Likwidacja szkody na skutek kolizji lub wypadku drogowego to najczęstsze przypadki, w których rzeczoznawca samochodowy jest wzywany do pomocy. Dokonuje wtedy oględzin pojazdu i wydaje opinię, którą następnie przekazuje się ubezpieczycielowi. Jednak to nie jedyny moment, w którym rzeczoznawca motoryzacyjny może być potrzebny. Kiedy jeszcze korzysta się z jego usług?

Kim jest rzeczoznawca samochodowy?

Biegły rzeczoznawca samochodowy to specjalista dokonujący wyceny wartości pojazdu, najczęściej na zlecenie ubezpieczyciela. Zakres jego pracy jest szeroki i nie chodzi jedynie o generowanie kosztorysu po wypadku lub szkodzie. Do jego obowiązków należy też ustalenie przyczyny powstania szkody i ustalenie jej wpływu na wartość auta. Pracownik z rzeczoznawstwa może działać również jako niezależny podmiot, który jest wsparciem dla strony wnoszącej o uzyskanie wyższego odszkodowania od ubezpieczyciela. Ten specjalista wykonuje też profesjonalne ekspertyzy dla sądów.

Jakie wymagania musi spełniać rzeczoznawca samochodowy?

rzeczoznawca samochodowy - jakie wymagania

Co bardzo ciekawe, taka osoba nie ma obowiązku posiadania wyższego wykształcenia kierunkowego, chociaż dokument potwierdzający je ułatwia mu pracę. Biegły rzeczoznawca komunikacyjny nie musi wówczas ubiegać się o szereg uprawnień. Aby spełnić wymagania stawiane rzeczoznawcy samochodowemu, dana osoba musi mieć:

  • wykształcenie średnie lub średnie kierunkowe;
  • 2-letnie doświadczenie w branży samochodowej;
  • może pochwalić się prawem jazdy kat. A, B i C1 lub C;
  • nie podlegała wyrokowi skazującemu za przestępstwo umyślne;
  • ma certyfikat uprawniający do bycia rzeczoznawcą samochodowym z akredytacją;
  • posiada potwierdzenie wpisu na listę rzeczoznawców.

Istnieje jednak wyjątek dotyczący powyższych wymagań, o którym powiedziano wcześniej. Jeżeli taka osoba ma wykształcenie wyższe z dziedziny związanej z motoryzacją, może ubiegać się o tytuł rzeczoznawcy motoryzacyjnego bez konieczności spełniania powyższych wymagań.

W jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy?

Trzeba przyznać, że najczęściej opinia rzeczoznawcy samochodowego jest potrzebna w momencie powstania szkody. Chociaż ubezpieczyciele korzystają z usług takich osób, wielu klientów czuje się poszkodowanych z tytułu zaniżonych, ich zdaniem, wypłat odszkodowania. Dlatego potrzebują wsparcia niezależnych rzeczoznawców, którzy bezstronnie ocenią zaistniałą sytuację i szacunkową wartość pojazdów po wypadku.

Jeżeli posiadasz rzadki egzemplarz pojazdu, który chcesz wystawić na sprzedaż, wówczas również przyda ci się opinia biegłego rzeczoznawcy samochodowego. Ze względu na niewielką ilość tego typu modeli na rynku, cena niekiedy jest trudna do określenia dla właściciela pojazdu. Wtedy rzeczoznawcy samochodowi mogą skutecznie pomóc takiej osobie ustalić najbardziej adekwatną cenę za egzemplarz pod kątem jego stanu, atrakcyjności i warunków rynkowych.

Pomoc rzeczoznawcy samochodowego a zakup auta

rzeczoznawca samochodowy - pomoc a zakup

Osoby interesujące się danym modelem samochodu (szczególnie bardzo drogiego) są gotowi zatrudnić taką osobę celem orzeczenia faktycznej wartości auta. Wtedy rzeczoznawca samochodowy dokonuje szczegółowych oględzin, sprawdza stan powłoki lakierniczej i w konsekwencji ocenia, czy dany pojazd jest bezwypadkowy, czy nie.

