Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

ac
ac

Dokumenty

AC, czyli dobrowolne ubezpieczenie auta – czy się opłaca?

Nie dziwi, że dla niejednego właściciela pojazdu AC jest towarem luksusowym. Dlaczego? Jest nieobowiązkowe, mówi się, że trzeba za nie sporo zapłacić i nie zawsze się przydaje. Na jaki zakres ochrony możesz z nim liczyć? Przeczytaj!

Zwykle płaci się za to, co jest wymagane. AC ma to do siebie, że nie trzeba go kupować. Ma swoich zagorzałych zwolenników, ale też radykalnych przeciwników. Gdzie leży racja? Pewnie blisko środka. W tym artykule poznasz bliżej temat tego opcjonalnego ubezpieczenia i zobaczysz jego plusy i minusy!

Co to jest AC samochodu?

AC to skrót od autocasco, czyli określenia definiowanego jako dodatkowa ochrona pojazdu. Celem jego posiadania jest zabezpieczenie się przed zdarzeniami losowymi, których inicjatorami mogą być zjawiska pogodowe, zwierzyna lub własny błąd. 

AC należy do dobrowolnych pakietów ubezpieczeniowych, ale często sprzedawane jest w zestawie z obligatoryjnym dla właścicieli pojazdów OC. Jego zakres nie jest też regulowany ustawowo, więc ceny poszczególnych ofert mogą się różnić. Nikt nie zmusza cię do jego posiadania, jednak dostęp do coraz droższych i nowszych aut zachęca do wybierania autocasco. Dlaczego?

Samochodowe autocasco – co obejmuje?

Definicja tego rodzaju polisy odwołuje się do następstw wydarzeń losowych. AC chroni twój samochód pod kątem uszkodzenia z winy innych i własnej. Jednak sam fakt wykupienia tego ubezpieczenia nie oznacza od razu, że każda szkoda będzie z niego zlikwidowana. Co obejmuje autocasco? Oto przykłady:

  • kolizja drogowa z pojazdem, obiektem, osobą lub zwierzęciem;
  • uszkodzenie mienia na skutek działania człowieka, zwierzęcia lub obiektu;
  • zjawiska nieoczekiwane. takie jak wybuch lub pożar;
  • kradzież, próba kradzieży auta lub jego wyposażenia;
  • zjawiska atmosferyczne – powódź, trąba powietrzna, grad, podtopienie, lawina, osuwanie się ziemi, uderzenie pioruna.

Autocasco – co to daje w praktyce, czyli o zakresie ochrony

Wybierając obowiązkowe OC właściciele pojazdów szukają najtańszej oferty. Dlaczego? Ponieważ ustawodawca zobowiązuje towarzystwa ubezpieczeniowe do zapewnienia pewnego zakresu usług wchodzących w skład tej polisy. Dlatego nie ma sensu płacić za ten sam produkt drożej. 

Z AC jest inaczej, ponieważ każde TU samodzielnie określa parametry polisy dodatkowej. Fakt, że znalazłeś bardzo tanie AC, nie oznacza wcale, że zrobiłeś dobry interes. Może się okazać, że w twoim wypadku będzie to jedynie zbędny wydatek. Na co więc trzeba zwracać uwagę przed zakupem pakietu?

Ubezpieczenie AC a różnice w ofertach

Dlaczego przed podpisaniem umowy konieczne jest jeszcze szczegółowe jej przeanalizowanie? Autocasco ma przeróżne zakresy działania, wśród których kilka jest szczególnie ważnych. Zostały omówione poniżej.

AC a udział własny

Co oznacza ten termin? Firma ubezpieczająca może określić twój udział finansowy w pokrycie szkody. Jest on wyrażany kwotowo, np. 1000 zł, lub procentowo, np. 10%. Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że twoje autocasco przewiduje udział własny na poziomie 12%. Szkoda powstała na skutek zdarzenia drogowego została wyceniona przez TU na 3500 zł. Oznacza to, że otrzymasz 3080 zł jako odszkodowanie za poniesioną szkodę. Zwracaj uwagę na wysokość udziału własnego, by AC rzeczywiście ci się opłacało.

AC i ubezpieczenie od wandalizmu i włamania

Ten punkt również musisz sprawdzić podczas oceniania ubezpieczenia. W zasadzie nie ma miejsca, które byłoby wolne od zagrożenia działalnością wandali, więc taka szkoda może ci się przytrafić wszędzie. Przyjrzyj się dokładnie, jak twój ubezpieczyciel podchodzi do likwidowania szkód wyrządzonych na skutek wandalizmu. Takie zniszczenia pojazdu mogą być skutkiem nieudanej próby włamania do samochodu celem jego kradzieży.

