Utrata własnego pojazdu po stłuczce i konieczność oddania go do naprawy mogą być stresujące. Musisz przecież wywiązywać się z codziennych obowiązków, a skoro miałeś auto, to zwykle jest ci ono potrzebne niemal codziennie. Jeszcze gorzej sprawy mają się w momencie szkody całkowitej, gdy czeka cię zakup nowego pojazdu. Wtedy idealnym rozwiązaniem wydaje się samochód zastępczy z OC sprawcy. Czy w każdym wypadku?

Auto z OC sprawcy – komu przysługuje?

Do końca 2011 roku sprawa samochodu zastępczego z OC sprawcy nie była tak klarowna jak obecnie. Zwykle szanse na użytkowanie takiego pojazdu mieli właściciele firm, którzy podczas kolizji lub wypadku ponieśli szkody nie ze swojej winy. 

Jednak już od 10 lat sytuacja się zmieniła. Szansę na auto zastępcze dostali kierowcy bez działalności gospodarczej. Orzeczeniem Sądu Najwyższego zmieniono podejście do wynajmowania auta z OC sprawcy również osobom fizycznym. Od tego czasu jedna i druga grupa kierowców mogą liczyć na taki pojazd.

Auto zastępcze z OC sprawcy – kiedy przysługuje?

Na samochód zastępczy z OC sprawy możesz liczyć, gdy twoje auto zostało uszkodzone lub doświadczyło szkody całkowitej. Warunkiem jest to, że nie byłeś sprawcą zdarzenia. To komfortowa sytuacja, bo zapewnia ci posiadanie środka transportu w chwili, gdy masz na głowie naprawę lub poszukiwanie nowego auta. 

Co ważne, rodzaj szkody ma też duże znaczenie dla okresu użytkowania takiego samochodu. Auto zastępcze z OC sprawcy nie może być przecież wykorzystywane na koszt ubezpieczyciela bez końca. Ile czasu możesz jeździć nim bezpłatnie?

Pojazd zastępczy z OC sprawcy – ile możesz jeździć?

Okres użytkowania samochodu zastępczego z OC sprawcy jest zależny od poziomu uszkodzenia twojego auta. W praktyce oznacza to, że taki pojazd możesz użytkować do momentu usunięcia szkody lub uzyskania odszkodowania na zakup nowego egzemplarza. 

Są jednak sytuacje, w których ubezpieczyciel jest zobowiązany zapewnić ci pojazd zastępczy z OC sprawcy na dłużej. Najczęściej jest to przedłużająca się naprawa. Zwykle na wymianę elementów przysługuje określony czas. Jednak w praktyce może być z tym bardzo różnie. Na okres usuwania szkody wpływają:

  • kolejka w warsztacie;
  • czas potrzebny na sprowadzenie części;
  • złożoność montażu.

Aż do momentu odbioru auta przysługuje ci możliwość korzystania z samochodu zastępczego.

Szkoda całkowita a samochód zastępczy z OC sprawcy – na jak długo?

Orzeczenie szkody całkowitej jest na tyle kłopotliwe, że wiąże się z koniecznością zakupu innego pojazdu. Na jak długo samochód zastępczy z OC sprawcy zostanie ci zapewniony w takim przypadku? Odpowiedź jest prosta – aż do zakupu nowego auta. Jest to związane bezpośrednio z momentem wypłacenia odszkodowania. 

Naturalnie jednak, trudno oczekiwać, że w momencie przelania środków na konto będziesz miał już upatrzony pojazd. Dlatego firmy ubezpieczeniowe zobowiązane są przedłużyć okres opłacania samochodu zastępczego z OC sprawcy do momentu zakupu przez ciebie innego auta.

Jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy?

Opcji jest co najmniej kilka. Do najczęstszych należą:

  • skorzystanie z floty ubezpieczyciela;
  • wynajęcie auta z firmy wypożyczającej, która ma umowę z ubezpieczycielem;
  • jazda autem będącym w posiadaniu warsztatu likwidującego szkodę;
  • samodzielne wypożyczenie auta z wypożyczalni niezależnej.

W organizacji tego, jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy, zapewne pomoże ci ubezpieczyciel. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego ważne jest, ile będą wynosiły koszty wypożyczenia takiego samochodu. Dlatego wraz ze zgłoszeniem szkody zajmij się też prośbą o auto zastępcze.

