Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

samochód zastępczy z oc sprawcy
samochód zastępczy z oc sprawcy

Dokumenty

Samochód zastępczy z OC sprawcy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Samochód zastępczy z OC sprawcy jest komfortowym rozwiązaniem. Jednak podczas jego użytkowania mogą pojawić się pewne wątpliwości. Kiedy możesz otrzymać takie auto? Jak długo pozostanie w twoich rękach? Czy musisz za nie dopłacać? Przeczytaj!

Utrata własnego pojazdu po stłuczce i konieczność oddania go do naprawy mogą być stresujące. Musisz przecież wywiązywać się z codziennych obowiązków, a skoro miałeś auto, to zwykle jest ci ono potrzebne niemal codziennie. Jeszcze gorzej sprawy mają się w momencie szkody całkowitej, gdy czeka cię zakup nowego pojazdu. Wtedy idealnym rozwiązaniem wydaje się samochód zastępczy z OC sprawcy. Czy w każdym wypadku?

Auto z OC sprawcy – komu przysługuje?

Do końca 2011 roku sprawa samochodu zastępczego z OC sprawcy nie była tak klarowna jak obecnie. Zwykle szanse na użytkowanie takiego pojazdu mieli właściciele firm, którzy podczas kolizji lub wypadku ponieśli szkody nie ze swojej winy. 

Jednak już od 10 lat sytuacja się zmieniła. Szansę na auto zastępcze dostali kierowcy bez działalności gospodarczej. Orzeczeniem Sądu Najwyższego zmieniono podejście do wynajmowania auta z OC sprawcy również osobom fizycznym. Od tego czasu jedna i druga grupa kierowców mogą liczyć na taki pojazd.

Auto zastępcze z OC sprawcy – kiedy przysługuje?

Na samochód zastępczy z OC sprawy możesz liczyć, gdy twoje auto zostało uszkodzone lub doświadczyło szkody całkowitej. Warunkiem jest to, że nie byłeś sprawcą zdarzenia. To komfortowa sytuacja, bo zapewnia ci posiadanie środka transportu w chwili, gdy masz na głowie naprawę lub poszukiwanie nowego auta. 

Co ważne, rodzaj szkody ma też duże znaczenie dla okresu użytkowania takiego samochodu. Auto zastępcze z OC sprawcy nie może być przecież wykorzystywane na koszt ubezpieczyciela bez końca. Ile czasu możesz jeździć nim bezpłatnie?

Pojazd zastępczy z OC sprawcy – ile możesz jeździć?

Okres użytkowania samochodu zastępczego z OC sprawcy jest zależny od poziomu uszkodzenia twojego auta. W praktyce oznacza to, że taki pojazd możesz użytkować do momentu usunięcia szkody lub uzyskania odszkodowania na zakup nowego egzemplarza. 

Są jednak sytuacje, w których ubezpieczyciel jest zobowiązany zapewnić ci pojazd zastępczy z OC sprawcy na dłużej. Najczęściej jest to przedłużająca się naprawa. Zwykle na wymianę elementów przysługuje określony czas. Jednak w praktyce może być z tym bardzo różnie. Na okres usuwania szkody wpływają:

  • kolejka w warsztacie;
  • czas potrzebny na sprowadzenie części;
  • złożoność montażu.

Aż do momentu odbioru auta przysługuje ci możliwość korzystania z samochodu zastępczego.

Szkoda całkowita a samochód zastępczy z OC sprawcy – na jak długo?

Orzeczenie szkody całkowitej jest na tyle kłopotliwe, że wiąże się z koniecznością zakupu innego pojazdu. Na jak długo samochód zastępczy z OC sprawcy zostanie ci zapewniony w takim przypadku? Odpowiedź jest prosta – aż do zakupu nowego auta. Jest to związane bezpośrednio z momentem wypłacenia odszkodowania. 

Naturalnie jednak, trudno oczekiwać, że w momencie przelania środków na konto będziesz miał już upatrzony pojazd. Dlatego firmy ubezpieczeniowe zobowiązane są przedłużyć okres opłacania samochodu zastępczego z OC sprawcy do momentu zakupu przez ciebie innego auta.

Jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy?

Opcji jest co najmniej kilka. Do najczęstszych należą:

  • skorzystanie z floty ubezpieczyciela;
  • wynajęcie auta z firmy wypożyczającej, która ma umowę z ubezpieczycielem;
  • jazda autem będącym w posiadaniu warsztatu likwidującego szkodę;
  • samodzielne wypożyczenie auta z wypożyczalni niezależnej.

W organizacji tego, jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy, zapewne pomoże ci ubezpieczyciel. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego ważne jest, ile będą wynosiły koszty wypożyczenia takiego samochodu. Dlatego wraz ze zgłoszeniem szkody zajmij się też prośbą o auto zastępcze.

Indywidualny wynajem auta zastępczego z OC sprawcy – na co uważać?

Jazda nowym pojazdem z wypożyczalni może być kusząca, ale musisz uważać na kilka spraw. Przede wszystkim, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów za wypożyczenie obojętnie jakiego auta. Samochód zastępczy z OC sprawcy powinien być z tego samego segmentu, co twój. 

W przeciwnym razie ubezpieczyciel co prawda zwróci ci koszty, ale tylko w wysokości obejmującej wypożyczenie auta tej samej klasy. Nadpłatę pokryjesz z własnej kieszeni. Wynajem auta zastępczego z OC sprawcy możesz rozliczyć gotówką lub w formie bezgotówkowej. Pamiętaj o zabraniu faktury dla ubezpieczyciela.

