Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

odgrzybianie klimatyzacji
odgrzybianie klimatyzacji

Samochody

Odgrzybianie klimatyzacji samemu – jak zrobić to skutecznie?

Odgrzybianie klimatyzacji to konieczność, jeśli masz w aucie system chłodzenia powietrza. Zanieczyszczenia, które się osadzają, mogą zaburzyć pracę klimy. Lepiej iść do serwisu czy odgrzybiać samodzielnie? Jakie są etapy prac? Przeczytaj i sprawdź!

Jeśli za odgrzybianie klimatyzacji nie bierzesz się regularnie, na pewno po jakimś czasie z kanałów wentylacyjnych poczujesz charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Pod wpływem wilgoci z powietrza, która osadza się w wentylacji i na parowniku, rozwijają się mikroorganizmy. Z czasem zanieczyszczenia są tak uciążliwe, że uruchomienie klimatyzacji staje się udręką. Jak rozwiązać problem?

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej – dlaczego konieczne?

Unoszące się w powietrzu pyłki, a także drobnoustroje, pleśń i inne malutkie organizmy żywe nie mają dobrego wpływu na układ oddechowy człowieka. Zdrowe osoby nie odczują początkowo żadnych kłopotów (poza nieprzyjemnym zapachem), ale dla alergików jest to niemal natychmiastowy problem.

Poza tym, nie chodzi jedynie o aspekt zdrowotny. Odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji jest potrzebne, aby dbać o jej odpowiedni stan techniczny. Jeśli zachowasz urządzenie w czystości, po prostu będzie działać dłużej.

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej – na czym polega?

Rutynowe odgrzybianie przy pomocy ozonu możesz przeprowadzać samodzielnie, jednak musisz upewnić się, że parownik jest wolny od dużych zabrudzeń. Aby to sprawdzić, wykorzystaj ozonator. Łatwo będziesz mógł go kupić w internecie.

Po co aplikować ozon do wnętrza auta? Kiedy przechodzi on na parownik, będzie mógł zlikwidować drobnoustroje. Ozon jest w pełni naturalnym i silnie utleniającym gazem, dlatego szybko eliminuje pleśnie i wolne rodniki bez szkody dla zdrowia człowieka.

Jak odgrzybić klimatyzację samochodową samodzielnie?

Nie ma problemu, jeśli wszystko wykonasz samodzielnie. Pamiętaj jednak, że klimę będziesz musiał gruntownie wyczyścić i samo ozonowanie wtedy nie wystarczy, kiedy są zanieczyszczone:

  • kanały wentylacyjne;
  • parownik;
  • odpływ wody.

Na czym polega ozonowe odgrzybianie klimatyzacji? Do auta zostaje wpuszczony ozon z generatora. Musi być wtedy włączony obieg wewnętrzny klimatyzacji, a temperatura ustawiona na najniższą z możliwych. Ważne byś ustawił nawiew na wszystkie kratki, aby ozon mógł dotrzeć w każdy kanał.

Gdy ozonowanie nie jest wystarczające

Czasem lepiej będzie, gdy wykorzystasz spray do odgrzybiania klimatyzacji, zanim użyjesz generatora ozonu. Dlaczego? Będziesz mógł bezpośrednio aplikować środek czyszczący we wszystkie zakamarki parownika i zniszczyć mikroorganizmy.

Często jednak trzeba dostać się do parownika przez schowek pasażera. Nie zawsze będziesz mógł to zrobić w domowych warunkach.

Odgrzybianie klimatyzacji samemu – krok po kroku

Odgrzybianie może ci sprawić większe lub mniejsze trudności. To zależy od tego, czy budowa auta jest skomplikowana. Jeśli tak będzie, to nie w każdym samochodzie będziesz mógł odgrzybiać klimę.

Jednak jeśli masz taką możliwość i możesz odgrzybianie klimatyzacji wykonać sam, zyskasz pewność, że jest ona w dobrym stanie, a także zaoszczędzisz pieniądze. Jest kilka etapów, które będziesz musiał przejść:

  • demontaż schowka przed fotelem pasażera;
  • usunięcie zalegających zanieczyszczeń;
  • udrożnienie odpływu dla skroplin;
  • spryskiwanie parownika środkiem odgrzybiającym.

Demontaż schowka przed fotelem pasażera

To najłatwiejszy sposób na przedostanie się do parownika. Pod względem swojej budowy bardzo przypomina on nagrzewnicę, więc łatwo go znajdziesz. Parownik lubi wyłapywać liście, kurz, pył i inne zanieczyszczenia. To wszystko musisz usunąć..

