Każdy rodzaj paliwa, które jest wykorzystywane w motoryzacji, ma swoje wady i zalety. Olej napędowy nie jest wyjątkiem. Niektórzy kierowcy wolą wprawdzie benzynę lub gaz, jednak inni nie wyobrażają sobie poruszania się innym samochodem niż napędzanym właśnie w ten sposób. Wciąż jednak nie jest to najpopularniejsze paliwo w kraju, ponieważ prym wiedzie benzyna. Dawniej diesel był mniej popularny, co przekładało się też m.in. na jego brak na stacjach paliw. Dziś jednak bez problemu znajdziesz go właściwie wszędzie, dlatego jeśli o to się martwisz, możesz bez obaw kupować taki samochód. Przeczytaj nasz tekst, bo znajdziesz tu sprawdzone informacje o jednym z popularniejszych paliw.

Co to jest olej napędowy?

Olej napędowy to paliwo odpowiednie dla silników wysokoprężnych z samoczynnym zapłonem. Oznacza to, że sprawdza się w przypadku wielu samochodów. Jaka jest gęstość oleju napędowego? Może się ona wahać w przedziale 0,82-0,845 kg/dm³. Taki olej wytwarzany jest między innymi z ropy naftowej. Ta ciepła kopalina zawiera w sobie np. siarkę czy tlen. Jej duże złoża można znaleźć na terenie Rosji i w Republice Południowej Afryki. Dużymi dostawcami światowymi są takie kraje, jak Stany Zjednoczone, Australia czy Libia. Paliwa zwykle są importowane do Polski.

Olej napędowy ON – czemu jest wybierany?

Samochód jest tym tańszy w użytkowaniu, im lepsze jest przełożenie spalonych litrów na odległość, którą można nim przejechać. Wiele też zależy oczywiście od ceny konkretnego typu paliwa. Często to właśnie auta, do których baku wlewa się olej napędowy, mają w tym przypadku najlepszy przelicznik. Dotyczy to szczególnie pojazdów typu diesel, które uznawane są za dość oszczędne. Jeszcze tańszy jest gaz, ale w jego przypadku na jednym baku można przejechać mniej kilometrów. To wymusza regularne tankowanie i może wiązać się ze stratą czasu.

Diesel – olej napędowy a silnik wysokoprężny

Diesel to nie nazwa samego paliwa, ale określenie rodzaju silnika o samoczynnym zapłonie. Został on skonstruowany przez niemieckiego inżyniera Rudolfa Diesla. Jego inna nazwa to także silnik wysokoprężny. Mieści się w nim układ rozgrzewający ze świecami żarowymi. Podnosi on temperaturę w komorach spalania i to właśnie dzięki temu silnik działa prawidłowo. Od lat 90. XX wieku diesle są znacznie bardziej oszczędne, na co ma wpływ wyższy niż w przypadku benzyny moment obrotowy. Przy tym nie odbiegają zbytnio osiągami od innych typów silnika, ale ich budowa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana.

Czy olej napędowy się pali?

Mit o palącym się oleju napędowym jest powszechny. Czy warto szukać w nim ziarna prawdy? Należy zwrócić uwagę na to, że olej napędowy w silniku faktycznie ulega spalaniu. Dzieje się to tylko dlatego, że w silniku Diesla panują bardzo specyficzne warunki, trudne do osiągnięcia poza nim. Do spalania potrzebna jest odpowiednia mieszanka paliwowo-powietrzna, a sama wysoka temperatura to zbyt mało. To paliwo wymaga dodatkowo dokładnie obliczonego przez specjalistów poziomu ciśnienia. Olej napędowy jest całkowicie niepalny, a co za tym idzie – jest znacznie bezpieczniejszy niż np. gaz.

Czy olej napędowy się starzeje?

Zanim wlejesz cokolwiek do swojego samochodu, musisz być pewny, że jest to poprawnie stworzona i skuteczna mieszanka. Inaczej w bardzo szybki sposób możesz zepsuć swój silnik. Wlanie benzyny do diesla (albo na odwrót) może skończyć się śmiercią pojazdu. Z tego powodu pytanie o to, czy olej napędowy się starzeje, jest jak najbardziej zasadne. Należy pamiętać, że długo przetrzymywany może być niezdatny do użycia. Z tego powodu nie warto robić olbrzymich zapasów tego paliwa. Wystarczy, że będziesz je nieprawidłowo przetrzymywać, aby jego wpływ na twój pojazd był negatywny. Jakich błędów unikać?

Olej napędowy – kiedy ulega degradacji?

Olej napędowy może ulegać degradacji w różnym stopniu, zależnie od wpływających na niego czynników. Jakich? Może to banał, ale kontakt z tlenem powoduje utlenianie. Wystrzegaj się więc:

  • nieszczelnych pojemników na olej napędowy;
  • kontaktu oleju z wodą;
  • pojemników, które są zanieczyszczone.

Jeśli zamkniesz olej w nieszczelnym pojemniku, może okazać się, że zacznie szybko tracić swoje właściwości. Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli substancja ma kontakt z wodą. Wtedy zaczyna ulegać hydrolizie. Gdy pojemnik, w którym chcesz trzymać ciecz, nie jest czysty, olej może zostać zakażony i zanieczyszczony przez mikroorganizmy.

Cena oleju napędowego – ile musisz zapłacić?

Aktualnie olej napędowy to koszt ok. 5,40-5,50 zł za litr. Cena oleju napędowego w 2021 roku poszła mocno w górę, jednak według specjalistów nie osiągnie jeszcze pułapu 6 złotych. Jazda niestety nie jest w tym przypadku tania. Niewielkie, miejskie samochody będą palić na 100 km ok. 4-5 litrów. Jeśli do pracy jeździsz 20 km w jedną stronę, musisz liczyć się z koszem około 9 zł za przejazd w obydwie strony.

Olej napędowy nie bez przyczyny należy do popularnych paliw. Relacja spalonych litrów do przejechanych kilometrów jest tutaj bardzo dobra. Pozostaje mieć nadzieję, że ceny ON nie wzrosną drastycznie i granica 6 złotych nie zostanie przekroczona.

Archiwum: lipiec 2021