Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

Wymiana uszczelki pod głowicą
Wymiana uszczelki pod głowicą

Naprawa

Wymiana uszczelki pod głowicą silnika – wszystko, co musisz wiedzieć

Wymiana uszczelki pod głowicą to jedna z najbardziej kosztownych napraw motoryzacyjnych. Ten mało skomplikowany element stanowi bardzo ważną część silnika. Rozpoznanie uszkodzenia uszczelki pozwoli ci zapobiec poważnym konsekwencjom.

Problemy z silnikiem stanowią największy koszt napraw motoryzacyjnych. Jeżeli twój mechanik uzna, że konieczna jest wymiana uszczelki pod głowicą, będziesz na pewno zastanawiał się, ile za to zapłacisz. Mimo wysokich kosztów takie naprawy są niezbędne i nie możesz ich ignorować. Przyczyną problemów z uszczelką są wyjątkowe warunki, w których jest umiejscowiona głowica łącząca się z blokiem cylindrów. Tam właśnie jest zamontowana uszczelka, która może nie wytrzymać dużego ciśnienia i temperatury. 

Koszt wymiany uszczelki pod głowicą może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Jak to możliwe, skoro to powszechnie dostępna i bardzo prosta w konstrukcji część? Sama uszczelka to koszt nieprzekraczający 100 zł. Niestety, razem z nią wymienione muszą być także inne elementy. Trzeba również doliczyć wysokie koszty pracy, jako że to skomplikowana i czasochłonna naprawa.

Uszczelka, czyli kłopotliwa drobnostka

Pomimo że uszczelka jest stosunkowo prostym w budowie elementem, to pełni bardzo ważną funkcję w silniku. Bez niej jednostka napędowa nie może funkcjonować. Dlatego oprócz zastanawiania się nad tym, ile kosztuje wymiana uszczelki pod głowicą, musisz również znaleźć fachowca, który zrobi to dobrze. Sprawa jest niebagatelna, chodzi przecież o zagwarantowanie szczelności przestrzeni nad tłokiem. Ważne jest także uszczelnienie kanałów, którymi prowadzony jest olej oraz ciecz chłodząca. 

Rodzaje uszczelek

Poszczególne modele uszczelek mogą się od siebie różnić budową i materiałem, z których je wykonano. Wiele zależy od modelu pojazdu i rodzaju samego silnika. Jednostki o sporym wysileniu lub te, które posiadają funkcję turbo doładowania, mogą wymagać uszczelki wykonanej w całości z metalu. Najczęściej będzie to stal nierdzewna albo miedź. 

Zobacz też:
Parkowanie na chodniku – kiedy można to zrobić?

Poza tym przy krawędziach, które mają styczność z cylindrami, uszczelka może mieć niewielkie kołnierze. Odkształcają się one odpowiednio po odkręceniu głowicy i gwarantują mocne i skuteczne uszczelnienie. Oczywiście nawet zwykła uszczelka posiada pewien zakres sprężystości i może się odkształcać. Dzięki temu będzie wypełniać nierówności bloku i głowicy cylindrów.

Uszkodzona uszczelka pod głowicą – czy można jeździć?

Ten prosty w budowie element jest odpowiedzialny za skomplikowaną pracę wielu ważnych podzespołów. Dlatego uszkodzona uszczelka pod głowicą to duży problem. Czy można jeździć wówczas autem? Uszkodzenie uszczelki może skutkować tym, że do oleju będzie się dostawać płyn chłodzący lub odwrotnie – to olej dostanie się do chłodziwa. Wówczas kontynuowanie jazdy może się skończyć nawet pęknięciem bloku silnika i koniecznością wymiany całej jednostki napędowej. Gdy więc tylko zauważysz objaw pęknięcia uszczelki, to absolutnie nie powinieneś jechać dalej.

Dlaczego uszczelki często się psują?

Jak zapewniają producenci pojazdów, uszczelka powinna skutecznie pełnić swoją rolę przez cały okres eksploatacji. Wydaje się więc, że to jak wymienić uszczelkę pod głowicą, w ogóle nie powinno zaprzątać ci głowy. Niestety to tylko teoria, a praktyka wygląda inaczej. Pamiętaj, że warunki pracy silnika nie zawsze będą idealne.

Jednostka napędowa jest regularnie poddawana dużym obciążeniom. Dzieje się tak bardzo często, gdy silnik zaczyna bardzo mocno pracować, a jeszcze nie została osiągnięta właściwa temperatura robocza. Inną bardzo niekomfortową sytuacją jest poddawanie przeciążeniom cieplnym silnika, gdy poruszasz się pojazdem w terenach górskich albo jedziesz trasą szybkiego ruchu.

