Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

auto z Niemiec
auto z Niemiec

Samochody

Auto z Niemiec – jakie samochody sprowadzają Polacy i co trzeba zrobić, by takie auto kupić?

Auto z Niemiec, szczególnie tamtejszej produkcji, to wciąż bardzo pożądany obiekt nad Wisłą. Jakie procedury musisz przejść, by kupić samochód z Niemiec? Gdzie załatwić formalności? Jak szukać ogłoszeń? Co zrobić po przyjeździe? Sprawdź!

Do Polski w 2020 roku trafiło blisko 500 tysięcy samochodów zza zachodniej granicy. Auto z Niemiec nadal kojarzy się z solidnością i niezawodnością. Co jeszcze ciekawsze, najwyższe miejsca wśród tych pojazdów zajmują tylko marki niemieckie, szczególnie koncernu VAG. Czy rzeczywiście u sąsiadów z Zachodu nadal opłaca się kupować?

Niemieckie auto i jego legenda

Jeszcze ponad 30 lat temu, gdy w Polsce brakowało samochodów, auto z Niemiec było wyznacznikiem prestiżu. Golf i Audi stanowiły fundament importu i w zasadzie nic w tym temacie się nie zmieniło. Tamte auta rzeczywiście zyskały miano pancernych, co dotyczyło silników lub niezwykle starannie ocynkowanej blachy. Była ona też o wiele grubsza niż w obecnie produkowanych pojazdach. W połączeniu z umiarkowanymi cenami i bliskością rynku zachodnich sąsiadów, niemieckie auto zyskało w Polsce status kultowego.

Sprowadzenie samochodu z Niemiec – dlaczego nadal warto?

Sprowadzanie samochodów z Niemiec wciąż się opłaca. Na to składa się kilka elementów. Zwykle samochody eksploatowane w Niemczech są:

 • starannie serwisowane;  
 • mniej „wytłuczone”;
 • lepiej wyposażone;
 • nieco tańsze.

Do tego wszystkiego dochodzi łatwość w znalezieniu odpowiedniego auta bez wychodzenia z domu, pomoc firm sprowadzających i komunikacja na stronach internetowych w języku polskim. Jak wygląda cały proces, gdy chcesz kupić auto z Niemiec?

Sprowadzanie samochodów z Niemiec – jak szukać ofert?

Najłatwiejszy, wymagający najmniejszego nakładu czasu sposób to odwiedzenie rodzimych portali aukcyjnych i ogłoszeniowych. Znajdziesz na nich propozycje pojazdów już sprowadzonych zza zachodniej granicy i przygotowanych do rejestracji. Jeśli zależy ci na czasie, ta opcja będzie dla ciebie najlepsza. Jednak to nie jest jedyny sposób na auto z Niemiec – istnieją też tańsze. Pamiętaj, że handlarz na sprowadzeniu, przygotowaniu i zaoferowaniu ci pojazdu chce zarobić, co jest oczywiście naturalne.

Kupno auta z Niemiec – poszukiwania w internecie

Istnieje kilka popularnych stron internetowych, które umożliwiają kupno auta z Niemiec. Najpopularniejsze z nich są też w pełni przetłumaczone na język polski, co ułatwia nawigację. Które z nich mają najwięcej ogłoszeń? Sprawdź takie jak:

 • mobile.de;
 • autoscout24.de;
 • automobile.de;
 • auto.de;
 • autobing.de.

Możesz również skorzystać z pomocy firm, które trudnią się sprowadzaniem konkretnych pojazdów na zamówienie. Określasz w formularzu swoje wymagania i budżet, a potem czekasz na pojawienie się odpowiedniego egzemplarza. W ten sposób niejeden kierowca znalazł dla siebie auto z Niemiec.

Auta sprowadzane z Niemiec a samodzielny zakup

Opcją, na którą masz największy wpływ, jest osobista podróż do zachodnich sąsiadów i zakup wymarzonego auta sprowadzonego z Niemiec. Co musisz w tym przypadku zrobić?

 1. Umów oględziny kilku samochodów znajdujących się w małej odległości od siebie (chyba że chcesz zwiedzić połowę Niemiec, to inna sprawa).
 2. Zabierz ze sobą osobę znającą się na mechanice, jeśli Ty nie jesteś w stanie ocenić dobrze stanu pojazdu.
 3. Zadbaj o komunikację w języku niemieckim.
 4. Zapoznaj się z procedurami zakupu, ubezpieczania, tymczasowej rejestracji i sprowadzania samochodu do Polski.
 5. Załatw sprawy urzędowe w Polsce.