Aby dostać się do parownika, musisz odkręcić schowek i wyjąć go w całości. Dzięki temu będziesz miał więcej przestrzeni i lepszy dostęp do samego parownika.

Usunięcie zalegających zanieczyszczeń

Jeśli dawno nie zaglądałeś w to miejsce, możesz się zdziwić, jak wiele brudu się tam zebrało. Najczęściej nie są to przesadnej wielkości zabrudzenia, ale sprawiają, że zatyka się odpływ wody. Chłodzone powietrze powoduje, że wilgoć skrapla się i musi zostać odprowadzona. Zanim zaczniesz odgrzybianie klimatyzacji, pędzelkiem zbierz wszystkie zanieczyszczenia stałe.

Udrożnienie odpływu dla skroplin

Tu przyda ci się kawałek elastycznego i jednocześnie twardego materiału (może być to np. 3-żyłowy przewód elektryczny). Sprawdź, czy woda w pobliżu odpływu będzie spływać swobodnie.

Jeśli tak nie będzie, spróbuj znaleźć otwór i tam włóż coś, czym zamierzasz go przepychać. Dolewaj wody do momentu, gdy będzie wypływała swobodnie.

Spryskiwanie parownika środkiem odgrzybiającym

Środek odgrzybiający zazwyczaj ma w zestawie elastyczną długą rurkę. Dzięki temu nie będziesz musiał mocować się z puszką wewnątrz schowka. Kiedy już go zaaplikujesz, wytworzy się piana, która pokryje parownik i zniszczy drobnoustroje.

Kiedy będziesz wykonywał odgrzybianie klimatyzacji, miej włączony nawiew, ponieważ pomoże ci rozprowadzić środek na całej powierzchni.

Dezynfekcja klimatyzacji w samochodzie po gruntownym czyszczeniu

Gdy już wyczyścisz parownik, możesz przystąpić do ozonowania. Wtedy będziesz miał pewność, że jest on czysty, podobnie jak kanały wentylacyjne. Oczywiście, w sieci i sklepach stacjonarnych znajdziesz preparaty, które teoretycznie także mają ci pomóc w czyszczeniu klimy. Czy jednak są one tak samo skuteczne?

Odkażanie klimatyzacji piankami w sprayu

Dlaczego nie można porównywać tego sposobu z dokładnym wyczyszczeniem wszystkich elementów? Jeśli piankę zaaplikujesz w kratki wentylacyjne, by swobodnie spłynęła przez parownik do odpływu, możesz pogorszyć sytuację.

Piana może się tam zebrać i utrzymywać dłuższy czas, jeżeli zgromadziły się w środku spore ilości zabrudzeń. Zdarza się też, że skrapla, a potem przecieka do schowka i niedaleko radia albo miejsc przebiegu przewodów elektrycznych.

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej samemu – czy warto?

Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, lepiej oddaj swój samochód do wyspecjalizowanego zakładu. To jasne, że w takich sytuacjach przyjdzie ci zapłacić więcej niż przy samodzielnej pracy, jednak może się to okazać jedynym sensownym wyjściem.

Weź pod uwagę, że odgrzybianie klimatyzacji wymaga wiele pracy i dobrej znajomości swojego auta. Kolejna sprawa to wydatek sporej kwoty na ozonator. Małe urządzenia nie zdadzą egzaminu i potrzeba takiego, który wytwarza ok. 10 g ozonu na godzinę). Samodzielne odgrzybianie może ci się to po prostu nie opłacić.

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej w warsztacie – cena

Jeśli zdecydujesz się na wizytę w profesjonalnym zakładzie mechanicznym, przyjdzie ci zapłacić ok. 150 zł za odgrzybianie i sprawdzenie szczelności klimatyzacji. To niejednokrotnie lepsze wyjście, bo przy okazji serwisu osoba specjalista może też:

  • zająć się diagnostyką komputerową;
  • wymienić osuszacz;
  • skontrolować wydajność układu. 

Gdybyś chciał wykonać te wszystkie czynności samodzielnie, musiałbyś przeznaczyć spore kwoty na specjalistyczne urządzenia.

A gdyby tak nie używać klimatyzacji…

Oczywiście, możesz także unikać uruchamiania klimatyzacji. Nie oznacza to jednak, że pozbędziesz się kłopotów. Klima powinna być używana, by mogła pozostać niezawodna. Brzmi dziwnie, ale tak właśnie jest.

O wiele lepiej będzie, jeśli regularnie włączysz klimatyzację. Jeśli przestaniesz jej używać, szybciej będą się tam osadzać grzyby, czego na pewno chciałbyś uniknąć.

