Jeśli nie wiesz, jakie opony letnie wybrać, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Znajdziesz w nim wszystkie najważniejsze informacje na temat opon, a także wyszczególnione punkty dotyczące tego, na co powinieneś zwracać szczególną uwagę. Jednocześnie kilka praktycznych porad, które pozwolą ci na znalezienie możliwie najlepszych opon letnich. Pamiętaj, że to zakup niezwykle ważny, a ogumienie ma ci służyć przez kolejne kilka lat. Dobrze więc, żeby było trwałe i bezpieczne.

Określ swoje potrzeby dotyczące opon – klasa premium czy klasa średnia?

Żeby opony, które kupisz, dobrze ci służyły, muszą być dopasowane zarówno do samochodu, jak i twojego stylu jazdy. Jeśli preferujesz szybką jazdę, lepiej sprawdzi się ogumienie sportowe; jeśli masz natomiast rodzinnego SUV-a, powinieneś postawić na opony z asymetrycznym bieżnikiem; jeśli pokonujesz rocznie dużo kilometrów, zdecydowanie najlepsza będzie klasa premium. Podobnych zmiennych jest dużo, dlatego samodzielnie musisz określić, jakie masz wymagania i do czego na co dzień potrzebny ci samochód.

Rynek ogumienia samochodowego nasycony jest produktami o różnej jakości i przeznaczeniu, dlatego nie będziesz miał problemu ze znalezieniem właściwego modelu. Kolejną ważną sprawą jest budżet. Opony, szczególnie te lepsze, do najtańszych nie należą. Przygotuj się więc na większy wydatek, pamiętając jednocześnie, że kupujesz bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Jeśli wiesz już, jakie opony letnie będą odpowiednie dla ciebie, zapoznaj się z ofertą producentów. Których? Tego dowiesz się z następnego rozdziału.

Jakie opony letnie wybrać? Od sprawdzonych producentów

Nie zdecydujemy się na podanie nazw konkretnych producentów, ponieważ nie ma prawidłowej odpowiedzi na wszystkie pytania. Przed zakupem najlepiej, gdy zapoznasz się z ofertą danej firmy, dowiesz się, jakie ma tradycje, a także jakie technologie stosuje. Najważniejsze to unikać producentów, którzy nie podają wszystkich informacji dotyczących procesu produkcji. Również tych, którzy wysyłają swoje opony z Chin. W tym wypadku należy postawić na jakość, a produkcja na Starym Kontynencie czy w Ameryce jest jej jednym z wyznaczników. Ponieważ kupując opony, kupujesz niejako bezpieczeństwo jazdy, szukaj takich producentów, którzy cieszą się uznaniem, a ich produkty są faktycznie wysokiej jakości.

Zwróć uwagę na… Bieżnik, indeks prędkości, rozmiar itd.

Jak już zostało wspomniane, jest dużo zmiennych, które należy wziąć pod uwagę, zastanawiając się, jakie opony letnie będą najlepsze. Jeśli uda ci się określić wszystkie z poniższych parametrów, będziesz o wiele bliżej do wskazania zestawu ogumienia idealnego dla siebie, a właściwie – twojego samochodu.

Rozmiar

Ten, jak powszechnie wiadomo, ma znaczenie. Określany jest on poprzez trzy kluczowe wartości, które zapisane są na każdej oponie. Jeśli nie wiesz, jakiego konkretnie rozmiaru potrzebujesz, spójrz, co nadrukowano na oponie, którą chcesz wymienić:

  • pierwsza wartość w ciągu, na przykład 195 czy 205, to szerokość opony wyrażana w milimetrach;
  • kolejna natomiast – przykładowo 55 lub 65 – to wysokość opony. Nie jest podawany w konkretnej jednostce miary. To procentowy stosunek wysokości do szerokości;
  • trzeci to (np. R16) średnica felgi wyrażana w calach.

