jest on dłuższy, tym korzystanie z urządzenia jest wygodniejsze. Pod tym kątem dobrym wyborem może być myjka Karcher K5Równie istotne jest także zużycie wody.

W przypadku czyszczenia samochodu dobrze sprawdzi się urządzenie o większym zużyciu wody, np. 500 l/h. Poza tym warto jeszcze sprawdzić, czy myjka wyposażona jest w dodatkowe funkcje.

Przykładem może być tu funkcja regulacji strumienia wody, która ułatwia czyszczenie auta. Aby mycie samochodu było wydajniejsze warto wyposażyć się w dodatkowe akcesoria do myjki ciśnieniowej. Dobrym rozwiązaniem będzie dysza zapewniająca szeroki strumień wody.

W znaczący sposób ułatwia ona proces czyszczenia, ale ważniejsze, taka dysza chroni lakier samochodowy przed punktowym naciskiem i uszkodzeniem. Z drugiej strony pamiętać trzeba, aby karoserii samochodu nie myć dyszą rotacyjną. Może ona bowiem uszkodzić lakier.

Myjka samochodowa w ogromnym stopniu pomaga w utrzymaniu auta w czystości. Ważne jest jednak, aby postawić na model wysokiej jakości. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia sprawdzonego producenta.

Archiwum: kwiecień 2022