Indywidualny wynajem auta zastępczego z OC sprawcy – na co uważać?

Jazda nowym pojazdem z wypożyczalni może być kusząca, ale musisz uważać na kilka spraw. Przede wszystkim, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów za wypożyczenie obojętnie jakiego auta. Samochód zastępczy z OC sprawcy powinien być z tego samego segmentu, co twój. 

W przeciwnym razie ubezpieczyciel co prawda zwróci ci koszty, ale tylko w wysokości obejmującej wypożyczenie auta tej samej klasy. Nadpłatę pokryjesz z własnej kieszeni. Wynajem auta zastępczego z OC sprawcy możesz rozliczyć gotówką lub w formie bezgotówkowej. Pamiętaj o zabraniu faktury dla ubezpieczyciela.

Auto z OC sprawcy – na co uważać przy wypożyczeniu?

Dobrze zapoznaj się z tym, jaka jest wysokość dziennych kosztów wynajmu samochodu z OC sprawcy. Ubezpieczyciel nie będzie opłacał luksusu, z którego chciałbyś skorzystać. Dlatego dowiedz się, na co możesz sobie pozwolić. Może się okazać, że w przypadku posiadania auta z wyższego segmentu, nie wynajmiesz nic więcej poza segment B. Bardzo dobrze zapoznaj się z możliwościami zanim wypożyczysz samochód zastępczy z OC sprawcy.

Czy ubezpieczyciel zawsze pokryje koszty auta zastępczego?

Niestety, nie. Pojazd zastępczy z OC sprawcy nie przysługuje każdemu bezpłatnie. Dlaczego? Zdarza się, że ubezpieczyciel podważa chęć poruszania się przez ciebie takim samochodem, bo do tej pory wykorzystywałeś swój sporadycznie. Najczęściej jednak decyzja odmowna następuje, gdy jesteś w posiadaniu jeszcze jednego auta. 

Samochód zastępczy z OC sprawcy a sytuacje sporne

Nie każda sytuacja sporna jest rozstrzygana w jednakowy sposób. Rezultat uzależnia się bowiem od okoliczności.

Poszkodowany może przemieszczać się komunikacją miejską

Jeśli usłyszysz taki argument z ust przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego, wiedz, że nie ma on żadnej mocy. Sąd Najwyższy jednoznacznie orzekł, że wykorzystywanie komunikacji zbiorowej ma się nijak do opcji skorzystania z samochodu zastępczego z OC sprawcy. Dlatego nie daj się nabrać i skorzystaj z przysługującego ci prawa.

Poszkodowany ma dwa auta, które są wykorzystywane przez dwie osoby

Załóżmy, że miałeś stłuczkę i twoje auto jest w warsztacie. Masz jeszcze jeden samochód, ale nim codziennie do pracy jeździ twoja żona. Mimo posiadania dwóch aut nie ma fizycznej możliwości pogodzenia interesów twoich i żony, bo pracujecie w różnych miejscach. Dlatego auto z OC sprawcy jak najbardziej ci się należy i nie musisz obawiać się dodatkowych opłat.

Poszkodowany ma dwa auta, a jedno trzyma pod „kołderką”

W tej sytuacji ubezpieczyciel prawdopodobnie nie uzna faktu, że drugie auto nabiera wartości w garażu. Posiadasz dwa samochody, a jeden z nich nie jest wykorzystywany przez inną osobę stale, dlatego możesz się nim przemieszczać. Pojazd zastępczy z OC sprawcy będzie więc oznaczał dla ciebie dodatkowe koszty.

Masz auto segmentu B, a wypożyczasz takie klasy D

Ktoś rozbił twoją Fiestę, a ty na czas naprawy chcesz pojeździć Renault Talismanem, i to jeszcze na koszt ubezpieczyciela? Nic z tych rzeczy. W takim przypadku samochód zastępczy z OC sprawcy będzie musiał zostać przez ciebie opłacony przez uregulowanie nadwyżki między segmentami.

Pojazd zastępczy z OC sprawcy – podsumowanie

Jakie wnioski możesz wysnuć po przeczytaniu tego artykułu? Masz prawo do pojazdu zastępczego i wykorzystaj tę opcję. Nie musisz prosić znajomego o auto, skoro nie jesteś sprawcą zdarzenia. Umiejętnie jednak korzystaj z tego prawa, by nie narazić się na dodatkowe koszty.

Archiwum: październik 2021