Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

skrzynia cvt
skrzynia cvt

Samochody

Skrzynia CVT – sposób na optymalne wykorzystanie mocy jednostki napędowej samochodu

Praktyczna i nowoczesna bezstopniowa skrzynia biegów CVT (ang. Continuous Variable Transmission) to wyjątkowe rozwiązanie. Nie musisz już operować przełożeniami przy pomocy ręcznej gałki, jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych przekładni manualnych.

Skrzynia CVT przybiera różne nazwy handlowe, np. Multitronic dla marki Audi. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań automatycznych liczba biegów jest tutaj – w teorii – nieskończona, stąd mowa o brak stopni pośrednich (jest minimum oraz maksimum). Dowiedz się więcej na temat przekładni CVT!

Czym wyróżnia się skrzynia CVT?

Specjalnie opracowana budowa sprawia, że skrzynia biegów CVT pozwala na optymalne wykorzystanie mocy jednostki napędowej samochodu. Wynika to z faktu, iż dobiera ona w zautomatyzowany sposób przełożenie tak, by utrzymać obroty silnika na odpowiednim poziomie. Dla normalnej jazdy może to być 2000 obr./min, lecz przy przyspieszaniu mogą one być podniesione do poziomu, na którym silnik osiąga maksymalny moment obrotowy. Warto zaznaczyć, że mechanizm doskonale sprawdza się zarówno przy zasilaniu benzyną, jak i olejem napędowym, a nawet w autach hybrydowych.

Budowa i działanie bezstopniowej skrzyni biegów CVT

Jednym z zasadniczych elementów, o które opiera się budowa oraz działanie każdej nowoczesnej bezstopniowej skrzyni biegów CVT jest para kół stożkowych (zdawcze oraz sprzęgłowe) nazywana wariatorem. Skomplikowana konstrukcja jest złożona również z mechanizmu przeniesienia napędu poprzez pasek z wytrzymałej stali. Ma on postać łańcucha zbudowanego z kilkuset ogniw. Są one specjalnie dobrane w zakresie grubości, szerokości, a nawet kąta zbieżności. Nowatorskie rozwiązania technologiczne nie mogłyby jednak funkcjonować prawidłowo bez udziału elektroniki.

Centralnym elementem, który dobiera parametry, z jakimi pracuje przekładnia bezstopniowa CVT samochodu jest specjalny sterownik skrzyni automatycznej. Sprawdza on położenie pedału przyspieszenia, a także szybkość poruszania się pojazdu oraz prędkość obrotową jednostki napędowej. Na tej podstawie zarządza ruchem wariatora, zbliżając lub oddalając koła stożkowe od siebie. W ten sposób modyfikuje ich średnicę roboczą, a w konsekwencji zmienia aktualnie wykorzystywane przełożenie. Mechanizm działa analogicznie do rowerowej przerzutki, jednakże w tym wypadku nie mamy ograniczeń pośrednich biegów w postaci zębatek.

Zastosowania skrzyń biegów CVT w nowoczesnych autach

Ze względu na specyfikę działania przekładni CVT, skrzynia automatyczna bezstopniowa znajduje zastosowanie głównie w nowoczesnych samochodach o niewielkich rozmiarach, a co za tym idzie niskiej masie własnej. Mają one zazwyczaj silniki o małej mocy i niewysokim maksymalnym momencie obrotowym. Dzięki temu łańcuchy lub pasy transmitujące napęd nie podlegają nadmiernym obciążeniom, co pozwala tworzyć mechanizmy przekładniowe o wysokiej niezawodności. Za optymalne uznaje się tutaj pojazdy wyposażone w układy silnikowe o momencie na poziomie ok. 200 Nm.

Przekładnia CVT w autach z napędem 4×4

Innowacyjne skrzynie biegów CVT są montowane również w dużych samochodach z napędem 4×4, czego przykładem są modele produkowane przez japońską markę Mitsubishi. Wykwalifikowani inżynierowie rozwinęli je do tego stopnia, że doskonale sprawdzają się w autach o rozmiarach porównywalnych z większymi pojazdami dostawczymi czy ciężarowymi. Rozwiązania tej klasy znajdują ponadto wykorzystanie w jednośladach, m.in. motocyklach. Pierwszy skuter wyposażony w tego rodzaju mechanizm przekładniowy wszedł na rynek już w 1938 r. 

