Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

skrzynia cvt
skrzynia cvt

Eksploatacja

Skrzynia CVT – sposób na optymalne wykorzystanie mocy jednostki napędowej samochodu

Praktyczna i nowoczesna bezstopniowa skrzynia biegów CVT (ang. Continuous Variable Transmission) to wyjątkowe rozwiązanie. Nie musisz już operować przełożeniami przy pomocy ręcznej gałki, jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych przekładni manualnych.

Skrzynia CVT przybiera różne nazwy handlowe, np. Multitronic dla marki Audi. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań automatycznych liczba biegów jest tutaj – w teorii – nieskończona, stąd mowa o brak stopni pośrednich (jest minimum oraz maksimum). Dowiedz się więcej na temat przekładni CVT!

Czym wyróżnia się skrzynia CVT?

Specjalnie opracowana budowa sprawia, że skrzynia biegów CVT pozwala na optymalne wykorzystanie mocy jednostki napędowej samochodu. Wynika to z faktu, iż dobiera ona w zautomatyzowany sposób przełożenie tak, by utrzymać obroty silnika na odpowiednim poziomie. Dla normalnej jazdy może to być 2000 obr./min, lecz przy przyspieszaniu mogą one być podniesione do poziomu, na którym silnik osiąga maksymalny moment obrotowy. Warto zaznaczyć, że mechanizm doskonale sprawdza się zarówno przy zasilaniu benzyną, jak i olejem napędowym, a nawet w autach hybrydowych.

Budowa i działanie bezstopniowej skrzyni biegów CVT

Jednym z zasadniczych elementów, o które opiera się budowa oraz działanie każdej nowoczesnej bezstopniowej skrzyni biegów CVT jest para kół stożkowych (zdawcze oraz sprzęgłowe) nazywana wariatorem. Skomplikowana konstrukcja jest złożona również z mechanizmu przeniesienia napędu poprzez pasek z wytrzymałej stali. Ma on postać łańcucha zbudowanego z kilkuset ogniw. Są one specjalnie dobrane w zakresie grubości, szerokości, a nawet kąta zbieżności. Nowatorskie rozwiązania technologiczne nie mogłyby jednak funkcjonować prawidłowo bez udziału elektroniki.

Centralnym elementem, który dobiera parametry, z jakimi pracuje przekładnia bezstopniowa CVT samochodu jest specjalny sterownik skrzyni automatycznej. Sprawdza on położenie pedału przyspieszenia, a także szybkość poruszania się pojazdu oraz prędkość obrotową jednostki napędowej. Na tej podstawie zarządza ruchem wariatora, zbliżając lub oddalając koła stożkowe od siebie. W ten sposób modyfikuje ich średnicę roboczą, a w konsekwencji zmienia aktualnie wykorzystywane przełożenie. Mechanizm działa analogicznie do rowerowej przerzutki, jednakże w tym wypadku nie mamy ograniczeń pośrednich biegów w postaci zębatek.

Zobacz też:
Za dużo oleju w silniku – jakie są objawy przelanego oleju w silniku?

Zastosowania skrzyń biegów CVT w nowoczesnych autach

Ze względu na specyfikę działania przekładni CVT, skrzynia automatyczna bezstopniowa znajduje zastosowanie głównie w nowoczesnych samochodach o niewielkich rozmiarach, a co za tym idzie niskiej masie własnej. Mają one zazwyczaj silniki o małej mocy i niewysokim maksymalnym momencie obrotowym. Dzięki temu łańcuchy lub pasy transmitujące napęd nie podlegają nadmiernym obciążeniom, co pozwala tworzyć mechanizmy przekładniowe o wysokiej niezawodności. Za optymalne uznaje się tutaj pojazdy wyposażone w układy silnikowe o momencie na poziomie ok. 200 Nm.

Przekładnia CVT w autach z napędem 4×4

Innowacyjne skrzynie biegów CVT są montowane również w dużych samochodach z napędem 4×4, czego przykładem są modele produkowane przez japońską markę Mitsubishi. Wykwalifikowani inżynierowie rozwinęli je do tego stopnia, że doskonale sprawdzają się w autach o rozmiarach porównywalnych z większymi pojazdami dostawczymi czy ciężarowymi. Rozwiązania tej klasy znajdują ponadto wykorzystanie w jednośladach, m.in. motocyklach. Pierwszy skuter wyposażony w tego rodzaju mechanizm przekładniowy wszedł na rynek już w 1938 r. 

