Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

mycie silnika
mycie silnika

Porady

Mycie silnika samochodowego – sprawdź nasze sposoby. Czy można zrobić to samodzielnie?

Mycie silnika samochodu jest prostsze, niż się wydaje. Potrzebujesz jedynie myjki ciśnieniowej lub zwykłego węża i odpowiedniego detergentu. Możesz też zdecydować się na oddanie sprawy w ręce profesjonalistów.

Każdy z kierowców dobrze wie, jak ważne jest dbanie o czystość auta. Na karoserię, wnętrze, a nawet podwozie i felgi każdy zwraca uwagę. Mycie silnika nie jest już tak powszechne. Jest to błąd, jeśli taki stan rzeczy wynika po prostu z zaniechania. Jednak wiele osób rezygnuje z mycia silnika, obawiając się, że go w ten sposób uszkodzą. Niestety, taka droga na skróty daleko nie zaprowadzi, a silnik i tak będziesz musiał po prostu umyć.

Środki bezpieczeństwa podczas mycia silnika samochodu

Mitem jest, że silnika nie wolno myć samodzielnie. Wystarczy robić to umiejętnie, jak na tak ważny element samochodu przystało. Przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności mycie silnika nie powinno być dla niego niebezpieczne. Wystarczy, że będziesz postępował zgodnie z wytycznymi producenta auta i specjalistów. Każdy silnik jest nieco inaczej skonstruowany. Jeśli w aucie znajduje się spora liczba elektronicznych czujników, to nie obejdzie się bez ich dokładnego zaklejenia. Gdy okaże się, że jest ich zbyt wiele, lepiej zlecić mycie specjalistom.

Na rynku jest wiele firm, które specjalizują się w profesjonalnym myciu aut i car detailingu, w zakres usług których wchodzi też mycie silnika. Nie każda firma będzie chciała się tego podjąć, mając świadomość, że to dość trudne. Na pewno jednak znajdziesz odpowiedniego fachowca, który to zrobi.

Istotne jest, żebyś mył silnik w odpowiednim do tego miejscu. Uwzględnij fakt, że na silniku zbierają się resztki smarów i olejów, które są bardzo toksyczne, więc nie powinny dostać się do wód gruntowych. Ze względów bezpieczeństwa należy myć silnik w takim miejscu, by móc wyczyścić to, co pozostanie po tym procesie. Nigdy nie myj silnika w publicznych myjniach bez sprawdzenia ich regulaminu. W znakomitej większości przypadków jest to surowo zabronione ze względów bezpieczeństwa, może zostać na ciebie nałożona kara.

Zobacz też:
Parkowanie w strefie zamieszkania – kiedy i gdzie możesz zostawić swój samochód?

Czyszczenie silnika w aucie – czy można to zrobić samodzielnie?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś samemu wykonał czyszczenie silnika w aucie. Musisz jednak zapoznać się z budową silnika, by wiedzieć, które z jego elementów są najbardziej delikatne. Najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po książkę serwisową i sprawdzenie, w których miejscach w konkretnej jednostce napędowej znajdują się newralgiczne elementy elektroniczne. Powinny one zostać zaklejone na przykład folią i taśmą, by nie dostała się tam żadna wilgoć. Samo mycie należy tak przeprowadzić, by przypadkiem nie zalać tych elementów.

Pozostaje jeszcze pytanie: czym umyć silnik samochodowy? Najlepsza będzie myjka ciśnieniowa z regulowanym poziomem ciśnienia. Jeśli jednak takiej nie masz, wystarczy zwykły wąż. Pamiętaj, by miał on opcję regulowania strumienia wody. Nigdy nie należy bezpośrednio traktować silnika zbyt mocnym strumieniem. Wybierz rozproszoną wiązkę wody, która będzie delikatnie opłukiwać silnik, jednocześnie nie narażając na uszkodzenie jego poszczególnych elementów. 

Poza elementami elektrycznymi uważaj zwłaszcza na delikatne fragmenty gumowe, wszelkiego rodzaju łączenia, obejmy i kable. Zbyt duży strumień wody może je uszkodzić, dlatego nigdy nie powinien być kierowany bezpośrednio.

Chemia samochodowa – preparat do mycia silnika

Poza źródłem wody zaopatrz się w odpowiednie środki. Odpowiedź na pytanie, jak umyć silnik domowym sposobem, zawsze będzie się sprowadzała do tego, że najlepiej zaopatrzyć się w profesjonalne środki do mycia silników. Nie są one wbrew pozorom drogie, więc jeśli już podejmujesz się samodzielnego mycia silnika, opłaca się zdobyć odpowiedni płyn. Jest to istotne z tego względu, że silniki są zbudowane z delikatnych materiałów, na które silne detergenty mogą zadziałać niszcząco. 

