Czy można kupić samochód do 2 tys. złotych, który nie będzie wymagał wielu późniejszych inwestycji i napraw? Jakie modele warto wybrać i na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów? Czy da się znaleźć egzemplarze w dobrym stanie technicznym, gdy zakładasz tak niewielki budżet? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czy warto kupić samochód do 2 tys. złotych?

Tak naprawdę 2 tysiące złotych to minimalna kwota, jaką trzeba przygotować na zakup samochodu. W tej kwocie znajdziesz głównie starsze modele ze sporym przebiegiem oraz w nieco gorszym stanie technicznym. Mimo tego jesteś w stanie zainwestować w auto, które będzie się sprawdzać w trakcie jazdy po mieście czy na krótkich dystansach. Ceny części zamiennych tego typu pojazdów również są stosunkowo tanie.

Jaki stan techniczny powinien mieć używany samochód?

Wiele pojazdów do 2 tysięcy złotych będzie borykać się z:

  • korozją;
  • problemami technicznymi;
  • wysokimi przebiegami.

Warto szukać egzemplarza, który będzie zadbany, aby w razie czego można było go odratować. Przydatne w tej kwestii mogą być również procesy ocynkowania, które dodatkowo zabezpieczają powierzchnię lakieru.

Samochód do 2 tys. zł – polecane modele

Poniżej przedstawiamy kilka samochodów osobowych, które można kupić, jeśli dysponujesz minimalnym budżetem.

Volkswagen Golf IV

To legendarny model niemieckiego producenta, który jest niezwykle popularny w Polsce. Zgrabne nadwozie, pancerna jednostka Diesla 1.9 TDI oraz komfort jazdy na najwyższym poziomie to jego cechy. Samochodu do 2 tys. złotych szukaj wśród roczników 1997–2003. Często będą to modele nieco poobijane, ale nadal możesz liczyć na wytrzymały silnik i całkiem pojemny bagażnik. Benzynowa jednostka 1.6 dobrze współpracuje z instalacją LPG.

Opel Astra

Do 2 tysięcy złotych znajdziesz modele generacji F z lat 19912000. Najczęściej znajdziesz egzemplarze z silnikiem 1.4. Niektóre z nich mogą być wyposażone w instalację gazową. Przy zakupie zwróć szczególnie uwagę na stan nadwozia, ponieważ niektóre modele bardzo mocno są zniszczone przez rdzę. Czasem warto kupić delikatnie zepsuty pojazd, który tanim kosztem można odrestaurować.

Ford Fiesta

Mała, zgrabna i oszczędna Fiesta to dobry wybór w każdym budżecie. Jeśli szukasz takiego samochodu do 2 tysięcy złotych, znajdziesz modele około dwudziestoletnie. Generacja, na którą powinieneś patrzeć, to MK4 lub MK5. Najczęściej dostępne będą modele 3-drzwiowe. Samochód niestety lubi się z rdzą, więc warto szukać stosunkowo zadbanych egzemplarzy. Czasem lepiej kupić uszkodzony model z młodszego rocznika, by go naprawić niż zapłacić za zniszczoną rdzą starszą Fiestę.

Seat Ibiza

Seat Ibiza bez wątpienia może być jednym z najciekawszych wyborów. Za 2 tysiące złotych znajdziesz zadbane modele z lat 20002002 lub nieco uszkodzone egzemplarze (nawet z rocznika 2008). Polecane są jednostki napędowe Diesla o pojemności 1.6 l. Możesz szukać też Ibizy wyposażonej w benzynowy silnik 1.2 l, który bardzo dobrze współpracuje z instalacją gazową.

Peugeot 106

To popularny samochód z segmentu A, który produkowany był w latach 19912003. To jeden z najpopularniejszych modeli francuskiego producenta, który znalazł się w rękach prawie 3 milionów kierowców. Taki samochód do 2 tys. złotych będzie stosunkowo oszczędny i bardzo prosty w ewentualnej naprawie. Zdecydowanie lepiej szukać egzemplarzy z drugiej generacji, która oferowała już 5drzwiową wersję.

Fiat Punto

Popularny Fiat Punto również należy do jednych z najbardziej popularnych pojazdów nad Wisłą. Samochód jest idealnym rozwiązaniem do miasta, ponieważ charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Nadwozie Fiatów jednak dosyć łatwo pokrywa się rdzą.

Jeśli pójdziesz na kompromisy i nie będziesz mieć wielkich wymagań, możesz kupić dobry samochód do 2 tys. złotych. Mimo licznych ograniczeń i sporego przebiegu wiele z nich może posłużyć jeszcze przez jakiś czas jako pojazd miejski lub auto do zadań specjalnych.

Archiwum: maj 2022