Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

auta z anglii
auta z anglii

Samochody

Auta z Anglii – czy opłaca się sprowadzać takie auto do Polski?

Auta z Anglii wciąż są popularne, choć bez wątpienia największy boom na te pojazdy, szczególnie uszkodzone, chyba mamy już za sobą. Czy procedura sprowadzania jest trudna? Jakie formalności musisz załatwić? Ile kosztuje transport i rejestracja pojazdu z Anglii? O tym dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Sprowadzanie pojazdów z Wielkiej Brytanii do 2015 roku wiązało się z pewnymi ograniczeniami. Konieczność przełożenia kierownicy podnosiła cenę, dlatego kupno i rejestrowanie W Polsce było nieopłacalne. Najczęściej były to egzemplarze uszkodzone, których ceny pikowały w dół. Teraz samochody z Anglii zyskują na popularności. Jak sprowadzić takie auto do Polski?

Samochody z Anglii – różnica w budowie technicznej

To, że takie pojazdy mają kierownicę po prawej stronie, wiedzą nawet dzieciaki. Jednak dla zupełnej pewności należy o tym wspomnieć. Nie stanowi to jednak wielkiego problemu pod względem rejestracji pojazdu, ponieważ od 2015 roku w Polsce można swobodnie zarejestrować „anglika”. 

Konieczne jest jeszcze uwzględnienie innych różnic. Auta z Anglii posiadają zmienione ustawienie wysokości świateł względem innych aut w Europie, a przyczyną jest ruch lewostronny. Poza tym światło przeciwmgielne jest usytuowane po przeciwnej stronie w porównaniu do modeli aut przystosowanych do jazdy prawą stroną. Równie istotna kwestia to wskazania licznika, który pokazuje mile, a nie kilometry/godzinę.

Czy warto jeździć „anglikiem” w Polsce?

Zdania na ten temat są podzielone. Dlaczego? Zwolennicy takiego rozwiązania sugerują, że unika się w ten sposób kosztownych wizyt w warsztacie. Przeciwników jazdy autem z Anglii nie brakuje. Powoduje to według nich spore utrudnienia dla innych kierowców, a niekiedy przyczynia się do zwiększonej pomyłek i tym samym kolizji drogowych. 

Ile kosztuje przełożenie kierownicy? 

W zależności od modelu auta, kwoty za przełożenie kierownicy w „angliku” sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Poza tym ingerencja w elektrykę samochodu w takim stopniu może powodować problemy w jej funkcjonowaniu. Dlatego odkąd można jeździć w Polsce autem z kierownicą po prawej stronie, są tacy, którzy się na to decydują.

Nie sposób jednak zerknąć na sprawę z drugiego punktu widzenia. Infrastruktura drogowa często nie jest dostosowana do obsługi aut z kierownicą po prawej stronie. Spróbuj, np. kupić bilet na parking lub na autostradzie posiadając auto z Anglii. Samo wyprzedzanie też jest kłopotliwe i może powodować nie tylko utrudnienia dla kierowcy, ale też komplikacje dla reszty uczestników ruchu.

Jak wygląda rejestracja anglika w Polsce?

Jeżeli jesteś gotowy jechać autem niemal 2 tysiące kilometrów lub płacić za jego transport, to nie ma żadnych przeszkód, by takie auto kupić. W odróżnieniu od innych egzemplarzy europejskich istnieje kilka ważnych różnic, które trzeba poznać. Po sprowadzeniu pojazdu do kraju w pierwszej kolejności powinieneś udać się do Urzędu Celnego (szukaj go głównie w mieście wojewódzkim). Koszt złożenia deklaracji o przekroczeniu granicy to ok. 50 zł.

Kolejny krok to przetłumaczenie angielskiego dowodu rejestracyjnego o nazwie V5C i dokumentu potwierdzającego zakup pojazdu. Bardzo ważna informacja – wiążące dla urzędników jest tylko tłumaczenie wykonane przez tłumacza przysięgłego danego języka.

Rejestracja anglika w Polsce możliwa jest tylko po wykonaniu badania technicznego, nawet jeśli samochód ma aktualny przegląd angielski. Tutaj znowu słowo przestrogi – jeżeli nie zmieniłeś lamp przednich i światła przeciwmgielnego, nie ma sensu pojawiać się na stacji diagnostycznej. Pamiętaj też o liczniku, który w Anglii podaje mile na godzinę.

Opłaty związane z rejestracją auta z Anglii

Pierwsza kwota bezpośrednio związana z procesem rejestracji już za tobą – chodzi o tłumaczenie dokumentów. I w zasadzie jest to jedna z tańszych usług. Teraz samochód z Anglii powinien odwiedzić stację kontroli pojazdów i przejść badanie techniczne. Jest to koszt 150 zł. Cały proces zamyka się w jednej godzinie.