Teoretycznie możesz zaryzykować użycie zwykłych środków chemicznych, ale licz się z możliwością, że okażą się zbyt żrące. Preparaty dostosowane do czyszczenia silników są tak opracowane, by nie niszczyły uszczelek, kabli, a także innych tego typu elementów. Ponadto są bezpieczne dla aluminium, z którego często wykonuje się silniki.

Zobacz też:
Jak zrobić darowiznę samochodu i co można dzięki niej zyskać?

Preparaty dostępne są w dwóch wersjach. Pierwszy z nich to wariant, który stosuje się najpierw na silnik, a następnie spłukuje komorę silnika. Druga opcja to preparat do mycia silnika bez wody. Takie środki nakładasz się na silnik, a następnie czekasz przez pewien czas, określony w instrukcji. Następnie przystępujesz do wytarcia poszczególnych części silnika na sucho. Cały proces przebiega całkowicie bez użycia wody. Jest to bezpieczne dla części elektrycznych, a także innych elementów.

Jak umyć silnik w domowym sposobem?

Preparaty do mycia na sucho są bardzo dobre do czyszczenia silnika mocno zabrudzonego, z resztkami oleju. Jest to dobra odpowiedź na pytanie, jak skutecznie i bezpiecznie wyczyścić silnik ze starego oleju. Mycie silnika samą wodą będzie niestety całkowicie nieskuteczne. Stare zabrudzenia, takie jak olej i smar, na tyle mocno przylegają do części silnika, że ani płukanie, ani czyszczenie zwykłą szmatą bez użycia chemii nie przyniesie dobrych rezultatów.

Jak wyczyścić silnik ze starego oleju samochodowego?

Jeśli już myjesz silnik, który jest bardzo mocno zabrudzony, zwróć szczególną uwagę na to, by nie pozostawić pod samochodem resztek oleju. Okażą się one niebezpieczne dla środowiska naturalnego i mogą bardzo długo zalegać w danym miejscu. Najlepiej myć silnik na takim podłożu, żebyś potem mógł odjechać autem i posprzątać stary olej, smary i resztę zanieczyszczeń.

Mycie komory silnika – zagrożenia

Silnik po myciu może być narażony na szybko postępującą korozję, jeśli w ciasnych szczelinach pozostanie duża ilość wilgoci. Nie jest to jednak problem, którego nie mógłbyś się pozbyć. Wystarczy dobrze wysuszyć silnik. Najlepiej myć go w ciepłe dni, by woda mogła naturalnie odparować. Nie zamykaj klapy silnika zaraz po jego umyciu. Odczekaj kilka godzin. 

Zobacz też:
Sprawdzenie auta po VIN – o tym warto pamiętać!

Dobrą praktyką stosowaną przez profesjonalistów jest suszenie komory silnika sprężonym powietrzem. Wystarczy do tego zwykły kompresor. Takie suszenie sprowadza się do mechanicznego wydmuchania wody ze szczelin, w których mogła zebrać się spora ilość wody, a nawet używanych detergentów.

Silnik zawsze należy myć wtedy, gdy jest całkowicie zimny. Mycie silnika gorącego grozi jego uszkodzeniem, zwłaszcza w przypadku niektórych modeli. Z jednej strony należy więc odczekać, aż silnik będzie odpowiednio chłodny, a z drugiej nigdy nie używać zbyt gorącej wody.

Pamiętaj, żeby cały proces rozpocząć od odłączenia akumulatora. Dla bezpieczeństwa możesz go nawet wyciągnąć, by przypadkiem go nie zalać. Jeśli jednak będziesz w stanie go dobrze zabezpieczyć, nie musisz tego robić. Możesz to samo zrobić z alternatorem, którego też w żadnym razie nie możesz zalać wodą. Jeśli nie chcesz ryzykować, a koniecznie musisz umyć jeden element, zrób tyle, ile możesz, a resztę silnika zostaw i zleć do umycia profesjonalistom w późniejszym terminie.

Mycie silnika to ważny, ale często pomijany element dbania o samochód. Istnieją rozmaite środki czyszczące, które ci w tym pomogą. Jeżeli nie czujesz się na siłach, żeby umyć silnik samemu, zleć to zadanie profesjonalistom.

Tomasz Wykowski

Samochodami i motocyklami jeździ dłużej, niż ma prawo jazdy. Preferuje motoryzację z końca XX wieku, jednak docenia wygodę współczesnych samochodów. Jeśli to tyko możliwe, stara się wykonywać drobne prace mechaniczne i obsługowe własnoręcznie.

