Jak wygląda naprawa pojazdu z Autocasco?
Podczas wystąpienia szkody drogowej właściciel pojazdu z wykupionym AC ma dwie możliwości naprawy powstałych zniszczeń. Pierwszym z nich jest oddanie swojego pojazdu do wskazanego przez ubezpieczyciela warsztatu mechanicznego. Auto zostanie tam naprawione, a koszt tego działania zostanie pokryty z polisy kierowcy. Jest to tzw. wariant bezgotówkowy.
Drugą możliwością jest otrzymanie konkretnej kwoty po wcześniejszym oszacowaniu strat. Wyceną powstałych uszkodzeń zajmuje się rzeczoznawca samochodowy lub likwidator szkody. Ta metoda nazywana jest kosztorysową, ponieważ poszczególne części wymagające naprawy są wyceniane na podstawie średnich kosztów rynkowych.
Podczas zgłaszania szkody z tytułu AC zostaje ona bezpośrednio zgłoszona do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, gdzie zostaje umieszczona w historii ubezpieczenia kierowcy. Dlatego następstwem zgłaszania szkód z Autocasco jest utrata zniżek na kolejne polisy.
Kiedy nie warto naprawiać uszkodzonego pojazdu z własnego AC?
Podczas likwidacji szkód z OC sprawcy zdarzenia procedura jest bardzo prosta. Po zakończeniu wszelkich formalności otrzymujesz wyliczone przez ubezpieczyciela sprawcy odszkodowanie. Jeśli chodzi natomiast o naprawę samochodu z własnego AC, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.
Zgłoszenie szkody i jej likwidacja z tytułu Twojego Autocasco nie będzie opłacalna w przypadku niskiej wartości powstałej szkody. Często drobne uszkodzenia pojazdu lub nawet te rozleglejsze będziesz w stanie naprawić sam, lub u zaprzyjaźnionego mechanika. Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z AC, może się okazać, że cena składki przewyższa koszt samej naprawy samochodu.
Nierozsądne jest zgłaszanie szkody drogowej z tytułu AC przez poszkodowanego, jeśli sprawca zdarzenia jest znany. W takim bowiem przypadku otrzymasz należną Ci rekompensatę z jego ubezpieczenia OC. Dodatkowo możesz otrzymać samochód zastępczy, więc nie będziesz stratny na żadnym poziomie.
Warto pamiętać, że zgłoszona szkoda zostaje na trwałe zapisana w Twojej historii ubezpieczeniowej. Skutkuje to pozbawieniem Cię zniżek na zakup kolejnych polis. Aby doszło do ich odzyskania, musi upłynąć spory okres bezszkodowej jazdy.
Kiedy warto naprawić uszkodzony pojazd z własnego AC?
Przyjrzyjmy się teraz sytuacjom, w których naprawa samochodu w ramach Autocasco będzie o wiele korzystniejsza. Jeżeli wartość poniesionej szkody jest bardzo wysoka, warto dokonać zgłoszenia tego zdarzenia w ramach Autocasco.
Ze swojego AC możesz również w sposób opłacalny skorzystać, jeśli sprawca zdarzenia nie jest znany. Samo ustalanie jego tożsamości będzie mocno rozciągnięte w czasie. W przypadku OC dopiero po zakończeniu postępowania przez ubezpieczyciela zostanie wypłacone Ci należne odszkodowanie. Aby w takich sytuacjach nie tracić czasu, warto zgłosić szkodę w ramach Autocasco. Okres potrzebny na wypłatę środków lub naprawę auta jest o wiele krótszy, w związku z czym warto się zdecydować na tę opcję.
Naprawa samochodu z własnego AC. Podsumowanie
Teraz już wiesz dokładniej, w jakich sytuacjach zgłoszenie szkody z Autocasco będzie opłacalne, a w których wręcz przeciwnie. Zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń LINK4. Możesz wybrać pakiet obowiązkowego OC wraz z NNW i Autocasco.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl
Materiał powstał we współpracy z LINK4.