Autocasco a bliskie spotkanie ze zwierzyną leśną

Niektóre pakiety dodatkowego ubezpieczenia AC nie obejmują szkód powstałych na skutek zderzenia ze zwierzyną. Może się zdarzyć, że ubezpieczyciel odmawia wypłacenia odszkodowania, bo incydent miał miejsce na terenie oznaczonym występowaniem zwierząt leśnych, a kierujący pojazdem nie zachował ostrożności lub przekroczył prędkość. W takich przypadkach AC samochodu nie obowiązuje. Ustal to przed podpisaniem umowy.

Ubezpieczenie AC a sposób likwidowania szkody

Na co w tym przypadku musisz być przygotowany? AC zapewnia naprawę pojazdu, ale forma usuwania szkody może być z góry zastrzeżona. Niekiedy może obejmować jedynie nieautoryzowane warsztaty, które używają części zamiennych. To zwykle propozycje oferowane przez tańszych ubezpieczycieli. Inni natomiast udzielają wsparcia w naprawie pojazdu na podzespołach oryginalnych i jedynie w ASO. Niekiedy ubezpieczyciel nie przewiduje wypłacania odszkodowania w ramach AC, a jedynie naprawę bezgotówkową i rozliczenie z warsztatem.

Franczyza integralna a ubezpieczenie AC

Niemiłe zaskoczenie może pojawić się również w przypadku drobnych usterek. Dlaczego? W przypadku AC odpowiada za to franczyza integralna. To próg wysokości minimalnej szkody, którą ubezpieczyciel będzie gotowy pokryć. Przykładowo, jeśli na parkingu uderzyłeś w słupek ograniczający, mogłeś porysować zderzak. Twoja firma ubezpieczeniowa wyceniła szkodę na 400 zł, ale w umowie masz zapis, że likwiduje szkody od 500 zł w górę. Co wtedy? Naprawiasz auto z własnych środków, mimo, że masz AC!

AC – ubezpieczenie, które nie pokrywa wszystkiego

Czy są jakieś przypadki, w których ubezpieczyciel nie będzie chciał zlikwidować szkody z polisy autocasco? Oczywiście! Takich sytuacji może być naprawdę wiele, a niektóre z nich wymieniono poniżej.

Kiedy AC nie zadziała – zaniedbania

Ukradli ci samochód, ale nikt się do niego nie włamał, bo zostawiłeś w środku kluczyki? Twój pech, bo prawdopodobnie będzie to czynnikiem decydującym o niewypłaceniu odszkodowania za kradzież. Do takiej kategorii zalicza się również niezaciągnięcie hamulca postojowego podczas pozostawienia pojazdu na terenie pochyłym. W tym przypadku szkoda powstanie po stoczeniu się pojazdu nie będzie pokryta z TU.

Autocasco a cwaniactwo kierującego

Wymuszenie AC nie zawsze jest łatwe do wykrycia. Jest to jednak jeden z przypadków, w którym firma ubezpieczeniowa nie będzie chciała zapłacić ci odszkodowania. Celowe uszkodzenie auta nie jest wliczane w AC.

AC i jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków

To w zasadzie sztandarowy przykładu braku odpowiedzialności podczas kierowania pojazdami. TU nie pokryje szkód, jeśli okaże się, że jesteś pod wpływem substancji odurzających. Ma to zastosowanie również w przypadku innych ubezpieczeń komunikacyjnych, np. OC.

Użycie samochodu do protestów

Zamierzasz wziąć udział w blokadzie drogi lub innym proteście i wykorzystać do tego celu pojazd? Zapomnij o wypłaceniu odszkodowania, jeśli ktoś go uszkodzi.

AC i zużycie eksploatacyjne części

Chociaż może się to wydawać dziwne, niektórzy kierowcy buntują się, że nie dostają odszkodowania za awarię części. Ubezpieczyciel nie ma obowiązku wypłacać ci świadczenia, jeśli podczas normalnego użytkowania auta część eksploatacyjna zostanie uszkodzona. Może to być np. sprzęgło albo turbosprężarka.

Polisa AC względem OC – jakie są różnice?

