Nie ma większego znaczenia, czy mówimy o przyczepce lekkiej, o DMC powyżej 750 kg, czy kempingowej, bo do każdej z nich trzeba wykupić odpowiednią polisę. Dobra wiadomość jest taka, że ubezpieczenie przyczepy nie należy do najdroższych. Koszty związane z jego brakiem lub likwidacją szkody po zajściu z nieubezpieczoną przyczepą są o wiele wyższe. Ile kosztuje OC przyczepki? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

OC przyczepka – dlaczego istnieje taki obowiązek?

Zasadniczo obowiązkowemu ubezpieczeniu OC podlegają pojazdy mechaniczne. Przywykliśmy do tego, że są to konstrukcje wyposażone w silnik – spalinowy lub elektryczny. Jednak zagłębiając się w kodeks drogowy można dojść do wniosku, że pojazd nie musi mieć źródła napędu, a jedynie może być przystosowany do poruszania się po drodze. Może być zatem maszyną lub urządzeniem. Dlatego przyczepka, która nie ma silnika, nadal spełnia te warunki i ubezpieczenie przyczepy jest obowiązkowe.

OC przyczepki – w jakich sytuacjach się przydaje?

Powodów do tego, by wykupić ubezpieczenie przyczepki, jest co najmniej kilka. Pierwszy z nich to oczywiście obowiązek prawny. Unikasz w ten sposób kar finansowych. Druga kwestia to korzyść z posiadania polisy. Przyczepka nie porusza się po drogach samoistnie, ale może doprowadzić do usterki lub awarii bez podłączenia do pojazdu. Taka sytuacja może mieć miejsce w chwili stoczenia się jej z miejsca postoju lub podczas manewrowania nią ręcznie. Wtedy konieczne jest usunięcie szkody właśnie z OC przyczepki.

Ubezpieczenie OC przyczepy – w jakich sytuacjach nie działa?

Są jednak momenty, w których ewentualne szkody są usuwane z polisy samochodowej. Dotyczy to nawet takich sytuacji, gdy to ewidentnie przyczepa spowodowała stratę materialną. Ubezpieczenie przyczepy nie działa gdy:

 • jest ona ciągnięta przez pojazd z silnikiem spalinowym lub elektrycznym posiadającym OC;
 • odłączyła się od takiego pojazdu i podczas toczenia się uszkodziła mienie.

OC na przyczepę, a konsekwencje braku polisy

Jak już wspomnieliśmy na początku, zobowiązania prawne mobilizują cię do wykupienia OC. A co dzieje się w razie ich złamania? Warto podać stawki kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Dlaczego? Bo są one bardzo wysokie w stosunku do rocznej opłaty za polisę. Kary za brak ubezpieczenia przyczepy to:

 • 3 dni – 190 zł;
 • 4-14 dni – 470 zł;
 • 14 dni – 930 zł.

Jak widać, ubezpieczenie przyczepy naprawdę się opłaca, szczególnie w zestawieniu jego wysokości z ewentualną karą pieniężną. Na jakie więc stawki możesz liczyć, wykupując ubezpieczenie przyczepki?

Ubezpieczenie przyczepki lekkiej – jaki koszt?

Według prawa przyczepka lekka to taka o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kg. Zazwyczaj możesz do niej załadować towar o wadze do 500-550 kg, bo sama konstrukcja waży około 200 kg. Polisa na tego rodzaju sprzęt jest najniższa. Możesz znaleźć oferty, gdzie stawka nie przekracza 50 zł w skali roku. Są to więc bardzo niskie koszty, dzięki którym zyskujesz dodatkową ochronę i spokój w razie kontroli.

Ubezpieczenie ciężkiej przyczepy samochodowej – ile kosztuje?

Większe egzemplarze, których DMC przekracza 750 kg, są droższe w utrzymaniu od przyczep lekkich. Niekiedy koszt może stanowić nawet trzykrotność ceny ubezpieczenia, jakim objęty jest mniejszy model. Wpływ na cenę ma zdecydowanie DMC przyczepy oraz rok produkcji. Jednak nawet w tym przypadku nowo wyprodukowane egzemplarze o DMC powyżej 750 kg nie powinny mieć droższego ubezpieczenia przyczepy niż 150 złotych.

