Ważną kwestią w kontekście doboru jednostki takiej jak silnik 250 4T czy 2T jest to, w jakich warunkach, a także jakim stylem będzie miał zamiar poruszać się na motorze przyszły użytkownik. Czy będzie to jazda po dobrze utwardzonych drogach, czy tych bardziej wymagających, na przykład na torze czy w lesie? Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą podjąć odpowiednią decyzję.

Ile koni mechanicznych ma zazwyczaj silnik 250 ccm?

Nie ma bezpośredniej korelacji pomiędzy mocą a rodzajem jednostki 250 cm³. Dzieje się tak ze względu na to, że pomiar mocy zależy od wielu czynników. Można jednak stwierdzić, że w większości przypadków, jest to przedział od 15 do 16 KM.

Silnik 250 4T – podstawowe informacje

Silniki 250 4T charakteryzują się tym, że mają szeroki i łatwy w prowadzeniu zakres mocy. Są dobrą alternatywą dla jednośladów z ostrzejszymi silnikami 2T. Moc szczytowa może być wyższa w przypadku modelu 2T, jednak w trakcie długotrwałego użytkowania, jego praca może stać się nierówna. Wybierając silnik 250 4T nie trzeba się martwić o ten aspekt, a także o to, że jednostka zawiedzie w trudnych warunkach, kiedy jest ślisko i pojawiają się wyboje na drodze.

Silnik 250 2T – wiadomości o jednostce

Ten rodzaj silnika zapewnia większą dynamikę, szczególnie w górnym zakresie obrotów. W motocyklach z tą jednostką można też zobaczyć niżej położony środek ciężkości. Są także z reguły lżejsze od czterosuwu i tańsze. 

Można zauważyć też to, że nie w każdym przypadku trakcja będzie tak dobra, jak w przypadku silnika 250 4T, szczególnie na śliskim podłożu. Może to z kolei zrekompensować większa moc, którą generuje jednostka.

Na jakie motory z jednostką 250 ccm 4T i2T warto zwrócić uwagę?

W przypadku jednostki 250 ccm 2T dobrym wyborem może być enduro. Jednośladem, na który warto zwrócić uwagę, jest Husqvarna TE z silnikiem 250 cm³ 2T. Dwusuwowa jednostka ma dokładnie pojemność 249 cm³ i sześć biegów. Husqvarna TE może być dobrym wyborem, jeżeli ktoś szuka dobrego, pierwszego off-roadu.

Konstrukcja pojazdu została zaprojektowana w ten sposób, aby maksymalnie zmniejszyć masę i wymiary. Z przodu znajduje się w pełni regulowane zawieszenie marki Marzocchi a z tyłu Sachs. Zastosowano również wtrysk paliwa, dzięki któremu elastyczność silnika znacznie się zwiększyła.

Yamaha YZ250F

Do jednych z ciekawszych produktów, które oferują sklepy motocyklowe, należy Yamaha YZ250F. Ten motocross jest produkowany od 2001. Pierwszą wersję wyposażono w pięciozaworową, czterosuwową jednostkę DOHC chłodzoną wodą, która generowała moc 39 KM. Miała 5-biegową skrzynię biegów.

Maszynę ceni się za połączenie ze sobą szerokiego zakresu mocy jednostki czterosuwowej z lekkością prowadzenia, porównywalną nawet z modelami ze znacznie mniejszym silnikiem 125 cm³. Japońscy konstruktorzy osiągnęli to za sprawą połączenia podstawowej, stalowej ramy i aluminiowej, pomocniczej. 

W kolejnych latach przeprowadzano następne unowocześnienia. W 2010 zamontowano nowy układ silnika z niżej położonym środkiem ciężkości, w 2014 dodano tylny cylinder skośny z głowicą czterozaworową i wtryskiem paliwa a w 2019 elektryczny rozrusznik.

Junak M25 

Marka Junak dystrybuuje autorski model motocykla, który swoją architekturą przypomina Harleya. Zamontowano w nim wytrzymały silnik 250 4T. Jednoślad sprawdzi się na dłuższych trasach. Jednostka napędowa, którą zamontowano w motocyklu, ma dokładną pojemność 249 cm3. To silnik czterosuwowy chłodzony cieczą o mocy 18,8 KM.

Z kolei waga całkowita maszyny wynosi 153 kilogramy. Projektanci zamontowali też hamulce tarczowe z przodu i z tyłu. Na jednośladzie Junak M25 mogą jednocześnie podróżować dwie osoby. Zachęcająca jest też cena. Model można nabyć za kwotę niższą niż 10 tys. złotych.

Czy jednostka 250 ccm może zostać zamontowana w innym pojeździe niż motocykl?

Jednostki są też popularne w pojazdach ATV, czyli All Terrain Vehicle. Wśród nich rozróżnia się odmiany:

  • 3-kołowe (trike);
  • 4-kołowe (quad);
  • 6- lub 8-kołowe;
  • z napędem na tylną oś;
  • terenowe 4×4.

Poszczególne wersje mogą być również wyposażone w reduktor i wyciągarkę.

Dobrą wiadomością dla osób szukających zarówno modeli ATV, jak i jednośladów jest to, że quad, crossy, motocykle wyposażone w silnik 250 4T są łatwo dostępne. Można je nabyć na rynku wtórnym i w sklepach w atrakcyjnych cenach. Żeby ułatwić sobie podjęcie decyzji, oprócz specyfikacji technicznej wybieranego pojazdu, warto też zapoznać się z opiniami dotychczasowych użytkowników na moto forum związanym z danym modelem.

Archiwum: marzec 2022