Zakup auta z Niemiec – jak wyjechać na kołach?

Jakie są możliwości, aby wyjechać na kołach przy zakupie auta z Niemiec? Większość sprzedawców, szczególnie handlarzy na niemieckich placach, ma już wyrejestrowane pojazdy. Jeśli więc chcesz kupić auto z Niemiec i wrócić nim na kołach do domu, musisz załatwić kilka spraw. Pierwsza z nich to krótkoterminowe OC zwane po niemiecku eVB. W tym celu po prostu skontaktuj się z ubezpieczalnią znajdującą się niedaleko wydziału komunikacji. Koszt takiej polisy to zwykle 60 euro.

Kolejny krok to złożenie wniosku o zarejestrowanie pojazdu i wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych. Możesz je wykupić na dwa różne okresy czasu – 5 dni lub rok. Pierwsza opcja to koszt maksymalnie 140 euro plus opłaty administracyjne w wysokości do 15 euro. To kwota obejmująca również krótkoterminowe OC. Tablice takie poznasz po żółtym pasku. 

Tablice na rok określane są mianem tranzytowych lub wywozowych i wyposażone w czerwony pasek. Okres ich ważności jest uzależniony od długości obowiązywania OC, a koszt zamyka się w niespełna 200 euro.

Auto z Niemiec a dokumenty do rejestracji

Aby wykonać proces rejestracji w Niemczech, umożliwiającej przyjazd na kołach, potrzebujesz:

 • dokumentu potwierdzającego tożsamość (Ausweis);
 • umowy kupna-sprzedaży (Fahrzeubrief/Kaufvertrag);
 • dowodu rejestracyjnego (Fahrzeugschein);
 • karty pojazdu (Zulassungsbescheinigung II), jeśli została wydana;
 • dowodu zakupu krótkoterminowego OC (eVB).

Kupiłem auto na niemieckich tablicach – co dalej?

Jeśli masz taki pojazd w swoich rękach, możesz swobodnie wracać do domu. Zanim przyjdzie ci beztrosko cieszyć się kolejnymi kilometrami polskich dróg, musisz wykonać kilka czynności. Twoje auto z Niemiec jest nadal bardziej niemieckie niż polskie, ale możesz to zmienić. Jak to zrobić?

 1. Ureguluj podatek akcyzowy (3,1% lub 18,6% wartości auta,w zależności od pojemności skokowej silnika).
 2. Wykonaj tłumaczenie umowy kupna-sprzedaży.
 3. Udaj się na badanie techniczne pojazdu.
 4. Wykup obowiązkową polisę OC.
 5. Dokonaj rejestracji samochodu w miejscowym Wydziale Komunikacji.

Ile kosztuje sprowadzenie auta z Niemiec?

Gdy już zakupiłeś swój wymarzony samochód, czas na zastanowienie się, ile kosztuje sprowadzenie auta z Niemiec. Na początku weźmy pod uwagę opłaty, które musisz ponieść w Niemczech. Zaliczają się do nich:

 • wyrobienie tablic wyjazdowych lub tranzytowych i OC krótkoterminowego – od 80 do 180 euro;
 • opłacenie należności administracyjnych – między 10 a 15 euro.

Do tego dochodzą formalności związane z polskimi urzędami:

 • podatek akcyzowy (3,1% lub 18,6% wartości auta);
 • badanie techniczne – 99 lub 156 zł;
 • OC i AC – indywidualnie;
 • rejestracja na tablicach standardowych – 256 zł;
 • rejestracja na tablicach indywidualnych – 1176 zł.

Do tego wszystkiego musisz doliczyć:

 • koszty dojazdu w obie strony;
 • podróżowanie w Niemczech;
 • miejsce noclegowe;

Po zsumowaniu wszystkiego widać, że auto z Niemiec musi być naprawdę sporo tańsze od podobnego egzemplarza w Polsce, by opłacało się po nie jechać.

Jak kupić samochód z Niemiec – podsumowanie

Zastanawiasz się teraz, jak kupić samochód z Niemiec? Przede wszystkim – na chłodno. Nie ma sensu specjalnie nakręcać się wyglądem samochodu lub atrakcyjną ceną. W zakupie samochodu używanego i uniknięciu przysłowiowej „miny” potrzebne są kalkulacja, spokój i rozsądek. Podobnie jak wszędzie, również i w Niemczech zdarzają się cofnięte lub, jak kto woli, „korygowane” liczniki, tuszowanie usterek i popowodziowe modele. Dlatego dokonaj zakupu bez pośpiechu.