Zalety przekładni bezstopniowej CVT

Jedną z największych zalet przekładni bezstopniowej CVT jest możliwość obniżenia zużycia paliwa. Oszczędności zobaczysz szczególnie wtedy, jeśli będziesz kierował się zasadami ekonomicznej jazdy i przewidywał sytuację na drodze. Oczywiście bardziej dynamiczne korzystanie z pedału gazu z pewnością wpłynie na spalanie, niezależnie od tego, czy w samochodzie zamontowano skrzynię automatyczną czy manualną. Kolejną korzyścią jest możliwość obniżenia kosztów eksploatacji w autach wyposażonych w silniki generujące wysoki moment obrotowy, czyli m.in. w dieslach.

Często wymienianą zaletą, którą z pewnością zauważysz w trakcie jazdy po mieście, jest płynne i szybkie zmienianie kierunku jazdy przód-tył. 

Wady CVT skrzyni 

Do wad należy zaliczyć nieco głośniejszą pracę bezstopniowej przekładni CVT w porównaniu do konwencjonalnego automatu. Jest ona również związana z odgłosami wydostającymi się z komory silnika, generowanymi przez jednostkę napędową (mimo że prędkość obrotowa jest w przybliżeniu stała). Wielu kierowców zwraca też uwagę na awaryjność skrzyń, jednakże nierzadko wynika ona nie z samej konstrukcji, lecz nieprawidłowej eksploatacji oraz serwisu.

Najczęstsze awarie automatycznej skrzyni biegów CVT

Jedną z najczęściej występujących usterek, z jakimi możesz się spotkać w przypadku automatycznych skrzyń CVT, jest nadmierne zużycie pasa transmisyjnego (lub łańcucha). Stopniowemu zużyciu podlegają także koła, z których zbudowany jest układ wariatora, stanowiący najważniejszy element przekładni bezstopniowej.

Na szybsze pojawienie się awarii ma przede wszystkim wpływ nadmierne eksploatowanie układu, tj. dynamiczna, sportowa jazda czy gwałtowne przyspieszenia. Z tego względu nie powinieneś wykorzystywać auta ze skrzynią CVT do jazdy po torze lub ulicznych wyścigów. Ważna jest również regularna wymiana oleju przekładniowego, gdyż przepracowana substancja smarna zwiększa siły tarcia wewnątrz przekładni automatycznej, a w konsekwencji jej szybsze zużycie. Warto zwrócić uwagę, iż wiele problemów zostało wyeliminowanych w najnowszych mechanizmach oznaczanych eCVT, stosowanych w pojazdach hybrydowych.

Koszty eksploatacji i naprawy bezstopniowej skrzyni CVT

Wysokie koszty eksploatacji i naprawy skrzyni CVT to jedne z najczęstszych argumentów, jakimi kierują się przeciwnicy tego rodzaju rozwiązań. Czy powinieneś przyjąć ich argumentację? Niekoniecznie, gdyż najczęściej problemy wynikają z nieprawidłowej eksploatacji jednostki przekładniowej, a jednocześnie serwisowania auta u niezaufanych mechaników. Efektem takiego postępowania są kosztowne usługi, które wiążą też ze znaczną ceną części zamiennych.

Pamiętaj, że opisywane skrzynie biegów CVT są zazwyczaj nieco mniej trwałe, niż konwencjonalne automatyczne przekładnie stosowane w nowoczesnych konstrukcjach samochodów osobowych. Pozwalają one jednak na płynniejszą jazdę i przyspieszanie, a jednocześnie charakteryzują się dużo niższym spalaniem przy zachowaniu zasad „eco drivingu”. Ich istotną częścią jest specjalny sterownik elektroniczny, który może ulec awarii wskutek przedostawania się wilgoci do wnętrza układu albo skoków napięcia związanych podłączaniem prostownika do ładowania akumulatora.

Praktyczna i funkcjonalna skrzynia biegów CVT

Polecana przez wielu doświadczonych mechaników i właścicieli warsztatów mechaniki pojazdowej praktyczna i funkcjonalna skrzynia biegów CVT stanowi doskonały wybór dla wielu osób. Jej zalety szczególnie docenią użytkownicy pojazdów poruszających się głównie po mieście. Prawidłowo eksploatowana automatyczna przekładnia bezstopniowa cechuje się długą żywotnością i bezawaryjnym działaniem.

