W twoim samochodzie unosi się nieprzyjemny zapach? W takiej sytuacji zwykle wystarczy umyć samochód i umieścić w nim woreczek z mieloną kawą lub specjalny neutralizator zapachów. Czasem jednak jest to zbyt mało. Jeśli problemem nie jest dym papierosowy, najpewniej w aucie gromadzi się wilgoć. Zbyt duża wilgotność sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, które są podstawową przyczyną woni stęchlizny. Jak usunąć zapach stęchlizny w samochodzie? Jakie inne objawy możesz zauważyć przez nadmierną wilgoć? Poznaj sprawdzone i skuteczne sposoby na odzyskanie przyjemnego zapachu we wnętrzu auta!

Zapach stęchlizny w samochodzie – o czym może świadczyć przykry zapach?

Świeży zapach w samochodzie jest niezwykle ważny. Woń stęchlizny w kabinie najczęściej powodowana jest przez wilgoć. Woda w ciepłym wnętrzu auta jest doskonałym środowiskiem dla bakterii i grzybów pleśniowych. Pamiętaj jednak, że nie tylko zapach może świadczyć o problemach z nadmierną wilgotnością otoczenia. Gromadząca się wilgoć zwykle przejawia się parującymi szybami. Co więcej, we wnętrzu auta można również zauważyć mokrą tapicerkę. Fotele i podsufitka mogą być nieprzyjemne w dotyku i zawilgocone.

Skutki zawilgocenia wnętrza auta

Jeśli woda gromadzi się we wnętrzu samochodu, nieprzyjemny zapach i zaparowane szyby mogą być najmniejszymi problemami. Długotrwała wilgoć w samochodzie może bowiem prowadzić do uszkodzenia elektroniki samochodu. Co więcej, pleśń może podrażniać drogi oddechowe i powodować liczne alergie.

Dokładne pranie tapicerki samochodowej i dywaników

Przyczyną wilgoci zwykle jest zalegający w samochodzie brud. Dlatego warto zacząć od porządnego czyszczenia wnętrza specjalistycznymi środkami chemicznymi. Koniecznie przewietrz auto, odkurz oraz wypierz pokrowce i dywaniki. Nie zapomnij o dokładnym wypraniu i osuszeniu tapicerki – jeśli nie masz doświadczenia i ciepłego garażu, lepiej skorzystaj z usług profesjonalnej firmy. Przyjrzyj się uszczelkom – sprawdź ich stan i ewentualnie wymień zużyte elementy.

Jak usunąć wilgoć? Odgrzybianie i dezynfekcja klimatyzacji

Przyczyną nieprzyjemnych zapachów we wnętrzu kabiny może być również rozwój drobnoustrojów w układzie klimatyzacji. Należy wówczas odgrzybić i zdezynfekować ją za pomocą specjalnego preparatu w formie sprayu z długą sondą. Bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie poszczególnych nawiewów tak, aby preparat dotarł w najgłębsze zakamarki układu.

Wymiana filtra kabinowego

Unoszący się zapach stęchlizny w samochodzie może świadczyć o konieczności wymiany filtra kabinowego. W filtrze gromadzą się substancje organiczne (np. liście czy resztki owadów). Przy dużej wilgotności powietrza i podwyższonej temperaturze środowiska zanieczyszczenia te rozkładają się i powodują nieprzyjemny aromat. Dlatego tak ważne jest regularne wymienianie filtra – szczególnie po sezonie zimowym.

Ozonowanie wnętrza

Bardzo dobre efekty w usuwaniu wszelkiego rodzaju zapachów jest ozonowanie. Pozwala ono zdezynfekować i odświeżyć słabo dostępne zakamarki układu wentylacji oraz głębokie warstwy tapicerki samochodowej.

Zapach stęchlizny w samochodzie w zdecydowanej większości przypadków świadczy o nagromadzonej wilgoci. Zastosuj nasze sposoby, aby twój samochód znowu pachniał świeżo i przyjemnie!

Archiwum: luty 2023