Jesteś na etapie wyboru ogumienia do swojego samochodu? Nie jest to łatwe zadanie, szczególnie, że producenci mają naprawdę sporo do zaoferowania. Wyróżnić można trzy klasy ogumienia – średnią, ekonomiczną oraz premium. Okazuje się, że to, co je odróżnia to nie tylko cena, ale także trwałość, parametry bezpieczeństwa oraz komfort jazdy. Nic dziwnego, że wiele osób w takim momencie zastanawia się, czy opony klasy premium są warte swojej ceny. 

Opony klasy premium – czym się różnią? 

Opony klasy premium stanowią prawdziwą wizytówkę producentów ogumienia. Koncerny poświęcają więc mnóstwo czasu i środków finansowych na rozwój stosowanych w nich technologii. Nierzadko korzystają z zaawansowanych mieszanek gumowych, dopracowanych konstrukcji czy nowatorskich rzeźb bieżnika  – wszystko po to, aby uzyskać jak najlepsze parametry. Właśnie dlatego, charakteryzują się one krótszą drogą hamowania, dłuższym okresem eksploatacji oraz większą precyzją prowadzenia samochodu, nawet w niekorzystnych warunkach. Nie ulega wątpliwości, że przekłada się to na bezpieczeństwo kierowcy i jego komfort podczas jazdy. 

Wysoka cena opon klasy premium – skąd wynika?

Na opony klasy premium decydują się głównie właściciele drogich oraz luksusowych aut. Najczęściej są to produkty pochodzące od najbardziej rozpoznawalnych producentów opon. Czy to więc oznacza, że wysoka cena wynika głównie z marki? Niekoniecznie. Ogumienie marki premium wykonane jest z wykorzystaniem najwyższej jakości materiałów, co przekłada się na ich ponadprzeciętną wytrzymałość i trwałość. Dzięki temu mogą służyć właścicielom samochodów przez wiele sezonów, co w ostatecznym rozrachunku może nawet okazać się bardziej ekonomiczne. Producenci przeznaczają na ich rozwój i badania duże nakłady finansowe, co również ma wpływ na wyższą cenę. Dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań wyznaczają one normy, które po jakimś czasie adaptowane są w tańszych oponach. 

Dlaczego warto kupować opony klasy premium?

Opony klasy premium zapewniają maksimum komfortu oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Jest to swojego rodzaju inwestycja, która ma dużo do zaoferowania swoim właścicielom. Wykonane są ze specjalnej mieszanki gumowej, co wpływa na stabilność auta oraz zwiększa powierzchnię styku opon z podłożem. Umożliwiają bezpieczne podróżowanie na drogach pokrytych błotem, śniegiem oraz lodem. Równie dobrze radzą sobie w gorące lato. Starannie zaprojektowany wzór bieżnika poprawia przyczepność auta na drodze oraz skraca drogę hamowania. Modele posiadające w swoim składzie krzemionkę zachowują swoje właściwości nawet po przejechaniu dużej liczby kilometrów. 

Opony premium – co mówią testy?

Wysoki komfort i bezpieczeństwo, jakie zapewniają opony klasy premium to nie tylko subiektywne odczucia kierowców. Parametry te są potwierdzone przez testy ogumienia przeprowadzane przez renomowane instytucje. Przykładem mogą być testy ADAC, uznawane są najbardziej rygorystyczne w całej Europie. Opony marek premium każdego roku zajmują w nich najwyższe lokaty, co jest możliwe dzięki zaawansowanym technologiom oraz użyciu najlepszych mieszanek gum. 

Opony klasy premium – dla kogo?

Komu przypadną do gustu opony klasy premium? Najbardziej wymagającym kierowcom, dla których liczą się najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz komfortu. Przeznaczone są do samochodów klasy średniej i wyższej o dużej mocy. Sprawdzą się w przypadku kierowców, którzy pokonują duże dystanse oraz liczą się dla nich osiągi. Są one chętnie wybierane przez właścicieli samochodów sportowych, którzy potrzebują ogumienia do zadań specjalnych – adekwatnego do możliwości ich pojazdów. Dzięki temu, że dają pewność prowadzenia nawet w skrajnie trudnych warunkach, znajdują się w większości samochodów rajdowych i wyścigowych. 

Archiwum: czerwiec 2022