Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

odgrzybianie klimatyzacji
odgrzybianie klimatyzacji

Samochody

Odgrzybianie klimatyzacji samemu – jak zrobić to skutecznie?

Odgrzybianie klimatyzacji to konieczność, jeśli masz w aucie system chłodzenia powietrza. Zanieczyszczenia, które się osadzają, mogą zaburzyć pracę klimy. Lepiej iść do serwisu czy odgrzybiać samodzielnie? Jakie są etapy prac? Przeczytaj i sprawdź!

Jeśli za odgrzybianie klimatyzacji nie bierzesz się regularnie, na pewno po jakimś czasie z kanałów wentylacyjnych poczujesz charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Pod wpływem wilgoci z powietrza, która osadza się w wentylacji i na parowniku, rozwijają się mikroorganizmy. Z czasem zanieczyszczenia są tak uciążliwe, że uruchomienie klimatyzacji staje się udręką. Jak rozwiązać problem?

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej – dlaczego konieczne?

Unoszące się w powietrzu pyłki, a także drobnoustroje, pleśń i inne malutkie organizmy żywe nie mają dobrego wpływu na układ oddechowy człowieka. Zdrowe osoby nie odczują początkowo żadnych kłopotów (poza nieprzyjemnym zapachem), ale dla alergików jest to niemal natychmiastowy problem.

Poza tym, nie chodzi jedynie o aspekt zdrowotny. Odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji jest potrzebne, aby dbać o jej odpowiedni stan techniczny. Jeśli zachowasz urządzenie w czystości, po prostu będzie działać dłużej.

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej – na czym polega?

Rutynowe odgrzybianie przy pomocy ozonu możesz przeprowadzać samodzielnie, jednak musisz upewnić się, że parownik jest wolny od dużych zabrudzeń. Aby to sprawdzić, wykorzystaj ozonator. Łatwo będziesz mógł go kupić w internecie.

Po co aplikować ozon do wnętrza auta? Kiedy przechodzi on na parownik, będzie mógł zlikwidować drobnoustroje. Ozon jest w pełni naturalnym i silnie utleniającym gazem, dlatego szybko eliminuje pleśnie i wolne rodniki bez szkody dla zdrowia człowieka.

Jak odgrzybić klimatyzację samochodową samodzielnie?

Nie ma problemu, jeśli wszystko wykonasz samodzielnie. Pamiętaj jednak, że klimę będziesz musiał gruntownie wyczyścić i samo ozonowanie wtedy nie wystarczy, kiedy są zanieczyszczone:

  • kanały wentylacyjne;
  • parownik;
  • odpływ wody.

Na czym polega ozonowe odgrzybianie klimatyzacji? Do auta zostaje wpuszczony ozon z generatora. Musi być wtedy włączony obieg wewnętrzny klimatyzacji, a temperatura ustawiona na najniższą z możliwych. Ważne byś ustawił nawiew na wszystkie kratki, aby ozon mógł dotrzeć w każdy kanał.

Gdy ozonowanie nie jest wystarczające

Czasem lepiej będzie, gdy wykorzystasz spray do odgrzybiania klimatyzacji, zanim użyjesz generatora ozonu. Dlaczego? Będziesz mógł bezpośrednio aplikować środek czyszczący we wszystkie zakamarki parownika i zniszczyć mikroorganizmy.

Często jednak trzeba dostać się do parownika przez schowek pasażera. Nie zawsze będziesz mógł to zrobić w domowych warunkach.

Odgrzybianie klimatyzacji samemu – krok po kroku

Odgrzybianie może ci sprawić większe lub mniejsze trudności. To zależy od tego, czy budowa auta jest skomplikowana. Jeśli tak będzie, to nie w każdym samochodzie będziesz mógł odgrzybiać klimę.

Jednak jeśli masz taką możliwość i możesz odgrzybianie klimatyzacji wykonać sam, zyskasz pewność, że jest ona w dobrym stanie, a także zaoszczędzisz pieniądze. Jest kilka etapów, które będziesz musiał przejść:

  • demontaż schowka przed fotelem pasażera;
  • usunięcie zalegających zanieczyszczeń;
  • udrożnienie odpływu dla skroplin;
  • spryskiwanie parownika środkiem odgrzybiającym.

Demontaż schowka przed fotelem pasażera

To najłatwiejszy sposób na przedostanie się do parownika. Pod względem swojej budowy bardzo przypomina on nagrzewnicę, więc łatwo go znajdziesz. Parownik lubi wyłapywać liście, kurz, pył i inne zanieczyszczenia. To wszystko musisz usunąć..

Aby dostać się do parownika, musisz odkręcić schowek i wyjąć go w całości. Dzięki temu będziesz miał więcej przestrzeni i lepszy dostęp do samego parownika.

