Drogi szybkiego ruchu stanowią coraz większy procent wszystkich dróg w Polsce. To dobrze, ponieważ pozwalają na szybsze poruszanie się na dłuższych dystansach. Większość stanowią drogi ekspresowe, ale raz na jakiś czas pojawia się nowa autostrada. Znak D-9 informuje o jej rozpoczęciu, a to już zupełnie inny komfort jazdy. Oraz przepisy drogowe, które wypada znać.

Autostrada – znak D-9. Znaczenie i zastosowanie

Wjeżdżając na autostradę, miniesz znak D-9. To prostokątna tablica z niebieskim tłem, na której znajdują się dwa pasy, a także rozciągający się nad nimi wiadukt. Jak to w wypadku znaków bywa, grafika jest umowna, ale jednocześnie dość jasno sugeruje, co to za miejsce. Trudno ją z czymś pomylić.

Jeśli chodzi o autostradę, znak ten jest umieszczany zaraz za wjazdem na tę drogę szybkiego ruchu. W momencie jego przekroczenia zmieniają się przepisy ruchu drogowego. Żeby jeździć bezpiecznie, koniecznie musisz je znać!

Jak zmieniają się przepisy po wjeździe na autostradę?

Ta najważniejsza dla kierowców dotyczy oczywiście maksymalnej prędkości. W świetle polskich przepisów to właśnie na autostradach można jechać najszybciej, czyli do 140 km/h w przypadku samochodów osobowych i motocykli. Wolniej mogą poruszać się na przykład autobusy, które nie mogą rozwijać więcej, niż 100 km/h. 

Warto wiedzieć, że autostradą jest droga dwujezdniowa o co najmniej dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Ma ona większe pobocza, a także jest szersza, niż na przykład drogi szybkiego ruchu. W przypadku autostrad jeden pas ma 3,75 m. Wszystko to wpływa na komfort jazdy oraz bezpieczeństwo.

Poruszanie się po autostradach to duży komfort. W Polsce nie ma ich niestety aż tak dużo, jak trzeba, ale również na tych, które udało się zbudować, musisz poruszać się zgodnie z przepisami. Dlatego powinieneś je dobrze znać. Szczególnie że, poruszając się z tak dużymi prędkościami, łatwo o błąd i niebezpieczny wypadek. Na autostradach, podobnie jak na wszystkich innych drogach, kluczem jest zdrowy rozsądek, a także znajomość przepisów. Czytaj znaki, które mijasz i wyciągaj odpowiedni wnioski!

Archiwum: lipiec 2022