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Grand Prix Arabii Saudyjskiej to przedostatnia runda tegorocznych mistrzostw i kolejny debiut w kalendarzu F1. Tor Jeddah Corniche Circuit to nowa lokalizacja dla wszystkich...

Ciekawostki

Zamarznięte szyby od środka to problem, który dotyka wielu kierowców. Zdarza się szczególnie zimą, jeśli nie dbasz odpowiednio o swój pojazd. Jak sobie z...

Ciekawostki

Jednym z problemów kierowcy samochodu może być woda w paliwie. Objawy najlepiej rozpoznać jak najszybciej. W innym wypadku może dojść nawet do zniszczenia silnika!...

Ciekawostki

Jeśli masz zamarznięte paliwo, objawy widać już na pierwszy rzut oka. Co zrobić, jeśli do tego dojdzie? I jak do tego nie dopuścić? Warto...

Ciekawostki

Prowadzenie auta zimą może być naprawdę niebezpieczne, nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą. Dlatego warto poznać kilka zasad dotyczących hamowania na lodzie. Przeczytaj artykuł i...

Wiadomości

Mistrzostwa Świata FIM SuperEnduro. W sobotę 4 grudnia najlepsi zawodnicy rozpoczną rywalizację o tytuł mistrza świata w Łodzi. Na Atlas Arenie nie zabraknie również...

Wiadomości

Czernikowo. Wypadek samochodu OSP, który czołowo zderzył się z pojazdem ciężarowym. W wyniku poniesionych obrażeń zginęło dwoje strażaków, a kolejnych trzech zostało rannych. W...

Wiadomości

Car of the Year. Znamy 7 finalistów tegorocznego plebiscytu. Jeden z nich 28 lutego 2022 r. zostanie laureatem tej prestiżowej nagrody. Co ciekawe tylko...

Wiadomości

Wyższy taryfikator mandatów, który zgodnie z lipcowymi zapowiedziami rzecznika rządu Piotra Müllera miały obowiązywać od 1 grudnia br. został odroczony. Wiele wskazuje na to,...

Ciekawostki

Mężczyźni kochają modę i sport. Umiejętne połączenie tych dwóch dziedzin sprawia, że idealnym pomysłem na prezent może okazać się zegarek inspirowany motoryzacją. Niezależnie od...

Zobacz także

Wiadomości

Wypadek S8. Dzisiaj 25 listopada na trasie pomiędzy węzłami Janki a Opacz doszło do zderzenia dwóch ciężarówek i samochodu osobowego. Ranna została jedna osoba....

Wiadomości

Nowe znaki drogowe zaczną obowiązywać w Polsce już od 2 grudnia. Szczególnie ten fakt powinien zainteresować kierowców samochodów elektrycznych, ponieważ część nowych znaków będzie...

Wiadomości

Warszawa. Dzisiaj 29 listopada doszło do wypadku na ulicy Radzymińskiej. W zdarzeniu wzięły udział trzy samochody osobowe i autobus miejski. Nikt nie został poszkodowany,...

Wiadomości

Sir Frank Williams nie żyje. Twórca i wieloletni szef zespołu ekipy Williams Racing zmarł w niedzielę 28 listopada w wieku 79 lat. Smutny komunikat...

Wiadomości

Wypadek na S8. Dzisiaj 30 listopada na drodze ekspresowej doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych. Nie wiadomo nic o potencjalnych ofiarach bądź poszkodowanych. Policja...

Wiadomości

Wyższy taryfikator mandatów, który zgodnie z lipcowymi zapowiedziami rzecznika rządu Piotra Müllera miały obowiązywać od 1 grudnia br. został odroczony. Wiele wskazuje na to,...

Wiadomości

Odcinkowy pomiar prędkości na S8 w Warszawie działa od 23 listopada i już w ciągu pierwszej doby od jego uruchomienia zdołał przyczynić się do...

Wiadomości

F1. Aston Martin zatrudnił Erica Blandina, głównego aerodynamika Mercedesa. Brytyjczyk pracuje w teamie z Brackley od maja 2011 r., a od września 2017 r....