1 Comment

1 Comment

  1. Avatar

    Damian

    22 kwietnia 2021 at 19:36

    Nigdy nie myłem silnika w swoim samochodzie. Na co dzień pracuję jako kierowca w gastronomii i zawsze mam nadzieję, że samochód, który akurat prowadzę nie zepsuje się nagle na drodze.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

GP Turcji oficjalnie zostało odwołane. W związku z tym Liberty Media dopuścił się kolejnych zmian w tegorocznym kalendarzu. Wyścig na torze Red Bull Ring...

Eksploatacja

Samochody PRL-u udowadniają, że gdyby w tamtym czasie polscy inżynierowie mieli szansę na rozwój, mogliby stworzyć naprawdę silne zaplecze motoryzacyjne. Jakie były najbardziej popularne...

Eksploatacja

Bez względu na to, jak nazwiesz ten element samochodu – czy kompresorem klimatyzacji, czy sprężarką – chodzi o to samo. To część, bez której...

Eksploatacja

Pierścień centrujący umożliwia precyzyjne osadzenie felgi na piaście w pojeździe. Dzięki niemu następuje wręcz idealne dopasowanie średnicy zewnętrznej piasty do wewnętrznej felgi. Jaki materiał...

Eksploatacja

Import aut z USA do Polski jest coraz popularniejszy. Wielu obiecuje sobie po takiej transakcji spore oszczędności, są jednak pewne wydatki, na które musisz...

Eksploatacja

Pisk jest irytującym rodzajem dźwięku, chociaż często można się z nim spotkać. Piszczące hamulce w samochodzie mogą rodzić obawy o bezpieczeństwo podróżnych. Czy pisku...

Porady

Gdy stan pojazdu wymaga generalnego remontu, który przekraczałby jego wartość, jedynym słusznym rozwiązaniem pozostaje złomowanie auta. Kasacja pojazdu to proces, przy którym trzeba dbać...

Wiadomości

Do niecodziennego zdarzenia doszło w piątek na autostradzie A1 niedaleko Częstochowy. 34-letni pilot awionetki w wyniku awarii silnika był zmuszony awaryjnie wylądować na autostradzie....

Wiadomości

Sieć rozciągniętych pomiędzy drzewami drutów znalazły służby leśne w gminie Chęciny w województwie świętokrzyskim. Rozmieszczone w lesie linki miały prawdopodobnie być pułapką na motocyklistów.

Wiadomości

Dzisiaj od godzin porannych rozpoczęła się na terenie całego kraju akcja „Prędkość”. Policjanci będą przede wszystkim kontrolować przestrzeganie przez kierowców limitów prędkości. Ponadto funkcjonariusze...

Zobacz także

Wiadomości

Frédéric Vasseur jest zachwycony faktem, że w najbliższych dniach za kierownicą Alfy Romeo C41 zasiądzie Robert Kubica. Krakowianin, który jest kierowca testowym ekipy z...

Wiadomości

Szef francuskiego koncernu zapowiada drastyczny wzrost cen samochodów. Szczególnie narażone są auta z segmentu A. Włoch za taki stan rzeczy obarcza winą rygorystyczne normy...

Wiadomości

Kierowcy Mercedesa byli najszybsi na obu piątkowych treningach przed niedzielnym wyścigiem o GP Hiszpanii. W pierwszej sesji treningowej w kokpicie Alfy Romeo zasiadł Robert...

Wiadomości

LiveWire odłącza się od Harleya-Davidsona i od 8 lipca będzie funkcjonować jako osobna marka. Firma, na czele której stanie Ryan Morrissey zajmie się produkcją...

Wiadomości

38-latka została zatrzymana w Kostrzynie nad Odrą w związku z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwym. Badanie wykazało aż 4,2 promile alkoholu. Jak się okazało...

Wiadomości

Auta o napędzie elektrycznym są przyszłością, aczkolwiek nie cieszą się jeszcze taką popularnością jak ich spalinowe odpowiedniki. Trend ma się jednak odwrócić szybciej niż...

Wiadomości

Sieć rozciągniętych pomiędzy drzewami drutów znalazły służby leśne w gminie Chęciny w województwie świętokrzyskim. Rozmieszczone w lesie linki miały prawdopodobnie być pułapką na motocyklistów.

Wiadomości

We wtorek w Gliwicach w odstępie zaledwie kilku minut, doszło do dwóch fatalnych wypadków. W jednym z nich zginął znany onkolog prof. Leszek Miszczyk....