Każdy zainteresowany kupnem samochodu z pewnością wie, ile już niebawem czeka go formalności do dopełnienia. Gdy do odebrania kluczyków jeszcze długa droga, zastanówmy się, jakie koszty będziemy musieli ponieść. W końcu obowiązki nie kończą się na uiszczeniu opłaty za sam pojazd. Z czym jeszcze musimy się liczyć? Na jakie koszty należy się przygotować?

Ubezpieczenie samochodu – jakie jest konieczne?

Bezwzględnym obowiązkiem właściciela samochodu jest wykupienie ubezpieczenia OC. Za brak takiej polisy grożą kary finansowe zależne od liczby dni, podczas których auto nie było chronione. Dotyczy to zarówno pojazdów zakupionych od osoby prywatnej, jak i w salonie czy komisie. W pierwszym przypadku zapewne samochód będzie posiadał aktualne OC, wówczas istnieją dwa wyjścia. Jeśli po możliwej rekalkulacji składki, oferta okaże się dla nas korzystna, nie musimy rezygnować z umowy. Jednocześnie należy pamiętać, że nie zostanie ona automatycznie odnowiona. W innym wypadku warto zastanowić się nad zmianą towarzystwa ubezpieczeniowego.

Korzystniejszą stawkę można znaleźć poprzez porównywanie różnych ofert na rynku. Co ważne, zakres ubezpieczenia OC nie zmienia, inna będzie wyłącznie wysokość składki. Z tego powodu warto zdecydować się na najniższą cenę. Jest ona zależna od czynników dyktowanych przez daną firmę, dlatego należy najpierw dokładnie zapoznać się z wszelkimi ustaleniami mającymi wpływ na wysokość polisy. Do wyboru pozostaje wizyta w placówce lub wykupienie OC online.

Gdy kupujemy nieużywany samochód, zanim go zarejestrujemy, musimy mieć aktualne ubezpieczenie OC. A zatem taką polisę należy wykupić najpóźniej w dniu, w którym udamy się do urzędu. Poza tym OC jest konieczne, jeśli chcemy przejechać samochodem z salonu do domu, a nie odebrać nowy pojazd dopiero po kilku dniach lub przewozić go na lawecie.

Czy warto zdecydować się na dodatkową polisę?

Oprócz polisy OC kierowcy do wyboru mają jeszcze dodatkowe produkty, które mogą zapewnić im szerszą ochronę. Jedną z chętnie wybieranych propozycji jest ubezpieczenia AC (autocasco). Jego koszt zależy od czynników związanych z samym właścicielem i stanem samochodu, ale przede wszystkim od zakresu działania. A zatem na koszt AC ma wpływ wiek kierowcy i jego doświadczenie na drodze, marka i model pojazdu, jego realna wartość, ale także lista zdarzeń losowych, w związku z którymi otrzymamy prawdopodobnie odszkodowanie. To jedynie przykłady – poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe mają własne kryteria. Jeśli nie interesuje nas pełen zakres działania, możemy zdecydować się na wersję AC mini, która uwzględnia wyłącznie wybrane sytuacje.

Kolejne produkty związane z ubezpieczeniem samochodu to Assistance i NNW. Są to dobrowolne rozszerzenia podstawowego pakietu, więc decyzję należy oprzeć na własnych potrzebach. A jeśli zależy nam na ograniczeniu formalności do minimum, warto pamiętać o ubezpieczeniu direct. Umowę z towarzystwem można podpisać zdalnie – więcej na temat można dowiedzieć się tutaj.

A może w pakiecie? Co warto wiedzieć?

Zakup samochodu wiąże się z niemałymi kosztami, a zatem to naturalne, że szukamy sposobów na to, żeby zaoszczędzić. W końcu nikt nie lubi przepłacać. Z tego powodu warto zainteresować się pakietami, w których znajdziemy różne produkty ubezpieczeniowe. W ten sposób uda się nam zapłacić mniej, a jednocześnie będziemy mogli cieszyć się znacznie szerszym zakresem ochrony dla nowego auta. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele kombinacji z polisą OC w połączeniu z:

●typowym AC,

●AC mini,

●Assistance,

●NNW,

●wszystkimi powyższymi jednocześnie.

Z tego powodu każdy ma szansę znaleźć pakiet pasujący do jego oczekiwań. Oczywiście nie musimy decydować się na wszystkie z produktów, wystarczające może się okazać już samo OC + AC. Warto mieć na uwadze też możliwość opłaty składki w ratach, natomiast bardziej oszczędnym sposobem jest zrobienie tego za jednym razem.

Opłata podatku – kiedy należy się jej spodziewać?

Na tym nie koniec kosztów ponoszonych razem z zakupem nowego samochodu – zwłaszcza jeśli nabyliśmy pojazd na rynku wtórnym. Wówcza musimy liczyć się z opłaceniem podatku od czynności cywilno-prawnych, czyli PCC, który wynosi 2% wartości naszego auta. W tym celu należy udać się do urzędu skarbowego i zrobić to najpóźniej do dwóch tygodni od zakupu. Warto wiedzieć, że w niektórych sytuacjach jesteśmy zwolnieni z opłacenia PCC. A kiedy jesteśmy do tego zobowiązani? Gdy kupiliśmy samochód od osoby prywatnej, ale nie na fakturę, a jego wartość jest wyższa niż 1000 zł.

Z jakimi jeszcze kosztami należy się liczyć?

Często po zakupie samochodu warto udać się na jego badanie techniczne, choć ten koszt nie powinien być szczególnie wysoki ani nas zaskoczyć, jeśli dobrze sprawdziliśmy stan pojazdu podczas spotkań i negocjacji z dawnym właścicielem. Po przygotowaniu odpowiednich dokumentów powinniśmy też udać się do urzędu, aby zarejestrować auto. Z tym etapem również wiążą się pewne koszty, jednak zdecydowanie więcej wyniosłoby nas opłacenie kary, jeśli nie dopełnilibyśmy tego obowiązku w wyznaczonym terminie.

Archiwum: październik 2023