Do Polski w 2020 roku trafiło blisko 500 tysięcy samochodów zza zachodniej granicy. Auto z Niemiec nadal kojarzy się z solidnością i niezawodnością. Co jeszcze ciekawsze, najwyższe miejsca wśród tych pojazdów zajmują tylko marki niemieckie, szczególnie koncernu VAG. Czy rzeczywiście u sąsiadów z Zachodu nadal opłaca się kupować?

Niemieckie auto i jego legenda

Jeszcze ponad 30 lat temu, gdy w Polsce brakowało samochodów, auto z Niemiec było wyznacznikiem prestiżu. Golf i Audi stanowiły fundament importu i w zasadzie nic w tym temacie się nie zmieniło. Tamte auta rzeczywiście zyskały miano pancernych, co dotyczyło silników lub niezwykle starannie ocynkowanej blachy. Była ona też o wiele grubsza niż w obecnie produkowanych pojazdach. W połączeniu z umiarkowanymi cenami i bliskością rynku zachodnich sąsiadów, niemieckie auto zyskało w Polsce status kultowego.

Sprowadzenie samochodu z Niemiec – dlaczego nadal warto?

Sprowadzanie samochodów z Niemiec wciąż się opłaca. Na to składa się kilka elementów. Zwykle samochody eksploatowane w Niemczech są:

 • starannie serwisowane;  
 • mniej „wytłuczone”;
 • lepiej wyposażone;
 • nieco tańsze.

Do tego wszystkiego dochodzi łatwość w znalezieniu odpowiedniego auta bez wychodzenia z domu, pomoc firm sprowadzających i komunikacja na stronach internetowych w języku polskim. Jak wygląda cały proces, gdy chcesz kupić auto z Niemiec?

Sprowadzanie samochodów z Niemiec – jak szukać ofert?

Najłatwiejszy, wymagający najmniejszego nakładu czasu sposób to odwiedzenie rodzimych portali aukcyjnych i ogłoszeniowych. Znajdziesz na nich propozycje pojazdów już sprowadzonych zza zachodniej granicy i przygotowanych do rejestracji. Jeśli zależy ci na czasie, ta opcja będzie dla ciebie najlepsza. Jednak to nie jest jedyny sposób na auto z Niemiec – istnieją też tańsze. Pamiętaj, że handlarz na sprowadzeniu, przygotowaniu i zaoferowaniu ci pojazdu chce zarobić, co jest oczywiście naturalne.

Kupno auta z Niemiec – poszukiwania w internecie

Istnieje kilka popularnych stron internetowych, które umożliwiają kupno auta z Niemiec. Najpopularniejsze z nich są też w pełni przetłumaczone na język polski, co ułatwia nawigację. Które z nich mają najwięcej ogłoszeń? Sprawdź takie jak:

 • mobile.de;
 • autoscout24.de;
 • automobile.de;
 • auto.de;
 • autobing.de.

Możesz również skorzystać z pomocy firm, które trudnią się sprowadzaniem konkretnych pojazdów na zamówienie. Określasz w formularzu swoje wymagania i budżet, a potem czekasz na pojawienie się odpowiedniego egzemplarza. W ten sposób niejeden kierowca znalazł dla siebie auto z Niemiec.

Auta sprowadzane z Niemiec a samodzielny zakup

Opcją, na którą masz największy wpływ, jest osobista podróż do zachodnich sąsiadów i zakup wymarzonego auta sprowadzonego z Niemiec. Co musisz w tym przypadku zrobić?

 1. Umów oględziny kilku samochodów znajdujących się w małej odległości od siebie (chyba że chcesz zwiedzić połowę Niemiec, to inna sprawa).
 2. Zabierz ze sobą osobę znającą się na mechanice, jeśli Ty nie jesteś w stanie ocenić dobrze stanu pojazdu.
 3. Zadbaj o komunikację w języku niemieckim.
 4. Zapoznaj się z procedurami zakupu, ubezpieczania, tymczasowej rejestracji i sprowadzania samochodu do Polski.
 5. Załatw sprawy urzędowe w Polsce.

Zakup auta z Niemiec – jak wyjechać na kołach?