Usunięcie zalegających zanieczyszczeń

Jeśli dawno nie zaglądałeś w to miejsce, możesz się zdziwić, jak wiele brudu się tam zebrało. Najczęściej nie są to przesadnej wielkości zabrudzenia, ale sprawiają, że zatyka się odpływ wody. Chłodzone powietrze powoduje, że wilgoć skrapla się i musi zostać odprowadzona. Zanim zaczniesz odgrzybianie klimatyzacji, pędzelkiem zbierz wszystkie zanieczyszczenia stałe.

Udrożnienie odpływu dla skroplin

Tu przyda ci się kawałek elastycznego i jednocześnie twardego materiału (może być to np. 3-żyłowy przewód elektryczny). Sprawdź, czy woda w pobliżu odpływu będzie spływać swobodnie.

Jeśli tak nie będzie, spróbuj znaleźć otwór i tam włóż coś, czym zamierzasz go przepychać. Dolewaj wody do momentu, gdy będzie wypływała swobodnie.

Spryskiwanie parownika środkiem odgrzybiającym

Środek odgrzybiający zazwyczaj ma w zestawie elastyczną długą rurkę. Dzięki temu nie będziesz musiał mocować się z puszką wewnątrz schowka. Kiedy już go zaaplikujesz, wytworzy się piana, która pokryje parownik i zniszczy drobnoustroje.

Kiedy będziesz wykonywał odgrzybianie klimatyzacji, miej włączony nawiew, ponieważ pomoże ci rozprowadzić środek na całej powierzchni.

Dezynfekcja klimatyzacji w samochodzie po gruntownym czyszczeniu

Gdy już wyczyścisz parownik, możesz przystąpić do ozonowania. Wtedy będziesz miał pewność, że jest on czysty, podobnie jak kanały wentylacyjne. Oczywiście, w sieci i sklepach stacjonarnych znajdziesz preparaty, które teoretycznie także mają ci pomóc w czyszczeniu klimy. Czy jednak są one tak samo skuteczne?

Odkażanie klimatyzacji piankami w sprayu

Dlaczego nie można porównywać tego sposobu z dokładnym wyczyszczeniem wszystkich elementów? Jeśli piankę zaaplikujesz w kratki wentylacyjne, by swobodnie spłynęła przez parownik do odpływu, możesz pogorszyć sytuację.

Piana może się tam zebrać i utrzymywać dłuższy czas, jeżeli zgromadziły się w środku spore ilości zabrudzeń. Zdarza się też, że skrapla, a potem przecieka do schowka i niedaleko radia albo miejsc przebiegu przewodów elektrycznych.

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej samemu – czy warto?

Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, lepiej oddaj swój samochód do wyspecjalizowanego zakładu. To jasne, że w takich sytuacjach przyjdzie ci zapłacić więcej niż przy samodzielnej pracy, jednak może się to okazać jedynym sensownym wyjściem.

Weź pod uwagę, że odgrzybianie klimatyzacji wymaga wiele pracy i dobrej znajomości swojego auta. Kolejna sprawa to wydatek sporej kwoty na ozonator. Małe urządzenia nie zdadzą egzaminu i potrzeba takiego, który wytwarza ok. 10 g ozonu na godzinę). Samodzielne odgrzybianie może ci się to po prostu nie opłacić.

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej w warsztacie – cena

Jeśli zdecydujesz się na wizytę w profesjonalnym zakładzie mechanicznym, przyjdzie ci zapłacić ok. 150 zł za odgrzybianie i sprawdzenie szczelności klimatyzacji. To niejednokrotnie lepsze wyjście, bo przy okazji serwisu osoba specjalista może też:

  • zająć się diagnostyką komputerową;
  • wymienić osuszacz;
  • skontrolować wydajność układu. 

Gdybyś chciał wykonać te wszystkie czynności samodzielnie, musiałbyś przeznaczyć spore kwoty na specjalistyczne urządzenia.

A gdyby tak nie używać klimatyzacji…

Oczywiście, możesz także unikać uruchamiania klimatyzacji. Nie oznacza to jednak, że pozbędziesz się kłopotów. Klima powinna być używana, by mogła pozostać niezawodna. Brzmi dziwnie, ale tak właśnie jest.

O wiele lepiej będzie, jeśli regularnie włączysz klimatyzację. Jeśli przestaniesz jej używać, szybciej będą się tam osadzać grzyby, czego na pewno chciałbyś uniknąć.