Zalety przekładni bezstopniowej CVT

Jedną z największych zalet przekładni bezstopniowej CVT jest możliwość obniżenia zużycia paliwa. Oszczędności zobaczysz szczególnie wtedy, jeśli będziesz kierował się zasadami ekonomicznej jazdy i przewidywał sytuację na drodze. Oczywiście bardziej dynamiczne korzystanie z pedału gazu z pewnością wpłynie na spalanie, niezależnie od tego, czy w samochodzie zamontowano skrzynię automatyczną czy manualną. Kolejną korzyścią jest możliwość obniżenia kosztów eksploatacji w autach wyposażonych w silniki generujące wysoki moment obrotowy, czyli m.in. w dieslach.

Często wymienianą zaletą, którą z pewnością zauważysz w trakcie jazdy po mieście, jest płynne i szybkie zmienianie kierunku jazdy przód-tył. 

Wady CVT skrzyni 

Do wad należy zaliczyć nieco głośniejszą pracę bezstopniowej przekładni CVT w porównaniu do konwencjonalnego automatu. Jest ona również związana z odgłosami wydostającymi się z komory silnika, generowanymi przez jednostkę napędową (mimo że prędkość obrotowa jest w przybliżeniu stała). Wielu kierowców zwraca też uwagę na awaryjność skrzyń, jednakże nierzadko wynika ona nie z samej konstrukcji, lecz nieprawidłowej eksploatacji oraz serwisu.

Zobacz też:
EGR – jak działa, po co jest montowany i jak możesz go naprawić?

Najczęstsze awarie automatycznej skrzyni biegów CVT

Jedną z najczęściej występujących usterek, z jakimi możesz się spotkać w przypadku automatycznych skrzyń CVT, jest nadmierne zużycie pasa transmisyjnego (lub łańcucha). Stopniowemu zużyciu podlegają także koła, z których zbudowany jest układ wariatora, stanowiący najważniejszy element przekładni bezstopniowej.

Na szybsze pojawienie się awarii ma przede wszystkim wpływ nadmierne eksploatowanie układu, tj. dynamiczna, sportowa jazda czy gwałtowne przyspieszenia. Z tego względu nie powinieneś wykorzystywać auta ze skrzynią CVT do jazdy po torze lub ulicznych wyścigów. Ważna jest również regularna wymiana oleju przekładniowego, gdyż przepracowana substancja smarna zwiększa siły tarcia wewnątrz przekładni automatycznej, a w konsekwencji jej szybsze zużycie. Warto zwrócić uwagę, iż wiele problemów zostało wyeliminowanych w najnowszych mechanizmach oznaczanych eCVT, stosowanych w pojazdach hybrydowych.

Koszty eksploatacji i naprawy bezstopniowej skrzyni CVT

Wysokie koszty eksploatacji i naprawy skrzyni CVT to jedne z najczęstszych argumentów, jakimi kierują się przeciwnicy tego rodzaju rozwiązań. Czy powinieneś przyjąć ich argumentację? Niekoniecznie, gdyż najczęściej problemy wynikają z nieprawidłowej eksploatacji jednostki przekładniowej, a jednocześnie serwisowania auta u niezaufanych mechaników. Efektem takiego postępowania są kosztowne usługi, które wiążą też ze znaczną ceną części zamiennych.

Pamiętaj, że opisywane skrzynie biegów CVT są zazwyczaj nieco mniej trwałe, niż konwencjonalne automatyczne przekładnie stosowane w nowoczesnych konstrukcjach samochodów osobowych. Pozwalają one jednak na płynniejszą jazdę i przyspieszanie, a jednocześnie charakteryzują się dużo niższym spalaniem przy zachowaniu zasad „eco drivingu”. Ich istotną częścią jest specjalny sterownik elektroniczny, który może ulec awarii wskutek przedostawania się wilgoci do wnętrza układu albo skoków napięcia związanych podłączaniem prostownika do ładowania akumulatora.

Praktyczna i funkcjonalna skrzynia biegów CVT

Polecana przez wielu doświadczonych mechaników i właścicieli warsztatów mechaniki pojazdowej praktyczna i funkcjonalna skrzynia biegów CVT stanowi doskonały wybór dla wielu osób. Jej zalety szczególnie docenią użytkownicy pojazdów poruszających się głównie po mieście. Prawidłowo eksploatowana automatyczna przekładnia bezstopniowa cechuje się długą żywotnością i bezawaryjnym działaniem.

Zobacz też:
Przegub w samochodzie – rodzaje, cena. Jak dbać o przeguby w aucie?

Tomasz Wykowski

Samochodami i motocyklami jeździ dłużej, niż ma prawo jazdy. Preferuje motoryzację z końca XX wieku, jednak docenia wygodę współczesnych samochodów. Jeśli to tyko możliwe, stara się wykonywać drobne prace mechaniczne i obsługowe własnoręcznie.

