Jeśli za odgrzybianie klimatyzacji nie bierzesz się regularnie, na pewno po jakimś czasie z kanałów wentylacyjnych poczujesz charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Pod wpływem wilgoci z powietrza, która osadza się w wentylacji i na parowniku, rozwijają się mikroorganizmy. Z czasem zanieczyszczenia są tak uciążliwe, że uruchomienie klimatyzacji staje się udręką. Jak rozwiązać problem?

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej – dlaczego konieczne?

Unoszące się w powietrzu pyłki, a także drobnoustroje, pleśń i inne malutkie organizmy żywe nie mają dobrego wpływu na układ oddechowy człowieka. Zdrowe osoby nie odczują początkowo żadnych kłopotów (poza nieprzyjemnym zapachem), ale dla alergików jest to niemal natychmiastowy problem.

Poza tym nie chodzi jedynie o aspekt zdrowotny. Odgrzybianie i czyszczenie układu klimatyzacji jest potrzebne, aby dbać o jego odpowiedni stan techniczny. Jeśli zachowasz urządzenie w czystości, po prostu będzie działać dłużej.

Odgrzybianie i ozonowanie klimatyzacji samochodowej – na czym polega?

Rutynowe odgrzybianie przy pomocy ozonu możesz przeprowadzać samodzielnie, jednak musisz upewnić się, że parownik jest wolny od dużych zabrudzeń. Aby to sprawdzić, wykorzystaj ozonator. Łatwo będziesz mógł go kupić w internecie.

Po co aplikować ozon do wnętrza auta? Kiedy przechodzi on na parownik, będzie mógł zlikwidować drobnoustroje. Ozon jest w pełni naturalnym i silnie utleniającym gazem, dlatego szybko eliminuje pleśnie i wolne rodniki bez szkody dla zdrowia człowieka.

Jak odgrzybić klimatyzację samochodową samodzielnie?

Nie ma problemu, jeśli wszystko wykonasz samodzielnie. Pamiętaj jednak, że klimę będziesz musiał gruntownie wyczyścić i samo ozonowanie wtedy nie wystarczy, kiedy są zanieczyszczone:

  • kanały wentylacyjne;
  • parownik;
  • odpływ wody.

Na czym polega ozonowe odgrzybianie klimatyzacji? Do kabiny auta zostaje wpuszczony ozon z generatora. Musi być wtedy włączony obieg wewnętrzny klimatyzacji, a temperatura ustawiona na najniższą z możliwych. Ważne byś ustawił nawiew na wszystkie kratki, aby ozon mógł dotrzeć w każdy kanał.

Gdy ozonowanie nie jest wystarczające

Czasem lepiej będzie, gdy wykorzystasz spray do odgrzybiania klimatyzacji, zanim użyjesz generatora ozonu. Dlaczego? Będziesz mógł bezpośrednio aplikować środek czyszczący we wszystkie zakamarki parownika i zniszczyć mikroorganizmy.

Często jednak trzeba dostać się do parownika przez schowek pasażera. Nie zawsze będziesz mógł to zrobić w domowych warunkach.

Odgrzybianie klimatyzacji samemu – krok po kroku

Odgrzybianie może ci sprawić większe lub mniejsze trudności. To zależy od tego, czy budowa auta jest skomplikowana. Jeśli tak będzie, to nie w każdym samochodzie będziesz mógł odgrzybiać klimę.

Jednak jeśli masz taką możliwość i możesz odgrzybianie klimatyzacji wykonać sam, zyskasz pewność, że jest ona w dobrym stanie, a także zaoszczędzisz pieniądze. Jest kilka etapów, które będziesz musiał przejść:

  • demontaż schowka przed fotelem pasażera;
  • usunięcie zalegających zanieczyszczeń;
  • udrożnienie odpływu dla skroplin;
  • spryskiwanie parownika środkiem odgrzybiającym.

Demontaż schowka przed fotelem pasażera

To najłatwiejszy sposób na przedostanie się do parownika. Pod względem swojej budowy bardzo przypomina on nagrzewnicę, więc łatwo go znajdziesz. Parownik lubi wyłapywać liście, kurz, pył i inne zanieczyszczenia. To wszystko musisz usunąć.

Aby dostać się do parownika, musisz odkręcić schowek i wyjąć go w całości. Dzięki temu będziesz miał więcej przestrzeni i lepszy dostęp do samego parownika.

Usunięcie zalegających zanieczyszczeń

Jeśli dawno nie zaglądałeś w to miejsce, możesz się zdziwić, jak wiele brudu się tam zebrało. Najczęściej nie są to przesadnej wielkości zabrudzenia, ale sprawiają, że zatyka się odpływ wody. Chłodzone powietrze powoduje, że wilgoć skrapla się i musi zostać odprowadzona. Zanim zaczniesz odgrzybianie klimatyzacji, pędzelkiem zbierz wszystkie zanieczyszczenia stałe.