Chociaż i jedno, i drugie ubezpieczenie odnosi się do pojazdu, to zakres ich działania jest diametralnie różny. Jakie więc są między nimi różnice? Pierwsza jest oczywista – AC jest nieobowiązkowe, a OC – tak. Po drugie, AC zapewnia likwidację szkody powstałej nawet na skutek twojego działania lub losowego zdarzenia. OC zapewnia ochronę osób poszkodowanych, a szkoda jest likwidowana z polisy sprawcy.

Po trzecie, autocasco może mieć bardzo szeroki zakres i chronić sprawcę, jak również poszkodowanego. OC chroni sprawcę jedynie w takim stopniu, że nie pokrywa on kosztów likwidacji szkody poszkodowanego lub odszkodowania za utratę zdrowia. Ostatnia kwestia to suma kwoty gwarancyjnej. W przypadku AC jest kształtowana indywidualnie, a w OC – ustalona odgórnie przez Ustawodawcę.

Czy autocasco musi być drogie, aby było skuteczne?

Tutaj pojawia się konieczność zbicia pewnego mitu – AC wcale nie musi być droższe od OC. To nie znaczy, że na rynku nie istnieją oferty przekraczające kwotą składkę OC, bo oczywiście takie znajdziesz. Jednak czasem zdarza się opcja wykupienia OC i AC w jednym pakiecie po zapłaceniu kilkuset złotych. Oferty są dynamiczne i ich wysokość się zmienia, ale zdecydowanie nie jest tak, że musisz wydawać drugie tyle, by wykupić sobie autocasco.

Czy autocasco się opłaca – podsumowanie

Właściciel pojazdu przed wykupieniem polisy AC patrzy na jeden parametr – cenę. Czasem może kupować niektóre usługi w pakiecie od jednej firmy ubezpieczeniowej i lojalność też ma tu znaczenie. Jednak w przypadku AC najważniejszą kwestią jest zakres usług. Co z tego, że kupisz najtańsze, skoro udział własny to 1500 zł, a części zamienne podczas naprawy to tanie zamienniki? AC opłaca się kupić w przypadku aut nowszych niż piętnastoletnie i narażonych na częste szkody. Jeśli poruszasz się po sporym mieście lub nie parkujesz w garażu, może to być bardzo praktyczne rozwiązanie.

Wydawanie rokrocznie sumy ponad 1000 zł na auto, które kosztuje nawet 7000 zł, raczej mija się z celem. Czasem jednak może być bardzo praktycznym rozwiązaniem. Potraktuj ten artykuł jako pomoc w podjęciu ważnej dla ciebie decyzji – kupić AC czy nie kupić?

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Warszawa. Już jutro zostanie uruchomiona pierwsza linia cmentarna. Autobusy C40 będą kursowały na trasie z Metra Młociny do Cmentarza Północnego.

Samochody

Nieważne czy kolizja czy nieuważny sąsiad na parkingu. Tak samo codzienne użytkowanie, chociaż w mniej widoczny sposób, uszkadza powłokę lakierniczą każdego samochodu. Dlatego niezależnie...

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Wiadomości

Wypadek na autostradzie A4. W miejscowości Czarna Sędziszowska dzisiaj o godz. 4.10 doszło do zderzenia samochodu osobowego z cysterną. Jedna osoba została ranna. Obecnie...

Wiadomości

Gorzów Wielkopolski. Do śmiertelnego wypadku doszło wczoraj (tj. 10 października) nieopodal skrzyżowania ulic 30 Stycznia i Dąbrowskiego. Rozpędzony samochód marki Chevrolet potrącił czteroletniego chłopca,...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Zobacz także

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Przepisy

Zniżki OC w przekonaniu wielu kierowców są kluczowe do osiągnięcia najniższych składek ubezpieczeniowych. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak obliczane są takie zniżki, ile...

Przepisy

Gdy na drodze wydarzy się coś niespodziewanego, kierowców informuje o tym trójkąt ostrzegawczy. Odległość jego ustawienia od auta jest zależna od typu drogi, po...

Dokumenty

Terminowe prawo jazdy jest obecnie wydawane wszystkim kierowcom. Czym jest i czy wiąże się z jakimiś konkretnymi obowiązkami? Jak długo dzięki niemu możesz jeździć...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Przepisy

Mandat za brak gaśnicy możesz dostać, jeśli twój pojazd zostanie skontrolowany przez policję. Jak wysoka będzie kara? Sprawdź, czego możesz się obawiać w takiej...