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Kluczowe kwestie to serwis i konserwacja. Urządzenia mechaniczne działają dłużej, gdy są odpowiednio konserwowane. Dlatego regularnie czyść, ozonuj i sprawdzaj stan układu oraz komponentów. Odgrzybianie klimatyzacji wykonuj przynajmniej raz w roku, aby mieć pewność, że działa prawidłowo. Wtedy będziesz mógł z niej dłużej korzystać.Jak widzisz, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy odgrzybianie klimy powinieneś wykonać samodzielnie. Wiele zależy od tego, jak skomplikowany jest układ i czy będziesz w stanie dotrzeć we wszystkie zakamarki. Odgrzybianie klimatyzacji lepiej zostawić specjalistom, jeśli nie jesteś pewien, że podołasz zadaniu i wówczas, gdy praca na własną rękę nie będzie ci się opłacać.

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Grand Prix Arabii Saudyjskiej to przedostatnia runda tegorocznych mistrzostw i kolejny debiut w kalendarzu F1. Tor Jeddah Corniche Circuit to nowa lokalizacja dla wszystkich...

Ciekawostki

Zamarznięte szyby od środka to problem, który dotyka wielu kierowców. Zdarza się szczególnie zimą, jeśli nie dbasz odpowiednio o swój pojazd. Jak sobie z...

Ciekawostki

Jednym z problemów kierowcy samochodu może być woda w paliwie. Objawy najlepiej rozpoznać jak najszybciej. W innym wypadku może dojść nawet do zniszczenia silnika!...

Ciekawostki

Jeśli masz zamarznięte paliwo, objawy widać już na pierwszy rzut oka. Co zrobić, jeśli do tego dojdzie? I jak do tego nie dopuścić? Warto...

Ciekawostki

Prowadzenie auta zimą może być naprawdę niebezpieczne, nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą. Dlatego warto poznać kilka zasad dotyczących hamowania na lodzie. Przeczytaj artykuł i...

Wiadomości

Mistrzostwa Świata FIM SuperEnduro. W sobotę 4 grudnia najlepsi zawodnicy rozpoczną rywalizację o tytuł mistrza świata w Łodzi. Na Atlas Arenie nie zabraknie również...

Wiadomości

Czernikowo. Wypadek samochodu OSP, który czołowo zderzył się z pojazdem ciężarowym. W wyniku poniesionych obrażeń zginęło dwoje strażaków, a kolejnych trzech zostało rannych. W...

Wiadomości

Car of the Year. Znamy 7 finalistów tegorocznego plebiscytu. Jeden z nich 28 lutego 2022 r. zostanie laureatem tej prestiżowej nagrody. Co ciekawe tylko...

Wiadomości

Wyższy taryfikator mandatów, który zgodnie z lipcowymi zapowiedziami rzecznika rządu Piotra Müllera miały obowiązywać od 1 grudnia br. został odroczony. Wiele wskazuje na to,...

Ciekawostki

Mężczyźni kochają modę i sport. Umiejętne połączenie tych dwóch dziedzin sprawia, że idealnym pomysłem na prezent może okazać się zegarek inspirowany motoryzacją. Niezależnie od...

Zobacz także

Wiadomości

Wypadek S8. Dzisiaj 25 listopada na trasie pomiędzy węzłami Janki a Opacz doszło do zderzenia dwóch ciężarówek i samochodu osobowego. Ranna została jedna osoba....

Wiadomości

Nowe znaki drogowe zaczną obowiązywać w Polsce już od 2 grudnia. Szczególnie ten fakt powinien zainteresować kierowców samochodów elektrycznych, ponieważ część nowych znaków będzie...

Wiadomości

Warszawa. Dzisiaj 29 listopada doszło do wypadku na ulicy Radzymińskiej. W zdarzeniu wzięły udział trzy samochody osobowe i autobus miejski. Nikt nie został poszkodowany,...

Wiadomości

Sir Frank Williams nie żyje. Twórca i wieloletni szef zespołu ekipy Williams Racing zmarł w niedzielę 28 listopada w wieku 79 lat. Smutny komunikat...

Wiadomości

Wypadek na S8. Dzisiaj 30 listopada na drodze ekspresowej doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych. Nie wiadomo nic o potencjalnych ofiarach bądź poszkodowanych. Policja...

Wiadomości

Wyższy taryfikator mandatów, który zgodnie z lipcowymi zapowiedziami rzecznika rządu Piotra Müllera miały obowiązywać od 1 grudnia br. został odroczony. Wiele wskazuje na to,...

Wiadomości

Odcinkowy pomiar prędkości na S8 w Warszawie działa od 23 listopada i już w ciągu pierwszej doby od jego uruchomienia zdołał przyczynić się do...

Wiadomości

F1. Aston Martin zatrudnił Erica Blandina, głównego aerodynamika Mercedesa. Brytyjczyk pracuje w teamie z Brackley od maja 2011 r., a od września 2017 r....