Olej silnikowy to składnik niezbędny do prawidłowego działania pojazdu. We wnętrzu silnika rozprowadzana jest cienka warstwa filmu olejowego, którego głównym zadaniem jest redukcja tarcia. Pełni on też rolę w chłodzeniu i uszczelnianiu jednostki napędowej. Sprawdź, jak czytać oznaczenia oleju silnikowego.

Rodzaje olejów silnikowych

Oleje silnikowe dzielimy na trzy główne rodzaje. W zależności od użytej bazy olejowej są to: 

 • oleje syntetyczne – wytwarzane na zasadzie połączenia związków chemicznych. Ich jakość jest wyższa niż pozostałych rodzajów. Dobrze radzą sobie w wysokich i niskich temperaturach;
 • oleje mieszane – nazywane również półsyntetykami. Produkuje się je na bazie oleju mineralnego, ale w procesie produkcji dodawany jest też olej syntetyczny;
 • oleje mineralne – wytwarzane w procesie rafinacji ropy naftowej. Używane w starszych modelach aut.

Klasyfikacje lepkości oleju silnikowego według SAE

Lepkość oleju silnikowego określa opór, z jakim jedne jego cząsteczki przepływają przez drugie. W olejach o niższej lepkości przepływają one łatwiej, a o wyższej – trudniej. Lepkość oleju silnikowego wyznacza skala od 0 (niska lepkość) do 60 (wysoka lepkość). Te oznaczenia oleju silnikowego zostały stworzone przez SAE (Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji). 

Przykładowe oznaczenie klasy lepkości oleju silnikowego to SAE 0W-40. Odczytuj to w ten sposób:

 • cyfra poprzedzająca literę „W” oznacza, jak bardzo olej odporny jest na niskie temperatury; im jest ona niższa, tym niższa może być temperatura otoczenia;
 • kolejna cyfra oznacza lepkość oleju w wysokiej temperaturze. Im wyższa cyfra, tym wyższa może być temperatura otoczenia, w której pracuje silnik.

Lepkość oleju silnikowego – tabela norm

Klasę lepkości oleju silnikowego pozwala na dobranie optymalnego rodzaju płynu do twojego silnika. Zgodnie z klasyfikacją olejów silnikowych możemy podzielić je na:

 • zimowe;
 • letnie;
 • całoroczne – obecnie zastąpione olejami wielosezonowymi.

Te ostatnie przystosowane są do pracy w wysokich, jak i niskich temperaturach. 

Specyfikacja oleju silnikowego – jaką powinieneś wybrać?

Parametry oleju silnikowego są istotne dla prawidłowego działania jednostki napędowej. Producent twojego samochodu określa, jaki olej będzie odpowiedni dla danego modelu. Informacja ta znajduje się w instrukcji obsługi. Jest to najważniejsze kryterium, którego powinieneś się trzymać podczas wyboru oleju silnikowego. Jeżeli masz już tę informację, to z pomocą oznaczeń oleju silnikowego dobierzesz odpowiedni produkt. 

Z instrukcji dowiesz się też, jaki jest prawidłowy poziom oleju w twoim silniku. W ten sposób ocenisz, ile musisz go dolać.

Specyfikacja oleju według SAE – jaki powinien być dobry olej silnikowy?

Olej silnikowy według SAE powinien spełniać takie warunki jak:

 • wysoka wydajność pompowania, która umożliwia szybki dostęp oleju do odbiornika;
 • wysoka lepkość przy wysokiej temperaturze;
 • wytrzymałość w mroźnych warunkach;
 • dobra lepkość kinematyczna.

Klasyfikacja jakości olejów silnikowych API i ACEA. Jak czytać oznaczenia oleju silnikowego?

Wśród oznaczeń oleju silnikowego znajdziesz również informacje o jego jakości. Jeżeli chcesz wiedzieć, czy olej, który znalazłeś w sklepie, jest dobry, to musisz zwrócić uwagę, czy ma oznaczenia API i ACEA. Dzięki temu dobierzesz produkt o najlepszych parametrach. 

Czym jest klasyfikacja jakościowa API

API to jakościowa specyfikacja oleju wprowadzona przez Amerykański Instytut Naftowy. Na opakowaniu produktu powinna widnieć informacja, że spełnia on kryteria nałożone przez tę organizację. Tę specyfikację oleju określają dwie litery:

Druga litera API odpowiada jakości oleju. Im dalej znajduje się w alfabecie, tym jakość jest wyższa:

 • od A do J dla silników diesla;
 • od A do M dla silników benzynowych.

Obecnie nawet najtańsze oleje spełniają wymagania API. Dlatego warto, żebyś przyjrzał się odrębnej klasyfikacji jakościowej ACEA. 

Czym jest klasyfikacja jakościowa ACEA

Oleje posiadające oznaczenie ACEA mają mniej popiołów zapychających filtry DPF i FAP. Oznaczenia olejów silnikowych ACEA odzwierciedlają wymagania europejskich producentów samochodów. Organizacja zapewnia, że produkty z nimi spełniają wymagania silników. 

ACEA dzieli się na klasy:

 • A – silniki benzynowe w samochodach osobowych;
 • B – silniki wysokoprężne (diesle) w samochodach osobowych oraz dostawczych;
 • C – pojazdy z nowoczesnymi oczyszczaczami spalin;
 • E – samochody ciężarowe z silnikami wysokoprężnymi.

Każda klasa ma przypisaną liczbę, której wartość określa szczegółowe wymagania konkretnych silników.

Mając wiedze o oznaczeniach oleju silnikowego, powinieneś sięgnąć jeszcze po książkę serwisową lub instrukcję. Znajdują się tam szczegółowe informacje o wymaganiach danej jednostki napędowej. Teraz możesz już bezpiecznie wymienić olej!

Archiwum: styczeń 2022