Śruby w kołach samochodowych powinny zostać dokręcone dokładnie tak, jak zaleca to producent. Czyli ani za słabo, ani za mocno. To dość ogólne stwierdzenie, ale w rzeczywistości najlepiej oddaje istotę rzeczy. Kluczowy jest zatem moment dokręcania kół. W profesjonalnych zakładach wulkanizacyjnych stosuje się klucze dynamometryczne, które są niezwykle precyzyjne. Czy jeśli chcesz dokręcać śruby w kołach we własnym zakresie, również go potrzebujesz? O tym i wielu innych sprawach dowiesz się z dalszej części tekstu.

Dokręcanie kół a bezpieczeństwo w czasie jazdy

moment dokręcenia kół - dokręcanie kół a bezpieczeństwo w czasie jazdy

Jest kilka istotnych powodów dotyczących prawidłowego dokręcania śrub w kołach, a wszystkie związane są z bezpieczeństwem. Oto one:

  • za słabe dokręcenie śrub może powodować stukanie w kole, co doprowadzi – jeśli nie zareagujesz – do uszkodzenia śrub lub szpilek mocujących, a w konsekwencji do odpadnięcia całego koła. Nawet w czasie jazdy, co jest niezwykle niebezpieczne;
  • nieprawidłowo dokręcone koło zwiększa ryzyko „złapania gumy”, czyli uszkodzenia opony w czasie jazdy;
  • zbyt mocne dokręcenie skutkować może uszkodzeniem gwintów i naciągnięciem szpilek, co będzie oznaczało, że tylko 3–4 śruby (w zależności od tego, ile przypada na jedno koło twojego samochodu) będą trzymały koło prawidłowo. Z czasem, jeśli problem nie zostanie szybko wyeliminowany, niezbędna może okazać się wymiana całej piasty.

Najważniejsze informacje dotyczące dokręcania kół samochodowych

Aby zrozumieć, dlaczego dokręcenie kół jest tak ważne, dobrze jest poznać budowę współczesnych samochodów. Koła mocowane są w pojazdach osobowych za pomocą czterech, pięciu, niekiedy sześciu śrub, które wkręcane są do piast. Każdy producent w instrukcji obsługi danego modelu zobowiązany jest do określenia, z jakim momentem obrotowym (siłą) powinny być dokręcone śruby. Zalecane jest używanie odpowiednich nakrętek/śrub mocujących koła, które przeznaczone są albo do felg aluminiowych, albo stalowych. Nie należy stosować ich zamiennie!

Moment dokręcania kół – sprawdź, jak prawidłowo dokręcić śruby kół

moment dokręcenia kół - sprawdź, jak prawidłowo dokręcić śruby kół

Wiedząc to wszystko, przejść możemy do kluczowego pytania – jaki moment dokręcania kół będzie prawidłowy? To, jak zostało wspomniane, zostało ujęte w instrukcji obsługi pojazdu. Generalizując, jednak zalecany moment obrotowy mieści się w przedziale 110–140 nm. Zanim samodzielnie rozpoczniesz proces wymiany kół, zapoznaj się z konkretną informacją dotyczącą twojego modelu samochodu. Wiesz już, jakie negatywne konsekwencje może mieć nieprawidłowe dokręcenie śrub w kołach samochodu.

W przypadku awarii drogowej, której konsekwencją jest wymiana koła na zapasowe, nie musisz przejmować się wartościami dotyczącymi momentu dokręcania kół. Wykonaj to na wyczucie, dodanym do zestawi awaryjnego kluczem. Ważne jednak, żebyś po dotarciu do miejsca docelowego odwiedził mechanika lub wulkanizatora, który skontroluje koło w celu wyeliminowania ewentualnych błędów, do których mogło dojść podczas awaryjnej wymiany koła. 

