Sprowadzanie pojazdów z Wielkiej Brytanii do 2015 roku wiązało się z pewnymi ograniczeniami. Konieczność przełożenia kierownicy podnosiła cenę, dlatego kupno i rejestrowanie W Polsce było nieopłacalne. Najczęściej były to egzemplarze uszkodzone, których ceny pikowały w dół. Teraz samochody z Anglii zyskują na popularności. Jak sprowadzić takie auto do Polski?

Samochody z Anglii – różnica w budowie technicznej

Samochody z Anglii

To, że takie pojazdy mają kierownicę po prawej stronie, wiedzą nawet dzieciaki. Jednak dla zupełnej pewności należy o tym wspomnieć. Nie stanowi to jednak wielkiego problemu pod względem rejestracji pojazdu, ponieważ od 2015 roku w Polsce można swobodnie zarejestrować „anglika”. 

Konieczne jest jeszcze uwzględnienie innych różnic. Auta z Anglii posiadają zmienione ustawienie wysokości świateł względem innych aut w Europie, a przyczyną jest ruch lewostronny. Poza tym światło przeciwmgielne jest usytuowane po przeciwnej stronie w porównaniu do modeli aut przystosowanych do jazdy prawą stroną. Równie istotna kwestia to wskazania licznika, który pokazuje mile, a nie kilometry/godzinę.

Czy warto jeździć „anglikiem” w Polsce?

Zdania na ten temat są podzielone. Dlaczego? Zwolennicy takiego rozwiązania sugerują, że unika się w ten sposób kosztownych wizyt w warsztacie. Przeciwników jazdy autem z Anglii nie brakuje. Powoduje to według nich spore utrudnienia dla innych kierowców, a niekiedy przyczynia się do zwiększonej pomyłek i tym samym kolizji drogowych

Ile kosztuje przełożenie kierownicy i przystosowanie auta?

Ile kosztuje przełożenie kierownicy

W zależności od modelu auta, kwoty za przełożenie kierownicy w „angliku” sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Poza tym ingerencja w elektrykę samochodu w takim stopniu może powodować problemy w jej funkcjonowaniu. Dlatego odkąd można jeździć w Polsce autem z kierownicą po prawej stronie, są tacy, którzy się na to decydują.

Nie sposób jednak zerknąć na sprawę z drugiego punktu widzenia. Infrastruktura drogowa często nie jest dostosowana do obsługi aut z kierownicą po prawej stronie. Spróbuj, np. kupić bilet na parking lub na autostradzie posiadając auto z Anglii. Samo wyprzedzanie też jest kłopotliwe i może powodować nie tylko utrudnienia dla kierowcy, ale też komplikacje dla reszty uczestników ruchu.

Jak wygląda rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii w Polsce?

jak wygląda rejestracja samochodu z wielkiej brytanii w polsce

Jeżeli jesteś gotowy jechać autem niemal 2 tysiące kilometrów lub płacić za jego transport, to nie ma żadnych przeszkód, by takie auto kupić. W odróżnieniu od innych egzemplarzy europejskich istnieje kilka ważnych różnic, które trzeba poznać. Po sprowadzeniu pojazdu do kraju w pierwszej kolejności powinieneś udać się do Urzędu Celnego (szukaj go głównie w mieście wojewódzkim). Koszt złożenia deklaracji o przekroczeniu granicy to ok. 50 zł.

Kolejny krok to przetłumaczenie angielskiego dowodu rejestracyjnego o nazwie V5C i dokumentu potwierdzającego zakup pojazdu. Bardzo ważna informacja – wiążące dla urzędników jest tylko tłumaczenie wykonane przez tłumacza przysięgłego danego języka.

Rejestracja anglika w Polsce możliwa jest tylko po wykonaniu badania technicznego, nawet jeśli samochód ma aktualny przegląd angielski. Tutaj znowu słowo przestrogi – jeżeli nie zmieniłeś lamp przednich i światła przeciwmgielnego, nie ma sensu pojawiać się na stacji diagnostycznej. Pamiętaj też o liczniku, który w Anglii podaje mile na godzinę.

Opłaty i formalności związane z rejestracją auta z Anglii

Opłaty i formalności związane z rejestracją auta z Anglii

Pierwsza kwota bezpośrednio związana z procesem rejestracji już za tobą – chodzi o tłumaczenie dokumentów. I w zasadzie jest to jedna z tańszych usług. Teraz samochód z Anglii powinien odwiedzić stację kontroli pojazdów i przejść badanie techniczne. Jest to koszt 150 zł. Cały proces zamyka się w jednej godzinie.

Teraz czas na akcyzę. Tutaj, co bardzo ciekawe, istnieją dwie możliwości – płacić lub nie. 

Kiedy można być zwolnionym z podatku akcyzowego za auto z Anglii? 