Ubezpieczenie przyczepy kempingowej – jaka cena?

Tutaj również trzeba rozróżnić kwestię DMC. Są przyczepy kempingowe lekkie i cięższe. Samochodem z kategorią B możesz poruszać się w zestawie nieprzekraczającym 3,5 tony DMC, jeśli przyczepa ma dopuszczalną masę całkowitą przekraczającą 750 kg. Wyjątek stanowi egzemplarz lekki o DMC poniżej 750 kg. Wtedy zestaw może mieć maksymalnie 4250 kg. Koszt ubezpieczenia przyczepy kempingowej także nie powinien przekroczyć 150 zł, chociaż możesz mieć problem ze znalezieniem ubezpieczyciela, który będzie miał w ofercie taką usługę.

Gdzie kupić OC na przyczepę?

OC przyczepki możesz sprawdzić poprzez:

 • agencje ubezpieczeniowe;
 • kalkulatory internetowe;
 • porównywarki;
 •  agentów konkretnych ubezpieczycieli.

Każdy z powyższych sposobów może okazać się skuteczny. Jednak ze względu na specyfikę ubezpieczenia przyczepki kempingowej i spore rozbieżności cenowe warto porównać oferty.

Ubezpieczenie przyczepy online – dlaczego korzystne?

Odpowiedź jest prosta – nie tracisz czasu na odwiedzanie każdego ubezpieczyciela i wykonywanie wielu telefonów. Jeśli zależy ci na czasie, możesz skorzystać z porównywarki ofert i wybrać najbardziej odpowiednią. W ten sposób też zobaczysz, które z towarzystw ubezpieczeniowych oferują w ogóle taką możliwość. Możesz być zaskoczony, że ubezpieczenie przyczepy (szczególnie kempingowej) nie jest tak popularną usługą.

Kalkulator OC przyczepki – jakie dane będą potrzebne?

Bardzo popularnym sposobem na poszukiwanie odpowiedniej oferty przez internet jest skorzystanie z kalkulatorów. Wyliczają one najkorzystniejsze oferty w popularnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Dają szybką odpowiedź na zapytanie dotyczące OC. Jakie informacje musisz ująć w takim kalkulatorze, by móc uzyskać ofertę? Zazwyczaj są to dość podstawowe dane:

 •  rok produkcji pojazdu;
 • rodzaj;
 • marka;
 • typ przyczepy;
 • DMC;
 • numer rejestracyjny;
 • data wydania prawa jazdy;
 • data rozpoczęcia polisy;
 • pakiet (OC, AC, NNW, Assistance);
 •  dane osobowe.

Co zrobić, zanim ubezpieczysz przyczepę?

Zanim wykupisz pasujące ci ubezpieczenie przyczepy, musisz dokonać jej rejestracji. Egzemplarze o DMC poniżej 750 kg są zwolnione z okresowych badań technicznych. Co musisz zrobić, by taką przyczepkę zarejestrować? Konieczna jest wizyta w Wydziale Komunikacji. Musisz przedstawić tam następujące dokumenty:

 • potwierdzenie własności (np. dowód zakupu);
 • świadectwo homologacji lub odpis zwolnienia z niego;
 • karta pojazdu (jeśli wydana).

Koszty zarejestrowania przyczepki

O ile ubezpieczenie takiego sprzętu czasem nie przekracza nawet 50 zł, o tyle sama rejestracja jest już droższa. Na koszt całkowity składają się:

Całość zamyka się w kwocie 121,50 zł. Widzisz zatem, że ubezpieczenie przyczepy to tak naprawdę mniejsza część wszystkich kosztów.

Widzisz już, ile kosztuje ubezpieczenie przyczepki. Jak możesz zauważyć, cena za OC przyczepki nie jest wysoka. Możesz jednak dostrzec spore rozbieżności w ofertach poszczególnych ubezpieczycieli. Mogą one sięgać nawet 200% i dotyczyć takiego samego modelu przyczepki! Zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie przyczepy, upewnij się, że znalazłeś odpowiednią polisę i nie przepłacisz. Szkoda byłoby przecież bezcelowo stracić nawet 100 zł prawda?

Archiwum: lipiec 2021