Jak dokręcać śruby w kołach w samochodzie? Poznaj niezbędne narzędzia

moment dokręcenia kół - jak dokręcać śruby w kołach w samochodzie? Poznaj niezbędne narzędzia

Zdecydowałeś się na samodzielną wymianę kół w swoim samochodzie? Oczywiście jest to proces, który – mając odpowiednie miejsce, a także narzędzia – będziesz w stanie przeprowadzić z powodzeniem. Warto mieć jednak w pamięci, jak ważna jest to kwestia i podejść do niej z odpowiednim zaangażowaniem.

Wśród przedmiotów, które będą ci potrzebne do wymiany kół w samochodzie, znajdują się:

  • podnośnik – najlepiej niskoprofilowy;
  • akumulatorowy klucz udarowy;
  • zestaw odpowiednich nasadek udarowych lub jednej nasadki, która będzie pasowała do śrub w twoim samochodzie;
  • klucz dynamometryczny – jego zakres musi obejmować moment dokręcania kół odpowiedni dla modelu twojego pojazdu;
  • podstawki pod samochód – są formą zabezpieczenia i zapobiegają zsunięciu się auta z podnośnika. Koszt podstawek jest niewielki, a ewentualny upadek pojazdu z podnośnika może doprowadzić do kosztownych napraw. Nie warto ryzykować.

Podczas wykonywania wymiany zachowaj spokój i działaj metodycznie. Odkładaj nakrętki lub śruby zawsze w jedno miejsce, aby się nie zgubiły. Oceniaj przy okazji ich stan. Niekiedy trzeba wymienić zużyte elementy. Dokręcać śruby kół powinieneś spokojnie, bez szarpania czy używania zbyt dużej siły. Wiesz już, że dbanie o odpowiedni moment dokręcania kół jest kluczowy – nie zapominaj o tym!

moment dokręcenia kół - jak dokręcać koła

Moment dokręcania kół to kluczowy element prawidłowego montażu kół w samochodzie. Obecnie, dysponując odpowiednimi narzędziami, nie musisz jechać do wulkanizatora, żeby wymienić koła. Żeby jednak proces przebiegł bez problemów, a pojazd był bezpieczny w czasie jazdy, pamiętać musisz o kilku najważniejszych kwestiach technicznych związanych z tym procesem. Jeśli nie jesteś pewien, czy wymiana, którą wykonałeś samodzielnie, została przeprowadzona prawidłowo, koniecznie udaj się do specjalisty na kontrolę. To niewielki koszt – zarówno jeśli chodzi o czas, jak i pieniądze – który może być kluczowy w kontekście bezpiecznego poruszania się po drogach. Negatywne konsekwencje źle przeprowadzonej wymiany kół, mogą być bardzo duże. Zdecydowanie nie warto podejmować tego ryzyka.

Najczęściej zadawane pytania

Z jakim momentem dokręcać koła?

Najczęściej zalecany moment obrotowy mieści się w przedziale 110–140 nm. Może się jednak zdarzyć, że moment dokręcania koła będzie się różnił u poszczególnych producentów.

Dlaczego odpowiedni moment dokręcania kół jest ważny?

Jest to kwestia bezpieczeństwa jazdy. Istnieje wiele potencjalnych konsekwencji zbyt mocnego lub zbyt lekkiego dokręcenia koła. Nieprawidłowo dokręcone koło zwiększa ryzyko uszkodzenia opony w czasie jazdy, Za słabe dokręcenie śrub może spowodować odpadnięcie koła, a za mocne – uszkodzić piastę samochodu.

Ile kosztuje wymiana kół u mechanika?

Cena takiej usługi zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od lokalizacji i renomy warsztatu samochodowego. Zależna jest także od typu pojazdu i wielkości kół. Koszt wymiany może się wahać w przedziale 50-70 złotych w przypadku kół o średnicy 12–13 cali.

Ile trwa wymiana kół?

Wymiana wszystkich kół w samochodzie powinna zająć około 40 minut.

Archiwum: listopad 2022