Teraz czas na akcyzę. Tutaj, co bardzo ciekawe, istnieją dwie możliwości – płacić lub nie. 

Kiedy można być zwolnionym z podatku akcyzowego za auto z Anglii? 

Musisz potwierdzić, że byłeś jego właścicielem przez okres dłuższy niż 6 miesięcy od momentu sprowadzenia. Jeżeli jednak auto kupiłeś w Anglii i po kilku dniach (albo nawet tego samego dnia) sprowadziłeś je do Polski, czeka cię opłacenie tej kwoty. Jej wysokość uzależniona jest od pojemności silnika i wynosi odpowiednio:

 • < 2000 cm3 – 3,1% wartości pojazdu;
 • > 2000 cm3 – 18,6% wartości auta.

Lepiej sprawa wygląda w przypadku aut hybrydowych z Anglii. Od 2021 roku angliki z jednostką spalinową do 2000 cm3 są zwolnione z akcyzy, a te z silnikami powyżej 2000 cm3 obowiązuje stawka 9,3%.

Opłaty urzędowe na tym się jednak nie kończą. Celem dokończenia rejestracji musisz jeszcze uwzględnić koszt ok. 280 zł za procedurę rejestrowania auta w Polsce. Opłacasz ją w miejscowym wydziale komunikacji lub przelewem.

Samochody z Anglii a ubezpieczenie OC

Do legalnego poruszania się po polskich drogach, oprócz badania technicznego i dowodu rejestracyjnego (miękkiego lub twardego), potrzebujesz jeszcze polisy OC. Jak zarejestrować anglika już wiesz, ale co z OC? Tutaj znowu pojawiają się dwie możliwości.

Towarzystwa ubezpieczeniowe rozróżniają to, czy pojazd ma kierownicę z prawej bądź z lewej strony. Da się zauważyć, że te, które mają tradycyjne rozwiązanie goszczące w Polsce (czyli lewa strona we wnętrzu dla kierowcy) mają tańsze stawki za OC. Wynika to z potencjalnego zagrożenia związanego, np. z wyprzedzaniem i narażeniem samochodu na usterkę. Nie jest to reguła, ale można zauważyć tendencję do różnicowania wysokości składek ze względu na umiejscowienie kierownicy. Pamiętaj, że OC musisz kupić w dniu rejestracji pojazdu.

Angielskie strony z autami, czyli gdzie kupić anglika

Aukcje i oferty internetowe w dużym stopniu ułatwiają wyszukanie odpowiedniego samochodu w dowolnym miejscu. Co ciekawe, auta z Anglii widoczne na stronach z ogłoszeniami, nie mają zakrywanych tablic rejestracyjnych. Dlaczego? Celem jest umożliwienie potencjalnemu kupcowi sprawdzenia dokładnej historii pojazdu i jego aktualnego stanu. 

Gdzie sprawdzić auto z Anglii?

Służy do tego strona internetowa HPIcheck, na której możesz zorientować się, w jakim stanie jest dany pojazd z Anglii. Oszczędzisz sobie w ten sposób kosztownej podróży po auto niewarte uwagi. W tym miejscu zorientujesz się, czy opłaty za dany egzemplarz są aktualnie uiszczone, sprawdzisz dokładny przebieg pojazdu i wiele innych istotnych szczegółów z punktu widzenia kupującego.

Rodzaje stanu technicznego pojazdów w Anglii

Opisy aut z Anglii są klasyfikowane na podstawie ich stanu faktycznego po uszkodzeniu. Możesz więc zorientować się, czy dany egzemplarz nie ma jakiejś ukrytej wady, która uniemożliwi jego eksploatację. Dane te są umieszczane przez ubezpieczycieli. Są to 4 kategorie:

 • A – wrak, auto o przeznaczeniu tylko na złom bez możliwości sprzedaży na części;
 • B – są to w szczególności samochody z Anglii na części;
 • S – poważne uszkodzenie pojazdu, które dotknęło elementów konstrukcyjnych;
 • N – lekkie uszkodzenie układu kierowniczego lub zawieszenia.

Na jakich stronach kupić auto z Anglii?

Zanim zorganizujesz kosztowny transport aut z Anglii, musisz wiedzieć, gdzie szukać konkretnego egzemplarza. Oto polecane strony internetowe:

 • autotrader.co.uk;
 • motors.co.uk;
 • parkers.co.uk;
 • Gumtree.

Powyższe strony internetowe z samochodami z Anglii są odwiedzane przez miliony osób. Setki tysięcy ogłoszeń jedynie potwierdzają ich popularność, co zwiększa również możliwość nabycia dobrego używanego auta z Anglii. Po sprawdzeniu jego historii można nawiązać kontakt ze sprzedającym i dokonać rezerwacji.

