Jak uzupełnić płyn chłodniczy? Nie jest to trudne zadanie, jednak na wiele kwestii trzeba zwrócić szczególną uwagę. Wymiana płynu chłodniczego to proces, który trzeba regularnie powtarzać, ponieważ jest on niezbędny do utrzymania pojazdu w dobrej kondycji. Płyn chłodniczy w samochodzie odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury podczas pracy silnika. Jeśli zignorujesz sygnały, że trzeba dokonać wymiany płynu, możesz doprowadzić do awarii, a nawet do wymiany całego silnika. Co robić, kiedy kontrolka nas nagli? Poznaj nasze wskazówki, by wiedzieć, co po kolei robić!

Dlaczego wymiana płynu chłodniczego jest tak ważna?

Dlaczego wymiana płynu chłodniczego jest tak ważna

Wymiana płynu chłodniczego to podstawowa czynność dla każdego kierowcy raz na jakiś czas. Wpływa ona na prawidłową pracę całego pojazdu. Szczególnie na silnik, który podczas długich tras mocno się nagrzewa. Brak wymiany płynu w samochodzie powoduje różne usterki. Pęknięta uszczelka pod głowicą czy uszkodzony blok to najczęstsze przypadłości w autach, w których nie został wymieniony płyn chłodniczy. Z czasem płyn traci swoje właściwości i potrzebuje wymiany, aby móc utrzymywać silnik w stałej temperaturze. 

Jak często wymieniać płyn w chłodnicy?

Co ile wymieniać płyn chłodniczy, by auto było bezpieczne? Z biegiem czasu płyn traci swoje parametry i przestaje już chronić układ napędowy przed wysoką temperaturą oraz korozją. Uzupełnienie płynu chłodniczego powinno odbywać się co 3-5 lat. Wymiana płynu chłodniczego w warsztacie będzie kosztować około 100 zł (plus koszty zakupu płynu). Samodzielna wymiana ogranicza się do zakupu płynu.

Co jest potrzebne do samodzielnej wymiany płynu chłodniczego?

Co jest potrzebne do samodzielnej wymiany płynu chłodniczego?

Przed przystąpieniem do wymiany płynu chłodniczego musisz przygotować pojemnik na zlewany płyn. Powinien być on dosyć duży, choć wiele zależy od samochodu. Do wymiany przyda się również lejek. Układ chłodzenia pomieści od 6 do 10 litrów. Należy pamiętać, że całą wymianę powinieneś przeprowadzać na zimnym silniku. Jeśli silnik będzie gorący, może dojść do poparzenia starym płynem chłodniczym. Również po wlaniu zimnego płynu do rozgrzanego silnika może dojść do uszkodzenia głowicy jednostki napędowej.

Płukanie silnika

Podczas zmiany płynu możesz wypłukać układ chłodzenia. Do tego będą potrzebne środek płuczący oraz woda destylowana. Uzupełnienie płynu chłodniczego jest stosunkowo proste. Pamiętaj, że dbałość o układ chłodzący jest niezwykle ważna dla samochodu. Wpływa pozytywnie na działanie całego pojazdu i zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy.

Kontrola stanu płynu ile płynu chłodniczego powinno być?

Kontrola stanu płynu ile płynu chłodniczego powinno być

Poziom płynów eksploatacyjnych można łatwo skontrolować. Producenci na opakowaniu umieszczają miarki, które określają minimum i maksimum. Ile powinno być płynu chłodniczego w zbiorniczku? Informacja o zalecanym poziomie cieczy znajduje się w instrukcji pojazdu. Nie powinieneś dodawać się płynu „na oko”, bo może to spowodować poważne uszkodzenia w układzie chłodzącym. Stan płynu sprawdzaj tylko przy wyłączonym, zimnym silniku.

Jak wymienić zużyty płyn chłodniczy? Instrukcja krok po kroku

Podczas wymiany płynu chłodniczego samochód powinien stać na równej powierzchni, abyś mógł łatwiej określić poziom cieczy w chłodnicy. Jak wymienić płyn chłodniczy?

