Za dużo oleju w silniku – czy może to powodować usterki?

Czasami okresowe wymiany płynów eksploatacyjnych są realizowane w nieodpowiedni sposób. Niedoświadczeni kierowcy często nie zdają sobie sprawy, że za dużo oleju w silniku może spowodować poważne problemy. Niestety może to doprowadzić nawet do uszkodzenia jednostki napędowej.

Zbyt wysoki poziom oleju w silniku może być związany z problemami z filtrem cząstek stałych. Nie powinieneś samodzielnie wymieniać oleju jeżeli nie masz pewności, że robisz to dobrze. Możesz wtedy dokonać pomyłki w pomiarze albo niezbyt dokładnie dokręcić filtr oleju, przez co płyn będzie się stopniowo wydostawać na zewnątrz.

Jaką rolę odgrywa olej napędowy w silniku? Czy zmniejsza zużycie podzespołów?

Jaką rolę odgrywa olej w silniku?

Olej silnikowy odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowej pracy jednostki napędowej. Jest odpowiedzialny nie tylko za smarowanie konkretnych podzespołów, zmniejszając ich zużycie. Będzie także skutecznie chłodzić, pochłaniając ciepło elementów, które pracują.

Dodatkowo olej oczyszcza silnik z popiołu, nagaru, szlamu, a także drobin metalu, które będą się pojawiały jako skutek tarcia pomiędzy metalowymi powierzchniami. Za dużo oleju w silniku, nawet o litr wystarczy, żeby doprowadzić do wystąpienia negatywnych skutków.

Jak sprawdzić, czy stan oleju silnikowego jest za wysoki lub zbyt niski? Kontrola przede wszystkim!

Jeśli poziom oleju w silniku jest zbyt wysoki, objawy tego stanu rzeczy będą stopniowo prowadziły do awarii i to bardzo poważnych. Pomyśl, że olej dla jednostki napędowej jest tak ważny jak krew dla serca. Jego poziom powinieneś kontrolować regularnie, przynajmniej raz miesiącu.

Kierowcy, którzy jeżdżą autem z zaawansowaną elektroniką, nie muszą się zbytnio martwić. To komputer sprawdzi stan oleju. Niemniej, nawet w takich pojazdach warto co jakiś czas samemu sprawdzić poziom tego płynu i wymienić olej, gdy jest to konieczne.

Jak sprawdzić, czy jest nadmiar oleju w silniku w samochodzie?

Jak sprawdzić, czy nie ma za dużo oleju w silniku w samochodzie?

Żeby dowiedzieć się, czy występuje wysoki poziom oleju w silniku diesla lub benzyniaku, najpierw musisz postawić samochód na równej powierzchni. Pamiętaj, aby po wyłączeniu silnika odczekać co najmniej kilka minut. Olej musi spłynąć do miski olejowej. Poziom sprawdzasz przy użyciu bagnetu, który zawsze znajdziesz pod maską.

Jeżeli miarka będzie wskazywać poniżej minimalnej wartości, musisz uzupełnić olej przed dalszą jazdą. Pamiętaj, żeby zweryfikować przyczynę tego deficytu. Uzupełnianie polega na wlewaniu jednorazowo niewielkiej ilości oleju. Poziom na bagnecie sprawdzaj po odczekaniu kilku minut od wlania oleju. Wartość właściwa to mniej więcej ⅔ miarki.

Za dużo oleju w silniku – jak spuścić?

Nadmiar płynu eksploatacyjnego jest niepożądany. Zdarzyć się może, że pomiar wskazał za dużo oleju w silniku. Jak spuścić nadmiar? Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że odkręcisz śrubę w misce olejowej.

Musisz wówczas koniecznie sprawdzić, czy nie ubyło zbyt dużo oleju. Jeżeli tak się stało, koniecznie go uzupełnij. Jeżeli spuszczony olej jest zabrudzony, to najlepiej użyj nowego.

Za dużo oleju w silniku – jak spuścić?

Czym grozi zbyt wysoki poziom oleju w silniku? Skutki

Pamiętaj, że jeśli poziom oleju w silniku jest za wysoki, może to prowadzić do rozszczelnienia silnika i wycieków. Rozgrzany podczas pracy jednostki olej będzie zwiększać swoją objętość. Jednocześnie podnosi się wtedy ciśnienie w układzie korbowym. Dlatego skutki zbyt wysokiego poziomu oleju w silniku mogą okazać się katastrofalne.

Za dużo oleju w samochodzie to prosta droga do poważnych problemów. Szczególnie w przypadku silników wysokoprężnych, wyposażonych w filtr cząstek stałych.

Jeżeli tylko pomyślisz sobie: „dolałem za dużo oleju do silnika”, powinieneś natychmiast działać. W przypadku takiej jednostki napędowej zbyt duża ilość oleju może sprawić, że do miski olejowej będzie się dostawać nadmiar niespalonego paliwa.

Rozcieńczony olej nie ma już swoich pierwotnych właściwości. W efekcie może dojść do zatarcia silnika, a wtedy z pewnością czekają cię niemałe koszty. Dlatego powinieneś zawsze dbać o odpowiedni poziom oleju silnikowego.

za dużo oleju - czym grozi zbyt wysoki poziom oleju?

Przelany olej w silniku a rozbieganie silnika

Inną groźną sytuacją spowodowaną przez przelany olej w silniku może być w przypadku jednostek diesla „rozbieganie”. Jest to niekontrolowany wzrost obrotów silnika. Zjawisko jest skutkiem przedostawania się nadmiaru oleju do komór spalania. Taka usterka może się skończyć zniszczeniem silnika i może doprowadzić nawet do pożaru.

Jeżeli stwierdziłeś za dużo oleju w silniku o litr czy nawet mniej, to natychmiast powinieneś spuścić nadmiar oleju albo odciągnąć go, wykorzystując strzykawkę z wężykiem. Nie jest to trudne, ale jeżeli masz z tym problemy, to każdy mechanik zrobi to od ręki.

Jako kierowca powinieneś na bieżąco kontrolować stan płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Olej silnikowy zapewnia płynną pracę jednostce napędowej. Chociaż najczęstszym problemem jest niedobór oleju, warto pamiętać, że jego nadmiar może również prowadzić do poważnych uszkodzeń.

Archiwum: wrzesień 2022