Jako przedstawiciel służb ratunkowych czy mundurowych być może będziesz musiał prowadzić auta. Te pojazdy na drodze mają nieco inne prawa i będziesz mógł z nich korzystać. Jednak nawet jeśli masz prawo jazdy, nie możesz nimi kierować bez wcześniejszego, odpowiedniego przygotowania. Jak wygląda kurs na pojazdy uprzywilejowane? Warto o tym wiedzieć nim wybierzesz swoją ścieżkę kariery. Dzięki temu będziesz mógł do wszystkiego się odpowiednio przygotować. Jak uzyskać pozwolenie na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych?

Uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane – karetki i inne

Według polskiego prawa pojazd uprzywilejowany to taki, który wydaje sygnały świetlne oraz dźwiękowe. Oznacza to, że jadąca drogą karetka bez sygnału powinna być traktowana jak każde inne auto. I choć zwykle to określenie kojarzy się właśnie z tego typu pojazdem, poruszać się mogą nimi inne służby. Prawo jazdy na pojazdy uprzywilejowane to w kilku przypadkach obowiązek. Poza karetką na polskich drogach możesz znaleźć również pojazdy należące do:

  • policji;
  • straży pożarnej;
  • straży miejskiej;
  • służby celnej;
  • straży granicznej;
  • Inspekcji Transportu Drogowego;
  • Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
  • Służby Ochrony Państwa.

Jeśli niedaleko od ciebie jedzie tego typu pojazd bądź zawsze gotowy, by mu ustąpić. Jeśli użyje sygnału świetnego i dźwiękowego, musisz to zrobić.

Pojazdy uprzywilejowane – uprawnienia osoby prowadzącej

Zanim pójdziesz na kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi, warto wiedzieć, jakie da ci to uprawnienia w trakcie jazdy. Przede wszystkim, osoba kierująca takim samochodem nie musi stosować się do przepisów, pod warunkiem, że zachowała szczególną ostrożność. Prawo jazdy na pojazdy uprzywilejowane pozwala kierowcy takiego auta:

  • parkować w dowolnym miejscu;
  • przekraczać prędkość;
  • wyprzedzać pomimo zakazu. 

Należy jednak pamiętać o tym, że takie uprawnienia obowiązują tylko w określonych sytuacjach, np. w przypadku próby ratowania czyjegoś zdrowia lub życia albo podczas policyjnego pościgu.

Pojazd uprzywilejowany – uprawnienia powodują, że musisz go respektować

Jako zwyczajny kierowca masz obowiązek ustąpić pojazdowi uprzywilejowanemu. Jeśli ten porusza się aktualnie na sygnale, to powinieneś zjechać mu z drogi, gdy jest taka możliwość. Zjedź np. na pobocze. Także jako pieszy musisz respektować sygnały świetlne, które są wysyłane przez taki samochód. Mimo tego kierowca szczególnego auta zawsze musi być uważny. Inny uczestnik ruchu drogowego czasem nie zdąży go zauważyć lub też z innych powodów nie ustąpi, dlatego auto specjalne musi poruszać się szczególnie ostrożnie. 

Uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane karetki – kto może je prowadzić?

Oto wymagania do prawa jazdy na pojazdy uprzywilejowane. Prowadzić auta z przywilejami na drodze może tylko osoba, która:

  • ukończyła 21 lat;
  • posiada zaświadczenie lekarskie i psychologiczne, które potwierdzą brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem;
  • posiada odpowiedni kurs;
  • posiada zezwolenie na prowadzenie pojazdu, które wydawane jest na okres 5 lat;
  • ma prawo jazdy odpowiedniej kategorii.

Wymogów nie jest więc zbyt dużo, jednak są to formalności, które musisz wcześniej spełnić, by w ogóle móc myśleć o prowadzeniu takiego pojazdu.

Kurs – pojazdy uprzywilejowane. Jak wygląda?

Kurs na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych wygląda różnie, zależnie od kategorii prawa jazdy. Kurs na kategorie A1, A2 i A musi obejmować co najmniej 24 godziny, w tym minimum 18 godzin praktycznych. W pozostałych przypadkach zwykle czas trwania to minimum 14 godzin w sumie oraz co najmniej 8 godzin praktyki. Nie jest to zatem szczególnie długi czas, jednak musisz się odpowiednio przygotować. Cena takiego kursu to zwykle około 1000 zł, dlatego wcześniej bądź gotów na tego typu wydatek. Prawo jazdy na pojazdy uprzywilejowane to koszt, ale czy też zysk?

Ile zarabia kierowca karetki? Czy to się opłaca?

W 2015 roku zarobki netto kształtowały się na poziomie ok. 2000 zł. Wiele zależy jednak od tego, gdzie zostaniesz zatrudniony, ponieważ często transport sanitarny nie jest bezpośrednio połączony z samym szpitalem. W niektórych sytuacjach może okazać się, że będziesz zarabiał nawet powyżej średniej krajowej, jednak są to rzadkie przypadki.

Jak widzisz, bez prawa jazdy na pojazdy uprzywilejowane nie będziesz mógł prowadzić takich samochodów. Przywileje na drodze są na pewno spore, ale pamiętaj, że korzystać z nich można tylko wówczas, gdy sytuacja rzeczywiście tego wymaga.

Archiwum: czerwiec 2021