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Kluczowe kwestie to serwis i konserwacja. Urządzenia mechaniczne działają dłużej, gdy są odpowiednio konserwowane. Dlatego regularnie czyść, ozonuj i sprawdzaj stan układu oraz komponentów. Odgrzybianie klimatyzacji wykonuj przynajmniej raz w roku, aby mieć pewność, że działa prawidłowo. Wtedy będziesz mógł z niej dłużej korzystać.Jak widzisz, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy odgrzybianie klimy powinieneś wykonać samodzielnie. Wiele zależy od tego, jak skomplikowany jest układ i czy będziesz w stanie dotrzeć we wszystkie zakamarki. Odgrzybianie klimatyzacji lepiej zostawić specjalistom, jeśli nie jesteś pewien, że podołasz zadaniu i wówczas, gdy praca na własną rękę nie będzie ci się opłacać.

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Samochody

Flokowanie ma nadać wnętrzu auta nowego stylu i je odświeżyć. To nakładanie drobnych włosków na konkretną część pojazdu. W jaki sposób przebiega ten proces?...

Przepisy

Sygnalizacja świetlna jest jednocześnie utrapieniem i wybawieniem kierowców. Gdy jej zabraknie, na ulicach pojawia się chaos, ale szybko pojawiające się czerwone światło potrafi być...

Naprawy

Warsztat samochodowy może okazać się twoim spełnieniem marzeń fana motoryzacji. Aby go jednak założyć, musisz wiedzieć, od czego zacząć. Czy to w ogóle jest...

Przepisy

Zakaz wjazdu do lasu to przepis, o który pyta wiele osób, zwłaszcza w sezonie grzybowym oraz letnim. Za nieprzepisowe poruszanie się po lesie możesz...

Wiadomości

Lewis Hamilton zwycięzcą dzisiejszych kwalifikacji na torze Silverstone. Brytyjczyk okazał się minimalnie szybszy od swojego głównego rywala Maxa Verstappena. Na uwagę zasługuje ósme miejsce...

Wiadomości

Wczoraj na torze Silverstone zaprezentowano model bolidu zgodny z regulacjami technicznymi, które zaczną obowiązywać od sezonu 2022. Inną nowością podczas najbliższego weekendu stanowi format...

Samochody

Silnik dwusuwowy i czterosuwowy to typy jednostek, o których słyszał nawet niezbyt zaznajomiony z tematyką motoryzacyjną kierowca. Jest jednak wiele różnic między tymi konstrukcjami....

Samochody

Zestaw naprawczy do opon jest lżejszy od standardowego koła o około 15 kg i zabiera mniej miejsca. Dzięki temu jest coraz chętniej wybierany przez...

Samochody

Spalanie paliwa to proces, który umożliwia porusza sie pojazdów. Jednak to właśnie ono powoduje największe koszty, jeśli chodzi o użytkowanie auta. Jakie jest średnie...

Samochody

Deska rozdzielcza jest dla kierowcy jednym z najważniejszych elementów samochodu. To ona pozwala kontrolować stan pojazdu i jego prędkość. Musi więc działać sprawnie w...

Zobacz także

Samochody

Ze względu na letnie upały, samochód szybko się nagrzewa, a w środku panuje atmosfera sauny. Nie są to optymalne warunki do podróżowania, niezależnie od...

Wiadomości

Alfa Romeo pozostanie w Formule 1 co najmniej do końca sezonu 2024. Nie jest za to jeszcze znany skład kierowców, który będzie jeździł w...

Wiadomości

Od 12 lipca można składać wnioski do programu „Mój elektryk”. Celem inicjatywy jest zachęcenie osób do zakupienia elektrycznych pojazdów oraz rozwój elektryfikacji w Polsce....

Ciekawostki

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z motoryzacją? Jeśli tak, to oznacza, że musisz dokładnie poznać wszystkie jej tajniki. Powinieneś przecież w świadomy, bezpieczny i odpowiedzialny...

Wiadomości

Amerykańska agencja prasowa Bloomberg donosi, że Unia Europejska ma w planie od 2035 r. na swym terenie sprzedawać wyłącznie elektryczne samochody. Finalnym terminem jest...

Samochody

Wał Kardana to mechanizm krzyżakowy umieszczony na dwóch wałach. Odpowiada on za przenoszenie momentu obrotowego z silnika na oś pojazdu. Z czego składa się...

Samochody

Ogniwo paliwowe to zasilanie, które jest ekologiczne i daje spory zysk mocy. Czy taka konstrukcja to same zalety? Dowiedz się więcej o tym przyszłościowym...

Wiadomości

W Chałupach na Półwyspie Helskim organizowany jest event o nazwie „Razem na fali”. Dzięki tej imprezie wszyscy chętni będą mogli pojechać elektrycznym vanem Mercedesa,...