Jakie są możliwości, aby wyjechać na kołach przy zakupie auta z Niemiec? Większość sprzedawców, szczególnie handlarzy na niemieckich placach, ma już wyrejestrowane pojazdy. Jeśli więc chcesz kupić auto z Niemiec i wrócić nim na kołach do domu, musisz załatwić kilka spraw. Pierwsza z nich to krótkoterminowe OC zwane po niemiecku eVB. W tym celu po prostu skontaktuj się z ubezpieczalnią znajdującą się niedaleko wydziału komunikacji. Koszt takiej polisy to zwykle 60 euro.

Kolejny krok to złożenie wniosku o zarejestrowanie pojazdu i wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych. Możesz je wykupić na dwa różne okresy czasu – 5 dni lub rok. Pierwsza opcja to koszt maksymalnie 140 euro plus opłaty administracyjne w wysokości do 15 euro. To kwota obejmująca również krótkoterminowe OC. Tablice takie poznasz po żółtym pasku. 

Tablice na rok określane są mianem tranzytowych lub wywozowych i wyposażone w czerwony pasek. Okres ich ważności jest uzależniony od długości obowiązywania OC, a koszt zamyka się w niespełna 200 euro.

Auto z Niemiec a dokumenty do rejestracji

Aby wykonać proces rejestracji w Niemczech, umożliwiającej przyjazd na kołach, potrzebujesz:

 • dokumentu potwierdzającego tożsamość (Ausweis);
 • umowy kupna-sprzedaży (Fahrzeubrief/Kaufvertrag);
 • dowodu rejestracyjnego (Fahrzeugschein);
 • karty pojazdu (Zulassungsbescheinigung II), jeśli została wydana;
 • dowodu zakupu krótkoterminowego OC (eVB).

Kupiłem auto na niemieckich tablicach – co dalej?

Jeśli masz taki pojazd w swoich rękach, możesz swobodnie wracać do domu. Zanim przyjdzie ci beztrosko cieszyć się kolejnymi kilometrami polskich dróg, musisz wykonać kilka czynności. Twoje auto z Niemiec jest nadal bardziej niemieckie niż polskie, ale możesz to zmienić. Jak to zrobić?

 1. Ureguluj podatek akcyzowy (3,1% lub 18,6% wartości auta,w zależności od pojemności skokowej silnika).
 2. Wykonaj tłumaczenie umowy kupna-sprzedaży.
 3. Udaj się na badanie techniczne pojazdu.
 4. Wykup obowiązkową polisę OC.
 5. Dokonaj rejestracji samochodu w miejscowym Wydziale Komunikacji.

Ile kosztuje sprowadzenie auta z Niemiec?

Gdy już zakupiłeś swój wymarzony samochód, czas na zastanowienie się, ile kosztuje sprowadzenie auta z Niemiec. Na początku weźmy pod uwagę opłaty, które musisz ponieść w Niemczech. Zaliczają się do nich:

 • wyrobienie tablic wyjazdowych lub tranzytowych i OC krótkoterminowego – od 80 do 180 euro;
 • opłacenie należności administracyjnych – między 10 a 15 euro.

Do tego dochodzą formalności związane z polskimi urzędami:

 • podatek akcyzowy (3,1% lub 18,6% wartości auta);
 • badanie techniczne – 99 lub 156 zł;
 • OC i AC – indywidualnie;
 • rejestracja na tablicach standardowych – 256 zł;
 • rejestracja na tablicach indywidualnych – 1176 zł.

Do tego wszystkiego musisz doliczyć:

 • koszty dojazdu w obie strony;
 • podróżowanie w Niemczech;
 • miejsce noclegowe;

Po zsumowaniu wszystkiego widać, że auto z Niemiec musi być naprawdę sporo tańsze od podobnego egzemplarza w Polsce, by opłacało się po nie jechać.

Jak kupić samochód z Niemiec – podsumowanie

Zastanawiasz się teraz, jak kupić samochód z Niemiec? Przede wszystkim – na chłodno. Nie ma sensu specjalnie nakręcać się wyglądem samochodu lub atrakcyjną ceną. W zakupie samochodu używanego i uniknięciu przysłowiowej „miny” potrzebne są kalkulacja, spokój i rozsądek. Podobnie jak wszędzie, również i w Niemczech zdarzają się cofnięte lub, jak kto woli, „korygowane” liczniki, tuszowanie usterek i popowodziowe modele. Dlatego dokonaj zakupu bez pośpiechu.

Archiwum: wrzesień 2021