Nie jest rzadkością zasilanie jednostek napędowych instalacją gazową, która nie ma właściwej kalibracji. Wielu mechaników zwraca uwagę na to, że nawet wtedy, gdy instalacja LPG jest prawidłowo skalibrowana, to układ chłodzenia może nie być odpowiednio przygotowany. Wówczas temperatura w komorach spalania będzie się niebezpiecznie podnosić, a to zagraża uszczelce. Obciążeniem może okazać się również niewłaściwie wprowadzona modyfikacja tuningowa.

Zobacz też:
Winieta Czechy – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Uszczelka pod głowicą – objawy uszkodzenia

Każda z powyższych sytuacji może ostatecznie doprowadzić do punktowego przegrzania silnika. Nawet jeżeli stanie się to tylko w jednym cylindrze, uszczelka nie będzie w stanie wytrzymać obciążenia termicznego i zacznie się wypalać. Najczęściej ma to miejsce na przewężeniu pomiędzy cylindrami. To wypalanie prowadzi do przedmuchu. Wtedy pomiędzy uszczelkę a blok cylindrów i głowicę dostaje się mieszanka paliwa i powietrza, a także gazy wydechowe. Gdy więc przepali się uszczelka pod głowicą, objawami w dieslach i silnikach benzynowych będą m.in. przecieki płynu chłodzącego i oleju silnikowego.

Początkowa faza uszkodzenia uszczelki

Jeżeli jesteś początkującym kierowcą, który nie wsłuchuje się w pracę silnika, możesz nie zauważyć, że coś złego dzieje się z jednostką napędową. Jednak możliwe, że już wtedy powinna być zastosowana wymiana uszczelki pod głowicą. Wszystko dlatego, że pierwszy etap uszkodzenia tego elementu będzie się to objawiać jedynie nierówną pracą silnika. Poza tym może się pojawić „gubienie” wolnych obrotów. Jeżeli nie masz dużego doświadczenia, możesz mieć problemy ze zidentyfikowaniem tego problemu. 

O wiele łatwiej zauważyć to jak bardzo jest wydmuchana uszczelka pod głowicą. Jeśli do tego dojdzie, mogą pojawić się wyraźne skoki temperatury silnika. Poza tym jednostka napędowa wyraźnie osłabnie i będziesz widział biały dym z wydechu. Dodatkowo w zbiorniku wyrównawczym układu chłodzenia pojawi się olej. Chłodziwa także zacznie ubywać, bo będzie się ono przedostawać do oleju.

Wymiana uszczelki pod głowicą – cena

Gdy zauważysz te objawy, możesz być pewien, że niezbędna będzie wymiana uszczelki pod głowicą. Cena za wykonanie tej naprawy może być zróżnicowana w zależności od rodzaju jednostki napędowej. Najważniejsze, żebyś natychmiast udał się do warsztatu. Doświadczony mechanik będzie mógł potwierdzić, czy rzeczywiście wystąpiła awaria uszczelki. 

Zobacz też:
Kiedy zmienić opony na zimowe – poradnik kierowcy

Mechanik wykona badanie ciśnienia sprężania w cylindrach. Poza tym sprawdzi, czy w zbiorniku wyrównawczym układu chłodzenia obecny jest dwutlenek węgla. Jeśli tak, to stanie się jasne, że konieczna będzie wymiana uszczelki pod głowicą. Pamiętaj, że nawet stosunkowo bezproblemowa wymiana uszczelki pod głowicą to koszt od 300 do 1000 zł. Cena jest oczywiście uzależniona od konstrukcji i wielkości silnika.

Uszczelka pod głowicą silnika to nieskomplikowany, ale bardzo ważny element jednostki napędowej. Jej uszkodzenie poskutkuje wyciekami oleju i chłodziwa, a w dalszej kolejności całkowitym zniszczeniem silnika. Dlatego gdy tylko zauważysz symptomy zużycia się uszczelki, powinieneś natychmiast udać się do mechanika. Koszt samej uszczelki jest dosyć niski. Niestety konieczność wymiany innych podzespołów i pracochłonność naprawy mocno podnoszą jej cenę.