Autor:

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

1 Comment

1 Comment

  1. Marcin

    22 kwietnia 2021 at 20:55

    Nie miałem pojęcia czym jest skrzynia cvt, ale dzięki za ten tekst – on wszystko mi wyjaśnił, a cała wiedza wyklarowała się w mojej głowie. Popołudniowa kawa smakowała lepiej z tym tekstem. Dzięki!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Ciekawostki

Każdy pasjonat motoryzacji z całą pewnością chce być na bieżąco z nowinkami branżowymi, a także stale poszerzać swoją wiedzę na tematy, które go interesują....

Wiadomości

Świetny weekend zanotował w Pradze Maciej Janowski. Na Markecie polski żużlowiec był bezkonkurencyjny w piątek, natomiast w niedzielę lepszy był jedynie Artiom Łaguta. Dzięki...

Wiadomości

Lewis Hamilton wygrał niedzielny wyścig o Grand Prix Wielkiej Brytanii. Zawodnik Mercedesa był szybszy od Charlesa Leclerca i Valtteriego Bottas, którzy z kolei wyprzedzili...

Samochody

Flokowanie ma nadać wnętrzu auta nowego stylu i je odświeżyć. To nakładanie drobnych włosków na konkretną część pojazdu. W jaki sposób przebiega ten proces?...

Przepisy

Sygnalizacja świetlna jest jednocześnie utrapieniem i wybawieniem kierowców. Gdy jej zabraknie, na ulicach pojawia się chaos, ale szybko pojawiające się czerwone światło potrafi być...

Naprawy

Warsztat samochodowy może okazać się twoim spełnieniem marzeń fana motoryzacji. Aby go jednak założyć, musisz wiedzieć, od czego zacząć. Czy to w ogóle jest...

Przepisy

Zakaz wjazdu do lasu to przepis, o który pyta wiele osób, zwłaszcza w sezonie grzybowym oraz letnim. Za nieprzepisowe poruszanie się po lesie możesz...

Wiadomości

Lewis Hamilton zwycięzcą dzisiejszych kwalifikacji na torze Silverstone. Brytyjczyk okazał się minimalnie szybszy od swojego głównego rywala Maxa Verstappena. Na uwagę zasługuje ósme miejsce...

Wiadomości

Wczoraj na torze Silverstone zaprezentowano model bolidu zgodny z regulacjami technicznymi, które zaczną obowiązywać od sezonu 2022. Inną nowością podczas najbliższego weekendu stanowi format...

Samochody

Silnik dwusuwowy i czterosuwowy to typy jednostek, o których słyszał nawet niezbyt zaznajomiony z tematyką motoryzacyjną kierowca. Jest jednak wiele różnic między tymi konstrukcjami....

Zobacz także

Samochody

Ze względu na letnie upały, samochód szybko się nagrzewa, a w środku panuje atmosfera sauny. Nie są to optymalne warunki do podróżowania, niezależnie od...

Wiadomości

Alfa Romeo pozostanie w Formule 1 co najmniej do końca sezonu 2024. Nie jest za to jeszcze znany skład kierowców, który będzie jeździł w...

Dokumenty

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z motoryzacją? Jeśli tak, to oznacza, że musisz dokładnie poznać wszystkie jej tajniki. Powinieneś przecież w świadomy, bezpieczny i odpowiedzialny...

Wiadomości

Amerykańska agencja prasowa Bloomberg donosi, że Unia Europejska ma w planie od 2035 r. na swym terenie sprzedawać wyłącznie elektryczne samochody. Finalnym terminem jest...

Samochody

Ogniwo paliwowe to zasilanie, które jest ekologiczne i daje spory zysk mocy. Czy taka konstrukcja to same zalety? Dowiedz się więcej o tym przyszłościowym...

Samochody

Lakierowanie samochodów jest na tyle wymagającym i pracochłonnym zajęciem, że lepiej powierzyć je fachowcom. Czy jednak zawsze warto to zrobić? Kiedy możesz zdecydować się...

Wiadomości

W Chałupach na Półwyspie Helskim organizowany jest event o nazwie „Razem na fali”. Dzięki tej imprezie wszyscy chętni będą mogli pojechać elektrycznym vanem Mercedesa,...

Wiadomości

Od 12 lipca można składać wnioski do programu „Mój elektryk”. Celem inicjatywy jest zachęcenie osób do zakupienia elektrycznych pojazdów oraz rozwój elektryfikacji w Polsce....