Obszycie kierownicy sprawia, że jest ona przyjemniejsza w dotyku. Ale to nie jedyna zaleta, wszak etui na kierownicę zabezpiecza jej powierzchnię przed zniszczeniem i przetarciem. Zobacz, jaka nakładka na kierownicę sprawdzi się najlepiej w twoim samochodzie.

Kierownica to jedna z ważniejszych części pojazdu. W używanych samochodach może być mocno zużyta, więc sporo mówi o faktycznym stanie i przebiegu pojazdu. Nakładka na kierownicę jest praktycznym dodatkiem, który pozwala unowocześnić wnętrze pojazdu i poprawia jego estetykę. Dlaczego warto się zdecydować na obszycie kierownicy?

Czy obszycie kierownicy jest potrzebne?

Pokrowiec na kierownicę jest bardzo funkcjonalny i ma też wiele innych zalet. Z pewnością poprawia wygląd i wyposażenie pojazdu. Co może zmienić na lepsze? Przede wszystkim:

  • zatuszuje pęknięcia i zabrudzenia;
  • nieco zatuszuje wysoki przebieg samochodu;
  • poprawi komfort jazdy.

obszycie kierownicy - czy jest potrzebne

Zmiana wyglądu

Kupując samochód z drugiej ręki, musisz pogodzić się z tym, że w samochodzie mogą być widoczne ryski czy przetarcia. Ślady użytkowania najbardziej widoczne są na kierownicy. Rozwiązaniem będzie pokrowiec kierownicy może zmienić znacząco jej wygląd, tuszując pęknięcia oraz zabrudzenia. Dobrze dobrane obszycie kierownicy skórą sprawi, że samochód może zyskać na wartości, gdyż gładka kierownica świetnie zamaskuje wysoki przebieg. Przed zakupem pojazdu kierowca zawsze zwraca uwagę na stan kierownicy, dźwigni hamulca ręcznego i gałki zmiany biegów. Te dwa elementy mówią dużo o eksploatacji pojazdu.

Komfort jazdy

Wytarta kierowca zbiera dużo bakterii i jest nieprzyjemna w dotyku. Obszycie na kierownicę sprawia, że staje się ona miękka i dobrze układa się w dłoniach. Jest w dodatku czysta i wygląda estetycznie. Podczas jazdy samochodem wygodna kierownica to postawa. W momencie skręcania i wykonywania trudniejszych manewrów pojazdem nakładka na kierownicę sprawia, że jazda staje się przyjemniejsza.

Z jakiego materiału warto zrobić pokrowiec na kierownicę?

Skóra

Jest najlepszym materiałem, który nadaje się na obszycie kierownicy. Skóra stopniowo się zużywa, ale ma wiele zalet. To tworzywo dystansuje inne materiały dostępne na rynku. Skóra to materiał, który:

  • jest delikatny w dotyku;
  • oddycha i wchłania pot; 
  • umożliwia stabilizację dłoni podczas trzymania kierownicy. 

Skóra na kierownicy sportowej wygląda również bardzo atrakcyjnie.

obszycie kierownicy - z jakiego materiału najlepiej wykonać pokrowiec

Czy skóra ekologiczna może zostać użyta jako etui na kierownicę?

Niestety, skóra ekologiczna nie nadaje się na obszycie kierownicy, ponieważ jest zbyt delikatna i nierozciągliwa. Nie pochłania również wilgoci. To sprawia, że ręce nie będą tak stabilne podczas jazdy, jak w przypadku klasycznego etui ze skóry.

Obszywanie, czyli jak założyć pokrowiec?

Skórzany pokrowiec na kierownicę można założyć samodzielnie, ale możesz też zlecić to tapicerowi. Aby zakładać skórzane obicie, nie trzeba mieć dużej wprawy. Jeśli chcesz obszycie wykonać samemu, będziesz musiał zakupić specjalny zestaw, który pozwoli na wykonanie pracy w pojedynkę. Musisz jednak pamiętać, że samodzielne obszycie kierownicy będzie ci trudno wykonać tak dobrze, jak zrobi to specjalista w zakładzie tapicerskim.

obszycie kierownicy - jak założyć pokrowiec

Odnowa skóry

Jest to materiał, który zużywa się bardzo szybko. Aby ją odnowić, która zszywana była u tapicera, należy z powrotem oddać ją do zakładu na poprawki. Jeśli obszycie wykonałeś samodzielnie, możesz zdjąć pokrowiec i założyć nowy. Jak widzisz, etui na kierownicę możesz zmienić bez większego problemu.

Jak dbać o skórę?

O skórzany pokrowiec na kierownicę musisz dbać, a podstawą jest jego impregnacja. Skórę powinieneś raz na jakiś czas czyścić i odtłuszczać. Świetnie sprawdzi się do tego benzyna do odtłuszczania. Jeżeli materiał jest dość zniszczony, można zabrać się za renowację. Obszycie kierownicy będziesz mógł odnowić dzięki specjalnym zestawom do malowania skóry. Jest to tani i szybki sposób na odnowienie wnętrza pojazdu. Efekty samodzielnego odnawiania utrzymują się bardzo długo.

Ile kosztuje obszywanie kierownicy i jak długo trwa? Cena i czas

Skóra fabryczna nie jest tanim materiałem, dlatego obszycie kierownicy może cię sporo kosztować. Ceny obszywania kierownicy zaczyna się od ok. 350 zł, a może dojść do nawet 1500 zł. Wszystko zależy od rodzaju materiału i oczekiwań kierowcy. Rodzaj kierownicy również wpływa na koszt jej obszywania. Im większa średnica kierownicy, tym wyższa cena za usługę. Zaletą serwisu w profesjonalnej firmie jest tempo prac, bo wszystko potrwa 3-4 godziny. Obszywanie to szybki i prosty zabieg, który zostanie zrealizowany w ciągu jednego dnia.

obszycie kierownicy - cena

Osłona na kierownicę samochodową to modny dodatek, który jest również praktyczny. Dzięki niemu jazda staje się bardziej stabilna i znacząco poprawia się komfort kierowcy. Wygląd wnętrza auta po obszyciu kierownicy także jest bardziej estetyczny i auto może nawet zyskać pewne cechy samochodu z klasy wyższej.

Archiwum: czerwiec 2021