Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

Wymiana uszczelki pod głowicą
Wymiana uszczelki pod głowicą

Naprawy

Wymiana uszczelki pod głowicą silnika – wszystko, co musisz wiedzieć

Wymiana uszczelki pod głowicą to jedna z najbardziej kosztownych napraw motoryzacyjnych. Ten mało skomplikowany element stanowi bardzo ważną część silnika. Rozpoznanie uszkodzenia uszczelki pozwoli ci zapobiec poważnym konsekwencjom.

Problemy z silnikiem stanowią największy koszt napraw motoryzacyjnych. Jeżeli twój mechanik uzna, że konieczna jest wymiana uszczelki pod głowicą, będziesz na pewno zastanawiał się, ile za to zapłacisz. Mimo wysokich kosztów takie naprawy są niezbędne i nie możesz ich ignorować. Przyczyną problemów z uszczelką są wyjątkowe warunki, w których jest umiejscowiona głowica łącząca się z blokiem cylindrów. Tam właśnie jest zamontowana uszczelka, która może nie wytrzymać dużego ciśnienia i temperatury. 

Koszt wymiany uszczelki pod głowicą może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Jak to możliwe, skoro to powszechnie dostępna i bardzo prosta w konstrukcji część? Sama uszczelka to koszt nieprzekraczający 100 zł. Niestety, razem z nią wymienione muszą być także inne elementy. Trzeba również doliczyć wysokie koszty pracy, jako że to skomplikowana i czasochłonna naprawa.

Uszczelka, czyli kłopotliwa drobnostka

Pomimo że uszczelka jest stosunkowo prostym w budowie elementem, to pełni bardzo ważną funkcję w silniku. Bez niej jednostka napędowa nie może funkcjonować. Dlatego oprócz zastanawiania się nad tym, ile kosztuje wymiana uszczelki pod głowicą, musisz również znaleźć fachowca, który zrobi to dobrze. Sprawa jest niebagatelna, chodzi przecież o zagwarantowanie szczelności przestrzeni nad tłokiem. Ważne jest także uszczelnienie kanałów, którymi prowadzony jest olej oraz ciecz chłodząca. 

Rodzaje uszczelek

Poszczególne modele uszczelek mogą się od siebie różnić budową i materiałem, z których je wykonano. Wiele zależy od modelu pojazdu i rodzaju samego silnika. Jednostki o sporym wysileniu lub te, które posiadają funkcję turbo doładowania, mogą wymagać uszczelki wykonanej w całości z metalu. Najczęściej będzie to stal nierdzewna albo miedź. 

Poza tym przy krawędziach, które mają styczność z cylindrami, uszczelka może mieć niewielkie kołnierze. Odkształcają się one odpowiednio po odkręceniu głowicy i gwarantują mocne i skuteczne uszczelnienie. Oczywiście nawet zwykła uszczelka posiada pewien zakres sprężystości i może się odkształcać. Dzięki temu będzie wypełniać nierówności bloku i głowicy cylindrów.

Uszkodzona uszczelka pod głowicą – czy można jeździć?

Ten prosty w budowie element jest odpowiedzialny za skomplikowaną pracę wielu ważnych podzespołów. Dlatego uszkodzona uszczelka pod głowicą to duży problem. Czy można jeździć wówczas autem? Uszkodzenie uszczelki może skutkować tym, że do oleju będzie się dostawać płyn chłodzący lub odwrotnie – to olej dostanie się do chłodziwa. Wówczas kontynuowanie jazdy może się skończyć nawet pęknięciem bloku silnika i koniecznością wymiany całej jednostki napędowej. Gdy więc tylko zauważysz objaw pęknięcia uszczelki, to absolutnie nie powinieneś jechać dalej.

Dlaczego uszczelki często się psują?

Jak zapewniają producenci pojazdów, uszczelka powinna skutecznie pełnić swoją rolę przez cały okres eksploatacji. Wydaje się więc, że to jak wymienić uszczelkę pod głowicą, w ogóle nie powinno zaprzątać ci głowy. Niestety to tylko teoria, a praktyka wygląda inaczej. Pamiętaj, że warunki pracy silnika nie zawsze będą idealne.

Jednostka napędowa jest regularnie poddawana dużym obciążeniom. Dzieje się tak bardzo często, gdy silnik zaczyna bardzo mocno pracować, a jeszcze nie została osiągnięta właściwa temperatura robocza. Inną bardzo niekomfortową sytuacją jest poddawanie przeciążeniom cieplnym silnika, gdy poruszasz się pojazdem w terenach górskich albo jedziesz trasą szybkiego ruchu.

Nie jest rzadkością zasilanie jednostek napędowych instalacją gazową, która nie ma właściwej kalibracji. Wielu mechaników zwraca uwagę na to, że nawet wtedy, gdy instalacja LPG jest prawidłowo skalibrowana, to układ chłodzenia może nie być odpowiednio przygotowany. Wówczas temperatura w komorach spalania będzie się niebezpiecznie podnosić, a to zagraża uszczelce. Obciążeniem może okazać się również niewłaściwie wprowadzona modyfikacja tuningowa.