Płyn chłodniczy – wymiana. Przygotowanie

wymiana płynu chłodniczego

Oto kolejne etapy początkowych prac:

  • dokładnie sprawdź stan techniczny chłodnicy. Jeżeli wszystko jest w porządku, znajdź korek spustowy. Jeśli występują niewielkie przecieki, powinno kup uszczelniacz chłodnicy w formie proszku lub płynu. Zastosuj go dopiero po wymianie;
  • zacznij płukanie układu chłodniczego. W tym celu do zimnej chłodnicy wlej preparat do czyszczenia całego układu;
  • gałkę nagrzewnicy ustaw na maksimum grzania;
  • włącz silnik i pozostaw go na 15 minut. Czyszczenie układu przebiega lepiej na ciepłym silniku;
  • wyłącz silnik i poczekaj aż ostygnie. 

Spuszczanie płynu chłodniczego

Spuszczanie płynu chłodniczego

Jak spuścić płyn z chłodnicy? Oto nasze porady:

  • znajdź korki zbiornika wyrównawczego oraz chłodnicy i otwórz je;
  • znajdź zawór spustowy. Dwa pierwsze punkty weź pod uwagę, jeżeli wcześniej nie płukałeś chłodnicy. W innym przypadku po czyszczeniu układu należy bezpośrednio przejść do następnego punktu;
  • płyn odlej do pojemnika. Pamiętaj, że starej cieczy nie wolno wylewać, tylko trzeba ją oddać do utylizacji;
  • po usunięciu cieczy płukaj wodą destylowaną układ chłodniczy, aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń.

Napełnianie, czyli ostatni etap wymiany płynu chłodniczego

  • jak i gdzie wlać nowy płyn chłodniczy? Po przepłukaniu wodą zakręć korek spustowy;
  • do przygotowanego, czystego układu możesz wlać świeży płyn. Można zalać układ przez zbiornik wyrównawczy;
  • po zalaniu płynu sprawdź odpowietrzenie układu i poziom cieczy. Aby zapobiec drobnym przeciekom, możesz dodać płynu uszczelniającego.

Co jeszcze wiedzieć o płynie chłodniczym?

Takie płyny należy wymieniać regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się w instrukcji samochodu. Każdy producent ma inne zalecenia, więc miej to na uwadze. Gdzie się wlewa płyn chłodniczy? Płyn należy wlać do układu chłodniczego, który wpływa na utrzymanie odpowiedniej temperatury podczas pracy silnika. Wymiany płynu chłodniczego powinieneś dokonywać co kilka lat lub co kilkanaście tysięcy kilometrów, w zależności od pojazdu.

Czy konieczne jest płukanie chłodnicy i układu chłodniczego?

Płyny chłodnicze są dobrej jakości, ale podczas nagrzewania się i chłodzenia wytrącają się osady. Często zalegają na brzegach poszczególnych elementów układu chłodzenia. Warto więc przed każdą wymianą płynu przepłukać układu chłodniczy. Czy można mieszać płyn chłodniczy? Takie płyny można mieszać, ale ważne, aby były wyprodukowane w tej samej technologii. 

Uszczelnianie chłodnicy – naprawa samemu czy wymiana układu chłodzenia?

Jeżeli uszkodzenia sprzętu są niewielkie, możesz zastosować płyn lub proszek, który uszczelni przecieki. Są to preparaty, które będą bezpieczne dla pojazdu, a także działają szybko i skutecznie. W składzie proszku są mikrocząsteczki aluminium, które wyłapują najmniejsze wady systemu chłodzenia.

Płyn chłodniczy to jedna z ważniejszych cieczy, która wspomaga prawidłową pracę układu napędowego. Wymianę płynu w chłodnicy powinieneś przeprowadzać co kilka lat. Dlaczego wymiana płynu chłodniczego jest tak ważna? Dzięki regularnej zmianie uchronisz swoje auto przed usterkami.

Archiwum: lipiec 2021