OC dla młodych kierowców jest dużym wydatkiem, na który powinni się przygotować. Dla młodych ludzi (studentów i osób rozpoczynających dopiero swoją karierę zawodową) taki wydatek może być znacznym obciążeniem. Polisę samochodową, czyli ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną, trzeba obowiązkowo wykupić. Jest to zabezpieczenie finansowe, które pomaga w likwidacji szkód wyrządzonych przez właściciela ubezpieczenia na swoim lub czyimś pojeździe. OC dla osób w wieku od 18 do 25 lat wynosi średnio 1600 złotych. Na cenę polisy wpływ mają również parametry pojazdu. Co młody kierowca powinien wiedzieć o tym ubezpieczeniu?

Ubezpieczenie samochodu – młody kierowca, co go charakteryzuje?

Młody kierowca to osoba w wieku od 18 do 25 lat lub osoba, która dokument prawa jazdy posiada krócej niż 36 miesięcy. W niektórych ubezpieczalniach młody kierowca to osoba nawet do 26. roku życia. Młodzi ludzie, którzy dopiero zaczynają rozwijać swoje doświadczenie w jeździe, stanowią większe niebezpieczeństwo na drodze niż osoba z wieloletnim stażem. Według raportów policji młodzi kierowcy powodują więcej wypadków i stłuczek, dlatego ubezpieczenia dla nich są znacznie droższe.

Młody kierowca. OC i czynniki wpływające na cenę polisy

Wysokość kosztów ubezpieczenia dla młodych kierowców zależy nie tylko od wieku osoby, ale również od parametrów pojazdu i czynników, które wpływają na ocenę ryzyka ubezpieczeniowego. Ubezpieczalnie zwracają uwagę na:

  • markę i model samochodu;
  • pojemność silnika oraz jego moc;
  • styl jazdy (można otrzymać zniżkę za bezszkodową jazdę). 

Ubezpieczyciele zwracają też uwagę na miejscowość, w której używane jest auto, stan cywilny kierowcy i jego zawód oraz podstawy – wiek i doświadczenie.

Z czego jeszcze wynika zwiększona kwota OC dla młodego kierowcy?

Zwiększona kwota ubezpieczenia wynika z zakładanego braku umiejętności jeździeckich młodych osób. Często nie poruszają się z wyznaczoną prędkością, prowadzą niestandardowy tryb życia oraz mogą brać udział w różnych nielegalnych zgromadzeniach, np. wyścigach samochodowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Średnia cena składki OC dla młodego kierowcy na podstawie przykładowej kalkulacji wynosi około 1500 złotych. Zakładamy, że osoba ubiegająca się o ubezpieczenie nie ma partnera, jeździ samochodem przeznaczonym do użytku własnego o większej pojemności silnika. Urodziła się w roku 1994, nigdy wcześniej nie miała wykupionego OC i ma zamiar przejechać samochodem do 45 000 km w ciągu roku. Ubezpieczenie wyglądałoby całkiem inaczej, gdyby kierowca miał żonę i dzieci oraz planował przejechać samochodem o połowę mniej kilometrów, a silnik miałby mniejszą pojemność. 

OC dla młodego kierowcy – co może obniżyć koszty?

Ważnym czynnikiem, który obniżyłby koszty OC, byłoby ubezpieczenie, jeśli świadczyłoby o bezproblemowej jeździe przez ostatnie lata. Trudno stwierdzić, które ubezpieczalnie mają najlepsze oferty, gdyż na koszty OC wpływa wiele czynników. Najpopularniejsze firmy, których OC jest w korzystnej cenie, to: 

  • Warta;
  • PZU;
  • You Can Drive;
  • Aviva. 

Aby znaleźć odpowiednie ubezpieczenie dla siebie, trzeba porównać oferty wielu ubezpieczalni, bo różnice w propozycjach cenowych mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Najtańsze OC dla młodych kierowców

Aby wybrać najtańsze OC dla młodych kierowców, należy porównać wszystkie oferty firm ubezpieczeniowych, gdyż wachlarz cen może być zaskakująco szeroki. Co zrobić, gdy jest się młodym kierowcą oraz osobą, która nie zebrała jeszcze dużych oszczędności? Warto szukać najróżniejszych promocji, które mogą znacząco obniżyć koszty ubezpieczenia samochodowego. Firmy zazwyczaj nie przewidują zniżek kierowanych tylko do młodych kierowców. Są jednak dostępne ogólne ulgi, z których warto korzystać.

OC dla młodych – czy można liczyć na jakieś zniżki?

Klienci najczęściej otrzymują zniżki podczas zakupu polisy, chociażby przez Internet albo przy płatności kartą. Często na stronach internetowych pojawiają się sezonowe okazje promocyjne lub zniżki. Są skierowane do osób posiadających konto w banku, który wspomaga daną ubezpieczalnię albo do tych, które mają kartę dużej rodziny. Zniżki te nie zawsze są bardzo duże. Nawet jeśli zaoszczędzimy mały procent, który odejmujemy od płatności dużej sumy ubezpieczenia, będzie to opłacalne.

OC dla młodych kierowców – jak jeszcze można wpłynąć na koszty OC?

Jest jeszcze jeden sposób na tańsze OC dla młodych kierowców. Z wyliczeń wynika, że osoby, które dzielą samochód z kimś innym, mają niższe koszty ubezpieczenia. Najdroższe zaś jest ubezpieczenie dla osób, które nie współdzielą z nikim pojazdu. Współdzielenie możesz ustalić przy zakupie auta, a potem jego rejestracji. To bardzo istotne, ponieważ w dowodzie rejestracyjnym auta wszyscy jego właściciele muszą zostać wpisani. 

W jaki sposób współdzielić auto, by OC się opłacało?

Właścicielami pojazdu powinny zostać formalnie osoby, które będą dzieliły koszty ubezpieczenia. Polisa zostanie rozdzielona na więcej osób, dlatego zapłacisz mniej. Jak obniżyć w ten sposób OC dla młodego kierowcy? Przy dwóch właścicielach pojazdu warto osobę starszą wpisać jako głównego właściciela. Pozwoli to znacznie obniżyć koszty. Odwrotnie jest w sytuacji, gdy osoba młodsza będzie głównym właścicielem samochodu.

OC młody kierowca – może wyjść korzystnie?

Ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy jest znacznie droższe, niż polisa dla osoby doświadczonej, której jazda przez ostatnie lata była bezwypadkowa. Cena składek OC zależy od wielu czynników, takich jak stanowisko pracy, stan cywilny, wiek kierowcy oraz parametry pojazdu. Warto pamiętać, aby przy wyborze ubezpieczenia porównać wszystkie oferty film oferujących OC. Warto wyszukiwać także promocje, dzięki którym można znacznie obniżyć koszty składek, będąc młodą osobą.

Dowiedziałeś się, ile zapłaci młody kierowca za OC. Forum dyskusyjne i inne strony internetowe mogą ci pomóc w znalezieniu korzystnych ofert ubezpieczenia. Możesz spróbować współdzielenia pojazdu (np. z kimś spokrewnionym), co pozwoli ci znacznie obniżyć koszty polisy OC dla młodego kierowcy.

Archiwum: czerwiec 2021