Uszczelka pod głowicą – objawy uszkodzenia

Każda z powyższych sytuacji może ostatecznie doprowadzić do punktowego przegrzania silnika. Nawet jeżeli stanie się to tylko w jednym cylindrze, uszczelka nie będzie w stanie wytrzymać obciążenia termicznego i zacznie się wypalać. Najczęściej ma to miejsce na przewężeniu pomiędzy cylindrami. To wypalanie prowadzi do przedmuchu. Wtedy pomiędzy uszczelkę a blok cylindrów i głowicę dostaje się mieszanka paliwa i powietrza, a także gazy wydechowe. Gdy więc przepali się uszczelka pod głowicą, objawami w dieslach i silnikach benzynowych będą m.in. przecieki płynu chłodzącego i oleju silnikowego.

Początkowa faza uszkodzenia uszczelki

Jeżeli jesteś początkującym kierowcą, który nie wsłuchuje się w pracę silnika, możesz nie zauważyć, że coś złego dzieje się z jednostką napędową. Jednak możliwe, że już wtedy powinna być zastosowana wymiana uszczelki pod głowicą. Wszystko dlatego, że pierwszy etap uszkodzenia tego elementu będzie się to objawiać jedynie nierówną pracą silnika. Poza tym może się pojawić „gubienie” wolnych obrotów. Jeżeli nie masz dużego doświadczenia, możesz mieć problemy ze zidentyfikowaniem tego problemu. 

O wiele łatwiej zauważyć to jak bardzo jest wydmuchana uszczelka pod głowicą. Jeśli do tego dojdzie, mogą pojawić się wyraźne skoki temperatury silnika. Poza tym jednostka napędowa wyraźnie osłabnie i będziesz widział biały dym z wydechu. Dodatkowo w zbiorniku wyrównawczym układu chłodzenia pojawi się olej. Chłodziwa także zacznie ubywać, bo będzie się ono przedostawać do oleju.

Wymiana uszczelki pod głowicą – cena

Gdy zauważysz te objawy, możesz być pewien, że niezbędna będzie wymiana uszczelki pod głowicą. Cena za wykonanie tej naprawy może być zróżnicowana w zależności od rodzaju jednostki napędowej. Najważniejsze, żebyś natychmiast udał się do warsztatu. Doświadczony mechanik będzie mógł potwierdzić, czy rzeczywiście wystąpiła awaria uszczelki. 

Mechanik wykona badanie ciśnienia sprężania w cylindrach. Poza tym sprawdzi, czy w zbiorniku wyrównawczym układu chłodzenia obecny jest dwutlenek węgla. Jeśli tak, to stanie się jasne, że konieczna będzie wymiana uszczelki pod głowicą. Pamiętaj, że nawet stosunkowo bezproblemowa wymiana uszczelki pod głowicą to koszt od 300 do 1000 zł. Cena jest oczywiście uzależniona od konstrukcji i wielkości silnika.

Uszczelka pod głowicą silnika to nieskomplikowany, ale bardzo ważny element jednostki napędowej. Jej uszkodzenie poskutkuje wyciekami oleju i chłodziwa, a w dalszej kolejności całkowitym zniszczeniem silnika. Dlatego gdy tylko zauważysz symptomy zużycia się uszczelki, powinieneś natychmiast udać się do mechanika. Koszt samej uszczelki jest dosyć niski. Niestety konieczność wymiany innych podzespołów i pracochłonność naprawy mocno podnoszą jej cenę.

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

1 Comment

1 Comment

  1. Sławek

    22 kwietnia 2021 at 19:54

    Słyszałem, że wymiana uszczelki pod głowicą jest jedną z droższych wymian, jakich dokonać może mechanik. Niestety posiadanie samochodu kosztuje, co poradzić. Dzięki za fajny artykuł chłopaki, super się czyta.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Warszawa. Już jutro zostanie uruchomiona pierwsza linia cmentarna. Autobusy C40 będą kursowały na trasie z Metra Młociny do Cmentarza Północnego.

Samochody

Nieważne czy kolizja czy nieuważny sąsiad na parkingu. Tak samo codzienne użytkowanie, chociaż w mniej widoczny sposób, uszkadza powłokę lakierniczą każdego samochodu. Dlatego niezależnie...

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Wiadomości

Wypadek na autostradzie A4. W miejscowości Czarna Sędziszowska dzisiaj o godz. 4.10 doszło do zderzenia samochodu osobowego z cysterną. Jedna osoba została ranna. Obecnie...

Wiadomości

Gorzów Wielkopolski. Do śmiertelnego wypadku doszło wczoraj (tj. 10 października) nieopodal skrzyżowania ulic 30 Stycznia i Dąbrowskiego. Rozpędzony samochód marki Chevrolet potrącił czteroletniego chłopca,...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Zobacz także

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Przepisy

Zniżki OC w przekonaniu wielu kierowców są kluczowe do osiągnięcia najniższych składek ubezpieczeniowych. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak obliczane są takie zniżki, ile...

Dokumenty

Terminowe prawo jazdy jest obecnie wydawane wszystkim kierowcom. Czym jest i czy wiąże się z jakimiś konkretnymi obowiązkami? Jak długo dzięki niemu możesz jeździć...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Przepisy

Gdy na drodze wydarzy się coś niespodziewanego, kierowców informuje o tym trójkąt ostrzegawczy. Odległość jego ustawienia od auta jest zależna od typu drogi, po...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Przepisy

Mandat za brak gaśnicy możesz dostać, jeśli twój pojazd zostanie skontrolowany przez policję. Jak wysoka będzie kara? Sprawdź, czego możesz się obawiać w takiej...