Jeśli poruszasz się autem w mieście i w miejscach, gdzie nie ma dużo przestrzeni, by zaparkować, montaż kamery cofania może być nieodzowny. Obecnie na rynku są dostępne zestawy, które nie wymagają nawet przeprowadzania przewodów w aucie, ale czasem od kabli się nie uwolnisz.

Z tego poradnika dowiesz się, jak poprawnie zainstalować taki gadżet w swoim pojeździe. Sprawdź, w jaki sposób przeprowadzić instalację kamery cofania krok po kroku!

Instalacja kamery cofania – podstawowe zasady

W produktach zasilanych sieciowo konieczne jest przeprowadzenie przewodów przez całą długość pojazdu. Dlaczego?

Montaż kamery cofania rozpoczyna się na tylnej klapie bagażnika, a kończy na ekranie montowanym przed kierowcą. Te dwa elementy muszą być ze sobą na stałe podłączone, a przeprowadzenie przewodów nie może być bezładne.

Będziesz musiał też doprowadzić zasilanie do kamery przy pomocy żarówki biegu wstecznego. Podczas jazdy przecież nie ma sensu wyświetlać obrazu z kamery, ponieważ przydaje się on tylko w trakcie cofania. Od kamery idą przewody zasilające, które łączą ją z wyświetlaczem.

Montaż kamery cofania – cena usługi

W zakładzie zajmującym się instalacją takich dodatków zwykle zapłacisz 150-300 zł. Są to ceny standardowych egzemplarzy kamer cofania w autach niższych segmentów. Jednak w samochodach z wyższej półki montaż kamery cofania może kosztować nawet 500 zł. Najtańsze są zaś bezprzewodowe zestawy.

Instrukcja zamontowania kamery cofania w kilku krokach

W tej części artykułu podpowiemy ci, w jaki sposób samodzielnie podłączyć kamerę w swoim samochodzie. W zestawie, który kupisz, znajdzie się zapewne odpowiednia instrukcja. Niektórzy jednak wolą wiedzieć wcześniej, co ich czeka.

Montowanie kamery cofania – wybór miejsca

Tutaj masz nieco zawężone pole manewru. Zwykle montaż kamery z czujnikiem cofania powinien być przeprowadzony tak, by na samym dole obrazu widać było zarys zderzaka. Wtedy łatwiej ocenić odległość. Odpowiednim miejscem powinna być klapa bagażnika, a dokładnie ta jej część, w której znajdują się lampki podświetlające tablicę.

Monitor cofania w samochodzie – jak podłączyć kable?

Już na tym etapie dostrzeżesz, że trzeba w jakiś sposób dostać się przewodami do wnętrza. Czasem trzeba będzie wykonać niewielki przewiert pod tablicą rejestracyjną lub w obudowie lampek od rejestracji.

Inne miejsca na łączeniach mogą doprowadzić do załamania lub przecierania się przewodów. Jeśli kable byłyby na wierzchu, oszpecisz auto. Przewody musisz przeprowadzić pod plastikami klapy bagażnika tak, by dostać się do instalacji elektrycznej światła biegu wstecznego. Tam podłączasz minus i zasilanie.

Podłączenie kamery cofania – przebieg kabli w aucie

Aby montaż kamery cofania nie pogorszył wyglądu i funkcjonalności pojazdu, trzeba poprowadzić przewody pod plastikami. Oczywiście, najlepiej byłoby przejść nad podsufitką, ale nie zawsze jest taka możliwość.

Jeśli w twoim przypadku jest chociaż cień szansy na takie rozwiązanie, skorzystaj z niego. W przeciwnym wypadku czeka cię mozolna praca nad układaniem przewodów wzdłuż elementów plastikowych i uszczelek.

Instalacja kamery cofania – podłączenie ekranu

Ciekawą opcją jest zainstalowanie wyświetlacza pod lusterkiem wstecznym. O ile nie masz małej szyby czołowej, taka opcja jest bardzo wygodna. Dodatkowe zasilanie z zapalniczki umożliwi ci śledzenie i nagrywanie tego, co widać z przodu. Nie każda kamera samochodowa ma jednak taką opcję. 

  1. Jeśli już przeprowadziłeś przewody do przodu, to najpierw zacznij od dobrego umiejscowienia ekranu. 
  2. Sprawdź, czy do planowanego miejsca wystarczy ci przewodów. 
  3. Oczywiście, postaraj się je poprowadzić tak, by były ukryte. Dzięki temu o wiele mniejsze będzie ryzyko ich uszkodzenia.

Montowanie kamery cofania – na co uważać?

Przedstawiamy kilka porad, które pomogą ci w prawidłowym montażu kamery cofania.

  1. Zanim przystąpisz do jakichkolwiek inwazyjnych czynności (np. weźmiesz się za wiercenie), zmierz, czy rzeczywiście wystarczy ci przewodów. Nie byłoby to najlepsze, gdyby podczas instalacji okazało się, że kabli fabrycznych nie wystarczy. 
  2. Kiedy wiesz już na starcie, że będzie ich brakowało, możesz przedłużyć je właściwymi przewodami do zasilania. 
  3. Solidnie zaizoluj miejsca łączenia takich kabli. 
  4. Pamiętaj też, że montaż kamery cofania wymaga od ciebie często przewiercania elementów karoserii lub lampy. Takie miejsca musisz zabezpieczyć silikonem lub klejem do szyb.
  5. Podczas przyklejania kamerki do elementów nadwozia pamiętaj o ich odpowiednim odtłuszczeniu. Nie chcesz chyba, żeby w pewnym momencie zamiast obrazu zza auta widać było karoserię, prawda? 
  6. Jeśli chodzi o przeprowadzanie przewodów, pamiętaj, by robić to w oryginalnie przygotowanych osłonach. Peszle na kable są zwykle na tyle pojemne, by zmieścić jeszcze jeden dodatkowy przewód. Oczywiście, mowa o miejscach, w których takie elementy występują (to np. klapa bagażnika).

Montaż kamery cofania a jej parametry

Weź pod uwagę parametry. Kąt widzenia musi być optymalny. Im więcej kamera jest w stanie wychwycić, tym lepiej dla kierowcy. Ważne jest również miejsce montażu urządzenia. Taka kamera zwykle jest mocowana na taśmę już fabrycznie przygotowaną przez producenta.

Dobrze jest najpierw podłączyć cały zestaw i go uruchomić, a dopiero później zabrać się za ustalanie optymalnego miejsca instalacji. Jeśli zaplanujesz już wcześniej montaż kamery cofania, nie będziesz musiał jej odrywać i ponownie przyklejać.

Czy instalacja kamery cofania ma sens? To funkcjonalny sprzęt, który posłuży przez lata i podniesie poziom twoich umiejętności parkowania. Wiadomo, że dobre urządzenie z szerokim kątem widzenia nie będzie zbyt tanie, ale warto postawić na jakość.

Możesz przecież zaoszczędzić na montażu i przeprowadzić go samodzielnie. Najwyżej połamiesz jeden albo dwa plastiki, ale zyskasz satysfakcję z samodzielnie wykonanej pracy.

Archiwum: wrzesień 2021