1 Comment

1 Comment

  1. Avatar

    Marcin

    22 kwietnia 2021 at 20:55

    Nie miałem pojęcia czym jest skrzynia cvt, ale dzięki za ten tekst – on wszystko mi wyjaśnił, a cała wiedza wyklarowała się w mojej głowie. Popołudniowa kawa smakowała lepiej z tym tekstem. Dzięki!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Eksploatacja

Niemal w każdym aucie jest zamontowana rura wydechowa. Cały układ wydechowy ma za zadanie w jednostkach spalinowych odprowadzić spaliny i zniwelować hałas generowany przez...

Eksploatacja

Zazwyczaj kierowca panikuje, kiedy dostrzega unoszący się biały dym z rury wydechowej, myśląc, że awaria dotknęła uszczelki pod głowicą. W jaki sposób rozpoznać, co...

Wiedza

Nikola Tesla zapisał się w historii jako wynalazca, który rywalizował z Edisonem. Na jego cześć został nazwany samochód elektryczny, który pochodzi z przedsiębiorstwa Elona...

Bezpieczeństwo

Niektórym kierowcom nie przechodzi przez myśl pytanie, czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany, bo to „na pewno” murowane problemy. Inni zaś bez wahania decydują się...

Porady

Uszkodzenie zespołu sprzęgłowego w autach jest powszechnym zjawiskiem, szczególnie po pokonaniu około 150 tysięcy kilometrów. Spalone sprzęgło nietrudno rozpoznać, ale co oznacza spalenie sprzęgła?...

Eksploatacja

Dla aut homologowanych od maja 2022 roku obowiązkowym systemem będzie ogranicznik prędkości. Kierowców ma go wspomóc elektronika. Jednak już teraz można mieć do niej...

Eksploatacja

Każdy, kto pamięta jeszcze kurs na prawo jazdy, w teorii powinien umieć poprawnie ustawić lusterka boczne i wsteczne na szybie czołowej. Jednak w rzeczywistości...

Eksploatacja

Bezpieczeństwo dzieci jest kluczowe dla ich rodziców, dlatego w ślad za potrzebami poszły też przepisy. System ISOFIX sprawia, że pociechy są bezpieczne podczas jazdy...

Porady

Sprawdzenie prawa jazdy interesuje każdego, kto po raz pierwszy stara się o otrzymanie wymaganych uprawnień. Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest do odbioru bez...

Eksploatacja

Czy kilka zespawanych rur może mieć tak duży wpływ na eksploatację pojazdu? Kolektor wydechowy – bo o nim mowa – zapewnia optymalny przepływ gazów...

Zobacz także

Wiadomości

Szef francuskiego koncernu zapowiada drastyczny wzrost cen samochodów. Szczególnie narażone są auta z segmentu A. Włoch za taki stan rzeczy obarcza winą rygorystyczne normy...

Wiadomości

Kierowcy Mercedesa byli najszybsi na obu piątkowych treningach przed niedzielnym wyścigiem o GP Hiszpanii. W pierwszej sesji treningowej w kokpicie Alfy Romeo zasiadł Robert...

Wiadomości

38-latka została zatrzymana w Kostrzynie nad Odrą w związku z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwym. Badanie wykazało aż 4,2 promile alkoholu. Jak się okazało...

Wiadomości

LiveWire odłącza się od Harleya-Davidsona i od 8 lipca będzie funkcjonować jako osobna marka. Firma, na czele której stanie Ryan Morrissey zajmie się produkcją...

Wiadomości

Auta o napędzie elektrycznym są przyszłością, aczkolwiek nie cieszą się jeszcze taką popularnością jak ich spalinowe odpowiedniki. Trend ma się jednak odwrócić szybciej niż...

Wiadomości

Sieć rozciągniętych pomiędzy drzewami drutów znalazły służby leśne w gminie Chęciny w województwie świętokrzyskim. Rozmieszczone w lesie linki miały prawdopodobnie być pułapką na motocyklistów.

Wiadomości

We wtorek w Gliwicach w odstępie zaledwie kilku minut, doszło do dwóch fatalnych wypadków. W jednym z nich zginął znany onkolog prof. Leszek Miszczyk....

Wiadomości

Dzisiaj od godzin porannych rozpoczęła się na terenie całego kraju akcja „Prędkość”. Policjanci będą przede wszystkim kontrolować przestrzeganie przez kierowców limitów prędkości. Ponadto funkcjonariusze...