Udrożnienie odpływu dla skroplin

Tu przyda ci się kawałek elastycznego i jednocześnie twardego materiału (może być to np. 3-żyłowy przewód elektryczny). Sprawdź, czy woda w pobliżu odpływu będzie spływać swobodnie.

Jeśli tak nie będzie, spróbuj znaleźć otwór i tam włóż coś, czym zamierzasz go przepychać. Dolewaj wody do momentu, gdy będzie wypływała swobodnie.

Spryskiwanie parownika środkiem odgrzybiającym

Środek odgrzybiający zazwyczaj ma w zestawie elastyczną długą rurkę. Dzięki temu nie będziesz musiał mocować się z puszką wewnątrz schowka. Kiedy już go zaaplikujesz, wytworzy się piana, która pokryje parownik i zniszczy drobnoustroje.

Kiedy będziesz wykonywał odgrzybianie klimatyzacji, miej włączony nawiew, ponieważ pomoże ci rozprowadzić środek na całej powierzchni.

Dezynfekcja klimatyzacji w samochodzie po gruntownym czyszczeniu

Gdy już wyczyścisz parownik, możesz przystąpić do ozonowania, czyli dezynfekowania. Wtedy będziesz miał pewność, że jest on czysty, podobnie jak kanały wentylacyjne. Oczywiście, w sieci i sklepach stacjonarnych znajdziesz środki chemiczne w postaci aerozoli, które teoretycznie także mają ci pomóc w czyszczeniu klimy i pozbyciu się bakterii. Czy jednak są one tak samo skuteczne?

Odkażanie klimatyzacji piankami w sprayu

Dlaczego nie można porównywać tego sposobu z dokładnym wyczyszczeniem wszystkich elementów? Jeśli zaaplikujesz preparat w kratki wentylacyjne, by swobodnie spłynęła przez parownik do odpływu, możesz pogorszyć sytuację.

Piana może się tam zebrać i utrzymywać dłuższy czas, jeżeli zgromadziły się w środku spore ilości zabrudzeń. Zdarza się też, że skrapla, a potem przecieka do schowka i niedaleko radia albo miejsc przebiegu przewodów elektrycznych.

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej samemu – czy warto?

Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, lepiej oddaj swój samochód do wyspecjalizowanego zakładu. To jasne, że w takich sytuacjach za usługę mechanika przyjdzie ci zapłacić więcej niż przy samodzielnej pracy, jednak może się to okazać jedynym sensownym wyjściem.

Weź pod uwagę, że odgrzybianie klimatyzacji wymaga wiele pracy i dobrej znajomości swojego auta. Kolejna sprawa to wydatek sporej kwoty na ozonator. Małe urządzenia nie zdadzą egzaminu i potrzeba takiego, który wytwarza ok. 10 g ozonu na godzinę. Samodzielne odgrzybianie klimatyzacji może ci się to po prostu nie opłacić.

Ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji samochodowej w warsztacie?

Jeśli zdecydujesz się na wizytę w profesjonalnym zakładzie mechanicznym, przyjdzie ci zapłacić ok. 150 zł za odgrzybianie i sprawdzenie szczelności klimatyzacji. To niejednokrotnie lepsze wyjście, bo przy okazji serwisu osoba specjalista może też:

  • zająć się diagnostyką komputerową;
  • wymienić osuszacz i filtr kabinowy;
  • skontrolować wydajność układu. 

Gdybyś chciał wykonać te wszystkie czynności samodzielnie, musiałbyś przeznaczyć spore kwoty na specjalistyczne urządzenia.

A gdyby tak nie używać klimatyzacji…

Oczywiście, możesz także unikać uruchamiania klimatyzacji. Nie oznacza to jednak, że pozbędziesz się kłopotów. Klima powinna być używana, by mogła pozostać niezawodna. Brzmi dziwnie, ale tak właśnie jest.

O wiele lepiej będzie, jeśli regularnie włączysz klimatyzację w obiegu zamkniętym. Jeśli przestaniesz jej używać, szybciej będą się tam osadzać grzyby, czego na pewno chciałbyś uniknąć.

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Kluczowe czynniki to serwis i konserwacja. Urządzenia mechaniczne działają dłużej, gdy są odpowiednio konserwowane. Dlatego regularnie czyść, ozonuj i sprawdzaj stan układu oraz komponentów. Odgrzybianie klimatyzacji wykonuj przynajmniej raz w roku, aby mieć pewność, że działa prawidłowo. Wtedy będziesz mógł z niej dłużej korzystać. Jak widzisz, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy odgrzybianie klimy powinieneś wykonać samodzielnie. Wiele zależy od tego, jak skomplikowany jest układ klimatyzacji samochodowej i czy będziesz w stanie dotrzeć we wszystkie zakamarki. Odgrzybianie klimatyzacji lepiej zostawić specjalistom, jeśli nie jesteś pewien, że podołasz zadaniu i wówczas, gdy praca na własną rękę nie będzie ci się opłacać.

Archiwum: październik 2022