Działający od 24 czerwca system e-TOLL zastąpi wygaszany viaTOLL, który przestanie działać dokładnie 1 października. Do tej pory w nowym systemie zarejestrowano już przeszło 300 tysięcy pojazdów.

ViaTOLL się kończy, e-TOLL zaczyna

Jak przypomina serwis motofakty.pl, informacja ta jest niezwykle istotna dla użytkowników pojazdów ciężkich, którzy jak najszybciej powinni przejść na nowy system poboru opłat. Rejestracja w nowym systemie nie uniemożliwi korzystania do końca miesiąca z dotychczasowego rozwiązania.

To, o czym muszą pamiętać kierowcy, to aby uiszczać opłatę w jednym tylko systemie. Konieczne będzie też wyrejestrowanie się z wygaszanego viaTOLL, co można zrobić przed tym momentem lub już w październiku.

ViaTOLL odchodzi do lamusa. Co się zmieni?

Zmiana systemów poboru opłat z pewnością będzie przez pewien czas odczuwalna. Przez likwidację viaTOLL nie będzie możliwe korzystanie z urządzeń pokładowych viaBOX oraz viaAUTO. Ich użytkownicy powinno dokonywać płatności poprzez aplikację mobilną e-TOLL PL lub dzięki urządzeniom pokładowym kompatybilnym z nowym systemem.

Jak informuje wspomniany serwis, w przypadku pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony możliwe będzie do końca listopada korzystanie także z manualnego sposobu poboru opłat.

Pamiętać też należy, że z dniem 1 grudnia nie będzie już szlabanów na państwowych autostradach. Chodzi o odcinki autostrad płatnych A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław-Sośnica). Celem jest upłynnienie ruchu, a opłaty będzie można uiścić poprzez wspomnianą aplikację, urządzenia pokładowe OBU/ZSL lub przez zakup biletu elektronicznego, między innymi na stacji benzynowej.

Za: Motofakty.pl

Archiwum: wrzesień 2021