Odmiana wizualna samochodu może przybierać różne odcienie – całkiem dosłownie. Odmienny kolor felg to tylko jedna z opcji tuningu, która na dobre zagościła również na ulicach miast. Teraz nikogo nie dziwią jaskrawe barwy felg w samochodzie.

Pojazd ma być jednak harmonijny pod względem kolorystycznym, bo przecież nie chcesz z niego zrobić abstrakcyjnego obrazu. Pora omówić, jakie kolory będą do siebie pasowały!

Jak kolor felg do czarnego auta?

Czerń należy do klasycznych barw i nigdy nie wychodzi z mody. Co zatem pasuje do czarnego koloru nadwozia?

Świetna będzie kontrastująca biel w matowym wykończeniu, ale możesz też postawić na srebrne połyskujące obręcze. Kolor felg może też być bardziej ekstrawagancki i jeśli tylko fantazja ci na to pozwala (i budżet), możesz pokusić się o chromowane koła.

Czerń jest na tyle uniwersalnym kolorem, że możesz dopasować do niej nieco bardziej wyraziste odcienie:

  • czerwony;
  • pomarańczowy;
  • niebieski (nawet błękitny).

Jaki kolor felg do srebrnego auta?

Raczej nikogo nie zdziwi, że srebrna karoseria świetnie komponuje się z czarnymi felgami. Szczególnie błyszczący lakier obręczy jest niezwykle atrakcyjny w zestawieniu ze srebrnym nadwoziem. Czy tylko czerń?

Chociaż kolor felg powinieneś wybrać na zasadzie kontrastu, w tym przypadku świetnie sprawdzą się również elementy dwukolorowe z odcieniami srebrnego. Wtedy możesz nieco poszaleć i pójść w stronę czerwieni, która nie będzie aż tak krzykliwa w towarzystwie tonującej ją szarości lub srebra.

Jaki kolor felg do białego auta?

Biel matowa lub lekko połyskująca świetnie komponuje się z żywymi kolorami, a często nawet z jaskrawymi barwami. Do auta o takim odcieniu nadwozia pasują felgi: 

  • niebieskie;
  • grafitowe;
  • złote; 
  • czarne; 
  • czerwone;
  • zielone.

Jaki kolor felg do białego auta jest najpopularniejszy? Najczęściej na zasadzie kontrastu kierowcy wybierają do swojego samochodu klasyczną czerń lub bardzo rzucającą się w oczy zieleń.

Jaki kolor felg do niebieskiego auta?

Widziałeś kiedyś Subaru Imprezę WRX STI? To klasyczny przykład auta, które świetnie wygląda w kolorze niebieskim.

Na tym przykładzie możesz zauważyć, że do tej barwy nadwozia bardzo dobrze pasuje złoty, czarny, srebrny i biały kolor felg. Oczywiście, niebieski może być granatowy lub błękitny, co zupełnie zmienia postrzeganie auta i dobór felg do niego.

Jak kolor felg do granatowego auta?

Ciemny odcień niebieskiego kojarzy się z nieco mrocznym i bardziej luksusowym kolorem. Dlatego zestawienie go z bardzo jaskrawymi kołami musi być dobrze przemyślane. Najlepiej zestawić go z barwami o podobnym charakterze np. połyskującym czarnym.

Możesz postawić też na zasadę kontrastu i wybrać biel. Granatowa karoseria będzie się świetnie komponować ze złotymi obręczami. A jeśli nie interesuje cię żaden z wcześniej sugerowanych kolorów, postaw na czerwone felgi.

Jaki kolor felg do szarego auta?

Szary to kolejna niezwykle popularna barwa wśród aut osobowych. Polecany kolor felg do szarości to przede wszystkim czarny i złoty, ale też srebrny i biały.

Dla tych, którzy chcą jeszcze mocniej wyróżnić się w korkach i nie tylko, dobrą propozycją mogą być czerwone felgi. A co zrobić, jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, jak będzie wyglądał twój samochód w zestawieniu z konkretnym kolorem kół?

Konfigurator koloru felg – czy warto?

Dla niezdecydowanych dobrą opcją będzie konfigurator koloru felg. Jeśli jesteś jednym z nich, będziesz musiał znaleźć go w sieci. Jest na tyle rozbudowany, że pokaże nie tylko sporo barw samych obręczy, lecz również będzie zawierał interesujący cię kolor nadwozia.

W ten sposób unikniesz wpadki i niedopasowania podczas, gdy będziesz wybierał lakier lub nowe felgi. Możesz też przeszukiwać fora internetowe i w ten sposób znaleźć dla siebie odpowiednią inspirację.

Zasady dobierania koloru felg do auta

Trudno jest dokładnie scharakteryzować wszystkie możliwe konfiguracje pasujących barw i odcieni. Dlatego możesz kierować się pewnymi zasadami, które pomogą ci w samodzielnie wybrać odpowiednie felgi.

Uwaga na jasne barwy felg!

O co dokładnie chodzi? Uważaj na bardzo jasne i matowe felgi. Dlaczego? Szczególnie kolor biały jest świetnym tłem dla pyłu z klocków hamulcowych. Nowy kolor felg szybko straci na swojej estetyce, bo zostanie przykryty nalotem, którego bardzo trudno będzie ci się pozbyć.

Czy warto być oryginalnym za wszelką cenę?

To kolejna ważna kwestia. Kolor oczywiście często dobiera się na zasadzie kontrastu. Tuning wizualny powinien odmienić wygląd samochodu. Auto ma przecież przyciągać uwagę, dlatego zestawienie żarówiastych obręczy z metalicznym lakierem nadwozia jest bardzo popularne.

Pamiętaj jednak, by nie popadać w skrajności, szczególnie jeśli auto wykorzystujesz nie tylko do zabawy czy wypadów na tor. Jeśli jeździsz nim do pracy, kolor felg nie powinien być więc przesadnie nietypowy.

Farba i lakier do felg, czyli samodzielne malowanie?

Najłatwiej jest oczywiście kupić gotowe i już pomalowane felgi, by zamontować na nie opony. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić ze względu na spore koszty. Dlatego popularnym rozwiązaniem jest farba do felg, dzięki której pomalujesz obręcze samodzielnie. 

Poza oszczędnością środków zyskujesz także spory wybór kolorów. W zasadzie jest on ograniczony jedynie do widocznej bazy barw danego dystrybutora. Kolor felg możesz dobierać więc zupełnie dowolnie.

A może folia na felgi?

To również popularna metoda tuningu wizualnego. Poza tym, że możesz dosyć łatwo odświeżyć swoje koła, to jeszcze łatwo przywrócisz je do poprzedniego stanu. Dlaczego?

Produkty tego typu po wyschnięciu możesz zdjąć niczym folię. Nie będzie zatem żadnych śladów na warstwie właściwej felgi. Dlatego zabawa z kolorami może być niezbyt kosztowna i do tego wielokrotnie możesz ją powtarzać, aż uzyskasz odpowiednią barwę. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś zmieniał kolor felg co sezon.

Kolor felg powinieneś dobrać według własnego gustu, ale pamiętaj o naszych poradach. Kompozycje barw są tutaj istotne i mają ogromny wpływ na to, jak postrzegają nasze auto inne osoby. Tuning wizualny auta może nadać mu niespotykanego blasku, ale też oszpecić. Pamiętaj o tym przy wyborze felg.

Archiwum: czerwiec 2021