Doświadczeni kierowcy wiedzą o tym doskonale, ale tym nowym może wydawać się dziwne, że jazda z klimatyzacją zimą jest po prostu zalecana. Dlaczego tak się dzieje? Wbrew pozorom powody są całkiem logiczne. Klimatyzacja zimą spełnia ważną funkcję, której lepiej nie lekceważyć. Ponadto każdy sprzęt, który nie jest regularnie włączany, może po prostu zacząć źle działać, a wizyty u mechanika to nic przyjemnego i taniego. To dotyczy również tego elementu samochodu. 

Klimatyzacja w samochodzie zimą – ona może się zepsuć!

Na początek warto pamiętać o tym, że klimatyzacja w samochodzie zimą powinna być włączana ze względu na konserwację układu. To dlatego, że jej wnętrze pokryte jest specjalnym olejem. Ten zaś jest rozprowadzany tylko wtedy, gdy mechanizm działa. 

Klimatyzacja zimą powinna być włączana co najmniej raz na 2 tygodnie, a najlepiej raz na tydzień. Dzięki temu zachowa szczelność i będzie mogla przez długi czas działać sprawnie. Pamiętaj, aby co jakiś czas ją uruchomić, nawet jeśli w tym okresie rzadziej siadasz za kółkiem.

Działanie klimatyzacji samochodowej w zimie – czy naprawiać zepsutą?

Gdy działanie klimatyzacji samochodowej w zimie jest niepoprawne, to nie oznacza, że możesz ją po prostu tak zostawić! Nawet jeśli jej nie używasz, to im szybciej pozbędziesz się problemu, tym większa szansa, że mniej zapłacisz u mechanika. 

To zresztą kolejny powód, który sprawia, że odpowiedź na pytanie „Czy włączać klimatyzację zimą?” brzmi TAK! W ten sposób szybko zauważysz problem. Nie ignoruj tego, bo niedziałający system klimatyzacji może pociągnąć za sobą kolejne usterki i awarie. 

Jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą?

Niektórzy kierowcy mogą nie wiedzieć do końca, jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą. Musisz jednak pamiętać, że ma ona więcej niż jedną funkcję. Poza ochładzaniem i ogrzewaniem wnętrza ma ona na celu jego osuszanie. To ważne zwłaszcza w okresie zimowym. 

W czasie zimy klimatyzacja sprawia, że wnętrze nie jest tak bardzo narażone na wszechobecną wilgoć, wnoszoną także na butach w formie rozpuszczającego się śniegu. To ogranicza rozwój drobnoustrojów i sprawia, że jazda pojazdem jest po prostu zdrowsza i bezpieczniejsza dla wszystkich pasażerów. Ponadto minimalizuje ryzyko parowania i zamarzania szyb.

Jak sprawdzić zimą, czy działa klimatyzacja?

Latem to nie jest problem: po prostu klikasz i sprawdzasz, czy wszystko gra. Zakup pojazdu w mroźne dni może być jednak znacznie bardziej problematyczny. Jak sprawdzić zimą, czy działa klimatyzacja? Przede wszystkim staraj się sprawdzać pojazd u mechanika lub w garażu, najlepiej ogrzewanym. Wtedy szybko będziesz mógł włączyć klimatyzację. 

Takie rzeczy lepiej sprawdzać przed zakupem. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się tym, że klimatyzacja zimą nie działa, a samochód wymaga wizyty u mechanika.

Jak jeździć na klimatyzacji zimą? Włączaj ją!

Warto zacząć od tego, że włączenie jej nie musi wcale zabierać ci dużo czasu! Nawet pięć minut może być bardzo pomocne. Dlatego po prostu włącz ją na chwilę, gdy masz czas. Możesz zrobić to np. po powrocie z pracy. Spędź kilka chwil w okolicy swojego samochodu, pozwalając działać klimatyzacji. Dzięki temu rano prawdopodobnie spędzisz mniej czasu na usuwaniu szronu z szyby. Z tego powodu wiedza, jak jeździć na klimatyzacji zimą może pomóc ci zaoszczędzić trochę czasu!

Jak ustawić klimatyzację w samochodzie zimą?

W okresie zimowym nie sprawdzi się zwykła funkcja chłodzenia. Jak ustawić klimatyzację w samochodzie zimą? Zwykle warto nacisnąć przycisk A/C lub taki z ikonką płatka śniegu. W ten sposób jedynie będziesz wysuszał powietrze wewnątrz, zamiast je wychładzać. Nie zapominaj, aby przy tym włączyć obieg wewnętrzny, co usprawni cały proces. 

Klimatyzacja zimą pełni ważną funkcję. Nie rezygnuj z jej włączania – ten system nie tylko chłodzi! Dzięki regularnemu używaniu klimatyzacji nie tylko zadbasz o to, by się nie psuła, ale również sprawisz, że wnętrze twojego pojazdu będzie zdrowsze dla ciebie i pasażerów. 

Archiwum: styczeń 2022