Auto z OC sprawcy – na co uważać przy wypożyczeniu?

Dobrze zapoznaj się z tym, jaka jest wysokość dziennych kosztów wynajmu samochodu z OC sprawcy. Ubezpieczyciel nie będzie opłacał luksusu, z którego chciałbyś skorzystać. Dlatego dowiedz się, na co możesz sobie pozwolić. Może się okazać, że w przypadku posiadania auta z wyższego segmentu, nie wynajmiesz nic więcej poza segment B. Bardzo dobrze zapoznaj się z możliwościami zanim wypożyczysz samochód zastępczy z OC sprawcy.

Czy ubezpieczyciel zawsze pokryje koszty auta zastępczego?

Niestety, nie. Pojazd zastępczy z OC sprawcy nie przysługuje każdemu bezpłatnie. Dlaczego? Zdarza się, że ubezpieczyciel podważa chęć poruszania się przez ciebie takim samochodem, bo do tej pory wykorzystywałeś swój sporadycznie. Najczęściej jednak decyzja odmowna następuje, gdy jesteś w posiadaniu jeszcze jednego auta. 

Samochód zastępczy z OC sprawcy a sytuacje sporne

Nie każda sytuacja sporna jest rozstrzygana w jednakowy sposób. Rezultat uzależnia się bowiem od okoliczności.

Poszkodowany może przemieszczać się komunikacją miejską

Jeśli usłyszysz taki argument z ust przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego, wiedz, że nie ma on żadnej mocy. Sąd Najwyższy jednoznacznie orzekł, że wykorzystywanie komunikacji zbiorowej ma się nijak do opcji skorzystania z samochodu zastępczego z OC sprawcy. Dlatego nie daj się nabrać i skorzystaj z przysługującego ci prawa.

Poszkodowany ma dwa auta, które są wykorzystywane przez dwie osoby

Załóżmy, że miałeś stłuczkę i twoje auto jest w warsztacie. Masz jeszcze jeden samochód, ale nim codziennie do pracy jeździ twoja żona. Mimo posiadania dwóch aut nie ma fizycznej możliwości pogodzenia interesów twoich i żony, bo pracujecie w różnych miejscach. Dlatego auto z OC sprawcy jak najbardziej ci się należy i nie musisz obawiać się dodatkowych opłat.

Poszkodowany ma dwa auta, a jedno trzyma pod „kołderką”

W tej sytuacji ubezpieczyciel prawdopodobnie nie uzna faktu, że drugie auto nabiera wartości w garażu. Posiadasz dwa samochody, a jeden z nich nie jest wykorzystywany przez inną osobę stale, dlatego możesz się nim przemieszczać. Pojazd zastępczy z OC sprawcy będzie więc oznaczał dla ciebie dodatkowe koszty.

Masz auto segmentu B, a wypożyczasz takie klasy D

Ktoś rozbił twoją Fiestę, a ty na czas naprawy chcesz pojeździć Renault Talismanem, i to jeszcze na koszt ubezpieczyciela? Nic z tych rzeczy. W takim przypadku samochód zastępczy z OC sprawcy będzie musiał zostać przez ciebie opłacony przez uregulowanie nadwyżki między segmentami.

Pojazd zastępczy z OC sprawcy – podsumowanie

Jakie wnioski możesz wysnuć po przeczytaniu tego artykułu? Masz prawo do pojazdu zastępczego i wykorzystaj tę opcję. Nie musisz prosić znajomego o auto, skoro nie jesteś sprawcą zdarzenia. Umiejętnie jednak korzystaj z tego prawa, by nie narazić się na dodatkowe koszty.

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Małopolskie Ujazd. Dzisiaj w godzinach porannych doszło do wypadku busa dla osób niepełnosprawnych. Pojazd zderzył się z ciągnikiem. Sześć osób zostało rannych, natomiast jedna...

Wiadomości

A2. Wypadek busa z migrantami na wielkopolskim odcinku autostrady. Reporter RMF FM Mateusz Chłystun podaje, że łącznie ucierpiało 16 osób.

Wiadomości

Rajd Hiszpanii. Thierry Neuville wraz z pilotem Martijnem Wydaeghem byli najszybsi na katalońskich trasach. Za kierowcą Hyundaia uplasowali się Elfyn Evans i Dani Sordo....

Wiadomości

Warszawa. Już jutro zostanie uruchomiona pierwsza linia cmentarna. Autobusy C40 będą kursowały na trasie z Metra Młociny do Cmentarza Północnego.

Samochody

Nieważne czy kolizja czy nieuważny sąsiad na parkingu. Tak samo codzienne użytkowanie, chociaż w mniej widoczny sposób, uszkadza powłokę lakierniczą każdego samochodu. Dlatego niezależnie...

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Wiadomości

Wypadek na autostradzie A4. W miejscowości Czarna Sędziszowska dzisiaj o godz. 4.10 doszło do zderzenia samochodu osobowego z cysterną. Jedna osoba została ranna. Obecnie...

Zobacz także

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Przepisy

Mandat za brak gaśnicy możesz dostać, jeśli twój pojazd zostanie skontrolowany przez policję. Jak wysoka będzie kara? Sprawdź, czego możesz się obawiać w takiej...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Samochody

Samochody z USA są bardzo często sprowadzane do Polski. Wyraźnie pokazują to statystyki, w których to Stany Zjednoczone stanowią jeden z większych rynków importu....

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...