Rzeczoznawca przydaje się też do określenia jakości przeprowadzonych napraw. Weryfikuje ich jakość oraz ocenia ogólny stan pojazdu po naprawie. Klienci korzystają z pomocy takiej biegłej osoby w ocenie wartości auta uszkodzonego, które chce się sprowadzić do kraju. Wartość celna takiego egzemplarza będzie niższa.

Czy opinia niezależnego, biegłego rzeczoznawcy komunikacyjnego zawsze jest brana pod uwagę?

W momencie, gdy osoba pokrzywdzona czuje, że jej odszkodowanie zostało zaniżone, rzeczoznawca komunikacyjny może sporządzić dodatkowy kosztorys i przeprowadzić własną wycenę szkody. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku aut drogich oraz szkody całkowitej i uzyskania jak największej wysokości świadczenia od ubezpieczyciela. Pamiętaj jednak, że samo skorzystanie z opinii takiej osoby i wysłanie ubezpieczycielowi sporządzonej dokumentacji nie musi oznaczać, że zmieni on zdanie.

W niektórych sprawach taka opinia z powodzeniem wystarczy i ubezpieczyciel podnosi wysokość kwoty odszkodowania lub całkowicie zmienia swój stosunek do powstałej szkody na korzyść klienta. Są jednak momenty, gdy biegły rzeczoznawca samochodowy i jego opinia nie wystarczą. Wówczas jedyną opcją jest wkroczenie na drogę sądową. Dobrze jest jednak wcześniej skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego, który może reprezentować poszkodowanego (spór interwencyjny) lub być bezstronny w sporze polubownym. 

W ostateczności strona przegrana płaci za koszty rzeczoznawcy samochodowego.

Jakich dokumentów będzie potrzebował rzeczoznawca motoryzacyjny?

rzeczoznawca samochodowy - jakich dokumentów będzie potrzebował

Jeżeli nie miałeś możliwości skorzystać z pomocy rzeczoznawcy na miejscu wypadku, powinieneś przekazać mu jak najwięcej informacji związanych ze szkodą. W ich skład wchodzi:

  • jak największa ilość zdjęć zrobionych na miejscu wypadku;
  • dokumentacja ubezpieczyciela;
  • notatka policyjna (jeśli była wezwana na miejsce);
  • historia przebiegu zdarzenia;
  • ewentualne szkody nieuwzględnione przez ubezpieczyciela.

Kluczowe jest zapoznanie się z uprawnieniami danego eksperta. Służy do tego lista rzeczoznawców samochodowych. Po upewnieniu się, że dana osoba widnieje na tej liście, możesz powierzyć jej dokumentację z wypadku. W przeciwnym razie jego opinia nie będzie wiążąca i prawdopodobnie zostanie zakwestionowana przez ubezpieczyciela.

Rzeczoznawca samochodowy – cennik usług

rzeczoznawca samochodowy - cennik usług

Trudno jest skonstruować gotowy cennik takich usług, ponieważ każda sytuacja jest inna i to ile kosztuje rzeczoznawca samochodowy, zależy często od samego fachowca. Przyjmuje się jednak, że najczęściej wycena pojazdu oscyluje w granicach 300 zł, kosztorys powypadkowy ok. 500 zł, a kompletna rekonstrukcja zdarzenia nawet kilka tysięcy złotych. Chociaż kwoty te nie są niskie, to jednak ich wysokość jest dużo niższa od możliwych zysków finansowych po udowodnieniu zaniżenia odszkodowania.

Są więc sytuacje, w których pomoc rzeczoznawcy samochodowego jest konieczna i przyczynia się do zwiększenia zysków z odszkodowania.

Archiwum: marzec 2021