Piotr Żandarowski

Zawodowo buduje drogi, mosty i tunele, jednak jego pasją jest jazda poza utwardzonymi szlakami. Zarówno w pełnym wymiarze, jak i w skali. W bagażniku zawsze ma największy zestaw kluczy i podręcznik „Sam naprawiam…”

1 Comment

1 Comment

  1. Avatar

    Sławek

    22 kwietnia 2021 at 19:54

    Słyszałem, że wymiana uszczelki pod głowicą jest jedną z droższych wymian, jakich dokonać może mechanik. Niestety posiadanie samochodu kosztuje, co poradzić. Dzięki za fajny artykuł chłopaki, super się czyta.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

GP Turcji oficjalnie zostało odwołane. W związku z tym Liberty Media dopuścił się kolejnych zmian w tegorocznym kalendarzu. Wyścig na torze Red Bull Ring...

Eksploatacja

Samochody PRL-u udowadniają, że gdyby w tamtym czasie polscy inżynierowie mieli szansę na rozwój, mogliby stworzyć naprawdę silne zaplecze motoryzacyjne. Jakie były najbardziej popularne...

Eksploatacja

Bez względu na to, jak nazwiesz ten element samochodu – czy kompresorem klimatyzacji, czy sprężarką – chodzi o to samo. To część, bez której...

Eksploatacja

Pierścień centrujący umożliwia precyzyjne osadzenie felgi na piaście w pojeździe. Dzięki niemu następuje wręcz idealne dopasowanie średnicy zewnętrznej piasty do wewnętrznej felgi. Jaki materiał...

Eksploatacja

Import aut z USA do Polski jest coraz popularniejszy. Wielu obiecuje sobie po takiej transakcji spore oszczędności, są jednak pewne wydatki, na które musisz...

Eksploatacja

Pisk jest irytującym rodzajem dźwięku, chociaż często można się z nim spotkać. Piszczące hamulce w samochodzie mogą rodzić obawy o bezpieczeństwo podróżnych. Czy pisku...

Porady

Gdy stan pojazdu wymaga generalnego remontu, który przekraczałby jego wartość, jedynym słusznym rozwiązaniem pozostaje złomowanie auta. Kasacja pojazdu to proces, przy którym trzeba dbać...

Wiadomości

Do niecodziennego zdarzenia doszło w piątek na autostradzie A1 niedaleko Częstochowy. 34-letni pilot awionetki w wyniku awarii silnika był zmuszony awaryjnie wylądować na autostradzie....

Wiadomości

Sieć rozciągniętych pomiędzy drzewami drutów znalazły służby leśne w gminie Chęciny w województwie świętokrzyskim. Rozmieszczone w lesie linki miały prawdopodobnie być pułapką na motocyklistów.

Wiadomości

Dzisiaj od godzin porannych rozpoczęła się na terenie całego kraju akcja „Prędkość”. Policjanci będą przede wszystkim kontrolować przestrzeganie przez kierowców limitów prędkości. Ponadto funkcjonariusze...

Zobacz także

Wiadomości

Frédéric Vasseur jest zachwycony faktem, że w najbliższych dniach za kierownicą Alfy Romeo C41 zasiądzie Robert Kubica. Krakowianin, który jest kierowca testowym ekipy z...

Wiadomości

Szef francuskiego koncernu zapowiada drastyczny wzrost cen samochodów. Szczególnie narażone są auta z segmentu A. Włoch za taki stan rzeczy obarcza winą rygorystyczne normy...

Wiadomości

Kierowcy Mercedesa byli najszybsi na obu piątkowych treningach przed niedzielnym wyścigiem o GP Hiszpanii. W pierwszej sesji treningowej w kokpicie Alfy Romeo zasiadł Robert...

Wiadomości

38-latka została zatrzymana w Kostrzynie nad Odrą w związku z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwym. Badanie wykazało aż 4,2 promile alkoholu. Jak się okazało...

Wiadomości

LiveWire odłącza się od Harleya-Davidsona i od 8 lipca będzie funkcjonować jako osobna marka. Firma, na czele której stanie Ryan Morrissey zajmie się produkcją...

Wiadomości

Auta o napędzie elektrycznym są przyszłością, aczkolwiek nie cieszą się jeszcze taką popularnością jak ich spalinowe odpowiedniki. Trend ma się jednak odwrócić szybciej niż...

Wiadomości

Sieć rozciągniętych pomiędzy drzewami drutów znalazły służby leśne w gminie Chęciny w województwie świętokrzyskim. Rozmieszczone w lesie linki miały prawdopodobnie być pułapką na motocyklistów.

Wiadomości

We wtorek w Gliwicach w odstępie zaledwie kilku minut, doszło do dwóch fatalnych wypadków. W jednym z nich zginął znany onkolog prof. Leszek Miszczyk....