W segmencie jednośladów wyposażonych w silnik 125 można liczyć na duży wybór, a pojazdy z jednostką o pojemności 125 cm³ są produkowane przez renomowanych producentów. Co więcej, do poruszania się takim motorem wystarczą podstawowe uprawnienia do kierowania pojazdami. Przedstawiamy kluczowe wiadomości o jednostce o pojemności 125 cm³ i motorach, które są przez nią napędzane!

Silnik 125 – dane techniczne

Silnik 125 występuje w różnych wariantach. Jeśli liczysz na najmocniejsze wrażenia i chcesz poruszać się z prędkością powyżej 100 km/h, warto zdecydować się na jednostkę 15 KM. To największa moc, jaką może generować silnik z tej kategorii. 

Jeżeli jednoślad ma być bardziej ekonomiczny i służyć na przykład do poruszania się po mieście, możesz rozważyć kupno motoru wyposażonego w jednostkę 10 KM. Zapewni sporą prędkość, która nie będzie jednak przekraczać 90 km/h. 

Spalanie – ile oleju napędowego potrzebuje motor i od czego to zależy?

Motor wyposażony w silnik 125 może być dobrą alternatywą dla codziennego poruszania się samochodem. Szacowane spalanie na dystansie 100 km wynosi ok. 2-3 litrów dla jednostek czterosuwowych i od 4 do 6 litrów dla dwusuwowych. 

Zużycie paliwa może też zależeć od innych czynników, na przykład od tego, czy motor jest wyposażony w jednostkę dwusuwową (2T), czy czterosuwową (4T). Pierwsza odmiana będzie potrzebować znacznie więcej benzyny. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że w przypadku jednostki typu 2T konieczne jest dolewanie specjalnego oleju do mieszanki paliwowej, co również podnosi koszty eksploatacji.

Motocykle wyposażone w silnik 125 – na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Na rynku dostępne są modele jednośladów, które sprawdzą się zarówno podczas zwykłego, codziennego użytkowania, jak i te zapewniające nieco mocniejszy dreszczyk emocji. Jednoślady o dobrych opiniach użytkowników, które można kupić w dobrej cenie, zarówno na rynku wtórnym, jak i w autoryzowanym sklepie internetowym to m.in.:

  • Junak RS 125;
  • Romet ZXT;
  • Honda MSX125.

Przybliżamy teraz 2 z wymienionych modeli.

Junak RS 125

Dość często wybieranym pojazdem z silnikiem 125 cm³ jest Junak RS 125 z 2015 roku. Jego moc maksymalna to 9.7 KM. Można się nim rozpędzić do około 90 KM/H, chociaż użytkownicy zauważają, że wcale nie jest to ostateczna granica. Pojemność zbiornika paliwa to 13,5 litra. 

Junak RS 125 wyposażono z przodu w tarczowe hamulce hydrauliczne, a z tyłu zdecydowano się na bębnowy hamulec mechaniczny. Motor napędza czterosuwowa, jednocylindrowa jednostka OHC z gaźnikiem. Układ napędowy maszyny obejmuje manualną skrzynię biegów z 5 przełożeniami. Masa zalanego płynami Junaka wynosi 127 kilogramów.

Honda MSX125

Honda MSX125 znakomicie się sprawdzi w warunkach miejskich. Ma kompaktowe rozmiary, a jednocześnie pełnowymiarowe motocyklowe zawieszenie i stabilnie działające hamulce. Motor wyposażono w silnik 125 centymetrów sześciennych, co pozwala poruszać się po ulicach z optymalną prędkością.

Model ma dwuzaworową jednostkę, która jest chłodzona powietrzem, średnicę zaworu 50 mm i skoku 63,1 mm, a także stopień sprężania 10,0:1. W motorze zastosowano również 5-biegową przekładnię, co umożliwia poruszanie się pojazdem również poza miastem. Jednoślad spełnia warunki zgodności norm spalin Euro5. Jego waga całkowita to 103 kilogramy.

Czy warto zdecydować się na motor z jednostką 125?

To zdecydowanie dobre rozwiązanie dla tych fanów motoryzacji, którzy szukają ciekawego i przede wszystkim bezpiecznego sposobu na rozpoczęcie swojej przygody z motocyklami. Jeśli poznasz jednoślady z silnikiem 125 cm³, będziesz mógł zdecydować, czy w przyszłości pójść w kierunku motorów enduro, chopperów, czy rasowych, sportowych maszyn. 

Na koniec warto podkreślić, że do poruszania się motorem wyposażonym w silnik o pojemności 125 centymetrów sześciennych nie potrzeba specjalnych uprawnień. Wystarczy posiadanie prawa jazdy kat. B lub A1.

Archiwum: marzec 2022