Musisz potwierdzić, że byłeś jego właścicielem przez okres dłuższy niż 6 miesięcy od momentu sprowadzenia. Jeżeli jednak auto kupiłeś w Anglii i po kilku dniach (albo nawet tego samego dnia) sprowadziłeś je do Polski, czeka cię opłacenie tej kwoty. Jej wysokość uzależniona jest od pojemności silnika i wynosi odpowiednio:

  • < 2000 cm3 – 3,1% wartości pojazdu;
  • > 2000 cm3 – 18,6% wartości auta.

Lepiej sprawa wygląda w przypadku aut hybrydowych z Anglii. Od 2021 roku angliki z jednostką spalinową do 2000 cm3 są zwolnione z akcyzy, a te z silnikami powyżej 2000 cm3 obowiązuje stawka 9,3%.

Opłaty urzędowe na tym się jednak nie kończą. Celem dokończenia rejestracji musisz jeszcze uwzględnić koszt ok. 280 zł za procedurę rejestrowania auta w Polsce. Opłacasz ją w miejscowym wydziale komunikacji lub przelewem.

Import aut z Anglii a ubezpieczenie OC

Do legalnego poruszania się po polskich drogach, oprócz badania technicznego i dowodu rejestracyjnego (miękkiego lub twardego), potrzebujesz jeszcze polisy OC. Jak zarejestrować anglika już wiesz, ale co z OC? Tutaj znowu pojawiają się dwie możliwości.

Towarzystwa ubezpieczeniowe rozróżniają to, czy pojazd ma kierownicę z prawej bądź z lewej strony. Da się zauważyć, że te, które mają tradycyjne rozwiązanie goszczące w Polsce (czyli lewa strona we wnętrzu dla kierowcy) mają tańsze stawki za OC. Wynika to z potencjalnego zagrożenia związanego, np. z wyprzedzaniem i narażeniem samochodu na usterkę. Nie jest to reguła, ale można zauważyć tendencję do różnicowania wysokości składek ze względu na umiejscowienie kierownicy. Pamiętaj, że OC musisz kupić w dniu rejestracji pojazdu.

Angielskie strony aukcyjne z autami, czyli gdzie kupić anglika w UK?

Aukcje i oferty internetowe w dużym stopniu ułatwiają wyszukanie odpowiedniego samochodu w dowolnym miejscu. Co ciekawe, auta z Anglii widoczne na stronach z ogłoszeniami, nie mają zakrywanych tablic rejestracyjnych. Dlaczego? Celem jest umożliwienie potencjalnemu kupcowi sprawdzenia dokładnej historii pojazdu i jego aktualnego stanu. 

Gdzie sprawdzić auto z Anglii?

Służy do tego strona internetowa HPIcheck, na której możesz zorientować się, w jakim stanie jest dany pojazd z Anglii. Oszczędzisz sobie w ten sposób kosztownej podróży po auto niewarte uwagi. W tym miejscu zorientujesz się, czy opłaty za dany egzemplarz są aktualnie uiszczone, sprawdzisz dokładny przebieg pojazdu i wiele innych istotnych szczegółów z punktu widzenia kupującego.

Rodzaje stanu technicznego pojazdów w Anglii

Opisy aut z Anglii są klasyfikowane na podstawie ich stanu faktycznego po uszkodzeniu. Możesz więc zorientować się, czy dany egzemplarz nie ma jakiejś ukrytej wady, która uniemożliwi jego eksploatację. Dane te są umieszczane przez ubezpieczycieli. Są to 4 kategorie:

  • A – wrak, auto o przeznaczeniu tylko na złom bez możliwości sprzedaży na części;
  • B – są to w szczególności samochody z Anglii na części;
  • S – poważne uszkodzenie pojazdu, które dotknęło elementów konstrukcyjnych;
  • N – lekkie uszkodzenie układu kierowniczego lub zawieszenia.

Na jakich stronach szukać aut z Anglii?

Na jakich stronach szukać aut z Anglii

Zanim zorganizujesz kosztowny transport aut z Anglii, musisz wiedzieć, gdzie szukać konkretnego egzemplarza. Oto polecane strony internetowe:

  • autotrader.co.uk;
  • motors.co.uk;
  • parkers.co.uk;
  • Gumtree.

Powyższe strony internetowe z samochodami z Anglii są odwiedzane przez miliony osób. Setki tysięcy ogłoszeń jedynie potwierdzają ich popularność, co zwiększa również możliwość nabycia dobrego używanego auta z Wysp Brytyjskich. Po sprawdzeniu jego historii można nawiązać kontakt ze sprzedającym i dokonać rezerwacji.

Transport aut z Anglii a cena

Pamiętaj, że import samochodów z Anglii nie należy do najtańszych ze względu na sporą odległość. W zależności od miejsca docelowego jest to ponad 1600 km, więc kwota, jaką będziesz musiał zapłacić, może oscylować w granicy 2000 zł. Dlatego musi być to naprawdę dobra okazja i przemyślany zakup, by rzeczywiście się opłacił. Takie są oczywiście możliwe, o czym świadczy fakt stały napływ samochodowych modeli używanych z Wielkiej Brytanii.

Archiwum: marzec 2021