Typ bieżnika

Podstawowym podziałem jest ten obejmujący opony z bieżnikiem symetrycznym i asymetrycznym. Te pierwsze skierowane są przede wszystkim do użytkowników małych i średnich samochodów miejskich, którzy nie preferują sportowej jazdy. O tych drugich natomiast – dużo bardziej skomplikowanych technologicznie – pomyśleć powinni właściciele SUV-ów czy pojazdów o charakterze sportowym. Asymetryczny bieżnik poprawia trakcję, wpływa na przyczepność, ma mniejsze opory toczenia oraz lepiej odprowadza wodę podczas jazdy po mokrej nawierzchni. Opony z takim wzorem są jednak droższe.

Indeks prędkości

Wybierając określony model opon, koniecznie zwróć uwagę na indeks prędkości. Jak sama nazwa wskazuje, określa on maksymalną prędkość, jaką można rozwinąć na danych oponach. W tym wypadku wziąć pod uwagę musisz możliwości twojego auta, a także określić, jaki styl jazdy preferujesz. Dobre opony to takie, które pasują do pojazdu oraz jego osiągów, a jednocześnie zapewniają komfort.

Indeks nośności

Jeśli nie wiesz, jakie opony letnie będą najlepsze, koniecznie zwróć uwagę na indeks nośności. Jego wartość również nadrukowana jest na każdej oponie, która trafia na rynek. Określa on, ile kilogramów może udźwignąć opona poruszająca się z maksymalną prędkością. Wartość więc musi być dopasowana do wagi twojego samochodu. Niedoszacowanie indeksu nośności może być bardzo niebezpieczne w czasie jazdy. 

Zapoznaj się z nowinkami technicznymi (droga hamowania, odprowadzanie wody itp.).

Zakup opon to proces, któremu warto poświęcić więcej czasu. Sprawdzenie przyczepności, generowanego hałasu – to wszystko ma znaczenie. Podobnie jak zapoznanie się z nowinkami technicznymi, o które postarał się producent. Bo branża ciągłe się rozwija, a na rynek trafiają coraz to nowe modele opon. Muszą się przecież różnić od poprzednich. I różnią, często pod wieloma względami.

Jeśli nie wiesz, jakie opony letnie wybrać, sprawdź na przykład, jaka jest jakość mieszanki, z której je wykonano. Producent zobowiązany jest do podawania takich informacji. Podobnie jak poinformowania, jak konstrukcja danego modelu zachowuje się podczas gwałtownego hamowania. Wiele zmienia się również, jeśli chodzi o konstrukcję bieżnika – rowki i lamele mają ogromny wpływ na przyczepność i odprowadzanie wody. To m.in. takie informacje pomogą ci w określeniu, które opony będą odpowiednie dla ciebie.

Czytaj opinie i porównuj, żeby wiedzieć, co warto kupić

Niezależnie od tego, czy kupujesz opony klasy średniej, wielosezonowe czy opony zimowe, powinny mieć one dobre parametry. Producent przekazuje niezbędne informacje, ale nic tak nie pomaga, jak opinia innych konsumentów. Zaglądaj na strony internetowe, w których są tak zwane porównywarki, analizuj konkretne parametry i w końcu czytaj komentarze innych kierowców. Łatwo z nich wyczytać, czy dany produkt faktycznie zasługuje na twoją uwagę. Warto poświęcić na to nieco czasu i energii, bo to ostatecznie się opłaci – kupisz takie „gumy”, jakich potrzebujesz.

Jakie opony letnie wybrać? To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a każdy kierowca musi szukać samodzielnie, korzystając z licznych wskazówek. Te pozostawiają producenci, a także inni kierowcy, którzy dzielą się opiniami w internecie. Najlepsze opony letnie to takie, które spełniają wszystkie twoje oczekiwania – dotyczące wyglądu, jakości czy w końcu ceny. Oczywiście nie kupuj produktu, który jest najtańszy. Wielce prawdopodobne, że będzie jednocześnie najgorszy z możliwych. Najważniejsze, to kupić opony z głową, poświęcając na ich poszukiwania odpowiednio dużo uwagi.

Archiwum: czerwiec 2022