Transport aut z anglii a cena

Pamiętaj, że transport aut z Anglii nie należy do najtańszych ze względu na sporą odległość. W zależności od miejsca docelowego jest to ponad 1600 km, więc kwota, jaką będziesz musiał zapłacić, może oscylować w granicy 2000 zł. Dlatego musi być to naprawdę dobra okazja i przemyślany zakup, by rzeczywiście się opłacił. Takie są oczywiście możliwe, o czym świadczy fakt stały napływ modeli używanych z Wielkiej Brytanii.

Autor:

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

1 Comment

1 Comment

 1. Bartosz

  22 kwietnia 2021 at 20:51

  Nigdy nie sprowadzałem auta z Anglii, ale nie powiem – zastanawiałem się nad tym i doszedłem do wniosku, że raczej sobie odpuszczę. Chociaż może kiedyś… Wasz artykuł całkiem mnie do tego zmotywował, więc może spróbuję.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Ciekawostki

Każdy pasjonat motoryzacji z całą pewnością chce być na bieżąco z nowinkami branżowymi, a także stale poszerzać swoją wiedzę na tematy, które go interesują....

Wiadomości

Świetny weekend zanotował w Pradze Maciej Janowski. Na Markecie polski żużlowiec był bezkonkurencyjny w piątek, natomiast w niedzielę lepszy był jedynie Artiom Łaguta. Dzięki...

Wiadomości

Lewis Hamilton wygrał niedzielny wyścig o Grand Prix Wielkiej Brytanii. Zawodnik Mercedesa był szybszy od Charlesa Leclerca i Valtteriego Bottas, którzy z kolei wyprzedzili...

Samochody

Flokowanie ma nadać wnętrzu auta nowego stylu i je odświeżyć. To nakładanie drobnych włosków na konkretną część pojazdu. W jaki sposób przebiega ten proces?...

Przepisy

Sygnalizacja świetlna jest jednocześnie utrapieniem i wybawieniem kierowców. Gdy jej zabraknie, na ulicach pojawia się chaos, ale szybko pojawiające się czerwone światło potrafi być...

Naprawy

Warsztat samochodowy może okazać się twoim spełnieniem marzeń fana motoryzacji. Aby go jednak założyć, musisz wiedzieć, od czego zacząć. Czy to w ogóle jest...

Przepisy

Zakaz wjazdu do lasu to przepis, o który pyta wiele osób, zwłaszcza w sezonie grzybowym oraz letnim. Za nieprzepisowe poruszanie się po lesie możesz...

Wiadomości

Lewis Hamilton zwycięzcą dzisiejszych kwalifikacji na torze Silverstone. Brytyjczyk okazał się minimalnie szybszy od swojego głównego rywala Maxa Verstappena. Na uwagę zasługuje ósme miejsce...

Wiadomości

Wczoraj na torze Silverstone zaprezentowano model bolidu zgodny z regulacjami technicznymi, które zaczną obowiązywać od sezonu 2022. Inną nowością podczas najbliższego weekendu stanowi format...

Samochody

Silnik dwusuwowy i czterosuwowy to typy jednostek, o których słyszał nawet niezbyt zaznajomiony z tematyką motoryzacyjną kierowca. Jest jednak wiele różnic między tymi konstrukcjami....

Zobacz także

Samochody

Ze względu na letnie upały, samochód szybko się nagrzewa, a w środku panuje atmosfera sauny. Nie są to optymalne warunki do podróżowania, niezależnie od...

Wiadomości

Alfa Romeo pozostanie w Formule 1 co najmniej do końca sezonu 2024. Nie jest za to jeszcze znany skład kierowców, który będzie jeździł w...

Dokumenty

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z motoryzacją? Jeśli tak, to oznacza, że musisz dokładnie poznać wszystkie jej tajniki. Powinieneś przecież w świadomy, bezpieczny i odpowiedzialny...

Wiadomości

Amerykańska agencja prasowa Bloomberg donosi, że Unia Europejska ma w planie od 2035 r. na swym terenie sprzedawać wyłącznie elektryczne samochody. Finalnym terminem jest...

Samochody

Lakierowanie samochodów jest na tyle wymagającym i pracochłonnym zajęciem, że lepiej powierzyć je fachowcom. Czy jednak zawsze warto to zrobić? Kiedy możesz zdecydować się...

Wiadomości

W Chałupach na Półwyspie Helskim organizowany jest event o nazwie „Razem na fali”. Dzięki tej imprezie wszyscy chętni będą mogli pojechać elektrycznym vanem Mercedesa,...

Wiadomości

Od 12 lipca można składać wnioski do programu „Mój elektryk”. Celem inicjatywy jest zachęcenie osób do zakupienia elektrycznych pojazdów oraz rozwój elektryfikacji w Polsce....

Samochody

Ogniwo paliwowe to zasilanie, które jest ekologiczne i daje spory zysk mocy. Czy taka konstrukcja to same zalety? Dowiedz się więcej o tym przyszłościowym...